Ako pomôcť synovi prekonať strach zo škôlky?

suz2
4. sep 2015

Žienky moje, môj Miško začal od stredy chodiť do škôlky... hotová katastrofa. Celé ráno plač, aj v škôlke plač, ani sa nezapája do hier, len si pomrnkáva "maminka moja kde si", doma je apatický, nechce sa so mnou ani hrat, ani nic, co predtym sme sa spolu nahrali a nasmiali..... Večer nechce ani zaspinkať, aby nebolo ráno. Vždy som mu o škôlke pekne rozprávala, boli sme sa tam pozrieť, keď bol doma so mnou, tak som ho dávala na 4 hod týždenne do súkromných jasličiek a tam to celkom zvládal...ale teraz je to strašné, srdce mi trhá...on sa nehnevá, ale strašne smúti... a už aj keď ho mám na rukách, tak opakuje kde je moja maminka a potom sa spamätá... vychovávam ho so všetkou láskou, má určené aj hranice, ale je na mňa veľmi naviazaný. aj ja na neho... neviem, ako to zvládať. v noci sa mi budí s plačom, že nechce ísť do škôlky...snažím sa byť pred ním silná, pozitívne motivujem, rozprávam o škôlke len pekne, aj keď tieto dni sa snažím len opýtať čo robil v škôlke a potom ju už nespomínať...ale neviem ako ďalej... ked mi place, ze sa boji o moj zivot ked nie som pri nom...ze sa boji, ze sa mi nieco stane...neviem, kde na to prisiel...ale je velmi rozumny. Vysvetlujem trpezlivo, niekedy aj obraciam na zart...neviem ako dalej, ako mu pomoct... pomooooc

timea7
6. sep 2015

@peneloppe ďakujem 🙂 , ale nemyslím si to o sebe, poznám desiatky lepších, len ja som dieťa, ktoré si roky nieslo traumu z tiež "pani učiteľky" v škôlke, až takú, že som sa nepríjemne cítila už ako dospelá, ako učiteľka, keď som sa s ňou stretla na školení 😠 😠 😠 . Moji rodičia boli zdesení z môjho rozhodnutia ísť na pedagogickú, ale ja som po tomto povolaní roky túžila a nikdy som svoje rozhodnutie neoľutovala, aj keď som si vyskúšala aj iné, podstatne lepšie platené, vrátila som sa, je to ako droga. V júni som už dosť unavená a začiatkom augusta mi už krpci strašne chýbajú.

peneloppe
6. sep 2015

@timea7

Nebud skromna, vidim z tvojich prispevkov ako mas rada svoju pracu/deti a tiez ako clovek mas dobre nazory a pochopenie pre inych.

Ja som mala tiez taku hroznu ucitelku, co nas fackovala jedna radost ale nastastie aj jednu vybornu, vlastne tych bolo nastastie viac takze prevladaju dobre spomienky na skolku.

suz2
autor
6. sep 2015

Dakujem zienky za vsetky ppvzbudenia a rady... Som z toho dost mimo, velmi sa trapim, lebo Misko je velmi citlivy chlapcek. Viem, ze vie byt aj velmi tvrdohlavy, ale urcite to nie je dovod zatvarat ho kdesi do kumbalu. Nie som zastanca toho, ze dieta ma byt modlou rodicov, ma posluchat a piznat autoritu, ale toto nie jecesta aucitelka by to mala zvladat,myslim.
Zajtra pojdem za ucitelkou, opytam sa na dovody a potom za roaditelkou. Poziadam o prelozenie do tej pridruzenej jednotriednej skolky, navyse to mam hned cez cestu... Uvidim, aka odpoved sa mi dostane. Lebo tymto zcitelkam zial uz nedoverujem.

timea7
6. sep 2015

@peneloppe ďakujem za tvoje slová, už mi tu jedna pani učiteľka napísala, že by nechcela byť mojou kolegyňou, keď som sa postavila na stranu mamičiek v nejakej téme 😎 😎 😎 Napísala som jej, že ja jej tiež nie. Mala som v živote šťastie, že som mala okolo seba v prevažnej väčšine výborné učiteľky, ktoré sa k deťom správali ako ku svojim. Bohužiaľ bolo medzi nimi dosť takých, ktoré mali podobné hrozné skúsenosti zo škôlky ako ty alebo ja.....U mňa teda dobré spomienky neprevládajú, mňa z tej škôlky museli vziať....nebolo to o škôlke, ale o učiteľke, neskôr odišla a chodil tam môj brat a veľmi rád.

