Dá sa naučiť dvojročné dieťa na večerný režim?

tuppe
1. aug 2015

Ahojte maminy, chcem sa Vás opýtať, je možné naučiť 2r dieťa večernému režimu ? Tz. aby sa naučilo spať najneskôr už o tej 21 hod. ? Stále dookola počúvam, že dcérka je malá, žeby mala spať skôr - teraz mi zaspáva až okolo 22 - 23 hod - inokedy mi zaspávala už o 21 hod. Pomaly jej upúšťam poobedný spánok, lebo ho akosi nepotrebuje ... no i tak vydrží do tej 22 - 23 hod hore. AKo to je možné ???? Alebo len prešvihnem čas, kedy je unavená ? Muž robí do noci, príde večer okolo 19 - 20 hod domov a dcérka chytí druhý dych a napriek mojím prosbám sa s ňou manžel jaší a ona sa samozrejme preberie : Neviem, čo robiť ... dávať ju i tak neskoro spať alebo trvať na spaní už o 20 hd aj keď bude vystrájať, odbehovať na wc atd ?
Poprosím múdre mamičky, aby sa zdržali blbých komentárov - nie každý má "dokonalé dieťa" alebo je "dokonalý" rodič ....

sardinka32
1. aug 2015

Nerozumiem celkom tej poslednej poznamke, tak snad ked Ti napisem svoj nazor, nebudes ma povazovat za mudru alebo si to skor myslela "mudru"? 😅
Mam dieta v rovnakom veku ako Ty a poobede mi nespava uz od roka a pol, no i napriek tomu ma energie na rozdavanie od rana do vecera. Keby som ju nedala spat, tak ona by tusim fungovala do rana bieleho a uz len rovno odkvacla dakde. Ja to skratka robim tak, ze medzi osmou az deviatou si vypije kasu, pozrie nejake rozpravky, umyje si zubky, vycika sa, oblecie si pyzamko a ide do postele...ci sa jej chce alebo nie (v 90 percentach sa jej samozrejme este nechce). Myslim si, ze ked budes trvat na tom, aby vzdy v rovnaky cas isla spat, casom si navykne a zaspi. Moja to berie ako fakt - ide spinkat a hotovo. Ked uz je v pyzame a davam ju spat, zacne sa jej zivat a do 5 minut pekne zaspi...pocujem, resp. nepocujem ju uz v detskej vysielacke. 🙂 Takze ja Ti radim rezim, nam sa to takto osvedcilo.

tinapa
1. aug 2015

Ahoj, určite treba režim..ja sa s tým tiež borím...asi je základ ráno skôr vstať (čo u nás tiež nie vždy funguje), potom ju dať v rovnaký čas spať pred obedom, al. po obede napr. o jedenástej, pol dvanástej...a po dvoch hodinách max.zobudiť, ak sama nevstane..a večer vždy dodržiavať rituály, tie isté- večera, kúpanie, al. len umytie, čítať rozprávku- žiadne jašenie!! Telo si na to zvykne časom.. A muž nech sa s ňou jaší cez víkend, nie pred spaním..

moni244
2. aug 2015

Ja moju davat do postele medzi pol devat az devat, to, ze ci zaspi, je uz na nej, proste ide do postele, tam si keca s plysakmi ale zaspi a nebeha mi po byte. Cize rezim v takomto veku sa da uz urobit

bajana
2. aug 2015

Nedá mi, aj keď budem asi za múdru (vôbec mi to nevadí) ale k základnej otázke - samozrejme, že sa dá "naučiť" dvojročné dieťa na režim. Aj ročné, polročné a niekoľkotýždňové. S týmto netreba polemizovať. Je k tomu potrebný dôsledný pevný rodič a spolupráca všetkých členov rodiny. Nič viac.

