Dovolenka bez ročného dieťaťa. Ovplyvní to dieťa?

alicapr
7. apr 2014

Chceli by sme v lete ísť na dovolenku, ale bez malej. Neviem či to môže mať na ňu nejaký vplyv, myslím to odlúčenie na týždeň. Bude mať vtedy takmer rok, len nie som si celkom istá či ju dokážem nechať bez seba a či to zvládne aj ona.... Máte s tým skúsenosti? Nechali ste niektorá takto staré dietky na týždeň u starkých?

mackova11
19. apr 2014

@alicapr tak keď ako píšeš že nevydrží dlho v aute, tak potom skúste si nájsť niečo bližšie aj na slovenksu sú celkom zaujímavé miesta a na pár dní kde si oddýchnete od každodených starostí je jedno kde hlavne že ste na dovolenke. Aj maďarsko má veľa možností ohľadom kúpania atď. podľa toho kde to máte bližšie.
Ale ja osobne by som bez malej nešla, však to je najkrajšie obdbobie aké môžte teraz zažiť a bola by to vaša spoločná prvá dovolenka ja by som si nič krajšie nevedela predstaviť a čo by som za to dala keby sme nešli dvaja ale už traja (ale snád aj to príde ) :D
jasné keď sú veľké horučavy pre bábo to tiež nie je nič extra niekedy aj lutujem tie malé deti , ale keď už nie tak daleko tak niekde bližsie.
Ale samozrejme ak chcete íst len dvaja a vieš nechať bábo u niekoho na koho sa 100% spoliehaš. Tak určite nič sa nestane.

h2
19. apr 2014

@0silvia0 Krásne si to napísala, hovoríš mi z duše. Ani ja nie som dovolenkový typ a čím som staršia, tým ma to na dovolenky láka menej. Asi preto sa mi ťažšie chápe niekto, kto po tej dovolenke túži tak strašne, že je to silnejšie, než pocit byť s dieťaťom. Ale už som si to uvedomila a teraz ma už fakt aj mrzí, že som reagovala tak, ako to presne neznášam u iných tu na MK. Ja som tiež ešte syna nenechala nikdy samého ani len na noc, nie preto, že by som sa bála, že z toho bude mať traumu, ale proste som nechcela, chcem byť radšej s ním, než sa niekde zabávať. Asi je to aj tým že už mám skoro 40 a stala sa zo mňa hrozná "domasedka". Preto ma až pobavilo, keď ma tu obviňujú zo závisti. Ja že by som mala niekomu závidieť dovolenku v Egypte?!?! Preboha, len ma tam nenúťte ísť! 😀

0silvia0
19. apr 2014

@h2 no tak ja mám čerstvých 40 a domasedka som odjakživa 😀 😀 😀 no tak sme dve 😀 No presne, keby deti neotravovali, tak moja ideálna dovolenka je v záhrade s knihou v ruke, s králikom a psom pri nohách, to je idylka, kde sa hrabe Egypt 🙂

marionmarion
19. apr 2014

Rocne dietatko by som doma este nenechala, je este malicke a potrebuje pri sebe maminu...skor by som s dovolenkou pockala kym moze ist s nami, alebo by som zvolila blizsiu destinaciu... 😉

h2
20. apr 2014

@0silvia0 Dovolenka v záhrade je aj moja ideálna predstava, som "panelákové dieťa", pred piatimi pokmi sme kúpili dom a odvtedy svoju záhradu a terasu zbožňujem, od jari do jesene prakticky žijeme prevažne vonku. Psa síce nemáme a momentálne ani králiky, ale mali sme a dúfam, že aj zase budeme mať. Ale máme mačičku a podľa toho, ako vyzerá, už čoskoro budeme mať aj malé mačiatka. 🙂

deniskap
20. apr 2014

Ja osobne by som si nevedela predstaviť dovolenku bez dieťaťa. Myslíš, že by si si ju dokázala užiť? Že by si si oddýchla a uvoľnila sa, keby si na ňu každú minútu myslela a vyvolávala domov? Na druhú stranu brať ročné dieťa na dovolenku je dosť nezodpovedné do takých horúčav a keby si aj bola niekde v tieniku, čo by si z takej dovolenky mala?
My sme s malým do 3 rokov nikde neboli, radšej oželiem dovolenku a zájdeme si na nejaký výlet-niekde na SK. Lebo za každú cenu ísť na dovolenku, len aby som niekde bola..... Ale tak to už záleží na tebe.

