Ako vám rozumie vaše dvojročné dieťa?

marionmarion
26. apr 2014

Ahojte, mám 26 mesačného syna, má celkom slušnú slovnú zásobu, dokáže pomenovať veci okolo seba, povedať a ukázať čo chce, vie čo je studené, teplé, mokré, pozná a používa aj pár slovies, ľahko si zapamätá čo počuje, pozná aj pár básničiek a pesničiek...ale mám pocit, že veľmi často nechápe čo mu hovorím. Ako keby veľa vecí hovoril len tak, že ich opakuje a spája do viet, ale nechápe význam a často to nedáva zmysel. Ovláda iba jednoduché veci, ako napríklad dones, polož, postav sa, ideme papať. No keď poviem niečo dlhšie, na to sa už veľmi nechytá. Napríklad mu poviem, že nech vráti knižku do poličky, tak síce chápe, že od neho chcem aby knihu odložil, ale už nechápe kam. Takisto nerozumie slovam ako za tebou, do krabičky a pod...musím mu to veľakrát zopakovať a ukázať, aby sa chytil a vypada zmätene, ako keď niečo nechápe.
Keď na niečo ukážem, nerozumie. Musím sa tej veci takmer dotknúť, aby pochopil, čo mám na mysli. Požíva dvojslovne vety, veľmi zriedkavo troj a nikdy viac. O sebe hovorí v druhej osobe: chceš, papáš a podobne. Na žiadne otázky okrem "čo je to" mi neodpovedá a sám od seba tiež vačšinou iba pomenuje veci a málokedy niečo iné. Nevie čo znamená kde? kam? ako? aký? preco?
Okrem podozrenia že mi nerozumie, je trochu pozadu aj s jemnou motorikou a tiež moc nemá záujem sa zapájať do bežných činností, hrať sa s deťmi a podobne...
Čo si o tom myslíte? Ako na tom boli vaše deti v tomto veku? Mám sa znepokojovať? Môže ísť o nejakú poruchu? K psychologovi ho zatiaľ nechcem brať, najprv by som rada prečítala vaše skúsenosti a názory. Ďakujem.

marionmarion
autor
16. máj 2014

@lilitela on sa sice pyta, ale odpovedi nerozumie...pyta sa aj tisickrat dokolecka to iste, niekedy si zapamata slovo, ale nechape vyznam...z mojho hladiska su na tom lepsie deti, ktore nerozpravaju, ale rozumeju a neskor sa u nich rec rozbehne bez problemov...ale ked niekto nechape vyznam toho, co sa mu hovori, nikdy sa ani nenauci normalne rozpravat ☹ ale chcem verit, ze to nebude nas pripad, neviem ako by som toto zvladla...

marionmarion
autor
16. máj 2014

@lijenka pocuje dobre, zapamata si kazde slovo co pocul a vyslovuje spravne, cize so sluchom problem nema na sto percent...on naozaj nerozumie mnohym veciam...slovna zasoba je unho v poriadku, to ma az tak neznepokojuje, viem ze v jeho veku je vela deti, co este skoro nerozpravaju...ale chapu co sa im hovori, dokazu plnit pokyny...ak sa chapanie nezlepsi, ani nie je sanca naucit sa rozumne hovorit, take dieta potom sice hovori, ale splieta iba nezmysly, spaja slova co poculo a zapamatalo si...no jeho rec nema zmysel, je to iba taka skomolenina. Na otazky nedokaze odpovedat, urcite nie rozumne...ak sa tak stane je to skor nahoda ☹
Strasne chcem verit, ze to nebude nas pripad, ine mi neostava...pred mesiacom este neouzival dlhsie vety, max dve tri slova.dnes sa uz stane ze povie nieco dlhsie ako napr. "dame papier do kosa" alebo namiesto "padlo" uz povie "padol tam peniaz"...ale s tym chapanim je to tazsie. A robi aj take zvlastne veci, ze knihy pozera hlavou dole, co urcite nie je ok...ukazuje nie ukazovakom ale bud celou rukou alebo palcom ( ale somrada ze aspon ukazuje, doteraz to skoro vobec nerobil ) ...sledujem ho a stale dufam, ze sa to rozbehne...a strieda sa optimizmus ( ved to nie je take zle, to sa spravi) s pesimizmom ( dieta ma disfaziu, boze, ako to zvladneme ☹ )
@bodka70 tvoj syncek je este maly, moj ma uz 27 mesiacov...mam vyhliadnutu uz jednu psychologicku, ak sa to nezlepsi, zacneme tam...to co pises o dysfazii uz vsetko viem, aj tie autisticke crty...no mam kazdy den iny pocit, je to ako na kolotoci...a esteje tu jeden faktor, dieta malo doteraz velmi stresujuce podmienky ( partnerska kriza, ktora skoncila rozchodom) a verim ze aj toto malo na neho vplyv...uz je situacia znacne lepsia, ja mam viac casu aj energie sa mu venovat a je mozne ze aj to ho nakopne...kazdopadne chcem pockat aspon kym bude mat 2,5 roka...nie som zastancom vlacenia dietata po lekaroch, ked to nie je nutne a dysfazia sa tak ci tak neda v jeho veku diagnostikovat s urcitostou...tak uvidime ako to bude pokracovat