simonka77
2. aug 2015

@bajana suhlasim, naucit sa da (takmer) kazde dietat bez ohladu na vek, treba len trpezlivého a dôsledného rodica (a ostatných clenov rodiny)...
asi budem za tu "mudru" teda -ale osobne si myslim, ze naucit dieta rezimu, ci vecernemu alebo celodennému treba od malinka. nie od 2rokov.
mam dvoch chalanov, kazdy je povahovo uplne, ale uplne iny, este je medzi nimi aj skoro 12rokov rozdiel, ale obaja maju rezim, starsi doteraz, maly od malinka. a funguje to u oboch. u nas sa o hodine, kedy sa ide do postele (je samozrejme, ze ziadne dieta nazaspi na povel), nediskutuje. starsiemu sa to kazdy rok po prázdninách posuva, a neprotestuje. a veru casto aj sam povie, ze ide si lahnut, lebo je unaveny, sice nespi, cita knihu, ale pohodicka. a mensi detto, toho vo viac menej rovnaku hodinu davam spat cez den aj vecer (plus minus 30minut), trvalo mozno dva tri mesiace, kym sam na to "nabehol", ale funguje to.
tak ako dospely clovek je ranne vtaca alebo nocna sovicka, to iste plati u deti. len pokial nechceme mat ako rodicia problem s detmi so vstavanim do skolky a skolky, plus v skolke je tiez nejaky rezim, treba s tym zacat cim skor. aj s vecernym spanim, ved nemusi hned dieťa spinkat, ale nech vie, ze uz je "nocny klud" , lezi v postielke a pojde spinkat.
ale to je len moj nazor 🙂

nicolle21
2. aug 2015

my rezimujeme od 4.mesiaca a funguje nam to stale.. asi by som sa zblaznila,keby som bola na vasom mieste a to nemyslim "mudro",ale uprimne.. cas odkedy zaspi maly je len moj,kedze cely den som nonstop s nim (manzel pracuje na turnusy v zahranici od jeho 7.mesiaca).. u nas mame kupaci ritual- 19.30 sa kupeme (maly uz chodi od 19. do kupelne kontrolovat,ci je tam kupacia kacka a vykrikuje,ze uz kupkat),po kupani pustime rozpravky,zjeme krupicu,dame papa zvieratkam z rozpravky,pomojkame sa a on zaspi do 15min.. kedysi zaspaval pri mne na gauci,teraz sa uz vypyta do svojej postielky a zaspi tam sam,ma svoj mojkaci vankus,ktory volame haji,s nim sa umojka a spi.. u nas plati,ze ked je tma,tak sa spi.. v lete zatahujem zatemnovacie zavesy,aby mal tmu uz o 20. vecer,ale netoleruje sa ziadne behanie,vstavanie a pod. aaa to mi este krpec spava 2-2.5hod na obed,vybijame mu baterky na dlhych prechadzkach 2x denne 🙂
u vas to asi pojde tazsie,ale treba urcit dietatu hranice.. ak uz rozumie,treba jej dat na vyber,bud pojde spinkat,alebo si bude citat v postielke,ale urcite nie behat do 22. 🙂
vela zdaru

tuppe
autor
2. aug 2015

to slovo "múdre" malo patriť k mamičkám, ktoré budú hneď odsudzovať 🙂 Nie za rady 🙂)

Babenky, ale poraďte mi - ako docielim, aby mi nevstávala z postele ? Naša v postieľke nespí už možno polroka, ale s nami na posteli, keďže som ju kojila a ešte i občas kojím - v noci sa zvykne ešte min. 1x zobudiť a ja som taká unavená, že nevládzem k nej vstávať a vyberať ju z postieľky, bojím sa, že s ňnou spadnem, lebo už má dobrých cca 12 kg a keď som ja v polospánku, neručím za seba .(

@sardinka32 moja upustila od poobedňajšieho spánku len prednedávnom a ozaj na ňu neplatí, že ostane ležať v posteli. Proste ke´d sa jej nechce spať, zčne behať po posteli, vrtieť sa, prehadzovať, ja ju zakaždým dám ľahnúť a ona rev :(((