marin.frist
20. apr 2014

@0silvia0 @alicapr moj syn je rovnako stary ako Tvoje mimi a planujeme dovolenku s nim. Nevydrzala by som bez neho, hoci je narocny, hrozne by mi chybal 🙂 a to hovori za vsetko. Sme rodina a oddychneme si spolu.

digysa
20. apr 2014

@0silvia0 Tak citujem tvoj prispevok ku mne (sory, az teraz som si ho vsimla):
vyberam to v com sa uplne mylis a nechapes, co pisem:

TY: " Si iný typ človeka a asi nevieš pochopiť že existujú aj citlivé, dokonca precitlivelé deti. Ak si ty takým dieťaťom nebola, neznamená to, že niekto iný taký nemôže byť. "

JA: To podla coho usudzujes, ze som iny typ cloveka? Podla ktorej presne vety, ci suvetia?

TY: "horana to dokonale popísala, takto skutočne vnímajú citlivé deti podobné situácie. Aj ja som bola takýmto dieťaťom, takže úplne chápem o čom horana píše. Síce moji rodičia na dovolenky bez detí nechodili (kvôli finaciám), ale ja ako dieťa predškolského veku som kvôli mojim chorobám bola raz u jednej babky, raz u druhej, nosili ma hore-dole a veru nejaké následky na sebe pociťujem. Ako píše horana, dieťa všetko časom odpustí (aj ja som už ako dospelá všetko pochopila), ale kým príde k odpusteniu, dieťa sa všeličím zožiera...
Takže digysa neposudzuj všetko len zo svojej strany, vždy je viac pohľadov na jednu vec a čím skôr sa s tým zmieriš, tým lepšie pre teba."

JA: myslim si, ze vsetky dievcata, ktore pisali a bili sa do hrude, ze ONY by na dovolenku bez dietata nesli a "naco ist na dovolenku, ked je dieta male" su presne tie, ktorym by si mala venovat tvoj prispevok a nie MNE.
Ja mam dve deti a mam viac pohladov na vec na rozdiel od ostatnych a mam tiez aj skusenosti (viac ako jednu):

Syn -bol vzdy spolocensky, ako dieta, mal rad ostatnych clenov rodiny...
Dcera- citliva, placliva, prilepena na mne, kojena skoro rok
Na dovolenke sme boli bez syna, lebo sme dokazali odhadnut situaciu a vedeli sme, ze ziadne problemy nebudu.
Bez dcery sme na dovolenke nikdy neboli a vieme preco. Nezvladla by to, ako male dieta nemala na to povahu.

Mne nevadi, ze matka povie, ze by bez dietata nesla na dovolenku, mne vadi, ze "na zaklade" vlastnych pocitov a svojho vlastneho dietata radi cudzej zene, co ma robit a este si dovolia ju odsudzovat.

1.Ak sa matka rozhodne, ze s dietatom na dovolenku pojde (lebo ma dobre rodinne zazemie, dieta v pohode, opatera zabezpecena, obaja rodicia su rozhodnuti), tak nevidim dovod neist.

2.Ak sa matka rozhodne, ze za ziadnu cenu na dovolenku bez dietata nepojde ( lebo sama ma strach, lebo ma pocit, ze to dieta nezvladne, lebo ma obavu o opateru), tak nevidim dovod ist.

