Dvojročné dieťa a škôlka - riziká

jespera
10. dec 2014

Maminy poradte co robit, mam moznost nastupit do prace a mam 5r. slecnu a syncek ma 2r. 4 mesiace presne. Mesiac chodil do skolky -vsetko super, prisla 2 tyzdnova PN a nasledujuci tyzden katastrofa a teraz hotova pohroma. Doma sa nemozem vzdialit ani na pol metra - hned place a krici kde si mami moja.....o skolke ani pocut, ked ideme do skolky odviezt dcerku, syn chyta paniku ze do skolky ne....Chapem je maly...Na druhej strane pracovnychc prilezitosti je velmi malo, a praca je to naozaj dobra....A dalsi hacik je ze od januara ma caka par tyzdnovych skoleni na opacnej strane republiky....na vikendy pridem domov...Co mam robit poradte...Alebo mate vlastne skusenosti s tak malymi detmi a skolkou? Dakujem

natalym
10. dec 2014

Vydržať. A za plotom, keď Ťa syn nevidí, plakať. Poznám, prežili sme, obe moje deti sú v pohode. Je to človeku ľúto, ale zase bude tiež nebudeš chcieť od Tvojich detí v devädesiatke chcieť aby kvôli Tebe nechodili do práce, či?

jespera
autor
10. dec 2014

@natalym A po akom case si zvykli? Mne je ho tak luto - keby mal aspon 3 roky...,

henikav
10. dec 2014

Na skolku si malicky zvykne, aj imunitu vybuduje, ak ti ho ma kto postrazit ked budes na skoleniach, chod do toho, neskor sa bude aj tesit na kamaratov do skolky, aj ked uznavam prve tyzdne bude asi vela placu.

bodka70
10. dec 2014

@jespera , škôlka má režim prispôsobený hlavne deťom od 3 rokov vyššie. Toto je asi pre neho príliš - veľa hluku, detí, povinností.... Riešením by asi boli jasle alebo opatrovateľka, menší kolektív skrátka. 😉

natalym
10. dec 2014

@jespera Už si to nepamätám, možno 3 mesiace sme sa trápili. Staršia bola ticho, tá len krivila ústa, veľa sme sa rozprávali, vysvetľovali. Mladšia tá revala, aj o zem sa hádzala, plakala som za rohom. Museli sme vydržať.
Jedna išla od 2,5 roka a druhá od 2 rokov.

natalym
10. dec 2014

Dajú ma do domova dôchodcov, to je jasné. 🙂

eririka
10. dec 2014

ahoj,no podľa vlastnej skúsenosti by som dvojročné nedala do škôlky,pretože môj mal tri roky keď išiel,ale druhý deň som už nezobrala lebo plakal,potom išiel do predškolskej aj to iba do obeda, a potom v škole už všetko v pohode 🙂 🙂 a ja si myslím že každý potrebuje niečo iné,malé deti mamičky, v strednom veku kamarátov atď, ja by som také malé do škôlky určite nedala,teraz píšem o sebe- do dnešného dňa ľutujem že som dala syna 3 ročného do škôlky, i ked iba na necelý 1 deň ☹ byť s nimi je úžasné,tie časy nám nikto nevráti,ja viem že v dnešnej dobe potrebujeme peniaze, ale pouvažujme nad tým,že za akú cenu!!! ☹

natalym
10. dec 2014

@eririka Mrzí ma to aj dnes, to je pravda. Ale dodnes by sme nemali vlastný byt. Môj muž nezarobil toľko aby nám dali hypo, dostali sme až keď sme mali obaja príjem.
Dodnes je to tak, skrátka môj muž nezarobí toľko aby nás zabezpečil, keby nerobím, tak skrátka nemáme.

zuzica13
10. dec 2014

tiež radím VYDRŽAŤ. našu mladú sme dali do škôlky v septembri (v júly mala 2 roky) a tiež ešte niekedy ráno plače - ale mám to overené, že keď zavriem dvere, mladá prestane plakať a celý deň je spokojná. neboj sa, oni sú síce malé tie detičky ale sú prešpekulované až jaj 😀 skúšajú čo rodič vydrží 😀

horseshoe
10. dec 2014

Tiez radim vydrzat. Ja som mojho zacala zvykat v 14mesiacoch a teraz (21mes.) chodi do skolky vysmiaty ako leco, nema problem. A to boli ine place, vresky, dokonca mi aj volali zo skolky nech pre neho pridem skor, ze ma zachvaty placu. No ale nepolavila som a teraz je to na paradu. Dokonca ho tam naucili aj jest, lebo dovtedy bol slaby jedak a teraz papa ako drak.(asi ked videl ine deti jedavat)

