Ako sa dieťa naučí hovoriť "mama"?

lylyjana
18. okt 2020

Mame doma mesacne babatko, vela sa s nim rozpravam, komentujem co robim, ale vzdy v 1.osobe,.t.j " a teraz ti obleciem nohavice" a podobne. Ako ho vsaj naucit, aby potom vedelo povedat "mama" a vedel, ze som to ja? Je potrebne komentovat v 3.osobe? Ze "a teraz ti mama oblecie nohavice..."? Alebo len mu opakovat ze "povedz mama"?
Ako ucite hovorit babatka vy?
Dakujem 😉

mondolina
18. okt 2020

Preboha 😂

leskovael
18. okt 2020

Jasné, určite mu začni hovoriť všetko výhradne v tretej osobe a uvidíš že behom týždňa ťa bude oslovovať mama. Inak by sa mohlo stať že nebude vedieť že ty si jeho mama.

mtsl
18. okt 2020

Netráp sa tým. Ako bude bábätko rásť, budeš hovoriť raz v prvej osobe a raz v tretej a raz v množnom čísle. Ono si to v hlave samo utriedi. Pravda je taká, že prvé slovo asi nebýva mama ale nasleduje v tesnom závese za prvým slovom. 😀 možno je v prvej desiatke 😀

limetka69
18. okt 2020

@lylyjana ano rozpravala som tak, nie vzdy, ale rozpravala, no ked mal rok a nie mesiac.

evamea
18. okt 2020

Ja môjmu hovorím v kuse ,, Netoč sa! " a verím tomu, že bude vedieť, že mu plienku zapína mama aj bez toho, aby som mu to povedala. 😄

nini1010
18. okt 2020

🤣🤣🤣 mesacne babatko 🤣 pane boze

deedol
18. okt 2020

ja len ze to "povedz XY" sa z logopedickeho hladiska neodporuca. inak mozes vsetko striedat.

lylyjana
autor
18. okt 2020

@mondolina
@nini1010
Len na dovysvetlenie: jasne, ze necakam, ze zacne rozpravat teraz 🤣🤣🤣 ked o rok z neho nieco vypadne, tak fajne. Len mi ide o to, ze vsade sa hovori o tom, ze dieta povie mama alebo tata ako jedno z prvych slov, ale som si vcera uvedomila, ze ako je den dlhy, tak u nas slovo mama alebo tata padne uplne minimalne, ak vobec. Tak ma to zaujimalo cisto z lingvistickeho hladiska, ze ako je to v inych rodinach, ako sa pristupuje k babatkam co sa tyka recu, ako sa s nimi rozpravaju, pripadne aj o com. Lebo tam mi tiez dochadza fantaziaale vraj sa s nimi treba vela rozpravat, len keby som vedela o com 😆 🤷‍♀️

maaji
18. okt 2020

Ono to príde samo keď ti prvi krát povie mama mne môj synček povedal keď mal rok a oslovoval ma mama nemusíš mu to teraz stále do okola hovoriť ešte je mali a nevie čo od neho chceš .

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lylyjana
autor
18. okt 2020

@bambulienka25 pozri si moje vysvetlenie asi o 3 rady vyssie

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janulik2008
18. okt 2020

Je zaujímavé že naša malá vie že ja som NANA a sestra je MAMA . Vie to. Neviem ako je to možné ale vie že kto je MAMA a to sme nikdy neriešili preboha 😀😀😀

janulik2008
18. okt 2020

@lylyjana o čom? Mama bratrancovi rozprávala o tom ako je v robote že mládi v prdeli do dôchodku ďaleko napr 🤣 my sme plakali od smiechu. Malý mal vtedy mesiac ... o hocičom že slnko je žlté atď. Jednoduché veci 😉

lylyjana
autor
18. okt 2020

@janulik2008 vdaka 🙂 no len cely den monolog je celkom narocne, asi je to aj o zvyku. Ked doteraz som bola cez den sama a bola ticho, tak mi nenapadne vzdy, ze mozem kludne porozpravat aj o tom ako huci mikrovlnka alebo co 🤣

elzus
18. okt 2020

@lylyjana u nas to asi vyplinulo s toho ze ja som vzdy vtavela aha tata je tu, prisiel tata z roboty a zasa opacne. A dako samo to prislo. Inak som nehovorila o sebe v 3 osobe . Jedine ked plakal tak som ze maminkan uz je to uz je dobre.

jarnajar
18. okt 2020

Vieš čo, aj mne to napadlo, keď bola dcérka bábätko, že veď to slovo vôbec nepočuje. Ale príde to úplne prirodzene. Deti vyslovujú medzi prvými slabiky me me ma ma a pod. Zároveň sa s nimi v tom čase už snažia dorozumieť, napr. prvé, čo dcéra artikulovala bolo emememe a znamenalo to, že sa jej niečo nepáči :D skôr či neskôr tvoje dieťa vysloví aj mama, baba a pod., ale ešte tomu nebude rozumieť, najskôr okolo 11 mesiaca to už bude vedomé. Podľa mňa je to asi tým, že mama na to reaguje, možno sa aj ty niekedy nazveš, okolie to tiež vysloví... Deti veľa vecí vnímajú.

mondolina
18. okt 2020

@lylyjana
Vieš na to nie je poučka, aby dieťa vedelo, že si jeho mama a že ti bude hovoriť mama.
Naše mamy, babky neriešili a všetci sme sa to naučili.
Či?

