Dvojročné dieťa vôbec neposlúcha

laksmi
15. máj 2014

Ahojte, mam dcerku 2 r a nepocuva, nezabera ani capnutie po ritke ani po ruke, ani krik, totalne ma ignoruje a dokoca sa vyskiera a papuluje mi, po upozorneni ze to nema robit, skusa a provokuje, sedi na betone aj ked vie ze sa to nesmie, viem ze je to obdobie vzdoru, ale do kedy, a ako si dat rady?? som uz zufala niekedy mi je do revu ze to nezvladam a bojim sa ze mi puknu nervy... v brusku mam mozno novy prirastok a bojim sa ze pri zureni a nervoch potratim ☹
Tuto diskusiu som vytvoria aby ste mi vy matky, mami deti poradili ako ste zvladli obdobie vzdoru, a podporili ma.
Dakujem

majka99999
16. máj 2014

@laksmi https://www.modrykonik.sk/group/2026/
Tuna je skupina, kde sa mozes vyzalovat, nie si jedina, moj tiez skusa a provokuje, zatial to nie je zle, ale pozornost si vie vydobit, aj kocky hadze smerom na telku. 😀 Cakame druhe, obcas mam tiez pocit, ze porodim a to som v 5. mesiaci.

ichbinich
16. máj 2014

Vitaj v obdobi vzdoru 😉
Je to na prasky, ale pokial sa da, tak ju necap ani po rukach, ani po zadku. Tym ju iba nechtiac naucis, ze bitka je riesenie, a potom sa neskor mozes cudovat, ze preco ona cape teba a inych. Takze hocico, len nie capnut!
Ostatne ti to tu uz napisali. Moja skusenost je tiez, ze na kazdu situaciu zabera nieco ine. Na mojho syna (a uz aj rocna dcera sa hadze o zem(!)), najcastejsie zabera ignoracia. Povedat, idem do kuchyne/obyvacky, ked sa ukludnis, prid za mnou.
Vonku a v obchode: s kludom anglicana odnesiem vrieskajuce dieta prec alebo domov. Nechce mi dat ruku, ked ideme cez cestu? Tak ho odnesiem, nech si vrieska, kolko chce. Tu ide o zivot.
V ostatnych situaciach pomoze tiez vyjednavat: ano, cokoladu si dame PO jedle. Alebo najprv jedno, potom druhe.
A treba si vyberat situacie, kde sa "oplati" byt neoblomny a trvat na svojom a kde mozme povolit, lebo to nestoji za to. Chces zlte tricko? No tak dobre, daj si to zlte. Samozrejme, ze musi pasovat k pocasiu 😉
A niekledy pomaha pociti dosledky rozhodnutia. Nechces budu a ciapku, lebo vonku je zima? No tak si chod bez bundy. V 95% pripadov po pol minute zrazu chce aj bundu aj ciapku 😉
Najdi si aj ine diskusie o obdobi vzdoru, je tam kopa trikov, lebo neexistuje jedno jedine riesenie.
A nezabudaj hlavne na rodicovnsku mantru:
To je iba faza, to je iba faazaa, to je iba faaazaaa, ooohhhmmm 😀 😀 😀