henikav
10. dec 2014

@eririka no veru to je podla situacie, ak si mozes dovolit zostat doma, ano, ludia co musia platit faktury a jednoducho do prace musia mozu byt len radi ze nejake predskolske zariadenia existuju. Samozrejme ak ste to vzdali po prvom dni, zostala Vam len ta spomienka ze maly plakal, ale deti na to potrebuju cas aby si zvykli na zmenu. A veru neplacu tam cele dni, iba kym rodic zavrie za sebou dvere. A to nasa mala je ovela mensia, ale co vsetko sa tam naucila je neskutocne. Teraz ma 20 mesiacov a je tam uz vyse roka a rano sa medzi deti normalne tesi

@jespera nasa ale aj ostatne deti v triede si zvykli tak v rozmedzi 2-4 tyzdnov, ako ktore 😉

bubelko
10. dec 2014

@jespera skus pohladat pripadne opatrovatelku 😉

henikav
10. dec 2014

@bubelko no ale nejaku odskusanu, lebo my mame velmi zle skusenosti, mojho syna mlatila jak zito a on mi to chudacik nevedel povedat. Bola u nas takmer mesiac kym som zistila co s nim robi ked tam nie som a to do oci bola ako med. Som rada ze mi nezabila syna. No nikdy viac, toto sa v skolke ci jasliach stat nemoze

nenabaja
10. dec 2014

Moja znama dala dieta do skolky od 1 roka - musela. Prvy mesiac len na 2 hodky (to este nepracovala), a potom normalne na 8 h. Mas moznost ho tam dat najskor na kratsiu dobu, trebars na pol dna? Tipoujem ze asi nie, ale neboj sa, on si zvykne. Pridu nove podnety, kamarati, a o chvilu ani nebude chciet domov chodit. Je sice pravda, ze pracovat budes cely zivot a deti mas male len raz, ale zase dobru pracovnu ponuku by som nezahadzovala, nemusi sa zopakovat.

klincek
10. dec 2014

@jespera moje deti chodili do jasli, a podstatne skor..adaptacne obdobie trvalo 4 mesiace, sli sme na to postupne, a ziadnu traumu nemali a nemaju. isteze treba pocitat so zvysenou chorobnostou, ale to treba aj v pripade, ak ide dieta do skolky az v 3r..no tak to budete mat o nieco skor.
suhlasim s mamickami, ktore radia "vydrzat", naozaj sa to da zvladnut. ak potrebujes ist do prace, proste chod. bez strachu, bez vycitiek 😉

bubelko
10. dec 2014

@henikav to ma mrzi... ale hej, mali by si sadnut a mala by mat v opatrovatelku doveru 😉

bodka70
10. dec 2014

@henikav fúú, to je sila toto. 😒 😒 😒 . Môj malý chodí k opatrovateľke, ale ja tu pani poznám už dlhé roky, toto by si určite nedovolila. A malý k nej chodí bez problémov a už aj vie rozprávať, tak by mi určite niečo povedal 😕 .

natalym
10. dec 2014

@henikav No to je strašné.

henikav
10. dec 2014

@bodka70 hej, ved preto pisem ze odskusanu, pripadne odporucanu niekym u koho dlhsie pracovala. Lebo len podla toho ako sa tvari a ako robi pred rodicmi to clovek nevie odhadnut, zial my sme padli na psychopatku a som rada ze sa nic horsie nestalo.

jespera
autor
10. dec 2014

Dakujem Vam vsetkym za povzbudenie - velmi tazko mi je sa rozhodnut. Do tej prace mam nastupit od 1,1. takze rozmyslam ze do tohto casu ho budem davat na pol den - naobeduje sa a spat pojde domov...a od 1,1 uz nastupi normalne....

henikav
10. dec 2014

@jespera drzim palce, aby sa Vam v skolke pacilo a aby ste si obaja rychlo zvykli, neboj, bude to fajn. Hlavne neplac pred malym rano, neboj sa ty sa budes dlhsie trapit ako on, on rychlo zapadne do hry a medzi kamaratov, takze zbytocne si nelam nad tym hlavu co ak.... a co ak...... Budu mat tvoje telefonne cislo predpokladam, u nas to tak funguje, ak je problem volaju mi, pokial nevolaju je vsetko OK 😉

bodka70
10. dec 2014

@henikav , ale inak by som netvrdila, že toto sa ti v jasličkách či v škôlke stať nemôže 😔 , nemalo by sa, ale v ojedinelom prípade - aj v škôlkách sa vyskytnú učiteľky a "učiteľky" 😝 .