Ked si stale nepochopila moj prispevok, tak sa ospravedlnujem, ale ja som uz vycerpala slovnu zasobu na vysvetlenie, preco ma zarazili prispevky zien, ktore doslova "zatrhuju" myslenku o dovolenke bez dietata. - Tomu hovoris viac pohladov na vec?? 😖 😖 😖

aliza
20. apr 2014

@deniskap co je na tom nezodpovedne zobrat rocne dieta na dovolenku? 😕.

benyse
20. apr 2014

na prvu dovolenku sme sa vybrali, ked mala dcerka 5 mesiacov. sli sme vlakom 9 hodin...a zvladla to uzasne!
odvtedy tych dovoleniek bolo najmenej 5 a vzdy sme sli vlakom. mozes sa tak venovat dietatu, nemusi byt vo vajicku atd..ma to vela vyhod. aj pri mori sme boli, ked mala dcerka 7 mesiacov a uplna pohoda!
podla mna sa da super cestovat s detmi, len sa treba trocha lepsie zorganizovat a je to. o tyzden zase odchadzame na taku 5 dnovu dovolenku..dcerka ma 16 mesiacov a "v nohach" 10 000 km. Vsetko sa da, drzim palce! @alicapr

0silvia0
20. apr 2014

@digysa prepáč, ale konkrétne súvetie teraz po niekoľkých dňoch určite nejdem hľadať, sorry, nemám na to čas. Vlastne píšeš to isté, čo som v tejto diskusii viac-menej napísala sama. Na šiestej strane som napísala zhrnutie svojho postoja a nechce sa mi dookola omieľať to isté. Čo som k tejto téme chcela povedať, som povedala, viac sa mi k tomu nežiada vyjadrovať. Dobrú noc.

micinka1981
20. apr 2014

@alicapr moja sestra cestovala s malym ( vtedy mal 1r a 3 mes.) z Anglicka na SK autom a v pohode to zvladli 🙂 a to je cca 24h cesta.

almea
20. apr 2014

Neviem, co okolo toho robite vedu. Ja som bola v Moskve na 3 dni, ked mal maly 6 mesiacov, bol plne kojeny a na tri dni dostal flasku s nutrilonom. Syncek neplakal, zaspal bezo mna v postielke (a pritom doteraz spava s nami v posteli) moja mama bola stastna, ze ma babatko zase na starost a ja som si tie 3 dni uzastne uzila. Ked som sa vratila, maly sa vratil k prsu a je na nom doteraz (ma 2,5 roka). Ked mal 1 rok a 2 mesiace, letel s nami na Kubu - 11 hod. a bolo nam vsetkym skvele. Clapkal sa, hadzal do bazenu a jedol normalne jedlo v hoteli. Podotykam, ze sme boli v decembri, cize prekonal aj velke teplotne rozdiely. Bol s nami aj v Chorvatsku a Turecku, ale ked budem mat moznost ist bez neho, bez vycitiek to urobim.
Je cudna doba, zabudli ste, ze sme travili cele prazdniny u starych rodicov a na vlastnych sme si ani nespomenuli a boli stastni ako blchy? Preco ten pocit nedoprajeme aj nasim detom? Milujem svoje dieta, ale nie je moj majetok a budem stastna, ak si vytvori pekne vztahy aj so starymi rodicmi a to ide iba pri sustavnej starostlivosti, nie iba 2 hod. navstevach. A ked viem, ze je zdravy s clovekom, ktory dokazal vychovat mna, dovolenku bez krpca si strasne uzijem a zavolam mu mozno raz za den. Aby sa nepovedalo. A ked sa vratim, zas to bude moj milacik, ktoreho lubim najviac na svete a ktory ked mu volam z dovolenky, mi povie maminka nemam teraz cas, ideme s babkou do zoo, nezdrzuj 🙂

digysa
20. apr 2014

@0silvia0 Aha, tak potom mi este rano, ked sa zobudis povedat, preco som bola ja tvojim tercom, ked vlastne pises to, co ja... Mne sa vsak zda, ze sa skor priklanas tomu, aby matka na dovolenku nesla... ja naopak stojim na neutralnej pode, lebo mam odskusane obidve varianty a dokonca mam aj obidve deti s odlisnou citlivostou, co sa nepritomonosti mamy tyka...
Tak dobru noc..

