Delia sa vaše detičky o hračky ?

29. nov 2019

Ahojte, mám synčeka rok aj 8 mesiacov a nechce sa podeliť o hračky. Hlavne o autíčka. Ak sa náhodou stane že mu nejaké auto nejaké dieťatko vezme tak dostane amok, pustí veľký plač a hádže okolo seba všetko čo vidí. Ja mu vysvetľujem, že je pekné autíčko požičať ale nejak to nemá význam. Dnes sa na ihrisku a mňa jedna mama oborila že by sa mal vedieť deliť ale nejak sa s tým nestotožňujem. Nieje zas taký že nedá nič napr o sladkosť sa podelí rád ale tie autá si nedá za nič. Delia sa vaše detičky o hračky? On si napríklad hračky tiež od druhých nepožičiava vždy sa hrá len so svojimi. Ale zas v obchodoch si často nejakú hračku pýta (hlavne tie autá a väčšinou aj nejaké malé za pár centov dostane ak preň nerobí veľký cirkus)
Vie si poprosiť aj poďakovať.

maciatkolulu
29. nov 2019

nuz, moj sa nerad deli a to ma uz sest. Najprv som ho nutila a potom som to uz nechala tak, on vie uz sam s kym a o co sa podelit. Mne by sa tiez nepacilo, kebyze ma niekto nuti pozicat nieco niekomu cudziemu. Ale snazim sa mu dohovarat vysvetlovanim, tvoj je este velmi maly, mamicku, ktora by sa na mna oborila by som slusne poslala....

maciatkolulu
29. nov 2019

mne napriklad liezlo a lezie na nervy, ze ja vzdy vsade vyzbrojena s hrackami, blbostami a potom fijuuuuu vsetci na maleho😅, niekedy som sa mu necudovala

maria3434
29. nov 2019

Podľa mňa je to v poriadku je to jeho vec a on si má právo rozhodnúť, či ju požičia alebo nie.

snehulienka8
29. nov 2019

podla mna ma v tomto veku cas na "mal by si sa podelit"...este netusi o fungovani nocnika, nie to este o nejakych spolocenskych normach..

pribinak
29. nov 2019

Deti maju rozne fázy, niektore du neuveriteľne lakome a potom zas daju vsetko a zas lakome
V tomto veku je dieta silne egocentrického, je zbytocne nutit ho do požičiavania
Skor potrebuje vidiet staršie deti, ze požičiavajú hracky
Moj syn bol najskor taky ze dal, mal par obľúbených hraciek, ktire nepožičala nikomu, potim bol istu fobu hrozne lakomý, teraz je zas OK

nevludna
29. nov 2019

Wau, vazne si myslis, ze 8m dieta vie zvazit tieto veci? Uz vam to dobre drbe s tym, aby ste boli ukazkove pred ostatnymi...

Pridem k tebe a budem chciet tvoj mob...dufam, ze mi ho ako cudzej osobe pozicas. Alebo auto, co ty na to?

Kks, 8 mesacne dieta...co nevie este ovladat svoje hygienicke navyky, uz sa ma delit...

autor
29. nov 2019

@nevludna hej je ťažké chcieť niečo od 8 mesačného dieťaťa keď od dospelých nemôžem chcieť ani to aby čítali poriadne. Ale keď drbe tak drbe 👌

vrabcek15
29. nov 2019

Ahoj ja som mala takú dcéru ktorá sa nechcela ani za svet podeliť... A čuduj sa svete teraz sa už podelí, teda keď ma náladu😂 🙈(ma 4 roky) ako aj ma to mrzelo ale tak čo už aj ten človiečik je osobnosť ktorú treba rešpektovať 🙂a rečami iných mám na ihrisku sa netráp možno o chvíľu nebudú ani ich deti chcieť požičať hračku😏🙂

autor
29. nov 2019

@snehulienka8 o fungovaní nočníka tuší.... Nechcem ho nútiť len ho chcem pripraviť na to, že v jaslickach sa o hračky deti delia. (nastupuje v januári) ak tam bude chytať amok kvôli tomu, že nejaké dieťa vezme auto s ktorým sa hral tak sa tam asi dlho neohreje

katulienkax
29. nov 2019

Aj ja ked vezmem mužovi mobil tak chyti amok preco potom chceme od malých deti aby sa silou mocou delili

