Dvojročné dieťa nechce cikať a kakať do nočníka

lianka2
9. máj 2014

Ahojte. Mam 2-rocnu dceru. Zacali sme s odplienkovanim. Dcera uz chape, kedy cika a kaka, ked mala plienky, tak vzdy prisla za mnou, ked cikala/kakala a povedala mi to. No dala som jej dole plienky a ona nie a nie pustit do nocnika. Ked ju tam posadim, tak protestuje, ale vydrzi tam sediet, no nepusti. Zacali sme pred tromi dnami a ona vydrzi necikat, napr.dnes cikala az o siestej vecer. Ked mala plienky tak sa stalo, ze cikala az okolo dvanastej, co som tiez nechapala, lebo ja beham na zachod kazdu chvilu. Chcem sa opytat ci ste aj vy mali taky problem a ci po case pusti aj do nocnika. Lebo je mi jej luto ak moc a stolicu zadrziava cely den lebo sa boji. Ale ako ju yo potom naucim? Dakujem za kazdu radu...

edvelyn
9. máj 2014

Moja ma osem mesiacov a obcas ju na serblik posadim uz teraz aby to neskor nebrala ako povinnost.a ked aa vycika alebo vykaka tak jej to ukazem a zatlieskam a spravime jeeeej..podla mna je neskoro az 2 rocne davat na serblik

adeala
9. máj 2014

@lianka2 v tejto veci sa mi páči názor mamy z jednej rodiny, v ktorej pracujem (som opatrovateľka) - kým to nejde dobrovoľne, musíš dieťa presviedčať, "motivovať" a pod., tak na to jednoducho nie je pripravené. Celkovo toto česko-slovenské násilné odplienkovávanie z dôvodu, že dieťa už má 2 roky a susedovie Anička už od 1,5 plienky nenosí je zbytočné a stresujúce pre matku aj dieťa - proste ešte chvíľku počkaj 😉

jika80
9. máj 2014

My máme presne ten istý problém, ale nesilim to. vidím, že ešte nie je na to pripravená, tak to neriešim, veď ona raz bez tých plienok bude.

lulu369
9. máj 2014

@lianka2 ja som dcérku dávala na šerblík hneď ako sa naučila sedieť, ale odnaučiť od plienok som je začala ako 2 ročnú a za týždeň to zvládla na výbornú....no teraz mám 21 mesačného synčeka, ktorý si síce aj sám sadká na šerblík a tiež som ho dávala asi od 8 mesiaca, no u nás je problém v tom, že na šerblíku vydrží sedieť len 1-2 minútky a vyciká/vykaká sa radšej poľa šerblíka ☹ ale tak on na to príde, len to chce cvik a pevné nervy (lebo teraz iné nerobím len behám z handrou a utieram a utieram)😀

lianka2
autor
9. máj 2014

@jika80 a davas je stale plienky alebo ako fungujete? Ja to tiez nechcem silit ale zas co ak bude takto isto reahovat aj o pol roka?

vejinka
9. máj 2014

Netlac ju s odplienkovanim..nieje na to este vobec pripravena kedze sa boji pustit a zadrziava vrat jej plienku a netlac ju do toho. Na vsetko treba ten spravny cas

lulu369
9. máj 2014

@adeala áno, musím s tebou súhlasiť, ani ja malého nesilím, aj keď už prišiel na to, že bez plienky je lepšie, len ešte nie je až taký kamarát so šerblíkom 😉

lianka2
autor
9. máj 2014

@adeala ved to neviem ci este potrebuje cas. Lebo hovorim jej ze jej kupime novu babu aby sa snaxila. Ale vidim ze sa boji pustit. Ked uz nevydrzi lusti do gatiek a pusti aj riadny plac. Predtym mi sama povedala ze ju mam ist prebalit lebo cikala.

satanka1
9. máj 2014

@lianka2 nesil to...s plienkou na stužkovú nepôjde...raz to príde

lianka2
autor
9. máj 2014

@vejinka len sa bojim toho ze tie plienky nebude chciet odlozit aj o pol roka. Ci to jednoducho same pride ze jej to bude prekazat ?

adeala
9. máj 2014

@lianka2 a to je presne to - bojí sa. Keď sa bojí, tak to určite ešte nechápe - poznáš niekoho, kto to chápe a bojí sa vycikať do záchoda? 😉 Kašli na silenie, obzvlášť, keď ti ešte plače, hovorím, zbytočný stres. Daj jej teraz mesiac-dva pauzu a skús znova.

lianka2
autor
9. máj 2014

@lulu369 ved ani ja ju nechcem silit. Ale co znamena nesilit? Davat jej stale plienky alebo nechat bez nich? Dat ju sedavat na nocnik alebo sa na to vykaslat?

