Dlhodobé následky pádu bábätka na hlavičku

bar_mar
14. okt 2014

Ahojte mamicky,
bola by som rada, keby ste sa podelili o svoje skusenosti, ak sa niektorej z vas stalo, ze vam babatko padlo na zem. Polrocna dcerka mi totiz padla z postele na zem na chrbatik, cize aj na hlavicku...viem, ze takato tema tu uz urcite bola, no nejde mi teraz o to, co v danej chvili robit, vsetky vysetrenia sme uz absolvovali a vsetko vyzera byt v poriadku, no najviac ma strasi to, ci takyto pad nemoze mat nejake dlhodobe nasledky, ak babatko padlo na hlavu. Myslim tym vady, ktore sa prejavia az po rokoch, napr. poruchy reci, spravania, epilepsia a pod. Viem, ze ta moznost tam urcite je, len by ma potesilo, keby som od niekoho pocula, ze po x rokoch po pade na zem je dietatko zdrave a nic mu nie je. Strasne si to vycitam, velmi sa kvoli tomu trapim a predpokladam, ze odteraz budem zit v strachu, co som jej tym mozno sposobila...Ked som sa na to pytala neurologicky, povedala mi len, ze ano, je mozne, ze nejake mentalne vady mozu byt a odvtedy nemam pokoja. Viem, ze mnohe ma asi odsudite ako matku, ako sa mi to mohlo stat, sama nechapem, ze som bola taka nepozorna, ale nemozem sa na nic vyhovarat. Velmi by ma potesila akakolvek reakcia, dakujem.

lubenka01
14. okt 2014

ahoj, ja ta môžem trocha upokojiť, mladšia dcéra/1,5 r/ padla z manželskej postele na zem a tiež na chrbátik a hlavičku, do 5 min. zostala malátna, neustála, začala hrozne zvracať , išli sme s nou na pohotovosť a otras mozgu ako vyšitý. V nemocnici jej urobili všetky možné aj nemožné vyšetrenia, na odd. sme si pobudli 3 dni na pozorovanie. Do dnešného dňa jej zatial nič nie je. Ja si myslím že to mi sa musela teda fakt silne udrieť, ev. rozbiť hlavu, aby mala nejaké následky.

dadka2001
14. okt 2014

Ahoj aj moja dcerka sa skotulala z postele na zem. dopadla na cielko, mala aj modrinku. Tiey som sa strasne bála mala len sest mesiacov. Dnes má sedem rokov je sikovná, ide jej skola a pred rokom spravila talentovky do baletnej skoly. Hlavu hore a nemysli na najhorsie lebo si privolas dajake nasledky. Len viem podla seba ze ju budes strazit na kazdom kroku 🙂

astonka
14. okt 2014

@bar_mar presne aj mne sa tak tak moja dcera skotulala z postele,bola pri stene-ani sa ešte nevedela-dovtedy poriadne pretačat no či ti budem pisat myslela som že umriem od strachu...dnes ma 14 rokov....poklopem je zdrava,krásna,inteligentna,uči sa od začiatku na same jednotky 😉 chapem ta...hlavne si dopredu nič nenamyšlaj...padov bolo potom niekolko to sa prosto zabranit neda, aj ked začinala chodit...aj ostatne moje deti...proste sa stane aj ked pri tom dietati si zošmykne sa ani neviemš kedy....

daniaz
14. okt 2014

Ahoj, tak aj ja mám s týmto skúsenosť. Môj už nebohý svokor vysypal dvojmesacnu dcérku dole betonovymi schodmi. Podotýkam bolo leto a v zavinovacke nebola. Myslela som že zinfarktujem. Hneď ju vzala záchranka. Bola malatna len spala. Ležala na jiske a mi povedali že hlavne je aby nedostala krvácanie do mozgu čo čakali 24 hod. My je najhoršie hodiny života. Na dalsi den mala celu hlavicku modru ☹ Absolvovali sme tiež vyšetrenia. No našťastie to dopadlo dobre. Dcerka má 12 rokov A V škole je vyznamenana. Neboj určite bude V poriadku. Kopec malých detičiek sa udrie na hlavičku. Oni ju majú ako Z gumy. To ma utesovali lekári 🙂

zuju2
14. okt 2014

Moju dcéru zrazilo auto, chvalabohu je veľmi šikovná, nadaná, všetky vyšetrenia má v poriadku, nič sa jej nestalo, ale mne to vzalo 10 rokov zo života.

