Ako reagujete, keď cudzí napomenú vaše dieťa?

el6
6. apr 2015

Stalo sa Vam, ze niekto cudzi napomenul Vase dieta? Ako ste reagovali?

dolijalu
8. apr 2015

@natalym
@0silvia0
Ja mam velmi zive deti. Energizery...chalani nepotrebuju divakov. Nieco sa im nepaci a zacnu sa jedovat, obcas sa hodia. Presne ako v mojom fotoblogu, ked sa bili o voditko...samozrejme netvrdim, ze to robi kazde dieta...sama poznam kludne deti, len tie moje nie su

natalym
8. apr 2015

@dolijalu Tak im treba vymyslieť robotu. Ale verím, že sú. 😉

marissenka
8. apr 2015

@pribinak konecne som prisla,ze tvoj prispevok je na prvej strane :D...ze zleze ked mu zaspievaju,to co je? Ja by som ho tiez odtial vykurila,ale necakala by som na pesnicku.:D

ivivaiveta
8. apr 2015

@marissenka tiez sa chytam za hlavu, co to tam boli za ucitelia, to som este nevidela...

hatsepset
8. apr 2015

no zvlastna a ojedinela situacia priinak , jedine kedy by som odpustila by bolo ak by to boli deti s nejakymi problemami akoze oneskoreny vyvoj alebo poruchy spravania, autisti alebo tak, myslim to ze ten chlapec nezliezol. Ale ak okolo neho nacvicuje 20 ludi komediu a on tomu dobre rozumie tak toto ne - ten ucitel to asi nemal pod kontrolou ked uz, tak on ho mal odtial dostat aby ostatni mohli ist...ale to niekedy ucitelia v skolkach...no chcu mat evidentne svaty pokoj od deti a tvaria sa ze nevidia )nechapem naco tu robotu potom robia)

ivivaiveta
8. apr 2015

@hatsepset presne...sak mi rozum stal, ze spievali piesne???...Pinelova klinika...tak bud som ucitel a urobim poriadok, ved to neboli pubertaci, ze ta ma decko na haku...no neviem...

el6
autor
8. apr 2015

dakujem za rady a typy...
no nejak sa neviem stotoznit s tym, ze ich proste nebudem brat napr. do toho kostola...vzdy si predstavim úryvok "nechajte malickych prist ku mne"...trochu mi to pride ako formalita nad laskavost...podla mna by to malo byt opacne.
inak som z tejto diskusie nadobudla dojem, ze nemat dieta na dialkove ovládanie je cista katastrofa a neschopnost.....
ako je super, ked vam napr. povaha dietatka sadne a motivacia, ktora funguje u vas, funguje aj u vasho dietatka.... alebo je flegma a nevadi mu prisposobit sa...ale zas nie kazdy to ma take jednoduche...stava sa, ze dieta rozmysla uplne inym spôsobom ako rodic a vcitit sa do dietata a do toho ako mu co vysvetlit nebyva take jednoduche (aj ked hned urobi to co od neho chcete, lebo sa boji trestu, nezarucuje to, ze dobre spracovalo vasu info)...ako trepnut decku po zadku je asi najjednoduchsie, najrychlejsie ale aj najprimitivnejsie riesenie...nevravim, ze sa mi to zopárkrát nestalo, ale nie som na to hrda...tak ako mi je hlupe udriet dospelého, ak nerobi alebo nevravi to, co chcem ja, rovnako to citim pri svojom alebo pri cudzom dietati.
Tiez som produktom pomerne prisnej aj ked laskyplnej vychovy. Tvrdili o mne, ze som bola az trapne poslusne a dobre dieta. Ale ja som sa citila natolko zle, ze som si povedala, ze ja tak svoje deti vychovavat nechcem (kym moji surodenci su s takou vychovou ok a rovnako vychovavali svoje deti)..zial, nie je vsetko ciernobiele a nie sme vsetci rovnaki.
niektore sa tu tiez vyjadrovali o tom, ako sa rodicia ospravedlnuju s ADHD a podobnymi poruchami....rada by som vedela, kolke z nich take dieta skutocne vychovavaju. A rada by som vedela, ci je tu mamina, ktora ma take dieta a povie, ze jeho vychova je uplne v pohode a trepnut po zadku alebo zhuknut je zasadna vec, ktoru dieta k posluchaniu potrebuje. Podla mna pokial clovek nevie cely kontext, nemal by sudit, lebo vie prd a len si domysla...

