Dvojročné dieťa mi nerozumie

ericha
26. okt 2014

ahojte mamicky.
Prosim Vas o radu, povzbudenie. Zijeme v Uk, Kubko chodi do skolky 2x tyzdenne, takze pocuje aj anglictinu a doma sa rozpravame len po slovensky. Zatial ale vobec nerozprava, len mama a zopar slabik. Ziadne ine slova. Ked nieco chce, zoberie mi ruku a dotiahne ma tam. ale co mi robit vrasky, je, ze Kubko vobec nechce napodobnovat ziadne zvuky, ani zvieracie, nevie ukazat v knizke ziadne zvieratko, ani nechce povedat ako to zvieratko robi. Neviem, ci to nevie, alebo len mi to nechce povedat a ukazat, lebo s knizkami a zvieratkami sa hrame velmi casto. Ked sme boli v ZOO, vobec ho zvieratka nebavili. Ak od neho nieco chcem, napr. ako robi kravicka, alebo prines mi tamto, zacne byt zly a nervozny a ignoruje ma. Ked ho ja oslovim, na treti krat pride, ale ak ho oslovi niekto iny, ani nepozrie, nepocuva, ignoruje aj otca, a to zijeme spolu ako rodina. Doma sa vacsinou nudi, nechce sa hrat, ak sa hra, tak len sam, nechce sa hrat ani so mnou ani s inymi detmi.A to len rozhadzuje hracky okolo seba, nehra sa s hrackou celou, ale len s jej castou a tu si len kruti. Stale mame plienky, pretoze mi nerozumie, ze sa cika do serblika. Ked si vypytam pusu, da mi ju, ak si vypytam nieco, co ma v rucke, znova mi da pusu, nerozumie asi nic ine.
Zo skolky uz nam vybavuju psychologov, logopedov a dalsich 4 odbornikov. Vycitam si, ze som sa mu malo venovala, ked bol malicky, ale ked sa chcem s nim hrat, nevie to a chce sa hrat sam. Tak sa nic nenauci. Tak ja len dufam, ze je to moja chyba, a ze moj Kubko bude v poriadku.
Prosim, napiste, ak mate nieco podobne doma, alebo mate nejaku skusenost. DAKUJEM

zuzana76
26. okt 2014

@ericha do polroka normalne rozpraval, teraz ma 4 roky a rozprava stale, slovna zasoba je podla mna velmi rozvinuta, je sikovny, nebojacny, ale plienok sa zbavil az teraz v septembri, nechcel si ani za svet sadnut na nocnik, do tyzdna vsak uz vôbec nemal plienky, u neho je problem, ze je velmi tvrdohlavy vo vsetkom, uz ani neviem ako sme ho donutili si sadnut na nocnik a prvy krat sa do neho vycikat, doteraz nocnik ignoroval, aj WC, hodil ho cez celu izbu a utiekol do detskej a tam sa zavrel, ked sme ho nutili, zrazu ani neviem ako povolil, ze si sadne a vycika sa a potom to uz islo samo, uz mava suche aj nocne plienky, takze onedlho sa budem pokusat ho odplienkovat aj v noci.

moonglow
26. okt 2014

@ericha ja mam tiez Kubka, bude mat 6 rockov, a tiez to s nim bolo tazke ... rozpravat zacal az ked mal 2,5 roka, do vedy len mama, brm brm, a ba (co malo niekolko vyznamov), deti uplne ignoroval, rozpraval len s dospelymi... mala som s nim vela problemov, ktore som pripisovala tomu, ze je to skratka narocne dieta... potom som tu na koniku nasla temu o aspergerovom syndrome äje to porucha autistickeho spektra), ani neviem preco som sa zacitala, a v kazdom druhom prispevku akoby hovorili o mojom synovi ... fakt sedelo skoro vsetko do bodky, kazdodenne problemy, spravanie, drobnosti... tiez som si poplakala, ale aspon som vedela, ako dalej ... diagnostikovat som ho nedala ... nie preto, ze by som to nezvladla, ale preto, ze by hned dostal "nalepku" a v skolke ci skole by k nemu pristupovali ako "k postihnutemu" ... v skolke mame viac deti so specialnymi potrebami, niektore sa mi zdaju bezproblemovejsie ako moj syn, ale na vsetky sa ucitelky pozeraju ako na "chudatka" chore" ☹ ... maju priserny pristup ... od vtedy uplynulo viac ako 2 roky a vies co? Z mnohych veci skratka vyrastol, alebo sa upravili natolko, ze sa s nim da pekne pracovat 🙂 ... a najviac mu pomohlo, ze ma surodenca
neviem, ci moj syn ma alebo nema nejaky syndrom, stale je narocny, ale uz o nom nemozem povedat, ze je uplne iny... je len trochu iny... a hlavne dufam, ze je stastny, lebo deti maju byt stastne be zohladu na to ake su "ine" alebo "tuctove" 😉