Ja nervy mať budem, keď sa zatnem, len pottrebujem ozaj vedieť, či to bude fungovať.Veď predsa neexistuje, že ráno vstane o 8 hod a frčí do 23 hod bez prestávky....

bosoriak
2. aug 2015

Tiez mame rezim od malinka, od toho pol roka sa s tym da pracovat. Naucit sa to da, ale treba k tomu spolupracu vsetkych, t.j. aj manzela ked pride z prace. Ak ti vas sucasny sposob nevyhovuje, zmen ho. Laskavo ale pevne, to je moje odporucanie. A urcite by mala chodit skor spat. JE velmi dobre, ked sa deti naucia spavat skor, ked sa naucia, ze aj zaspat sa da naucit. Velmi tym dcerke pomozes aj v dalsom zivote. Aj my dospeli predsa nechodime spat ked sa nam chce, ale ked treba, aby sme dokazali fungovat dalsi den. Iste, existuju aj vynimky - u nas napr. vzdy v piatok a v sobotu mozu byt trosku dlhsie hore. Ale trosku, t. j. do hodiny. Ak by mi deti chodili spat o 23:00, tak som pravdepodobne rozvedena a na psychiatrii 😀
Drzim palce.

tuppe
autor
2. aug 2015

@bosoriak veď to, že je nevládzem takto ťahať ...nič neurobím pri nej

esterba
2. aug 2015

@tuppe moja chodi takto spat tiez. Ale my sme s tym ok. Tuto jar som si uvedomila, ze sa jej to posuva podla slnka. Spatne vidim, ze v zime mi v pohode zaspala medzi 7-8 a teraz ju neuspim pred 22, ale uz ani nestracam takto cas. Ale zas ona si potiahne cez den. V zime spala popoludni "len" 1,5 hod., teraz potiahne aj 3-4 hod., hoci nejde spat dobrovolne, uz pochopila, ze sa tomu nevyhne. Malu sme vecer zaclenili do nasho bezneho chodbu a sme spokojni. Predpokladam, ze na jesen sa jej to zase posunie k skorsej hodine. Na tvojom mieste by som skor popracovala na popoludni - obed, rozpravka...

andisko
2. aug 2015

@tuppe my sme aj rezim mali od mala, no aj tak od dvoch rokov poobede nespava a vobec nevyzera byt unaveny vecer. niektore deti su zjavne vacsi duracelkovia. ale spavat vecer chodi vzdy okolo 19:30-20:00 a vstava medzi 5:00-7:00. teraz ma obdobie vstavania o siedmej. a tiez nespava v postielke sam, ma ju otvorenu a prirazenu k nasej posteli. takze si neviem predstavit ho zavriet do izby a povedat mu "spi" 🙂) uspavam ho ja, povieme si co sme cely den robili, rozpravku a potom uz len si citam nieco a on pri mne zaspi. trva to 20min vacsinou. niekedy menej, niekedy viac. ale ovela lepsie zaspava odkedy sme skoncili s kojenim . asi ked mal 2 a 1/4, teraz ma 2 a 1/2), to treba povedat. a tiez to, ze ked ti ho muz rozblazni, tak to budes mat podstatne tazsie. skuste si spolocne dohodnut cas, kedy ho date spat. nech sa trebars po praci s muzom hodku jasi a potom polhodinka priprava na spanok (sprcha, zubky, pyzamo) a potom uz zhasnut, uz len tichy mod a skusat ho uspavat rovnako (spievat, rozpravky, hladkat.. kazde dieta to ma inak rado). a po tyzdni-dvoch uvidis. ale treba ritualy dodrziavat urcite. drzim palce.

siska53
2. aug 2015

@tuppe pozri to si musis vyriesit s manzelom - moj nazor. Bud ty budes mat volno,t.j.uz to bude len v jeho rukach -vyjasia sa a aj ju uspi a ty sa venujes domacnosti ci sebe..alebo bude respektovat ze je je cas na spanie a nebude ju rozrusovat, alebo zacne chodit skor domov.
To kedy chodi rano do prace,ked tak neskoro kazdy den chodi???