kacena4
16. máj 2014

ahojko necitala som vsetky "rady" co ti tu maminy pisu chcem ta len povzbudit. neboj nikdy nie je tak zle aby nemohlo byt horsie 😅 😉 😵 😵 😵 vcera som akurat bola na prednaske o vyvoji deti od narodenia do 6 rokov 😀 tak ma to cele dostalo, ze ako vsetko zo vsetkym suvisi. obdobie vzdoru je rozne moj syn ho mal od roka a tie hisaky boli strasne, druha dcerka nemala vobec (vdaka Bohu, syn mal za oboch) poradim ti z vlasnej skusenosti, ze tak malemu dietatu nerozkazes, nedohovoris, je este male, to ze nema sediet na betone nevie, len si myslis, ze to vie, ako si to moze pri tych vsetkych prikazoch a zakazoch vsetko pamatat??? odvrava ti?? vyskiera sa ti??? toto treba stopnut jednoznacne lebo to bude horsie a horsie. s tak malym dietatom treba pracovat nie davat mu prikazy (prepac neber to ako vycitku, ale radu) napr. nepovedz nesed na tom betone, ale chod k nej a zdvihni ju z neho a vysvetli jej bude ta boliet chrbatik, ritka .... ked tam budes sediet ak ta bolia nozicky sadni si sem.... proste dat dietatu inu moznost zaujat ho niecim inym a hlavne tak male deti sa netrestaju bitim. ano ked ti vopcha prsti do zastrcky capnes po nich vychovnu aby vedelo ze sa to nerobi, ale nie za trest nespravilo si dostanec, to nie je riesenie. bude sa ta casom bat a bude pred tebou klamat ak sa jej spytac ci to spravila tak ti odpovie to co chces pocut a nie pravdu ci to spravila alebo nie. to je ten strach pred tebou. ze bude hovorit to co chces pocut ty. a hlavne ked si myslis ze si tehotna hormony v tebe pracuju na plne obratky. skus s nou pracovat teraz kym este nemas brusko lebo potom uz to bude neunosne aj pri babatku. hlavne v kludne s nou nie prikazy a zakazy. napr. ak chce malovat daj jej baliaci papier a nemusis sa bat ze ti popise stenu, lebo to deti laka biela cijednofarebna plocha 😉 ak si nechce obut topanky obuj jej ich ty a povedz ze potrebujes od nej pomoc lebo to sama nezvaldnes proste musis ist na nu s taktikov a hlavne dat jej na vyber pod oblecieme sa chces modre ci cervene tricko, urcite sa bude radsej obliekat ked si bude moct vybrat,ale nie sposobom chod si vybrat co si chces obliect lebo to ti prerastie cez hlavu este rychlejsie 😀
drzim palceky s trpezlivostou tu budes v tomto obdobi potrebovat najviac

bialica
16. máj 2014

nestotožňujem sa s názorom, že je to fáza dieťaťa, to prejde... ak niektoré veci nepodchytíš hneď, v neskoršom veku sa ťažko budeš zbavovať určitých návykov... v prvom rade je dôležitá komunikácia,
deti a v podstate ani mi dospelí nemáme radi zákazy príkazy a pod. ak nechceš, aby malinká sedela na betone,skús preformulovať svoj zákaz z nesmieš na napr. ak budeš sedieť na betóne budeš chorá, dostaneš injekciu a pod. (nehovorím, že treba to dieťatko strašiť) ale upozorniť na dôsledky, ono chce tiež rozhodovať o tom, čo bude robiť
ak už nejaký zákaz, či príkaz povieš nahlas, snaž sa ho dodržať, lebo ak raz ukážeš štrbinku vo svojej pevnej vôli, dieťatko ju šikovne využije aj nabudúce.
ak sa hnevá, kričí alebo sa dokonca hádže odíď z tej miestnosti, nevšímaj si ju, zaskočí ju to, toto je forma upútavania pozornosti, prípadne ju pošli do izby, do kúta a pod. a ak urobí to, čo od nej očakávaš pochváľ ju, prípadne odmeň
ak sa hrá a ty chceš, aby šla napr. obedovať, spať alebo robiť niečo iné, upozorni ju na to, že ju čaká zmena, napr. ešte chvíľku sa pohraj a pôjdeme spinkať...
každý vzťah je založený na rozprávaní ale aj počúvaní... a keďže sa malinká nevie dostať na tvoj level musíš sa ty vžiť do života dvojročného dieťatka...
Želám Ti pevné nervy, veľa trpezlivosti a lásky 🙂

siska53
16. máj 2014

@bialica je to,faza zivota,ktora ale neprejde,pokial ju spravne nepodchytis...cize tie problemove situacie treba riesit - napr.aj tak, ako si pisala,inak sa to len zhorsi a v puberte zbohom rodina..