elika74
8. apr 2015

@jana_eyre ...nikdy nehovor nikdy. Na margo vychovavania cudzich deti. Nemalo by sa, mas pravdu.
@marissenka A ucitel ma tiez zviazane ruky. Moze si dovolit menej ako taky nahodne okoloiduci rodic "pribinak". Zvysi hlas, da poznamku a rodic sa pride stazovat, lebo dieta tak prekruti celu pravdu o danej situacii, ze az.
Moj nazor: v zivote platia iste pravidla a to v zivote dospelych, aj v zivote deti. Spravna vychova spociva v tom, ze k dodrziavaniu tychto pravidiel deti vedieme. Napr. Neparkujem v zakaze. Nestojim na dialnici, na moste. Nevysedavam na smykale, ked za mnou uz cakaju. Neobmedzujem ostatnych. Poslucham prikazy nadriadenych. Zly skutok ma byt potrestany. Takyto Matejko týpek, ked vyrastie zaparkuje vam priamo pred vasou garazou. Mozete mu spievat, prosikat ho, nakoniec budete vdacni odtahovej sluzbe a nebude vas trapit, ked mu pritom pribudne na aute skrabanec.

jana_eyre
8. apr 2015

@elika74 naozaj si neviem predstavit situaciu, ktora by ma donutila cudzie dieta fyzicky napadnut, alebo zhodit.. jedine, ze by ine dieta ohrozovalo na zivote moje dieta - to ale predpokladam, ze sedenie na lanovke ostatne deti na zivote neohrozuje.. 🙄

dospeli ludia sa maju spravat dospelo a nie ako deti na pieskovisku..

elika74
8. apr 2015

@el6 kostol a deti, resp. Mamicky s detmi v kostole je kapitola sama o sebe. Zial nemam len prijemné skusenosti. Ako matka sa citim byt diskriminovana, nepochopena a obcas doslovne vylucena. Zial v mnohych kostoloch nie su podmienky uz ani len na vstup s kocikom, ani vycleneny priestor... Vela sa tam hovori o laske, ale staci, ked tam pride matka s malym dietatom, tie reakcie ludi, kto nezazil, nepochopi... No comment.

elika74
8. apr 2015

@jana_eyre mozno si to uz pisala, ale ako by si to ty riesila? Mne to pripada, ze ty k tomu este pridavas nieco. Ja tu nevidim fyzicke napadnutie.
Mozno ty si taka povaha, ze ta nic nevytoci, ale nie vsetky sme take. Mozno by si odtial so svojim dietatom odisla, mozno vymyslis iny sposob, prezrad.

jana_eyre
8. apr 2015

@elika74 ano pisala, niekolko krat, hned na prvej strane posledny prispevok.. nie, nie som clovek, ktoreho nic nevytoci ale zda sa mi prehnane ak dospela zena zhodi dieta z lanovky /co ine to je ak nie fyzicke napadnutie? prezrad/ a toleruje kopanec svojho syna chalanovi leziacemu na zemi..

neviem ci niekam povedie ak znova vysvetlim uz milion krat napisane dalsiemu diskutujucemu - moje prispevky si vklude najdi - nie je ich zas tak vela..

elika74
8. apr 2015

@jana_eyre takze len dohovor, to som citala, ale bolo spominane, ze aj iny rodic, ucitel 2x a potom este aj pribinak dohovarala a stale to nepomohlo.
Podla mna ho bolo treba odtial dat dole. Nehovorim zhodit, ale ak sa nejak silnejsie drzal, mozno bolo treba vyvinut tiez patricnu silu.
Matejove sebavedomie stupa aj podla toho, nad kolkymi dospelakmi zvitazil. Autorita rodica klesa, ked dieta vidi, ze ine dieta je voci nemu drze a neposlucha. Matka pribinak haji zaujmy svojho syna a prisla mu pomoct. Situaciu vyriesila v prospech vsetkych. V ociach syna, mozno aj ostatnych deti je hrdinka. Syn to dodatocne riesi tym kopancom. Neschvalujem, ale chapem, ze aj on " zabojoval".