digysa
20. apr 2014

A este by som pridala do plena pre vsetkych. Hadam si teraz nemyslite, ze ked idu manzelia na romanticku dovolenku, tak deti neberu nikdy, nikde zo sebou?
Neviem, ci ste absolutne nescitane, alebo desinformovane, ale ak dobre viem, tak dovoleniek su rozne druhy:
-romanticka
-rodinna
-poznavacia
-turisticka
-dobrodruzna -ano su dovolenky,napr. na Galapagos Ostrov(Ekvador, kde studoval Darwin svoju teoriu) kde je povoleny minimalny vek 7 rokov!
Ano, nie kazda dovolenka je vhodna pre batola a predskolaka. A nikto netvrdi, ze rodicia maju chodit na romanticke dovolenky kazdy rok. Je jasne, ze taketo moznosti sa rodicom nenaskytnu kazdy den 😒

Takze, ludia predsa chodia na rozne druhy dovoleniek a nie je to preto, ze sa CHCU zbavit dietata.....

h2
20. apr 2014

@digysa Ty si nezastaviteľná! 🙂 Nič v zlom, klídek!

digysa
20. apr 2014

@h2 Hmm.... nic v zlom, ale 18.aprila som ti napisala toto:

Aha... tak uz som zistila, preco pises tak, ako pises a preco tvoje komentare mieria jednostranne "proti" dovolenke bez dietata. A vobec sa ti necudujem....tak trochu ta aj chapem. Ale nie kazdy ma taku povahu ako ty a nie kazde dieta je take, ako tvoje....

19.aprila si napisa ty toto 0silvia0:
Ani ja nie som dovolenkový typ a čím som staršia, tým ma to na dovolenky láka menej. Asi preto sa mi ťažšie chápe niekto, kto po tej dovolenke túži tak strašne, že je to silnejšie, než pocit byť s dieťaťom. Ale už som si to uvedomila a teraz ma už fakt aj mrzí, že som reagovala tak, ako to presne neznášam u iných tu na MK.

No, nechcela som to tak okato napisat, ale si ma potesila, ze si to o sebe prezradila sama. Takze ano, tazko pochopis, ze niekto proste potrebuje vypnut a chciet ist na dovolenku bez dietata. Adios. 🙄

h2
20. apr 2014

@digysa Vidím, že si naozaj vo švungu. Ani mne sa nechce spať. 🙂 Ale ako som už napísala a ako si mi aj teraz v citáte pripomenula, trošku som sa spamätala a uvedomila som si, že sú aj ľudia, ktorí majú úplne opačný pohľad na vec a bolo mi ľúto, že som bola taká jednostranná, aj som sa tu jednej kočke ospravedlnila. Takže áno, ťažko to pochopím, ale chápem, že niekto to potrebuje a akceptujem to. 😉

digysa
20. apr 2014

@h2 Ja nemam este noc a zhodou okolnosti prave planujem na ineternete dovolenku na Niagarske Vodopady- a zhodou okolnosti bude rodinna 😎

Ako som uz povedala, ty si vytuzene dieta uzivas na plne.....my, co sme sa k nemu dostali "tak lahko" (ber to ako srandu), my vyuzivame to malicko slobody, ktore je nam poskytnute. 😅

deniskap
21. apr 2014

@aliza No určite pre ročné dieťa nie je vhodné také teplé počasie, prudké horúce slnko. Nezdá sa mi to zdravé.

almea
21. apr 2014

Nie vsade pri mori je horucava. Mozes si vybrat obdobie alebo krajinu, kde je prijemne teplo - do 30 C a voda ma 28 C. Cize idealna kombinacia. My sme nikdy neboli na dovolenke povas mesiacov jul august. Naco, ked je krasne aj tu.