leporeloo
26. okt 2014

@ericha na taketo diagnozy je velmi priskoro, presne ako baby pisu je mnoho bilingvalnych deti ktore nehovoria a nie len bilingvalnych ktore zacinjau o mnoho neskor... co sa tyka ostatnych prejavov, bolo to tak vzdy? alebo sa nieco zmenilo teraz? kludne to moze byt zmatok, vzdor, ktory dava takto najavo ze ignoruje... urcite pre pokoj v dusi chod ku vsetkym lekarom a skus ist mozno na neho troska inak mozno nie je na knizky a hracky ale sport a prirodu co ja viem 🙂 nezufaj si je na to priskoro

siska53
26. okt 2014

@ericha pozri,mne to na zaklade toho,co si napisala,tiez pride ako autizmus..ale..uplne najdolezitejsie bude to,co zistia odbornici,nie to,co tu napiseme my.
Takze treba pockat na ich zavery,oni vam povedia,co dalej.
Mozno je to len tou bilingvalnostou,mozno vzdor..cokolvek. Uvidis.. Drz sa.
(moji okrem rozpravania a plienok na ostatne reagovali,ale tiez sa im dakedy nechcelo (nechce) spolupracovat..)

iukas
26. okt 2014

@ericha Ahoj, neda mi nezapojit sa, na tvojom mieste este neriesim ziadnu diagnozu, dcerka nasich znamych v 2,5 roku nosila plienky, nerozpravala, na oslovenie ani na ine deti nereagovala, ziadny ocny kontakt, hrala sa len sama s hrackami, ktore si vybrala, hovorili sme si s manzelom, chudinka, urcite je autistka a dnes je z nej normalna zdrava 3 a polrocna skolkarka , ktora sa vobec v nicom neodlisuje od svojich rovesnikov. Takze sa len malemu venuj, kolko mozes a diagnozy zatial nehladaj. Kazde dieta sa vyvija svojim tempom 😉

tova
26. okt 2014

@ericha bilingualne deti maju iny vyvoj ako monolingualne deti. Je aj rozdiel ked dieta rozprava prvych par rokov 1 jazyk a dajme tomu od 4-5r. zacne chodit do skolky alebo inde sa zacne ucit druhy jazyk ako deti ktore sa ucia 2 jazyky od narodenia. Moje deti maju ten isty problem, dvojicky, nerozpravali do 3r. zacali prve slova, nevsimali si ani prstom neukazovali. Vsetky skolky ti ho bud chciet dat otestovat, oznackovat najme autizmom. ja som ich nikdy nedala a beriem ich ako bilingualne normalne deti. My sme v 3r. ubrali zo slovenciny. chodia sukromne na logopediu ale ani tam neni nic moc pomoc skor vekom sa to zlepsuje. Logopedicka povedala ze je to velmi bezne u dvojjazycnych deti, ze maju expressive and receptive delay koli dvojjazycnosti. Ked budes testvat tak len odbornicky ktore pracuju s multilingualnymi detmi. Deti ten "normal" dobehuju az v 7-8r. ale su dvojjazycne. Moj syn v 4.5r. sa rozrospraval rapidne behom 2 mesiacov, plynule rozprava 2 jazykmi, spieva pesnicky, zo slovenciny je mu velmi smiesne, muz rozprava dalsim jazykom, ked mu nieco povie zapamata si to hned. ma 5r. sam sa naucil citat jednoduche vety, pocita do 100, scitava odcitava do 10, pozna celu velku a malu abecedu, povie ju aj od zadu, vie na ake pismeno sa zacinaju slova v anj, z tychto veci je v triede najlepsi. dcera je trocha za nim, spravnie je ulne normalne. Dvojjazycne deti sa zdaju byt aj trocha hyperaktivne koli tomu ze chcu pozornost najme okolo 3r, ked sa deti zacinaju hrat navzajom, nevedia komnikovat ustne tak skor fyzicky uputaju pozornost, vobec to neni Adhd, hyperaktivita, len co sa rozprozpravju trocha tak to ustupi. Na to potrebujes len pevne nervy, nonstop rozpravt, vysvetlovat, citat knihy, pozerat rozpravky a aby vedel kde sa rozprava akym jazykom. Hlavne nemixuj ty ze budes rozpravat oboma jazykmi. A zvierata rozpravaju inac po anj a po sk, tak necakaj ze ti to povie ked ho v skolke ucia ze kohut povie cock a doodle doo, a ty po sk kikirikiii. Moje deti tiez nechapali , tak som im to po sk ani nerozpravala.