evalin88
29. nov 2019

Maly ma tolko ako tvoj, delit sa nechce, ale ani rovnako stare dievcatko od susedov nie, ja zasa nemam rada ak si nasilu berie hracky iných detí najmä odrážadlá, ( občas sa snaží aj vytrhnúť z ruky za čo ho samozrejme hreším, vtedy sa jeduje ako tvoj) keď má neakú hračku ktorú chcú iné deti pred domom, snažím sa aby ppžičal, ale skor štýlom, že až jeho prestane zaujímať, môže si ju zasa požičať niekto iný

evalin88
29. nov 2019

@vrabcek15 mne vždy iné mami povedia, že bolo treba doniesť 3 autíčka a podobne... naposledy to bolo blykajúce lietadlo a decka sa oň skoro pobili...

whatever1
29. nov 2019

Neries, horsie by bolo keby to bolo opacne a detom by hracky bral. Pre nho je to jeho auticko rovnako cenne ako pre teba to tvoje a predstav si ten stres keby ho musis poziciat cudziemu. Neboj, casom sa to zlepsi a ked mu budes pekne vysvetlovat(nenutit) tak pochopi. A tej cudzej zene si mala povedat nech sa stara o seba a o svoje dieta.

natycaga
29. nov 2019

Vôbec to neries. Je to vyvinova vec, ze dieta do troch rokov nechce poziciavat hracky. No a co. On to ešte celkom nechape. Skor ma zaraza, ze dospelá to nechape. To ona je v tomto nevzdelana. Každé dieťa je ine. Neskôr ho to prejde

lyci
29. nov 2019

mne sa zda, ze som niekde citala, ze 2rocne dieta este nechape vyznam pozicat. len dat. cize si mysli, ze ta hracka sa mu nevrati a preto nechce pozicat

kleopatra114
29. nov 2019

dieťa nie je povinne požičiavať svoje hračky , ale malo by chápať , že keď nepožičia svoje , je možné , že ani druhé deti mu nič nepozicaju. Tu “skvelú “maminu by som odignorovala , resp . By som si od nej chcela požičať mobil alebo kľúče od auta. Napokon , Veď aj ona by sa mala podelit o svoje hračky , keď to vyžaduje od druhých , no nie ?!

autor
29. nov 2019

@whatever1 cudziu som ignorovala, ja si hľadím svoje len som sa nad tým tak zamyslela potom , že ide do jaslí a čo ak tam bude takýto amok chytať. Lebo on fakt, že mu na to autíčko len niekto pozrie alebo sa priblíži a už je zle. Aj keď sa mu napr cudzí dospelí ľudia prihovoria, "aké ty máš pekné autíčko ukážeš mi?" tak to urobí že ho zahodí a začne plakať ako o dušu. Vysvetľujem mu normálne s kľudom nenútim ho požičiavať.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
29. nov 2019

@ptmt1011 nie, lebo kabelku nenosím... Nechápem tieto vaše útočné komentáre. Normálne som sa opýtala, ide do jaslí a tam nebudú všetky autá len jeho tak mi napadlo ako ho na to pripraviť. Chcela som len vedieť skúsenosti. Nie čítať sprostosti o tom, že ja tiež svoje veci nepožičiavam.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
whatever1
29. nov 2019

@ptmt1011 ma rok a 8 mesiacov.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
saluda
29. nov 2019

Nemusíš ho špeciálne pripravovať. V jasliach si s takými situáciami vedia poradiť. Asi je to tvoje prvé dieťa, lebo pokiaľ má dieťa starších súrodencov, v tej situácii proste vyrastá, je to bežná súčasť druhorodenych deti. V rámci rodiny hračky pozicia? Keď mu povies, aby ti požičal autíčko a on ti ho aj dá, tak pekne podakuj a chvíľku sa s nim naozaj hraj, uvidis, ako bude reagovať. Ja takéto konfliktne situácie riesim tak, že obidve deti vyzvem, aby si to autíčko medzi sebou púšťali, alebo si ho pustame všetci traja. Aj preto, že takto to autíčko stále má, ale aj kvôli tomu, že keď sa s jednou hračkou hrajú viacerí, môže to byť väčšia zábava a to ho motivuje do budúcnosti. Alebo ak je to knizka, citame si ju spolu. Takto učíme deti požičiavať, samozrejme potom mu povieme, že mu kamarát to autíčko krásne vrátil. Môj je tiež v podobnom veku a teda od neho ešte nečakám, že bude všetko požičiavat. Ak naozaj nechce, tak ho nenutim a tomu druhému dieťaťu ponuknem inú hracku, s tým už môj väčšinou problém nemá. A ak má tak druhému dieťaťu proste poviem, že žiaľ sa nič nekoná 😉