sissy27
14. okt 2014

@bar_mar stalo sa aj nám cca. ako 7 mesačná spadla z postele na zem - na chrbát a udrela si hlavu presne ako píšeš ty - a počas nasledujúcich 11 rokov sa nič mimoriadne nevyskytlo 🙂 akurát občas jej kvalitne šibe 😀 😀 😀

miska143
14. okt 2014

Neboj.nic jej nebude.moja mala spadla z postele tak nestastne,ze sa rozbehla skocila na kraj postele a ako rovno stala,tak sa celym telom zosmykla na zem,rovno na hlavu.boli sme hned v nemocnici a doktor ma upokojil,ze deticky maju tak pruznu tu lebku,ze dospely by uz davno lezal v nemocnici s ich padmi,ale im sa nestane nic.ma 6rokov a ziadne nasledky.doktori niekedy nazenu rodicom vacsi strach,nez je treba.

susi123
14. okt 2014

Ahoj, ja mam 1,5 rocneho krpca a tiez sme uz mali dva pady rovno na hlavicku- raz z postele, to pred par mesiacmi a pred nedavnom skocil sipku z kresla rovno na hlavu. Ruplo to teda riadne.... Nastastie mu nic nebolo a verim tomu, ze z dlhodobeho hladiska ani nebude. Nemysli na nic zle, a hlavne, nic si nevycitaj. Taky krpec ti spadne, ani nevies ako, je to sekunda...pri prvom pade nasho maleho bol muz, pri druhom ja a nedokazali sme ani jeden tomu zabranit.
No a muzov starsi syn tiez vypadol ako batola v kupelni z vane hlavou rovno na dlazdice a dnes je to jeden sikovny chalan, v skole vyznamenany, matematiku sype z rukava...
Teda hlavne pokoj! Nema zmysel zozierat sa ciernymi myslienkami.

jana_eyre
14. okt 2014

@bar_mar neboj, urcite bude v poriadku.. ja som padla sice az ako 5 rocna z bicykla tak, ze som odpadla.. nic mi nie je, som relativne normalna 😉

aj mojej sestre tiez padla dcerka z postele, rovno na hlavicku - mala vtedy 8mesiacov.. vsetky vysetrenia boli OK a teraz ma neter uz 7rokov a je v poriadku po tejto stranke.. v skole sa jej paci, je vesela a sikovna..

a neviem, ci sa najde niekto, kto ta bude za to odsudzovat - ak ano, tak zrejme nema deti.. kazdemu sa take nieco moze stat.. hlavne je, ze je mala v poriadku..
(ked mala moja dcera 4-5mesiacov, tak mi ju sfuklo v kociku, takmer ma porazilo, ale nic jej nebolo..)

sunshineka
14. okt 2014

@daniaz pre krista pana az ma pot oblial pri citani.musela si prezivat neskutocne muky!

matulik5521
14. okt 2014

@bar_mar ahoj, myslim, ze sa nemusis bat, nie si jedina, ktorej sa to stalo, aj mne syn ako 5-mesacny padol z postele a zatial mu nic nie je, myslim, ze kym vyrastie, poudiera sa aj horsie 🙂 A mna mama prevratila s kocikom, ked som mala 2 mesiace, vypadla som von a ked som mala styri, tak ma na kolotococh udrela do hlavy taka kovova lodka, na ktorej sa hojdalo, urcite si na taky kolotoc spominas 🙂 a som tu, ziva a zdrava 🙂

katkakovac
14. okt 2014

To ze deti padaju je uplne bezne. A kedze maju vacsiu hlavu, je bezne ze padnu rovno na nu. Deti v tomto veku skusaju svoje moznosti a objavuju svet. A pri tom sa pritrafi aj nejaky pad. Priroda to tak zariadila, ze deti este nemaju zrastene kosti na hlave a teda su odolnejsie proti padu ako dospely. Pokial nespadla z velkej vysky a lekari teraz nic nenasli, je velmi mala pravdepodobnost, ze by mala nasledky. KAZDE dieta spadne. To by chodilo po svete prilis vela ludi z mentalnymi vadami...;) znama vykotila svoju 4 mesacnu dceru z kocara. Jeden chalan jej pomahal z autobusu a zle jej chyil kocar. Z dievcatka je dnes pubertacka a okrem podrezaneho jazyka nema ziadny nasledok. A ak si to vycitas, tak mne minule padol telefon malemu na hlavu. Blba nahoda, podavala som ho mamine a ta ho zle chytila a uz to bolo. V tomto ohlade som asi skor pripad pre socialku ja a nie ty;) malemu nic nie je, akurat reval jak tur. Neboj, vsetko bude v poriadku;)