mawka
8. apr 2015

@el6 ano, moj syn ma diagnostikovanu ADHD a tri dys. a vychovavam ho normalne, som rozvedena a zvladam ho. a rovnako v skole sa snazime ist beznym tempom a integraciu len velmi okrajovo, uz takmer vobec. svoje dieta nikdy neobhajujem, ze ved je adhd, ved ma dys. vdaka pristupu ako k beznemu dietatu nemam so synom ziadny problem vo vychove. je uctivy, sprava sa slusne. a aj ked ho chytaju pubertalne stavy, ze obcas ma tendenciu papulovat, tak ho stopnem a vysvetlime si to. a je zase pohoda. ale aby som ho stale obhajovala, ze ma taku poruchu a dysfunkciu a neviem co este, to nie,. to je alibisticke. sorry. mojim cielom a aj cielom spec. ped. a jeho najblizsieho okolia je zaradit ho do bezneho zivota, nie ho stale zvyhodnovat kvoli diagnozam. a prinasa to ovocie. a vobec, moje decka su skvele, slusne a nerobia mi hanbu. a hlavne, vedia, co sa patri a co nie. som s nimi sama, keby som nebola v tomto dosledna a bola tutu nunu precitlivela, tak mi vyskocia aj na hlavu a to si sama s nimi nemozem dovolit. a ak maju moje deti pocit, ze im nieco nevyhovuje, tak o tom debaujeme, totoiz ani to nie je mojim cielom mat ich na ovladanie ako to tu bolo spomenute. pretoze aj rodicia by sa mali ucit cely zivot na svojich chybach a kto im da lepsiu spatnu vazbu nez deti, ktore mozu slobodne vyjadrit svoj nazor na pristup rodicov a su pristupne debate a argumentom?

jana_eyre
8. apr 2015

@elika74 citujem pribinak "Tak som Matejka zdrapila dolu, zhodila som ho na zem" z coho usudzujem, ze ho dala dole a potom ho zhodila na zem.. ak by som sa odvazila dat cudzie dieta proti jeho voli dole z hojdacky/lanovky/preliezky/cohokolvek, urcite to neukoncim zhodenim na zem..

syna samozrejme chapem aj ja, pretoze to je DIETA.. ale pribinak je dospela zena a urobila presne to iste, co sa tu vycita inym rodicom - neriesila zle konanie jej dietata voci inemu dietatu..

myslis, ze ked toto vsetko napisem este milion krat, budem pochopena?

elika74
8. apr 2015

@jana_eyre treba skusit, mozno sa ti to podari 🙂 kolkokrat si to uz napisala?

Ty si taka spravna mama, dospela zrela zena. Mohli by sme sa dohodnut, ze budeme chodit spolu na ihriska s detmi. 😉
Mala by som aspon istotu, ze moje deti nezhodis.
🙂

jana_eyre
8. apr 2015

@elika74 no, to je fakt odpoved... nie, urcite sa nepovazujem za spravnu mamu, len mam urcite hranice, ktore neprekracujem a nemam tendenciu vychovavat vsetkych naokolo fyzickou silou, neviem co je na tom nepochopitelne..

dakujem za pozvanie na ihrisko, radsej ho neprijmem - nerada by som sa stretavala so zenami, ktorym sa zda spravne zhadzovat na zem neposlusne deti..

el6
autor
8. apr 2015

@mawka super, ked ti to tak funguje a vyhovuje vam to obidvom...ja nevravim, ze ju tym furt obhajujem, ale urcite na to myslim v roznych situáciách a zohladnujem to....moja zatial chodi len do skolky a tiez tam nikomu nerobi problemy....ale mali sme napr. problemy v predchadzajucej skolke, kde sa na neposlusne deti - mali v triede asi zo dve neposlusne deticky - s ktorými ucitelky museli denne nieco riesit, bohuzial vacsinou trestami...a hoci ucitelky hovorili, ze jediny problem s mojou dcerou je, ze place za mnou alebo za babkou, alebo ked trestali tie deti...nevedela sa na to pozerat. v novej skolke uz bez problemov. ked som tie problemy este v prvej skolke riesila s psychiatrickou, jednoznacne potvrdila, ze trestami by som u nej dosiahla agresiu a asocialne spravanie, takze nase instiktivne narabanie s dietatom je v poriadku....tak asi teda kazda normalna mama vie co a ako na SVOJE dieta...preto ma tak hneva, ked cudzi sudia a mudruju...

eli74
8. apr 2015

@jana_eyre Nevzdavaj to. Pozri, 2 ta uz chapeme.