katarinamarkova
26. okt 2014

@ericha prve co ma napadlo - uska....ale citam dalej, ze su ok...
tak prajem len nech sa vam podari co najlepsie na vsetkom popracovat 🙂

laura733
3. nov 2014

ahoj, chcem vediet ako to s vami dopadlo. ja mam doma 2 rocnu dceru a vo vela veciach sa podoba na tvojho syna. nerozprava, ale niekedy mam pocit ze ani nerozumie, nechce mi ukazat ziadne zvieratko v knihách, vyhyba sa detom, nechce reagovat na svoje meno. ked sa jej opytam kto som ja povie mama a ked ukazem na nu ze kto je ona tak zase povie mama, takze vidim ze tomu nerozumie. som uz z toho zufala... ☹

pat_mat_minnie
3. nov 2014

Ahoj!O autizme mam precitane velmi vela a myslim, ze Tvoj Kubko je autista.Hrozne ma to mrzi, ale ma vsetky priznaky.Drzim palce, aby to bolo nieco ine.

rose32
3. nov 2014

U vas sa pouzivaju 3jazykove reci.a to je pre maleho naraz tazke rozumiet.tak zvyknuty je len pusa slovicko co rozumie.lebo to pouzivate stale.keby mal jednu rec do3rok.tak by rozumel vela.a po 3rockoch je aj anglictina dobra a vsemozne jazyky a tak sa postupne deticky ucia vsetko.vase dieta je zdrave toho sa obavat nemusite.japsom hlucha takze neberte v zlom.vas syncek je v uplnom poriadku a je sikovny tomu vertdm pridu zazraky

loxa
3. nov 2014

Ahoj..moj syn je taky isty ako tvoj..tiez nehovori nic, rozumie malo, boli sme na usnom , ideme na BERU ku psychologovi, logopedovi a na neurologiu..uvidime ako dalej..nas maly asi nebude uplne typicky autista ak nahodou bude..ale aj tak uz sa s touto diagnozou vyrovnavam...tiez je mozne ze ma oneskoreny vyvin reci..uvidi sa

marcelatje
3. nov 2014

Možno to vyznie tvrdo, ale falošné slová útechy tu nie sú na mieste treba konať. Bilingválne deti môžu začať rozprávať neskôr, ale ako dvojročné už rozumejú. Môžu si vybrať v ktorom jazyku im slovíčko viac vyhovuje a jazyky pliesť no porozumenie tam určite je. Poznám niekoľko bilingválnych detí a väčšina začala rozprávať okolo veku 2 rokov (s otcom jeho jazykom a s matkou zasa jej) no aj tých pár detí čo začali rozprávať neskôr preukázateľne jednoduchým pokynom rozumelo.
Vyšetrenia nie sú nijako bolestivé aby si sa ich obávala, ak sa nič nedokáže, výborne! Budeš mať dušu na pokoji, ak áno, môžeš s Kubkom začať čo najskôr pracovať tak, ako si to jeho diagnóza vyžaduje (ak mu nejakú zistia samozrejme) Držím palce.

