Ako zvládate obdobie vzdoru?

maminka142
14. júl 2011

Prosím vas viete mi poradiť, ako zvladate obdobie vzdoru? Mam 2,5 ročnu dcerku a už mi dochadzaju sily ☹ Doteraz bolo všetko ok. Ale včera, ked ubližila s loptou (aj ked nechtiac, ale bola to pecka do tvare) mojej sestre a chcela so od nej aby sa ospravedlnila, tak to neurobila 😖 Doteraz s tym nemala žiadny problem, vždy povedala prepač, ked niečo vyviedla niekomu... Od včera som už išla na ňu všeliakymi spôsobmi a nič nezaberalo ☹ Dokonca aj dnes ked som "akože" telefonovala so sestrou a dala jej telefon nech povie prepač tak nič 😒 Všeličo som jej naslubovala, dokonca som jej aj oblubene hračky zobrala, ked "neposlucha"... nič nezabralo... A už ked sa rozhodla, že to povie, tak som sa potešila a vzapätí, ako videla, že mi tym urobila radosť, tak povedala, že to nepovie, aby som sa zasa hnevala 😖 Prečo je taka? Chcem, aby sa naučila, čo je správne a čo nie... Ale, už tu jej tvrdohlavosť akosy nezvladam ☹ Už psychicky nevladzem ☹

ada21
14. júl 2011

Ahoj, tema o obdobi vzdoru tu uz je. Tak si tam skus precitat, a napisat mozno ti to pomoze. My tiez prechadzame tymto obdobim a je to teda obcas dost o nervy.
https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/ake-je-u-vas-obdobie-vzdoru/

kamilka22
14. júl 2011

Prajem pevne nervy a more trpezlivosti, kazde dieta si tym musi prejst. Odporucam knihu : "deti potřebuji hranice" - mne dost pomohla.

maminka142
autor
14. júl 2011

@kamilka22 kde taku knihu kupim? Da sa kupiť v knihkupectvach, alebo ju treba objednať?

tinki
14. júl 2011

@maminka142 nech sa snažím ako sa snažím, aj keď je doma v pohode, lebo má pred nami rešpect. (aj to nie vždy) ak prídeme niekde, kde chcem aby sme vyzerali ako civilizovaní 🙂 ľudia, práve vtedy vystrojí také veci...ale už sa nad tým ani nepozastavujem. Deti si potrebujú dokázať, že sú veľké a samostatné. A čím viac od nich niečo chceme, tým menej to spravia. Skús ju nejako motivovať, ale pozitívne. Napr. dnes pôjdeme do mesta, dostaneš zmrzlinku, ale ty spravíš niečo pre mňa, dobre? Takže ak chceš zmrzlinku, povieš tete prepáč, nechcela som. A moja skúsenosť, čím viac kričím, tým viac vystrája. Menej kriku, radšej rafinovane presvedčiť, na niečo iné upriamiť pozornosť, to najviac pomáha. Prajem nám všetkým veľa trpezlivosti.. 😉

tinki
14. júl 2011

v tomto kníhkupectve majú knihy za dobré ceny:
http://www.martinus.sk/?uMod=list&uTyp=search&u...

stvura
14. júl 2011

naozaj len vydrzat, ine sa neda. Pokazde co je moj maly trucovity si pomyslim, ze by mohlo byt aj horsie {strazila som kamoskinho maleho hyperaktivneho, rovnako ako moj, coskoro trojrocneho a potiem ti...nikdy!}. Vela sa s dietatom rozpravat, vysvetlovat a nevsimat si nazory ludi co vidia len jeden odtienok tvojho dietata a to akurat ked ma zlu naladu. 🙂

maminka142
autor
14. júl 2011

@tinki ďakujem za radu, ale to nepomaha ☹ Ja už som jej tolko toho nasľubovala ☹ Aj to čo ma najradšej, povedala som jej, že sa pôjdeme kupať a pôjdeme vlačikom, už som jej aj rukavniky na plavanie chystala, aby videla, že to myslim važne... A už ked malo prísť k tomu, že sa ospravedlní ako sľubila, tak sa zatla a povedala, že nie.. Tak som rukavniky zbalila naspäť a ked začala plakať som jej dala ešte jednu šancu, že ak povie do telefonu prepač vyberiem rukavniky a pôjdeme sa kupať, ale bolo to zbytočne 😒 A tak ma už rozčulila, že dostala po zadku a zatvorila som ju do izby 😢 Už sa aj s mužom kvôli tomu hadame ☹

maminka142
autor
14. júl 2011

@stvura Ja sa s ňou stale rozpravam a doteraz mi nič podobne neurobila, no síce raz jej to trošku trvalo sa ospravedlniť, ale nakoniec si uvedomila, že urobila zle a povedala to slovko prepač 🙂 Stále sa jej plne venujem, chodíme spolu von na výlety a užívame si, že sme spolu... A každy deň mi vykuzlila niečim usmev na tvary 🙂 Ale včera ma strašne sklamala a strašne ma to hneva 😢 Je to akoby sa medzi nami niečo prelomilo 😒 Ta jej tvrdohlavosť ma privadza do šialenstva... Nemam ani chuť s ňou už nikam ísť 😖 Aj pred chvílkou som jej zasa nadavala za to a ani som ju neuspavala, ako každy deň.. Vždy ležim pri nej až po kym nezaspinka, ale dnes som ju nechala samu a po plači nakoniec zaspala, aj sama... Nechce byť zlou matkou, ale musí si uvedomiť čo je spravne... Len snaď to moja psychika nejako zvladne 😖