el6
autor
8. apr 2015

inak ma este napadlo...raz mi v tej prvej skolke dcerka povedala, ze jedno z tych dvoch deticiek ju postipalo. kedze mala skrinku blizko nas, rano pri prezuvani som jej povedala, ze sa to mojej dcere ani mne nepacilo, ale verim, ze ona je dobre dievcatko a uz to robit nebude...potom som sa jej spytala, ci je dobre dievcatko....vytrestila na mna krasne hnede prekvapene oci (asi prekvapene, ze jej nikto nenadava - lebo rodicia aj ucitelia jej nadavali furt), prisvedcila mi a odvtedy s nou dcerka problem nemala, skor naopak. a myslim, ze ani prísediaceho otca to nijak neurazilo.

0silvia0
9. apr 2015

@el6 čo sa týka toho kostola... je fajn si vybrať kostol, kde je miesto vyhradené pre deti, poprípade chodiť na detské omše. Každá mama vychováva svoje dieťa najlepšie, ako vie. Jedna mama capne po ruke, druhá mama sa flegmaticky usmieva, ďalšia rázne zakročí ak sa dieťa nespráva podľa spoločenských noriem. A v tom kostole môže byť viac druhov matiek, tak isto tam sú rôzne vekové kategórie a rôzne typy ľudí- flegmatici, neurotici, melancholici atď. Mama vidí len svoje dieťa, chce, aby bolo účastné v kostole. Ale už nevidí, že šuchotanie, šepotanie, drganie malého dieťaťa jednoducho ruší niektorých ľudí. Možno neruší všetkých, ale sediacich najbližšie určite áno. Veď nejde o to, sedieť v kostole a kľaknúť, povstať a byť prítomný, ale ide aj o to, počúvať kázeň, čítania atď. A ako sa človek môže sústrediť na kázeň, keď sa malé dieťa vedľa hmýri, 10x mu spadne s buchotom nejaká hračka atď. Veď človek hneď preruší niť vnímaných myšlienok a zľaknutý sa pozrie, čo sa zasa stalo - a zamyslenie je fuč... Treba sa na to pozrieť aj z druhej strany, ak mám dieťa, ktoré neobsedí, zoberiem ho do kostola na istý čas a keď už ruší, jednoducho s ním treba odísť, striedať sa s partnerom atď. Nie každý je z rozkošných detičiek paf a niekoho skutočne vyrušujú a nedokáže sa sústrediť...

dumamcelyden
9. apr 2015

Musim suhlasit ohladne kostola, bola som raz na omsi kde deti velmi vyrusovali vsetkych naokolo, rodicom to bolo jedno, hlavne ze su deticky v kostole, ved ostatni to musia akceptovat...no uprimne vysla som znechutena a viac som tam nevkrocila lebo som sa bala, ze to nabuduce bude podobny zazitok s tymi istymi rodicmi a detmi. A vybrala som si iny kostol 😉

ifkael
9. apr 2015

@dumamcelyden tak u nas to vzdy farar si ukociroval...

dumamcelyden
9. apr 2015

@ifkael Tak toto bolo v Cechach. Farar bol asi rad, ze mu tam niekto chodi 😀

mawka
9. apr 2015

@0silvia0 @dumamcelyden tak tak.. ako som pisala, kostol je miesto, kde je klud, kam sa chodia ludia pomodlit alebo jednoducho si oddychnut, upokojit si myslienky, pripadne si pozru kostol ako kulturnu pamiatku, ale vzdy v kostole slo o ticho, klud, rozjimanie a je jedno ci sa jedna o veriacich alebo neveriacich. mna obtazuje ako turistu, ked vojdem do kostola a ini ucastnici su tam hlucni a je jedno ci dieta, dospely. proste kostol je miesto, kde ma byt klud. je pekne, ze deti su vedene k viere, aj ked tomu nerozumeju, ale tlacit na pilu a brat tam deti za kazdu cenu aj ked vyrusuju a ohanat sa tym, ze ale vedieme ho k viere, no to mi pride dost od veci.
rovnako ma to rusi v galerii, v muzeu a podobne. v restauraciach a kaviarnach stretavam deti, ktore su poslusne a ked sa aj hraju, tak su deti, ktore to vedia normalne bez rusenia ostatnych a su deti, ktore su ako dive vajcia a rodicom je to jedno. je to potom otravne. nastastie, ja som uz s detmi v leveli, ze mozeme ist aj tam, kde nie je detsky kutik. z dovodu, ze u nas je detsky kutik stale neznamy pojem, tak neostavalo nic ine, len si deti naucit ako sa maju spravat v kaviarni, restauracii, kde sa nevedia zabavit v kutiku. chvalabohu, podarilo sa. staci len byt kreativny a deti si zabavit tak, aby nerusili inych.