sunshineka
14. okt 2014

ja som padla na hlavu ako 8 rocna,bola som v bezvedomi a vystudovala som VS,som bystra a rozpravam 😀 urcite jej nic nebude.lekari vzdy musia pocitat aj s horsou moznostou a pripravit ta na to.vsetko bude dobre.moj synovec spadol ako 6 mesacny zo stola.svagrina ho nechtiac zhodila ako sa otocila a potiahla plienku a sibol celou silou o dlazbu rovno na hlavu a chrbat.dnes je z neho bystry pubertak,netrpi ziadnymi chorobami.

kacena4
14. okt 2014

@bar_mar ahojko nemusis mat vycitky 1/2 rocne deticky maju este makku hlavicku takze pad z postele si ciastocne vedia ztlmit ked bude mat rok a zacne chodit uvidis tych padov bude viac a nebudes za to moct ty a ked bude mat 1,5 ci 2 bude vymyslat este viac. nechcem ta strasit, len ti chcem vysvetlit ze nemas sa za co obvinovat. moze sa to stat hocikomu aj sa to stava. nam padla dcerka ako 4rocna na lade ked sa smykala a vyrazila si predne zuby a nasledne ma problemy s epilepsiou a migrenami, druha pada od malicka na problemy s koordinaciou a je v kuse na zemi rozprestena ako ja hovorim a tej nic nie je. proste ak sa ma nieco stat nezabranis tomu tak sa neobvinuj. bud rada ze mas zdravu a spokojnu dcerku

kiki68
14. okt 2014

vacsinou sa nic nestane 😉 ak vsetko dopadlo ok, tie vysetrenia,tak to bude ok. Neurolog povie moze byt, pretoze je pre neho ako odbornika tazko 100% predpokladat,co bude. Vacsina prave neurologov je velmi konzervativna,je to taky blby odbr,ze satam taki naucite byt.
Jedno babo z nasej rodina doslova prerazilo stenu,ked sa ucilo chodit,aj radiator, dnes ma v skole same jednotky, je to mily chalanisko, postihnutie by som teda nebadala na nom ziadne,jedine ze by od toho narazu bol hadam taky talentovany 😉

daniaz
14. okt 2014

@sunshineka tak to áno. Bola som na izbe s maminkami ktoré mali babatka pri sebe A ja som preplakala celú noc. Chodila som počas noci aj K nej ju pohladkat po tvaricke. Ako som spomínala nemala som ju pri sebe ale na jiske. Ešte ako spadla spala od poobedia do ďalšieho dňa. Okolo ôsmej sme ju museli budiť na mliečko. Čo ona predtým nespavala dobre. No našťastie to dopadlo dobre. Tak neboj nemyslí ani nato. Určite bude V poriadku.

dejka77
14. okt 2014

Mam pocit, ze sa to stalo pomaly kazdej druhej. Ale myslim si, ze pokial to nie je fakt hrozny pad a dieta nema ziadne priznaky (nezvracia, nie je malatne, netecie mu krv) tak by to malo byt v poriadku.

bar_mar
autor
15. okt 2014

Dakujem dievcata za vsetky reakcie, trosku ste ma upokojili 🙂 Vidim, ze mnohe ste zazili ovela horsie pady a deticky su zdrave. No aj tak asi vo mne zostane trochu strach, ci si nejako trvalo neublizila, no to len cas ukaze. Ked pri tych malinkych stvoreniach ma clovek pocit,ze su strasne krehke, aj ked vsetci vravia, ze su ako z gumy 😀 Ked si predstavim, ze taky pad z postele na hlavu by urcite riadne bolel aj mna, co este take babo...navyse teraz sa este da trochu ustrazit, kym este nechodi a to si vycitam,ze som nezvladla....ale snad bude vsetko ok, prajem vela zdravia a co najmenej padov aj vasim ratolestiam 🙂