sapetka
18. okt 2020

@lylyjana si premotivovana a to nie je dobre. Keby do teba niekto hucal nonstop bola by si stastna? Dietatu treba dat priestor aj pre neho. Ked ho zmyvas alebo prezliekas tak sa s nim rozpravaj. Ja som vzdy hovorila aj hovorim o sebe v 3os. Maminka toto maminka tamto, ale neboj sa dieta bude vediet ze si jeho mama🙈hlavne vyloz nohy na stol a oddychni si

janetinka27
18. okt 2020

@lylyjana kamaratka mala male babatko, ked si jej muz narazil takmer 50rocnu frajerku. zostala sama s malym,chlap ked dosiel,iba sa hadali. trapila sa,ze pri nich nie je nikto,kto by o mame pred malym hovoril. ono je to dolezite.dieta sa nauci,pochopi oslovenia,lebo to odpozoruje. to je tato,ujo,teta,misko,dedo atd. a to je mama🙂

lylyjana
autor
18. okt 2020

@jarnajar aha, to dava zmysel, ze ako dojde k tomu mama 🙂 super, vdaka!

viikkki
18. okt 2020

Babatko vie ze si jeho mama, keď si ho čakala počul tvoj hlas atď. Ako sa môžeš vôbec opýtať ze nebude vedieť ze si jeho mama 😅😂... A mesačne bábätko určite nebude rozprávať počkaj si ešte pár mesiacov 😀

limetka69
18. okt 2020

@lylyjana ked zacne chodit, skor ako rozpravat, budea sa prihovarat, no pod k mame, chod k tatovi.... A pochopi. 🙂 ja som cakala kedy povie to prve slovo, mama a vypadlo z neho mnam, mnam

lula313
18. okt 2020

@lylyjana ja som sa nenútila do rozprávania, necitala som dcere rozpravky(nemala o to záujem, doteraz mi pri knihe neobsedi), nepúšťala som jej televíziu, YouTube, len sme bežne komunikovali, ja v prvej osobe, urcite nie vedome, že mama ti ide dat topánky a pomerne v mladom veku mala relatívne širokú slovnú zasobu a okolo 2 rokov už rozprávala vo vetách a aj skloňovala. Takze normálne s babom komunikuj, nie silene, lebo to musí bavit ju aj teba. Detský mozog je uzasna špongia. Nasáva aj vtedy, keď sa rozprávaš napríklad s manzelom alebo susedou.’my sa až niekedy s mužom čudujeme, že odkiaľ má take a take slovo.

yoxinka
18. okt 2020

@lylyjana
Dieťa sa učí hovoriť tým, že počúva, čo sa okolo neho hovorí a potom to opakuje. To “mama” ti ešte pekne bude liezť nervy 😂😂😂, mimochodom. Čo povie dieťa ako prvé, to neovplyvníš. Prvé slovo môjho prvého dieťatka bolo papagaj 🤷‍♀️, prvé slovo druhého dieťata bolo “am” ako Adam (brat) a tretia prvé hovorila “mňam”. Časom prišlo aj na mama, ale teda, riešiš vec, ktorú vôbec netreba nejako riešiť. Áno, čím viac dieťa počuje, tým viac sa mu v hlavičké ukladá slov. Na našu tretiu hovorí môj muž on narodenia len anglicky a ona rozumie všetkému, čo na ňu anglický hovorí. Keď jej povieme, nech povie auto, tak buď povie brm brm alebo car ... vyberá si, čo použije. Má 18 mesiacov. A to s tými osobami, keď som o sebe hovorila v tretej osobe, dlho môj prvý syn o sebe tiež hovoril v tretej osobe ... až časom sa preučil, ďalšie dve deti to nerobili, lebo som hovorila prirodzene, normálne v prvej osobe.

vilma7
18. okt 2020

@lylyjana keď bude väčšie, tak budeš do neho "tlačiť" slovíčko mama.
Len nebuď sklamaná keď bude prvé iné. 🤣🤣🤣 . U môjho syna to bolo "kaka" a u dcérky "bába", čiže bábika.

3petka
18. okt 2020

@lylyjana Nášho prvé slovo bolo “daj” samozrejme že to bolo o jedle 😂 Aj ja som sa s ním od malička rozprávala. A ideme sa kúpať a najprv ručičky a teraz sa zapneme a podobne, samé mi to tak šlo... A napr nemala som problémy že mi robí scény pri obliekaní a podobne. A napr aj muž sa hneval že som mu dopredu oznamovala že ideme späť a chodí spinkať krásne bez odvrvania. (Myslel že bude robiť scény)

lylyjana
autor
18. okt 2020

Ako mne je uprimne jedno ake slovo povie ako prve, len ma zaujimalo, ako dojde k tomu mama, ked ho nepocuje 🙂 ale vdaka vsetkym za tipy ;)
Dakujem aj za upokojenie, ze nemusim do neho stale hucat 😉 Rozpravam sa s nim ozaj ibak ked snim nieco robim, a som mala uz vycitky, ze mozno by som mala viac...
Nemala som nikdy v blizkom okoli nikoho s takym malym babom, tak fakt to robim len pokus omyl.

sofiia87
18. okt 2020

Vazne som si myslela, ze toto je paradny trolling 🤦‍♀️

kitycat
18. okt 2020

Prihlasku na Harvard si uz vyplnila?