ajuscha
6. sep 2015

@timea7 samozrejme, v tom máš pravdu, jasné, že nie je v poriadku, ak dieťa zavreli do kumbálu, s tým by som nikdy nesúhlasila, nech by to bolo neviem aké zlé dieťa....ja som iba opísala ten náš príklad....že nie vždy všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá 😉

leeenka26
6. sep 2015

vies oni tie kravy ucitelky co ho zavreli do kumbalu si neuvedomuju ze co sposobili. Mozno tvoj syncek nebude uz vôbec chciet chodit do skolky. Detske dusicky su velmi krehke. Ja sama som v skolke zazivala nutenie do jedla, kde sme vracali potom polka tiredy. Koncatiny z figurin vykladov nam davali do zachodov aby sme nechodili cikavat ked sme mali spat a tlacili a prikryvali nam hlavy vakusmi aby sme spali. Plus nas kontrolovali aby sme mali vzdy silno zavrete oci ked spime. No otras!!! Ale toto je podla mna este horsie, lebo chudáka zavreli ho tam samého kym ostatne deti jedli. Ved toto je chore. Chore je uz to, ze sa ti stazuju ze budi ostatne deti. To si maju riesit oni a nie ty, ako to mas akoze ty riesit dohovorom ledva 3 rocnemu dietatu? Boze nase zlate ucitelky ktore to zvladli fakt na 1 @suz2

timea7
6. sep 2015

@ajuscha viem, ako učiteľka to viem veľmi dobre 🙂

suz2
autor
6. sep 2015

Zienky, maly mi teraz hovori, ze sa boji jednej pani ucitelky. Nevie ju opisat. Lebo sme sa hrali a vravim: vidis, tak zajtra povies pani ucitelke, ako si krasne polepil obrazky. A hned zacal plakat, ze sa boji. Tak povedal, ze chce inu skolku, nie kde je tato zla ucitelka. Tak ja uz neviem. Bo povodne sme si s muzom povedali, ze vezmeme kavu, cokoladu a poziadame ich o trpezlivost a polaskanie... Aleteraz neviem

leeenka26
6. sep 2015

@suz2 tak nech ti ju ukaze

ika_ba
6. sep 2015

@suz2 to moze byt ta pricina, aj u nas je to mozno to iste, ale neviem kam dalej, keby si clovek mohol vybrat statnu skolku, ale tu my tahame za kratsi povraz a zial sukromne su dost drahe ☹

smatka
6. sep 2015

@timea7 A nemáš nejakú radu,čo robiť,ked nechce spat?

timea7
6. sep 2015

@smatka nechce spať, ako vadí jej, že by si mala v škôlke ľahnúť a spať tam? Alebo nespávala už ani doma a je pre ňu ťažké vydržať na postieľke, lebo nezaspí a je jej tam dlho? Kedy ráno vstáva a kedy chodí spať? Toto je inak obrovský problém v našich materských školách, že musia dve hodiny tvrdnúť na postieľkach aj deti, ktoré už nemajú potrebu poobede spať. 😒 😒 Bohužiaľ v škôlke je poobede len jedna učiteľka a tá nemôže byť zároveň v spálni, aj v herni, najmä ak je herňa na inom poschodí, ako spálňa 😠 , alebo deti spia v triede, kde im rozložia postieľky. Ak dieťa nepotrebuje už poobede spať, nezaspí vôbec, tak ostáva len brať ho na obed domov, čo sa dá málokomu, dať ho do súkromnej škôlky, kde sa to väčšinou dá zariadiť, alebo si to bohužiaľ bude musieť na tej postieľke odtrpieť, aj keď je to pre dieťa zabitý čas. Oddýchlo by si pol hodinku počas rozprávky a mohlo by čas tráviť efektívnejšie, no to je veľmi vzdialenou budúcnosťou 😝 😝 😝 😝 😝

nina661
6. sep 2015

Ja som v skolke tiez plakaka tak mama do 6_stich nechala doma...skratka som sa tam citila ako v nemocnici plus cudzie deti krik ako keby ma dali do basy a oni odisli ( bolo to aj vychovou mojej matky ktora opusta a kritizuje svoje deti uz od plienok )....ked som mala 6 tak som mala v susedstve kamosov a ti sli spolu so mnou v ten isty rok takze nechut ku skolke bola fuc......pri mojej dcere stala jej kamoska cize nastupovali spolu aby to zvladli,.....synovi najdi priatelov alebo tych co uz v tej skolke su

brady1
6. sep 2015

@suz2 my sme mali adaptačne, prve dva tri dni som bola s nou v skolke na dve tri hod denne, potom som ju tam nechala na hod samu na druhy den na dve potom viac ako tyzden chodila len doobeda ked som ju prvy den nechala na cely den pred tretou som ju už cakala aby hned ako sa zobudi som tam bola. ale jak som ju tam nechavala na tu hodinku dve aj potom ako bola uz na cele dni som vždy rano isla do triedy s nou a ked nedavala pozor som odišla až prišlo rano asi po mesiaci sme prišli do školky a pri dverach my dala pusu a povedal pa. Viem že toto nedovolia v každej školke čo je škoda, lebo detom po troch rokoch s mamou je skutočne smutno a nie su zvyknuty na kolektiv a ten hluk.

leeenka26
7. sep 2015

@suz2 no ako??

suz2
autor
7. sep 2015

@leeenka26 ze neexistuje, aby tam bol zatvoreny... Ze mu to len ukazovali... No fakt ... Poobede mame rodicko a riaditelka prislubila, ze bude riesit prestup Miska do tej pridruzenej jednotriedky co mam oproti domu... Uvidim...