whatever1
29. nov 2019

V jaslickach to nebude problem, urcite su tam zvyknuti a budu si vediet poradit🙂

eriksonka1234
29. nov 2019

Je to v tomto veku úplne normálne, každé dieťa je iné. Mam krstného syna, ktorý bol tak zákerný v tomto veku, nič môj syn nemohol chytiť do ruky. Rok sme k nim nechodili, nemalo to význam. Dnes je z neho úžasný mladý chalan.

autor
29. nov 2019

@whatever1 asi áno, nechám to zatiaľ tak uvidím časom či to nebude robiť problém.

sissy27
29. nov 2019

Je rozdiel deliť sa o spoločné hračky v škôlke a deliť sa o vlastnú, nedajbože obľúbenú vec.
Nie, nemusí sa o všetky svoje veci deliť. A takisto deti nemusia mať všetko čo si zmyslia. Ak ty máš svojho syna učiť podeliť sa, tak tá druhá nech učí svoje dieťa, že nie je stred vesmíru a nedostane od každého všetko čo si zmyslí.

letfenixa
29. nov 2019

Syn sa v tomto veku nie ze podelil, ale sám rozdával detom hracky, ked prisli na ihrisko. O rok uz obchadzal ihriská, ak sa tam deti hrali. U detí sa stále niečo mení.