0silvia0
21. apr 2014

@digysa dobré ránko teda deň 😎 ! Mojim terčom si bola preto, že si nevieš povedať svoj názor v kľude, pokoji, si ako perpetum mobile, ako vystrelená guľa z dela, používaš expresívne výrazy, máš pocit, že ten tvoj pohľad je ten najsprávnejší, cituješ, kopíruješ čo kto kedy povedal, robíš súhrny atď. Pripomínaš mi veľkého sudcu, ktorý chce mať diskusiu pod palcom a vo svojej réžii. Ale asi je to tvoja osobnostná črta, takže riešiť ťa už nechcem, máš na to právo. A keď mne nesedí tvoje vyjadrovanie, tak je to môj problém. Pozri, ja ti tvoj názor neberiem, v podstate mám ten istý, ale viac-menej každý vychádza so svojich skúseností a každý ich má iné. Nech si každý urobí rozhodnutia o svojich deťoch podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, peace!

0silvia0
21. apr 2014

@digysa a samozrejme že som reagovala podľa mojich subjektívnych názorov, keďže dovolenku bez dieťaťa vyskúšanú nemám (keď sme mali takéto malé deti, tak som ich poprvé dojčila, podruhé sme nemali na dovolenku peniaze, potretie moji rodičia vtedy pracovali a nemal by ich aj tak kto strážiť....)
Ale na moje subjektívne názory aj tak nikto nie je zvedavý, keďže autorka témy žiadala skúseností matiek, ktoré nechali deti u starkých. Načo sa ja vôbec pchám niekde kde na moje názory nikto nie je zvedavý 😅 asi sa zaregistrujem radšej na modrej veveričke 😕

aliza
21. apr 2014

@deniskap aha, tebe sa to nezda zdrave, lene druhym ano., takze sa mi zda dost nevhodne vynasat sudy nad konanim druhych len na zaklade vlastnych pocitov. To, ze ty by si na dovolenku s tak malym dietatom nesla, je v pohode, je to tvoje rozhodnutie,a le to neznamena, ze ak niekto na tu dovolenku pojde, tak je nezodpovedny. My sme boli s malym v Turecku ked mal 11 mesiacov, na prelome jula-augusta a bolo super, uzasna dovolenka, vsetci prezili v zdravi a nesedeli sme cely den v tieni.

deniskap
21. apr 2014

@aliza Toto je presne to, čo spomínajú niektoré mamičky. Už nemôžeš nič napísať, lebo ťa niektorá hneď ukamenuje. Tak potom nech sa tu nikto na nič nepýta a nečaká nejaké komentáre.... A už to prosím ťa nerieš. Len som vyjadrila svoj názor.

digysa
21. apr 2014

@0silvia0 Ok, uz chapem, len si to tak sarkasticky nemusela ukoncit....tak dufam, ze sa ti bude darit na modrej vevericke...

aliza
21. apr 2014

@deniskap pises do verejneho fora a je normalne, ze ludia na to budu reagovat. Ak s tym mas problem, tak tu potom nepis.

deniskap
21. apr 2014

@aliza Ja som odpovedala na otázku jednej mamičky, nechápem, prečo sa vždy musia nájsť také vyrývačky, ktoré chcú len znepríjemňovať druhým deň. Ale podľa počtu tvojich príspevkov asi nie si v tom nováčik, však?

stanulienkat
21. apr 2014

Ja by som sa neodvazila nechat tak male dieta na tak dlhu dobu u starych rodicov ani u nikoho ineho. Umrela by som. A to nehovoriac o chudatku decku. Radsej by som sa vysra.... na celu dovolenku. Ale ty si poznas svoje dieta, tak uvaz sama. Ja si neviem predstavit nechat same ani dvojrocne dieta. Ale to som mozno uzkostliva.

almea
21. apr 2014

@stanulienkat nechcem sa hadat, ale ti stari rodicia u ktorych sa bojis nechat dieta, ta dokazali doviest v zdravi a stasti az do dospelosti. Medzitym su len mudrejsi ako boli, ked mali teba. Tak o akom strachu vravis?