natalym
10. dec 2014

@bodka70 Naša mala najhoršiu učiteľku, tvrdili ostatní rodičia najradšej. 😀 Asi mám deti s vysokou odolnosťou.

henikav
10. dec 2014

@bodka70 U nas je v kazdej triede u takychto malickych 4-5 uciteliek, to by bola velka zhoda nahod, aby boli vsetky psychopatky a ani jedna sa nezastala dietata, ktore ina dokope na zemi. Nejako im viac doverujem ako jednej opatrovatelke schovanej medzi 4 stenami, ale mozno je to len tou zlou skusenostou, samozrejme netvrdim ze vsetky su zle, mali sme aj dobre opatrovatelky, psychopatka bola posledna, po nej uz som nikdy ziadnu inu nevzala

simca06022011
10. dec 2014

@jespera ale nestresuj, my sme si 2-3 dni porevali dospeli.. svoje mindraky si ale musime vyriesit v sebe :P a mala to brala super... od 1,5 roka v jaslickach a utekala tam rano.. ked mala svoj den tak posmutila, ale nic sa nedialo 🙂 Pri nastupe do skolky v 3,5 r robila vacsi cirkus, ale to iba PREDO MNOU rano, v skolke nebolo tak zle, v postielke naobed trochu poplakala za mamou, ale to bolo podla mna trochu tou "bezcitnostou" uciteliek. Predsa maju vyse 20deti v triede a su tam dve... aj to ako kedy... cize mamickovat ako v jaslickach sa s nou nemal kto.
Bala by som sa iba vyssej chorobnosti, ale to iste bude aj neskor v skolke

masinka
10. dec 2014

@jespera tak ja s takymito malickymi skolkarmi skusenosti nemam, ale mame zase vyaskusany opacny extrem - najstarsiu mi "vdaka" tomu ze som bola doma s prostrednou zobrali do skolky az ako 5 rocnu, prostrednu mi zobrali ako stvorrocnu a obe mi tam prvy rok robili cirkus. Staria kazde rano plakavala, prostredna sa aj hadzala o zem a kopala okolo seba. Najmladsia nastupila mesiac pred dosiahnutim troch rokov a od prveho dna chodi s usmevom. Takze nie vzdy je to problem veku, niektore deti maju skratka taku povahu a kludne by sa mohlo stat, ze tvoj syncek bude mat problem s adaptaciou aj o rok....

zitaje
10. dec 2014

No u nas to spominane VYDRZAT vobec nezabralo... Starsiu som davala so skolky ked mala 2 roky a 9mes, a kazde rano sme isli do skolky s placom, nariekala, ze Mamicka, mne je bez teba tak dlho 😢 potom bola vecne chora, zlepsilo sa to az o rok, ked som ju zacala davat len na pol dna...
Takze zas treba mysliet aj na to, ze su deti, ktorym to proste naozaj nevyhovuje...

@jespera a ty nemozes ist na pol uvazku? Aspon spociatku?

jespera
autor
10. dec 2014

@zitaje Nie cely uvazok, a s tym ze prve 3 mesiace su dvojtyzdnove skolenia na opacnom konci republiky....2 tyzdne tam a 2 tyzdne doma a takyto kolotoc 3 mesiace...---Toto si uz vobec neviem predstavit....

zitaje
10. dec 2014

@jespera uf... poviem len za seba - moje deti by to v tom veku veru nezvladli. Nechcem strasit, ani nic podobne, isto si poznas svoje deti a snad to nejak date... ja vacsinou ked som isla na sluzobku (5-7 dni), baby mi ochoreli... vlastne dodnes velmi intenzivne reaguju na stres, a to su uz vcelku velke. Od maleho este nastastie odchadzat nemusim.
Ked ti maly nahodou ochorie, kto s nim bude? Toto mas vyriesene?
Mozno si vytrpite prve tazke mesiace a potom sa to urovna, ale zas - ktovie. Nepocka ta ta robota? 😅 😎 Ja viem, blba otazka...

jespera
autor
11. dec 2014

@zitaje ahoj, ved to na jednej strane dobra prilezitost s dobrou pracou a na druhej mam deti ktore su neskutocne umamkane...starsia ma 5 a maly 2r. a 4 mes.- Slecna doteraz ked vecer zaspava hocikedy ma vylevy mamka mamka a synator len ked ma nevidi..."kde si mami moja...a uz fnukance....Najhorsie na tom je ze cas bezi a musim dat zaverecne slovo....Ked budu chori - no na striedacku babky....