lilitela
17. máj 2014

@bodka70 Chcela by som sa ti podakovat za tieto prispevky. Presne, nejde o porovnavanie a sutazenie, myslim, ze kazda matka dokaze rozlisit, ak nieco nie je uplne v poriadku, a preto je fajn sa aspon trochu oboznamit s tym, kde by mohol byt problem. Totizto aj odbornik moze nieco podcenit. Moja dcera robi taky pohyb a bola som s tym aj u sukromneho neurologa a ten ju vysetril a tvaril sa ze je vsetko ok - no a dcera to robi nadalej, niekedy viac, niekedy menej a ja neviem ci z toho vyrastie. A ked sa objavili dalsie odlistnosti, s tym zaostavanim oproti rovesnikom, tak si myslim, ze to moze byt nieco komplexnejsie. Preto sa tomu urcite budeme venovat nadalej a nebudeme sa spoliehat na to, ako sa to samo vyvinie.

lilitela
17. máj 2014

@marionmarion A opakuje iba otazky, ale aj urcite odpovede? Opakuje tie otazky prave preto, ze nie je schopny porozumiet odpovedi? Ani uplne jednoduchej, jednoslovnej?

marionmarion
autor
17. máj 2014

@lilitela to je dost tazke urcit...niekedy sa pyta veci, ktorym nema sancu porozumiet, on vlastne nerozumie ani otazke samotnej ( napriklad "Kolko hodin?"), inokedy sa spyta a odpoved si zapamata a opakuje ju spolu s otazkou, ale nerozumie ( " Co je tam napisane?" "Tam je napisane akcia" ) alebo sa pýta " co je to? a veci si potom dokaze pomenovat aj v inych podmienkach, cize tomu asi trochu rozumie...
Dost tazko sa urcuje comu naozaj rozumie a co si len pamata co sa otazok tyka...ked sa spytam co je to? To chape a odpovie...ale napriklad ked sa spytam ci je vodicka tepla, alebo studena, tak povie studena, lebo to bolo posledne slovo co zachytil ( skusala som aj opacne a toto sa mi potvrdilo). Nerozumie co znamena aky? kam? preco? kto? Jedine na co sa chyta je co? a kde?( to druhe trochu obtiaznejsie a aked vobec tak iba ukaze a nepovie slovom )...
Niekedy ma prekvapi, ze nieco sam od seba si vsimne a oznaci ( ale mozno si to tiez len pamata nie odo mna, preto nemam prehlad ). Doteraz napriklad sa nedival hore, ani neukazoval a ndes si prvykrat vsimol lietadlo, urcil zdroj hluku, ukazal a spytal sa co to je, aj to potom zopakoval...
ale aj tak viem, ze to ma daleko od normalu.
Este k tym vysetreniam - moje dieta ma aj poruchu pozornosti, s ludmi nekomunikuje, nespolupracuje a ked nanho niekto nalieha je potom z toho nervozne a vystresovane. Ja sa velmi obavam ako to dopadne ak nakoniec pojdeme k lekarovi a nie jednemu...

bodka70
17. máj 2014

https://www.modrykonik.sk/forum/prozivam-to-ste...

@marionmarion , skús prísť do tejto diskusie, tam ti baby určite poradia, je tam veľa takých detičiek, ako tvoj malý (a zrejme aj môj 😉 )

marionmarion
autor
17. máj 2014

@bodka70 tam som uz bola...tuto diskusiu som zalozila az potom...nedostala som tam odpoved na vsetko,co som potrebovala vediet. Ale dakujem...

ivushka19
10. jún 2014

@marionmarion velmi ma tato diskusia zaujala, je to uz skoro mesiac, mozem sa spytat, ci badate nejake pokroky? Resp. ake zmeny su u vas? Kamoska ma syna, trosku mladsieho od vasho, ale mam pocit, ze sa sprava dost podobne....Ona tomu nepriklada velky vyznam, ale mne pride zvlastny.... aj chodzu ma uplne divnu, inaksiu ako deti v jeho veku, ale to ma, odkedy sa naucil chodit..... dakujem za info....

noemi125
30. sep 2021

Mozem sa spytat ako ste dopadli ? Dakujem