vejinka
9. máj 2014

@lianka2 nebudes verit ale moji sa naucili bez plienky naraz je medzi nimi dvorocny rozdiel a kym starsi nevidelze mladsi je bez plienky tak ani on nechcel...takze som maleho davala od pol roka na nocnik aby po nomopakoval starsi... a jedneho pekneho dna som riskla dat starsieho vvon na ostro...dva krat to pustil do gati a treti uz stahoval gate....vyplati sa pockat na ten spravny cas...maly mal vtedy takmer tri roky

lianka2
autor
9. máj 2014

@adeala no ona chape ked cika kaka. Pride ze pod prebalit kakala. Ale do nocnika nie. Nechcem jej robit traumy. Myslis ze na nocnik ju mam davat obcas sediet akebo je to zbytocne?

jika80
9. máj 2014

@lianka2 dávam stále plienky a čakám, kedy ju ten blok prejde. Raz od času skúsim A keď vidím, žiadna zmena, ide sa ďalej s plienkami

lianka2
autor
9. máj 2014

@vejinka tak skusim este pockat. Ale teda odporucas ju davat sediet ba nocnik ano? Len este namiesto tatiek plienky?

lianka2
autor
9. máj 2014

@adeala no ona chape ked cika kaka. Pride ze pod prebalit kakala. Ale do nocnika nie. Nechcem jej robit traumy. Myslis ze na nocnik ju mam davat obcas sediet akebo je to zbytocne?
@jika80 mame rovnako stare kocky 🙂 tak to necham este tak...

adeala
9. máj 2014

@lianka2 chápe, že kaká, ciká, ale nechápe spojitosť nočník - cikanie. Skús tak raz za dva týždne na chvíľku, či už "dozrela". Neboj sa, večne v tým plienkach nebude, raz pochopí, že sa ciká do záchoda, že všetci cikajú do záchoda, len to ešte nie je teraz. 🙂

lulu369
9. máj 2014

@lianka2 ja nechám malého bez plienky, dám mu slipky, tepláčiky a behá tak, šerblík je v obývačke aby ho mal na očiach a keď sa niekde vyciká vyhanbím ho a posadím ho na šerblík a poviem, že sa ciká do šerblíka...tak si tam troška posedí a potom sa ďalej hrá (takto isto som odúčala aj dcérku)...je to troška a dobrej trpezlivosti, lebo keď ho nechám behať bez plienky, tak musím aj niekoľko krát za deň poutierať dlážku. teraz je to len na malom ako dlho mu bude trvať, kým pochopí, že keď mu treba cikať alebo kakať do šerblíka a nie po dlážke a do gatí (dcérka to trvalo len týždeň)...

jika80
9. máj 2014

@lianka2 a malú dávam sedieť na nocnik či záchod, aj keď tam nič neurobí.Ona sa vie tiež vycikat a vykakat len do plienky.Keď nestihneme dať plienku a naozaj už neudrží a cikne, tak tiež veľmi plače.

zaneta123
9. máj 2014

@lianka2 prvý od plienky od 1,5 roku od dvoch rokov bez plienky, od troch aj bez nočnej. Druhý v apríli 3 roky od plienky presne od týchto vianoc, a teraz sa zbavujeme poobedňajšej plienky (úspešne🙂). U druhého sme denné odplienkovanie zvládli počas vianočných sviatkov, trvalo týždeň. tiež vedel kedy aký úkon vykonával ale odmietal ho vykonávať či už do nočníka alebo záchoda. proste pripravený bol až ako 2 a trištvrte ročný. A ponaučenie? nechať tomu voľný priebeh, ono pokiaľ je dieťa zdravé skôr či neskôr sa plienky zbaví 😉 😉. a ponaučenie číslo 2: každé dieťa je úplne iné s iným fyziologickým vývojom a preto neporovnávať či už so susedovým alebo so súrodencom 😉 😉

lady511
9. máj 2014

@lianka2 ahoj.. a ako tvoja malá vníma zachod?..lebo my sme napr do nočníka cikali len krátku dobu a kakat to sme ani nestihli

lianka2
autor
9. máj 2014

@adeala dakujem. Skusim teda tak. Ale ona je taka sikovna vsetkemu rozumie tak nerozumiem ako prave toto nechaoe ked to chapu deti mladsie o pol roka od nej. Preto rozmyslam ci nie je ten pravy cas este akebo ci trucuje a ci nebude trucovat aj o pol roka. Ale vsetkt mi tu radia pockat tak pockam. Len nech nema stresy z toho.

lianka2
autor
9. máj 2014

@lady511 do zachodu tiez nechce. Tam ani sediet...