Alebo ju das spat uz o 18:30,ale to tatinka potom asi neuvidi..

Inak kedy rano vstava a kedy a kolko spinkava ppobede?
Lebo aj to je dolezite. Ja som tiez nasej musela skratit popoludnajsi spanok,lebo od urciteho casu,ked spavala do 15:30-16,(vedela spat aj 2,5-3,5h), nevedela zaspat do 21. Tak som ju zacaal budit najneskor do 21.
Ono ten rezim sa da,len.na tom treba trvat a obaja,nielen jeden z rodicov..

A su deti,co maju mensiu potrebu spanku.

tuppe
autor
2. aug 2015

@siska53 rano mi zvykla vstat o 7,30,potom sla spat poobede okolo 13 az 13,30hod. Spavala cca 2hod a vecer sla spat okolo 22hod. Teraz sme upustili od poobednajsieho spanku,nechce spat ani za nic a aj tak vecer skor nelahne....

gretocka
2. aug 2015

@tuppe tak to ti verim, ze si z takehoto rezimu na nervy... u nas fungujeme nasledovne: syncek ma teraz sest rokov, dcerka tri. Syn spaval cca do troch rokov (kym sa narodila mala) aj poobede. Dcerka spavala od narodenia cez den biedne, takze poobedny spanok sme prestali riesit v roku a pol.
Napriek tomu vsetkemu od narodenia oboch mame viac menej nemenny rezim, ze o siedmej sa zaciname ukladat aby +- 20:00 spali.
Dcerka vacsinu vecerov v poslednej dome vymysla a z postele vyskakuje a vykrikuje. Tiez sebou hadze a prehadzuje sa. Napriek tomu jej jasne davam najavo, ze je cas spat a vyskakovanie s vykrikovanim netolerujem.
Co sa tyka tvojej situacie, ako klucove vidim, ze manzel nerespektuje vecerny klud. Viem si zivo predstavit co to s malou spravi, lebo aj moje svagrine ked deti rozblaznia pred vecerom, tak je zaspavanie ovela zlozitejsie.
Aj moje deti ked by som ich nedala spat o tej osmej, tak budu behat a jasit sa aj do desiatej, ale jednak ze to uz na nich vidno, ze to je jasenie z unavy a jednak u nas nasledujuci den je v tom pripade otras.

Takze moja rada je v prvom rade vazny pohovor s manzelom. Vysvetli mu, ze chapes, ze si chce malu uzit ale nech si k nej radsej lahne a cita jej alebo nieco take namiesto jasenia. Aj moj manzel chodi domov medzi 19 a 21:00 a obcas pride prave v case ked sa ukladaju. Ked pocuju kluce vo dverach, vybehnu ho privitat a potom sa vratia do postielok. On si umyje ruky a potom ide za nimi do izbicky, porozprava im ako sa mal cez den, povie im dobru noc a uz sa spi.

Prajem vela sil a urcite s tym nieco rob, takto sa fungovat neda, nie je to dobre ani pre teba ani pre malu.

eryykah
2. aug 2015

Mam rovnako, zaspava pravidelne až okolo 22.30h a kedze ma otvorenu postel vylieza, ide sice "spat" okolo 21h, vtedy vyzera ze uz zaspi do minuty ale potom pomaly v polospanku musí vyliezt z postele a zacne behat po byte. Ked som sa ju snažila zadrzat aby ostala lezat vrieskala do fialova uplne vyspickovana kludne aj polhodinu vkuse, prosto neviem ako na nu v tomto.