elementissa
29. nov 2019

V jasliach ci v škôlke si to deti vybavia medzi sebou 😉 ja mam jeden silný zážitok zo škôlky - jedna moja spolužiačka ma treska panvicou z detskej kuchynky po hlave, až tak, že som revala ako tur a pani učiteľka mi na navretu hrcu prikladala ľad a išla som domov o niekoľko hodín skôr, len preto, lebo som jej nebola ochotná požičať bábiku (Babie, pravú od Mattela, takú som mala iba jednu a bola extrémne vzácna), lebo tá spolužiačka všetkým babikam trhala hlavy a strihala vlasy. Nemala som problém ju požičať hocikomu inému, normálne sme si barbiny vymieňali a požičiavali. Aj na doma 😇 a vymieňali sme si oblečenie.. Bolo to cool. Ale táto jedna bola fakt hnusná a všetky bábiky zničila. Aj svoje, aj požičané, preto sme jej už nechceli požičiavať veci. Ale ona bola také to klasické ružové blondave ockovo dievčatko (tatko malej dal všetko... Také rozmaznané nechutne decko, nespomínam si, že by v triede mala dákeho kamaráta.. Len sa vychvalovala, čo všetko ona ma a vysmievala sa ostatným a keď niečo nedostala, tak začala byť agresívna, nebola som jedine dieťa, ktoré zbila)
Preto ti vravím, neboj sa, v jasliach si to medzi sebou vyriešia ručne stručne. Jeden druhého vybiju a hneď bude po probléme.
Veľmi často čítam a počúvam - a prečo by malo niečo požičiavať? Je to jeho jediný majetok, ani ty nepoziciavas... Nuž, tak to aj vyzerá. Rozmaznané egocentricke deti, ktoré vidia iba seba.
Nás (mna, môjho manžela, našich súrodencov, moje kamarátky z detstva, zo školy..) viedli rodičia k tomu, aby sme si hračky požičiavali. Vždy mal niekto niečo krajšie, lepšie. Vedeli sme sa zahrať aj spolu. Ja som mala kyblik s hrablickami, lopatkami a formickami, ktoré vždy chceli iné deti, hoci to bola tá najskromnejsia hracka na pieskovisku. Ale rada som si to vymenila za ten mlyn na piesok alebo nejakú hračku na diaľkové ovládanie, čo ja som mohla len snívať. Nech máš akúkoľvek hračku, vždy bude niekto, kto bude mať takú, aká sa ti zrovna bude páčiť. A vždy bude niekto, komu sa páči tá tvoja hračka, akokoľvek obyčajná ci skromná pripadá tebe. A o tom sú sociálne interakcie, preto deti učíme deliť sa o hračky. Aby získavali sociálne zručnosti, naučili sa vychádzať aj s cudzími. Ako dieťa som požičiavala svoje hračky. A ako dospelej sa mi viackrát stalo, že človek so zúfalým výrazom ma poprosil, ci by si odo mňa nemohol zavolať, kvôli takému a takému problému. Viackrát som už kúpila človeku v núdzi jedlo alebo dala niekomu lístok na autobus, keď som videla, že je v časovej tiesni a v strese... Možno aj to učíme deti tým, že ich nabádame deliť sa o hračky - všímať si aj ostatných, vedieť pomôcť, nebyť lakomý...
Z mojej praxe a najmä práce viem - bohatí ľudia sú štedrí, neboja sa, že keď niečo dajú, tak im ubudne... Chudobní ľudia sú najväčší lakomci.. (a pod bohatými a chudobnými nemyslím ľudí ktorí majú alebo nemajú peniaze... Hovorím o vnútornom bohatstve ci chudobe). Mňa učila moja mama, že keď ja požičiam, požičajú aj iní mne... A čuduj sa svete, vždy to fungovalo. Navyše na princípe požičiavania hraciek sa u detí formuje dôvera, vytvárajú sa priateľstva (lebo kto je v škôlke tvoj kamoš? No predsa ten, s ktorým si požičiavas hračky, sedíš s nim pri stole a mate vedľa seba postieľky). Ak deti učíme, že tvoja hračka je tvoj jediný majetok (a už od mala im vstepujeme, že nejaká materiálna vec je mega dôležitá - to je tvoje vlastníctvo, tvoj majetok), tak z detí vyrastajú materialisti, ktorí sa idú navzájom pobiť pre každý cent.. A neexist, aby mi predavačka v obchode nevydala ten jeden zvyšný cent! Ešte na ňu aj zlu recenziu za to napíšem a pošlem to do Markízy.. Mala som takú spolužiačku na vyske, úplne som s nou zrušila kontakt, lebo ona bola tiež jedna z tých - "to je len moje a ja mam pravo a ja nikomu nič nedám..." (keď zdraželi lístky na MHD, napísala sťažnosť na dopravný podnik 🤦‍♀️) poznámky od všetkých pýtala, ale keď niekto chcel od nej - to je jej vlastníctvo a ona to nikomu nedá, to si ona vypracovala krvopotne 😂 na skúškach - všetci mi radte, pomáhajte, ale naopak to už nefungovalo - to ona nič nikdy nevedela a keď aj, tak ona žiadnemu lajdakovi pomáhať nebude.. A ja som jej raz povedala - kokos, ty si tak lakoma, ja sa stavím, že ty si ani na ihrisku kacera nikomu nepozicala. A ona s uplne vážnou tvárou- samozrejme, že nie, veď to bola iba moja hračka. Ešte by mi ju poškodili ostatné decká. A navyše, mama ma chranila od cudzích baktérií. (no to už bol môj strop, už som sa len smiala).
Treba sa niekedy aj zamyslieť nad tým, akú hodnotu vytvárame v dieťati tým, že mu povieme - to je len tvoje, nikto nemá právo to od teba pýtať...
A ci je to taka hodnota, akú chceme v našej spoločnosti mat. Ci naozaj chceme vychovavat ďalšiu generáciu, ktorá bude ešte ignorantskejsia ako tá naša, kde už ľudia absolútne nebudú mať najmenší záujem o seba navzajom a už vôbec nie záujem pre niekoho niečo spraviť.. Len tak (jeden môj spolužiak na ZŠ na všetko, o čo ho kto požiadal odpovedal " a co za to?", bolo to pekne otravné, tiež ho nikto moc nemusel. Vypocitavost asi tiež nie je úplne najatraktívnejšia vlastnosť)

Keď dieťa ešte nemá 2 roky, určite ho treba povzbudzovať k požičaniu svojej veci inému dieťaťu a tak to korigovať - Paťko ma autíčko a Jurko ma stavebnicu, tak ich napríklad usmerniť, keď napríklad príde Jurko, či si nemôže požičať autíčko - spýtať sa ho, či on Patkovi na tu chvíľu pozicia stavebnicu. Keď ano, tak super, keď nie, tak by som sa ho spýtala, či mu príde fér, aby on mal dve hračky a Paťko ani jednu, akoby sa on cítil, keby sa nemohol hrať ani s jednou. A ak Paťko nechce požičať, tak aspoň ho naviesť k tomu, nech sa zahrajú spolu s autíčkom/ spolu so stavebnicou.
Alebo... To nechať na deti.. Pobijú sa a bude pokoj 🤣✌️✌️✌️