stvura
14. júl 2011

@maminka142 ale nemoze to byt take zle...vobec sa nad tym netrap, aj mi rodicia mame svoje limity, takze pohoda...pokial mas len jedno, nevidim problem...xixi..ja mam dve, a co maminky co maju viac deti 😉 . Moj maly napr. nespi od dvoch rokov vobec, ficim vo dne, v noci {mala mi robi rodea v noci, dnes som naspala 3 hodiny}. Troska nechaj malu zurit a ukludni sa. To ze ta sklamala neber vazne, ved aj deti beru ze mi ich sklameme ked nemaju to co chcu. Ja sa na svojho drobca ani nemozem hnevat, lebo moj muz mi hned povie, ze to je moja kopia {co sa do povahy tyka}...rovnaky tvrdohlavec ako ja. 😀

kamilka22
14. júl 2011

@maminka142 ja som ju kupila v knihkupectve.

tinki
14. júl 2011

@maminka142 aj také situácie poznám... 😒 a tiež sa hádame.. 😖

vodnarky
14. júl 2011

@maminka142 -ahoj..my prezivame toto obdobie vzdoru uz asi rok a pol..kazde dietatko si to preziva po svojom,no podla toho co si tu napisala,tak to je veru nic oproti tomu,co stvara nasa hviezda..sprvoti,ked nepocula na dobre slovo,tak ma to strasne vytacalo..bol aj krik aj po zadku sa jej uslo..teraz ked ju to chyti,tak jej poviem pekne a ked spusti este viac,tak si ju nevsimam,lebo keby zacnem,tak je to este horsie..uz som si asi zvykla a stala som sa imunnou.. 😅 ..takto,ked vidi,ze to uz somnou nic nerobi(sedim a pozeram na nu 😕 ),tak zachvylku sa aj sama ukludni,pride za mnou,ze ma velmi lubi,objimame sa a hned je po nervakoch.. 😵 ..snad to coskoro prejde,lebo pocuvat to kazducky den to chce veeeela trpezlivosti..a to vam prajem vsetkym..veeela trpezlivosti.. 🙂

maminka142
autor
14. júl 2011

Ďakujem vam všetkym, bolo to ťažke prekonať, ale prešlo to 🙂 Dnes to konečne spravila.. Trvalo to síce dva dni, ale ospravedlnila sa 🙂 Chcem aj druhe dieťa a mala som pochybnosti, či to vôbec zvladnem... Ešte raz dakujem a nabuduce to budem brať viac s rezervou 😉

xlucia
14. júl 2011

@maminka142 absolutne nemas s tak malym dietatom vyjednavat a slubovat jej cokolvek na ospravedlnenie. je este mala, ak nie teraz, neskor sa nauci ospravedlnovat. uplne to este aj tak nechape, aj s dosledkami. staci ze vidi tvoj evidentny nesuhlas s jej konanim a s tym ze sa neospravedlni. vzdor este bude vrcholit a sa stupnovat... potom co? uz nic. treba sa obrnit.
a rozhodne sa o to snazit len preto aby si vyzerala civilizovane je zly dovod. kto mal deti, tak to pochopi, tiez ich mal male a v istom obdobi vzpurne.
kto nemal tomu v pochopeni spravania dietata nepomoze ani ked sa mu dieta ospravedlni. aj tak bude frflat, ze je nevychovane.

kaja73
14. júl 2011

@maminka142 ja som taketo veci u staršieho nikdy nesilila.dala som vždy najavo svoj nesuhlas-slovne-ak sa spraval nevhodne,popripade nasledoval trest-napr.odchod domov z ihriska,alebo zobratie hračky.Na ospravedleni som v tak malom veku vobec netrvala-to nie je podla mna podstatne-až v neskoršom veku.Stalo sa ,že som mu povedala,že povedz "prepač",bud to povedal,alebo nie.Hlavne bolo,že videl moj nesuhlas a ked som ja spravila niečo od veci,ved aj to sa stava,tak som mu vždy povedalal prepac.Dnes ma už takmer 13 rokov,do 3 rokov bol,zly ako cert,vlastne skor neposedny a trucovity a dnes je to super chalanisko.Ved aj tie deti maju pravo na robenie chyb a my sme tu na to, aby sme ich lubili aj ked tie chyby robia-musia ich robit,inak sa nič nenaučia.Len vlastnym prikladom , trpezlivostou a laskou sa da dieta vychovat.Hlavne malu nezačni považovat za zlu,lebo sa za nu zacne považovat aj ona a to už bude problem.