adeala
9. máj 2014

@lulu369 inak - neber to, prosím, zle, je to len dobre mienená rada, ja viem, že postup "hanbenia sa" je na Slovensku bežný - moja sestra bola tiež presne takto odúčaná a potom, keď sa jej náhodou stalo, že sa pocikala (napr. keď sa zľakla, tak sa vždy pocikala), tak mala potom strašné záchvaty plaču aká je to hanba, aj keď bola napr. chorá - nechápala ten rozdiel, že je to hanba len v prípade, že tomu mohla zabrániť a kvôli lenivosti alebo trucu tak nespravila. Viem, že veľa detí to zvládne bez ujmy, alebo to tak aspoň vyzerá. Ešte raz - nemyslím to zle, nechcem tým povedať, že by si bola zlá matka alebo zle vychovávala svoje deti, prosím, neber to tak.

lianka2
autor
9. máj 2014

@lulu369 a on nema problem sa vycikat do slipov? Lebo ja ked ju necham v gatkach tak ona to zadrziava...

adeala
9. máj 2014

@lianka2 to, že to teraz nechápe neznamená, že je nešikovná - je proste šikovná v iných smeroch. Je to ešte malé dieťa, nemôže chápať všetko naraz, jedno jej pôjde lepšie a rýchlejšie, druhé trochu pomalšie. Máte plno času, neboj sa. Inak tie deti v roku a pol to málokedy chápu, je to skôr o metóde "cukru a biča" a keď ti niekto už 100x vynadá, tak máš strach sa pocikať a ideš na záchod. Ale neviem, či je toto to, čo chceš dosiahnuť. 😒

jika80
9. máj 2014

@adeala nie u kazdeho dietatka je takyto blok sposobeny prave vychovou. my sme napriklad ani jeden jediny krat malej nepovedali, zeby sa mala hanbit, ked sa pocika a napriek tomu ma tiez pomaly zachvatu placu, ak sa nieco take stane. neber to prosim ako kritiku tvojho nazoru

lianka2
autor
9. máj 2014

@adeala hej ved ja to vidim ze napr.jej rovesnik nic nehovori a chodi na nocnik a ona cely den nieco hovori usta sa jej nezavru a cika do plienky. Ved ja ju neporovnavam. Aj dospeli su dobri kazdy v niecom inom. Len chcem pocut ako to robia ostatne maminy. Dakujem vam vsetkym za rady 🙂

lia6
9. máj 2014

So starším sme problém nemali, v 18-tich mesiacoch chodil na nočník...len s nočným cikaním(respektíve noc bez plienky) to trvalo trošku dlhšie. Mladší, to som myslela, že sa to nenaučí nikdy-ešte v dva a pol roku nočník akceptoval, len, ako kowbojský klobúk na hlave 😝 Čo, už-nesilila som ho-aj na moje konštatovanie, že veď sa mu budú detičky v škôlke smiať, alebo, že ho tam ani nevezmú mi v dvoch rokoch odpovedal:"neni dobrý nápad škôlka" a bola som vybavená 😀 ...a tak som si počkala do minulého roka, keď boli tie najvačšie teploty v lete a jednoducho som mu plienku raz, keď sme išli von nedala. Protestoval, ale vydržala som. Mladý vydržal vonku bez cikania. Keď sme prišli domov, tak sme sa ku plienkam nevrátili, iba som mu povedala, že kým sa nebude pýtať na nočník, tak má zakázané sedieť na kreslách a gauči. Mladý bol v pohode, nevrieskal, pochopil-sedel na zemi...veď boli vysoké teploty. Pár dní(dva-tri?)sme mali pocikanú podlahu v obyvačke a na chodbe(do izieb sám od seba nechodil, lebo bol vačšinou pri mne). Nezúrila som-zobrala som kýbel a s malým sme to umyli. Po tých dvoch/troch dňoch sa začal pýtať sám od seba...na noc mal ale samozrejme plienku. Po cca týždni mi sám od seba odmietol plienku aj na noc-mala som strach, ale oki, zobrala som to...máme doma plachty, ktoré neprepustia. A čuduj sa svete-hneď od tej prvej bezplienkovej noci sa chodil vycikať aj cez noc. 🙂 Ak malá chápe, že už cikala a kakala, tak je to oki...nesil to, nenúť ju...príde to samé. Ide leto, tak možno keby si vyskúšala tiež cez tie vačšie teploty ísť vonku bez plienky...dovtedy si myslím, že občas ju môžeš nechať sadnúť si na nočník-veď nevrieska, nerobí jej to problém...a možno by si mohla vyskúšať bez plienky aj teraz v byte-veď, keď jej újde, tak ju bez kriku zober, prezleč a spoločne to operte...nič sa nedeje 🙂 ...Držím palce, raz to príde 🙂