0silvia0
9. apr 2015

@dumamcelyden ja sa tiež priznávam, že ma deti v kostole vyrušujú. Chápem, že rodičia chcú urobiť deťom návyk chodiť do kostola, ale treba to robiť s ohľadom aj na iných ľudí. Niekto chce skutočne omšu prežiť ako duchovný zážitok, toto by rodičia malých detí tiež mali pochopiť a podľa toho sa zariadiť. U nás v kostole sú deti buď vonku, alebo na vyhradenom priestore, kde nerušia. Ak niektoré dieťa vyrušuje počas omše, rodič s ním normálne vyjde potichu von. Náš pán farár je starší muž, stará škola, a niekoľko krát upozornil staršiu sestru malého chlapca (vrčiaceho s autíčkom) aby s ním odišla na určené miesto s tým, že: pozri dievčinka, takto ten chlapec vyrušuje aj mňa, aj ostatných a nikto z tej omše nič nemá... Treba si fakt uvedomiť, že aj kňaz môže stratiť niť myšlienok pri behajúcich a vyrušujúcich deťoch. Samozrejme, detské omše sú ideálne 🙂

el6
autor
9. apr 2015

@mawka @0silvia0 @dumamcelyden co ja viem, ci tlacim na pilu - ak sa deti v kostole citia zle, nenutim ich tam byt...inak mi z toho vychadza, ze ak nestihneme detsku omsu, tak do kostola ani nemame chodit, ak nechcem riskovat, ze niekoho dcerka vyrusi...nastastie ide leto, ked sa v pohode da byt vonku - horsie to bolo v zime...
ked to zoberiem zo svojho pohladu - pamatam si ako sme sa s mamou rehnili, ak nejake dieta utieklo k oltaru (hoci, keby som tym dietatom bola ja, tiez by ma mama dorazila)..mne to nikdy nevadilo, tak sa neviem uplne vcitit..ale rozumiem, ze to moze niekoho rusit...mna zas vzdy rusilo, ked nejaka pani/pan velmi prezivala omsu a odrecitovavali a spievali strasne nahlas...a este horsie, ked si prisadla babicka, ktora uz nezvladala svoju hygienu, tak to som z omse nemala ale uplne nic, lebo cely cas som spracovavala, ze strasne chuda smrdi...viete si predstavit, ze by som na nu skaredo zazerala, zacala sa chytat za nos (ako ked na moju 2roc robia šššššš) a nakoniec by som tetu poziadala, aby s tym smradom nieco robila, lebo mna aj cele okolie to rusi? alebo povedala panicke, aby nebola taka hlucna pri modleni, lebo je to divne... a rovnako neprimerane mi pride vyhanat deti z kostola, len preto, ze nie su tak ticho, ako by si okoliti ludia predstavovali....ako samoska, ze ideme medzi deti alebo von, ak sa da...ale nie vsade sa to da - nie vzdy stihenme prave tu spravnu omsu.
neviem, ci je spravne, aby sme sa takto vyclenovali, kto do kostola patri a kto nie....pride mi to, ze sa pri tom straca pointa toho, co sme sa tam prisli naucit....
ale nejde len o kostol...mimo neho teda, nevyhladavame take miesta casto, ale ak raz za cas hej a zrovna to mala celkom nezvladne, tak hned je z toho okolie cele pohorsene...ved ani dospeli sa nespravaju vzdy, tak ako by som si to predstavovala...

0silvia0
9. apr 2015

@el6 ono celkovo bez tolerancie sa niektoré situácie ťažko zvládajú. A tiež sa pozerá človek na niektoré situácie inak s odstupom času. Iných ľudí nezmeníš, vždy sa nájde niekto v kostole, kto bude robiť na tvoje dieťa šššššš, lebo devätnástim to nemusí vadiť a dvadsiatemu to vadí. O pár rokov tvoje dieťa vydrží v kostole v pohode bez problémov a už túto situáciu nebudeš musieť riešiť 😉

el6
autor
9. apr 2015

@0silvia0 sak ano, to je pravda