suz2
autor
7. sep 2015

@leeenka26 chystam sa reraz este do tych sukrom.. jasliciek popytat ako tam reagoval a cako to riesili. Ale vzdy spm sa tam informovsla a vraveli, ze s nim nie je problem. Spinkat sice nechcel, ale aspon lezkal a zd ho hladkali alebo tak...

leeenka26
7. sep 2015

@suz2 no ale aj tak ho strasit nemali. Co na to riaditelka? Budu mat aj slovne napomenutie aspon za to ze ti sposobili aj malemu nemale problemy?

leeenka26
7. sep 2015

@suz2 pockaj ty ho musis dat do sukromnej? Ci ta pridruzena sa neplati? No drzim palce kokso mamina nezavidim ti ale neboj vyriesi sa.

suz2
autor
7. sep 2015

@leeenka26 ta pridruzena patri pod tuto "nasu" statnu skolku, len ma akoby vysunute pracovisko a ne na inej adrese jedna trieda. Som z toho magor uz. A to mi este teraz z prace volali, ze budem mat take smeny, ze neviem kto mi bude pre maleho chodit, bo nuz pracuje 50 km id domu od vidim do nevidim a nikoho tu nemame. Na zvracanie mi je normalne z toho

ajana1
7. sep 2015

@leteku tie babiky vyraba tato pani http://www.sashe.sk/babikajeja ja som ju kupila neterke a je fakt uzasna

leeenka26
7. sep 2015

@suz2 jaj boze a v praci ti namozu umoznit odist skor?ved na to je zakon..povedz im ze musis do skolky pre maleho.

suz2
autor
7. sep 2015

@leeenka26 jaj, ved to poznas... Povedia: ok, na vase miesto caka vonku 200 ludi, ktori mozu pracovat tak, ako potrebujeme. U nas bolo kedysi super, vzdy sa dalo dohodnut... Nuz ale nova doba... Ja uz ani nechapem v akom poondiatom svete to zijeme

suz2
autor
7. sep 2015

@ajana1 jeeej, dakujem 🙂 su nadherne. Urcite pani oslovim

kristinka86
7. sep 2015

@suz2 Môj synček bude mať 4 roky. Nástup do škôlky zvládol pekne, ale dnes už prišiel plač. A tiež opakoval - Mamička moja, vrátiš sa po mňa? Prídeš? Ľúbim Ťa! 😢 Bolo aj mne do plaču. Minulý rok ho do škôlky kvôli nadstavom nezobrali, ale to by sme asi ani nezvládli. Tiež je veľmi naviazaný na mňa a rozumný. Hračka môže pomôcť, ale nemusí. Ja som mu zbalila druhý deň malú kačičku, aby s ňou spinkal, lebo prvý deň rušil ostatné deti, ani ležať nechcel. Doma inak spinká krásne. A čo som sa dozvedela od učiteľky? Že kačička ho rozptyľovala a nedovolila mu spinkať. 😀 Tak už je zas doma. Detičky si tým musia prejsť. Radko má v triede kamarátku, ktorá prvé tri dni plakala tak, že až zvrackala. Dnes bola tíško, krásne sa hrala. Trvalo to tri dni a už je OK. Dúfam, že aj u nás ten plač skoro prejde. Držím Vám palce! 😉

leeenka26
7. sep 2015

@leeenka26 ja viem je to priserne fakt :( kedysi zeny zdaleka nepracovali tak dlho ako teraz vyzaduju vsade minumalne do 19-21.00 ja viem. A statny sektor kde su kratsie pracovne doby su obsadene rodinkarstvom a uplatkarstvom cest vynimkam.

suz2
autor
7. sep 2015

@leeenka26 ved prave, clovek nema na vyber...ale bola som v jaslickach, kde misko chodil raz do tyzdna na 4 hod, tam je uzasna pani ucitelka a poradila mi psychologicku, lebo aj ucitelka mi potvrdila, ze Misko patri k mimoriadne nadanym detom a potrebuje neustalu komunikaciu... takze uvidime, co nam poradia tam...zatial psychologicka odkazala chodit s nim rano do triedy, nedavat ho spinkat...lenze ja mozem byt doma len do 15.9. a potom uz neviem co bude....

suz2
autor
7. sep 2015

@kristinka86 drzim palce aj ja vam...nech tie nase deticky maju uz len usmev na tvarickach

leeenka26
7. sep 2015

@suz2 no ale to neviem ci si potom zase nezvykne vies zw si tam stale s nim nie?

leeenka26
7. sep 2015

@suz2 podla mojho nazoru skus preradenie a ked ani to nepomoze tak potom predlzena rd. A navstiv psychologicku osobne so synom nech ho zdiagnpstikuje ale tam ina diagnoza okrem teda nadania, separacnej uzkosti v krajnom pripade nebude. Ucitelky to kazdopadne riadne pohnojili ze ho strasia alebo zatvaraju do kumbalu (koniec koncov je to jedno, dieta to vnima ako obrovsky stres a strach). A teraz by som ziadala urcite o nejake vysvetlenie a ich postavenie sa k tomu. Nedaj sa.