bialica
16. máj 2014

@siska53 veď o tom píšem, pretože veľa mamičiek si myslí, že to treba prečkať, ale to je omyl, aj vtedy treba dieťa tvarovať 🙂

siska53
16. máj 2014

@bialica ved ano,treba to preckat tvarovanim,formovanim osobky,lebo stale plati odveke ohybaj ma,mamko,pokial som ja Janko,ked ja budem Jano,neohnes ma,mamo. 🙂 aj ked dnes sa uz pouzivaju miernejsie metody,pristup k detom je iny..

siska53
16. máj 2014

@syrik moji sa tiez hadzali teda mala sa teraz zacala,hadzat o zem. Ak je to vonku a je to kvoli odhodu z ihriska ci inej predstave o smere cesty a v tom case mi nie je jedno,kam sa pojde,tak ju jednoducho do toho kocika strcim a priputam,chvilu si poplace a utisi sa.

zuzi0110
16. máj 2014

@laksmi Moja obľúbená kniha na túto tému http://www.martinus.sk/?uItem=149371

siska53
16. máj 2014

@bialica mne sa metoda upozornenia dietata vopred na zmenu osvedcila az pri starsom dietati,az ked mzl maly tak 2,5r.,dovtedy som mu lohla hovorit,kolko som chcela,to iste i dcera,napr. Ich opboch upozornim,ze pojdeme o chvilu domov,syn je v pohode,ide,ale dcera robi cirkus,napriek tomu ju pouzivam,lebo si myslim,ze chape,co jej vravim,len to nechce akceptovat. Je to dobry sposob,ako sa vyhnut konfliktu,rovznko aj s oblecenim,dat na vyber z2veci a pod. Teraz prave bojujeme so synovou castou nechutou ist von. Uz sa to zlepsuje,mame triky,co na neho plati,ale obcas predsa len ho pochytia vzdory. A castokrat reve preto,lebo tato uz siel do prace,vtedy mu radsej vyjadrim pochopenie,ked napr. mu zabudne dat pred odchodom pusu,tak sa vrati,alebo mu spolu volame,aby si ju dali aspon cez telefon.

pri malej je zas zle to,ze este nehovori a dakedy naozaj je tazke vediet,co vlastne,chce,ked ukazuje na miesto, kde je x veci..

vinifred
16. máj 2014

@bialica podľa mňa vysvetlovať 2 ročnému dieťaťu o tom,prečo nemá robiť to a ono a ešte ho akože podporiť v rozhodovaní je podľa mňa hovadina..ja som tak malým deťom nevysvetlovala,lebo tomu nechápali,ani dospelý nepochopia a to sa tu mele deň čo deň 😀 a ani som ich neignorovala,keď sa hodili o zem a už vôbec nie,aby som odišla z miestnosti..urobila som to raz podľa nejakého "návodu" a nikdy viac..a nakoniec deti nechápu,čo je chvíľa a je jedno,či prídeš o 5 min,alebo pol hodinu,a 2 ročný má v paži "upozornenie na zmenu"..prísť chytiť,posadiť,lahnúť sadnúť,najesť,reve?nepopustiť,lebo aj na hlavu vylezú..je to náročné,ale jednoducho trvať na svojom a byť trpezlivá.. 😵..mne sa to vyplatilo a každý ich má rád..🙂

bialica
17. máj 2014

@vinifred každý máme svoj spôsob výchovy, ja som popísala ten svoj, ktorý sa mi osvedčil 🙂

siska53
17. máj 2014

Inac niekedy celkom,nerozumiem,niektorym,rodicom. Minule jedna mama telefonovala,muzovi,ze mala uz polhodinu nechce ist domov
,on dosiel prehovarali ju,ze tato mliecko spravi,no tirady okolo toho... Potom odisli. Ved ked potrebujem ist domov,tak dietatu to poviem,ze sa naposledy smykne alebo daco podobne a ideme,alebo odnesieme,do kocika dame,ked,je protest. Starsim staci aj zamavat,ze ahoj,ja idem..
ja deti pred odchodom z,ihriska,vcas upozornim,len,mala to este tak nechape,ale,cvicim,ju,aby si zvykla. Syn,to uz chape,je starsi.