ericha
autor
3. nov 2014

caute mamicky. Boli sme dnes u speech therapy s Kubkom a povedali nam, ze ked nerozprava, aby sme si s tym nelamali hlavy, ze to je to posledne na co sa upriamit. Pocas hry zistila, ze ju Kubko malokedy registruje, len ked nieco potrebuje, ked mu neslo nieco otvorit a pod. Hrali sa s bublifukom a ona fukla az ked povedala ready steady go (pripravit sa, pozor, start), vtedy Kubko na nu s ocakavanim pozeral a ze takto sa s nim mame hravat a ucit ho pozornosti. Treba ho ucit ako sa s hrackami spravne hrat, to je dolezite, vravela. Kedze ma 2 roky, co to rozumie, treba vydrzat a mat trpezlivot a pri rozpravani mu to aj ukazovat. Ohladne este toho hrania sa, musime ho naucit hrat sa s dospelymi a az potom s detmi. A hrat sa s tymi hrackami, ktore on ma rad, nie ktore mu my vyberieme, ze su napr pre jeho vek. A nevadi ani, ze mi neukaze zvieratka v knihe, ani ze nenapodobni ich zvuky, leboze ked ho nebavia zvierata, tak to robit nechce a nebude. Kubko pocuva iba mna, aj ked na 3 x, manzela nepocuva, ani ked ho oslovi, zevraj to je ok, lebo ze mne najviac doveruje, lebo je so mnou stale. Manzel dlho pracuje. Dalej doktorka povedala, ze je dolezite aby v jeho veku mu neprekazali cinnosti ako strihanie nechtov, cesanie vlasov a ci mu neprekazaju stitky na obleceni napr na krku. To je ok u nas. Kubko kedysi robil taku vec, ze sa pozeral nabok a isiel rovno a usmieval sa pri tom. Teraz to uz robi menej, ale aj tak sa toto doktorke nepozdavalo a este ta rotacia hraciek. Takze maminy, ktore mate nieco podobne doma, a chceli ste vediet ako sme dopadli, tak nam doporucili len hrat sa a hrat sa,hlavne spolu, naucit ho pozornosti, napr s tym bublifukom, nech si pocka, kym naratate do 3,tym sa ze uci aj udrzat ocny kontakt.
A dakujem vsetkym za komenty xxx

petra330
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubutko
19. nov 2014

@ericha som rada za teba, ze vam to tak dobre dopadlo. nevsimaj si tie zarucene diagnozy co tu niektore v dobrej viere popisali, to smie stanovit len lekar. a aj to nie len z jedneho precitaneho odstavca. moj drobec bude mat o mesiac 2 roky, a nosi plienku tiez (na nocniku vydrzi sediet pol sekundy aj to len obleceny), nerozprava nic, zvieratka v knizke neukaze - totalny nezaujem o zvierata, nikdy ho nezaujimali. jeho fascinuju stroje, auta, pc, technika proste. sice niektore zvieratka napodobni zvuk, ale vela veci ked sa ho opytame, tak neukaze na to (co sme zistili ze preto, lebo proste ho to v tu chvilu nezaujima), hru napodobnuje - ale tiez to musi byt iba s tym, co bavi jeho (napr lego, autodraha atd), nerozprava, nepovie ani mama (ma len par slov ako napr tik-tak, auto, voda, na lampu povie paa, na sanitku zahmka tu melodiu aku vydava sirena), a ked sa ho opytame kde je mama, tak nevie ukazat. co je dost divne, lebo niekedy to vie, niekedy nie. inak na nas krici na vsetkych Baba, iba mojho otca vola dede. Napriek tomu si nemyslim ze by bol divny, mne pride normalny, ok su deti vyspelejsie v jeho veku, ale aj take iste ako on. Myslim si ze sa nemusis nicoho bat. Taky rok dva sa nad tym ani nepozastavuj. Urcite vie zas nieco ine robit. Misko napriklad ma super pamat, stale mu musim pustat rozne pesnicky a on podla toho tancuje, odkukava pohyby, a tvari sa aj ze spieva a otvara usta a vydava zvuk, hra na trubke ked vidi kapelu atd. Proste kazde dieta sa uci veci v inom poradi, podla svojich vlastnych priorit. A Misko asi nebude mat hlavu na jazyky, ale to nema vela ludi ani ja a predsa denne pracujem v AJ 🙂
A este sranda, ked sa ho spytam (uz je pokakany) ze Misko, kakal si? Tak straasne zacne ukazovat na nieco ine, napriklad na TV a blaboce len aby som sa ho to nepytala. Proste sa o tom ani nechce bavit a zahovara. Kupila som mu taku knizku v Lidli zvukovu o chodeni na nocnik, z nej sa naucil ze sa tam ma chodit a casto ked sa vykaka (v tajnom kutiku a do plienky), tak mi prinesie prazdny nocnik.

bojovnicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bojovnicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barbora012
23. nov 2014

@ivca82
Aj mna to napadlo podla priznakov,nakolko sa tiez pohybujem aj stretavam s autistami...

jankaja
28. nov 2014

@bubutko Tak mi napadlo o tom chodení na nočník, možno trochu od veci, že ono to podľa mňa ani riešiť netreba. Keď mala dcérka presne 2 roky, skúsili sme ju odplienkovať. Dovtedy sme ju na nočník neučili. Keď sa za deň pocikala asi 7 krát bez toho, aby sa čo i len skúsila vypýtať, nechalisme to tak. Potom sme to skúsili o 3 mesiace a pochopila na prvý krát, nemala najmenší problém a od začiatku sa začala krásne pýtať. Dieťa musí skrátka dozrieť, podľa mňa nemá veľmi zmysel snažiť sa to nejako urýchliť.

miriamkazabka
6. jan 2015

@tanapeta
možem sa opytat ako ste vylepsili ocny kontakt?akou formou?dakujem

1daniella11
30. máj 2015

@ericha
Chcem sa spýtať ako dopadli vaše vyšetrenia? Pýtam sa,lebo práve prežívam ťažké obdoboe so synčekom :,(
Má rovnaké "príznaky" ako váš. Nerozumie mi,nerozpráva, k tomu má panický strach z výťahov, nevysvetlím mu,že napr. čaj páli alebo auto môže ublížiť. Práve sme hospitalizovaní na neurológii,lebo mal záchvaty. Zatiaľ nič nevedia,lebo je víkend a v pondelok mu urobia EEG. Ale ja sa bojím,že to nebude dobré.

bubutko
27. júl 2015

@jankaja ano presne aj u nas. okolo 2r sme to skusali tiez neuspesne, vratili sme plienky a o teraz v lete pochopil hned a uz nosi plienku len na spanie, ale aj to je uz takmer vzdy sucha.

alietam
27. júl 2015

@ericha ahoj ako ste dopadli s Kubkom ?uz zacala rozpravat?mali ste potom dake vysetrenia este ?

majooocka
28. máj 2016

@ericha ako ste dopadli.....už musí byť veľký. ..zmenilo sa nieco?

agdala
17. jún 2016

tiez to iste u nas syncek ma 2 roky a nic nerozprava ani neukazuje a zda sa mi ze ani nerozumie do toho roka bol sikovny potom akobebi sa sekol no neviem zahra sa s kockami autom ale sleduje kolieska toci ich alebo otoci auticko na strechu a toci si ho neviem co to ma bit .co sa tyka hrania prevlieka si goralky po drotiku sem tam kresly rad sa hra v piesku s lopatkou a tak co rozumie ked ho volam pod daj nohu rucku, tlac pod papat , ale ked nieco po nom chcem nespravi to . tak mam aj ja obavi

zuz1978
16. júl 2016

@ericha ahoj ako ste dopadli? Moj maly ma tiez 2 roky a velmi podobne vedomosti a takisto dvojjazycny

lauricka
16. júl 2016

Co sa tyka reci, bilingvalne deti zacinaju neskor, ale tu to vyzera aj na ine problemy.

mathilde777
9. dec 2018
boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
patti8
14. okt 2020

@ericha Dobrý deň, našla som váš popis problému so synom z roku 2014 a úplne ako by som čítala o svojom dvojročnom.Chcela by som sa spýtať, ako sa to vyvíjalo s Vaším chlapcom ďalej?