ludmilaka
2. aug 2015

@tuppe
@tuppe Ahojko, pokojne ju daj cez obed aj keď len na chvìľočku. Na ocka nečakajte, u nás bolo to isté. Ona bude protestovať tak 3 dni a zlepšì sa to.

lucinocka
2. aug 2015

@tuppe presvihnes cas...moja cez den nespi a keby som ju nenahnala do 9 do postele, tak taha do 1-2 v pohode...urcite sa da dvojrocne dieta naucit na rezim,len musis byt tvrda a nepopustit... u nas cez tyzden, ked ide do skolky, tak ziadne vymyslanie, nezaujima ma , ze kamaratka sa o 9 ide s rodicmi prejst...do postele, rano sa vstava... prejst sa ideme v noci cez vikend...cim jej to porusim, je zla cely den a ma rozhadzany rezim...mozno to bude spociatku trvat, ale vyplati sa...mojej dam len pusu, povieme si dobru noc a odidem z izby...

lucinocka
2. aug 2015

@eryykah ja by som ju stale vratila do postele...moja mala tiez obdobie ze vyliezala...a ked som ju 50x vratila lahnut, tak sa vzdala

sense
2. aug 2015

da sa len treba byt trpezlivy a vytrvaly a dosledny, nasa chodi spat o 19,0-19,15 niekedy zaspi do 10minut inokedy si vyprava aj hodinu ale je vo svojej izbicke v posteli ....ale vzdy chodi v tu istu hodinu s vynimkou 2vecerov minuly tyzden ...ale inak ideme stale rovnaky rezim a zatial je to na 95perc. o prisposobovani sa dcerke ...ale zato mame zas kazdy vecer klud

mamjka
2. aug 2015

moji chodia spať o šiestej pol siedmej a spia do rána (malý 1x papá v noci ešte) spia do šiestej pol siedmej rána....u nás ich večer okúpem, prezlečiem, vypijú si mliečko, pustím rozprávku a oni pri nej zaspia (niekedy do 5min. niekedy aj hodinku "vystrájajú"....máme pravidlá a tie dodržujeme vždy aj keď sme niekde na výlete proste 18,00 idú spať...aj keď máme návštevu proste vždy 😅 občas by sme s mm chceli tiež posedieť niekde, ale prispôsobili sme sa tomuto režimu 🙂 a nešlo to zo dňa na deň aj si poplakali ale naučili sa 😉

sense
2. aug 2015

@mamjka to ti dobre vydrzia spinkat moja chodi ako som uz pisala a o 06,00-6,15 je hore vzdy a kupodivu bola o siestej hore aj ked sla spat neskor v tyzdni...

tuppe
autor
2. aug 2015

@lucinocka a kolko r. má tvoja ?

lucinocka
2. aug 2015

@tuppe 2,9

lucinocka
2. aug 2015

2,10:D dajak rychlo idu mesiace:D

lucinocka
2. aug 2015

@tuppe ked ti zacne chodit do skolky, bude hotova o siedmej...moja sa tak unavi v skolke, ze od siedmej ju udrzujem uz len v oddychovom stave do tej 8-pol 9 aby nezaspala skoro a nestrasila rano o piatej

mamjka
2. aug 2015

@sense moji aj keď sme ich dali neskôr spať tak vstávali stále skoro ráno a takto máme večer pre seba 😉

siska53
2. aug 2015

@tuppe to suvisi s tym,ze je rozblaznena... Ja by som jej dovolila si pospat daku hodinku a vazne sa porpzpravala s manzelom,nech ju tak neblazni,nech sa privitaju a nasledne jej daco precita..
Alebo ako som ti pisala ty si sprav volno a nech je az do jej zaspatia s nou on.

sense
2. aug 2015

@mamjka no ved aj my tak aj ked sla spat neskor bola hore o siestej tak chodi o siedmej a je to ...ona je tak ci tak skor menej spava....zrejme jej to staci...ale poobede este spava

skoricaxx
2. aug 2015

ahoj , môj tiež kričal že nie je unavený ale musel isť do postele tak či tak, nemuzsel ležať ako prikovaný ale musel byť v posteli bez hračiek, samoška že sa s nim nikto nehrala nejašil tak to nejde, manželovi by som navrhla že môže snou byť napriklad čitať rozpravku na dobru noc ona sa podla mna ukludni a aj to jej pomože zaspať

lenka_21
2. aug 2015

@tuppe podla mna (pozorovanie pri 3 mojich detoch), dieta potrebuje rezim a pravidla. Teda ak nechces mat problem so zaspavanim a pod. Mam 3 deti, kazde z ineho cesta: 1 nevlastne, 1 biologicke, 1 adoptovane. 😀nVacsinou ked pocuvam rozne staznosti a pod.vo vacsine pripadov si viem odpovedat, ze s tymto nemam problem...
Mne sa vzdy osvedcilo, ze rezim a urcite pravidla maju svoje opodstatnenie...samozrejme je na kazdom rodicovi co a ako si zavedie... Co sa tyka spanku na kt.sa ty pytas:

1. Dieta by malo chodit spat vzdy v tom istom case.
2. Poobednajsi spanok - to je na posudeni kazdeho rodica, ale podla mna detom sa oddych vzdy zide. Nenutim svoje deti spat, ale vzdy v rovnakom case si idu aspon oddychnut. Aj ked nezaspia, chcem aby aspon 30 min oddychovali. Poobede ich nechavam spat max 1-1,5 hodku. Niekde som citala (moje uz maju 3 a skoro 3 roky), ze v takom veku ma byt uz medzi poobednajsim a nocnym spankom aspon 4 hodiny.
3. Cca 1,5 hodiny pred vecernym spankom ideme do kludoveho rezimu. Ak sa hrame tak len kludne hry, vela citame, pozerame rozpravku, potom nastupuje vecerna hygiena...takze to co opisujes a robi tvoj mm by som tomu mojmu nedovolila. Ak vsak nema sancu byt s malou iba takto neskoro vecer, tak by som jej ten spanok nechala napr.aj o 21.00 (otec je pre nu dolezity) ale manzel musi pochopit, ze mala uz musi mat v tom case kludovy rezim a vyhladavat kludnejsie aktivity. My sme dokonca jeden cas museli zaviest to, ze ak manzel prichadzal domov v case ked uz mali mat deti kludovy rezim (cca hodku pred spanim) tak ani neprisiel, ale niekde pockal kym ich ulozim. Proste deti sa tak dokazali vytesit z toho, ze je doma, ze sa totalne rozhadazali a potom nevedeli dlho zaspat... To iste platilo aj pre moje navraty v tomto case. Teraz to uz zvladaju v pohodke 😉
4. Samozrejme kazdy rodic vie zistit co jeho dietatku pomoze pri zaspavani...u nas su pootvorene dvere kde im presvita svetlo, bud im citame, ale pustame hovorene rozpravky a kazdy musi mat v postielke oblubenu hracku 🙂... Jedno chce byt zakryte, druhe odokryte...a pod.

Rezim sme vzdy podporovali a nezvykneme robit ustupky (nam sa to osvedcilo najlepsie). Aj ked sme kdekolvek vecer do 18.00 sa vraciame vzdy domov, mame spolu lahku veceru a potom uz nasleduje kludovy rezim. To iste mame aj na obed, vratime sa vzdy o 11.30, obed o 12.00 a potom spanok cca 12.30. Kym su deti male je potrebne prihliadat na ich potreby...obcas vyvalujem oci ked vidim take male deti ako su tie moje o 22.00-23.00 vonku v kociku.... 😕 😕 😕 My taketo vynimky nerobime ani na dovolenke, oslavy a pod...