Kreslí iba čiernou. Prečo?

babulina
19. okt 2010

Nasa dcera (2.5roka) zasadne maluje len ciernou farbou popripade tmavymi farbami, ak ju nahodou presvedcim aby nieco namalovala aj inou jasnejsou farbou tak nakoniec to i tak premaluje na ciernu, mam za tym nieco hladat alebo proste len rada kresli ciernou???? Viem ze to znie ako otazka hysterickej matky 😀 ale ked sa pozeram na nasu vystavku kresieb tak to vyzera akoby to malovalo to najsmutnejsie dieta pod slnkom 😅

dsnadja
19. okt 2010

😉 nemaj boja,nie si (ste)sama(i).....aj naša menšia dcerka takto kreslila všetko tmave potom už pridavala aj farby ale väčšinou bolo aj tak všetko tmave ......aj som sa jej pytala prečo maluje naspr.čiernou farbou a ona uplne veselo že sa jaj to pači,takže žiadne utyrane dieťatko,žiadny rozvod,žiadne umrtie v rodine ani nič zle sa našťastie nestalo,proste sa jej to tak pačilo.....teraz je druhačka a už použiva aj vyrazne farby.....ale aj tak tam niekto musi mať niečo čierne.... 😀 neboj to malu prejde....

blumka
19. okt 2010

takze nie sme sami? 😀 😀 my sme sa uz s manzelom smiali ze na nas niekto socialku zavola 😀 😀 u nas uz pomaly zacinaju vladnut aj ine farby, dnes napr. kreslila zasadne cervenou a modrou ale donedavna to bola len cierna..vsetko bolo cierne..a na moju otazku preco, ze su aj ine farby povedala ze jej sa take paci 😉 ale zda sa mi ze ta zmena nastala ako zacala chodit do skolky...asi tam vidi ako kreslia ine deti tak sa inspirovala

vejula
19. okt 2010

@babulina a čo ti take kresli??? Su aj tie obrasky take depresivne? či kresli domček stromček slniečko, len proste čiernou farbou?

babulina
autor
19. okt 2010

super, takze neni jedine dieta na planete co si kresli ciernou pre radost 😀 😀 😀 tak sa tesim na obdobie kedy prida aj ostatne farby, lebo tie jej obrazky su fakt take smutne presmutne

@vejula - nasa nic konkretneho este nekresli su to len kvazi machule, obcas to pomenuje ze krtko, zajko a podobne ale ked sa jej opytam preco pekny obrazok (farebny) precmara kompletne cely nacierno tak dostanem odpoved lebo je uz tma

klementina
19. okt 2010

tak to aj nasa mala kresli vylucne ciernou farbou, ked jej dam inu, vrati ju spat a vezme si ciernu. tiez nad tym rozmyslam, ci ju zobrat psychologovi, ci nema nejaku skrytu traumu 😉
a mimo temy: kam vesiate ich obrazky? mate nejaku nastenku, aku?

blumka
19. okt 2010

@klementina my na chladnicku 😉

babulina
autor
19. okt 2010

@klementina - my mame v kuchyni na stene pozdlz stola vykachlickovany pas hruby asi 40 cm, tak tam lepim obrazky, najma otecko sa tesi kedze chodi casto na sluzobky tak vedieme si obrazkovy dennicek co sme robili - sice to vyzera u nas tak ze ninka hovori co mam kreslit lebo asi tatinko by neidentifikoval ale visia tam aj jej veldiela 😉

dsnadja
19. okt 2010

ani naša nekreslila nič smutne, proste obyčajne obrazky, domček,stromček, rodinka,psik,mačička len všetko tmave....no ta odpoved, že už je tma je super,som sa dobre z chute zasmiala 😀 .,a veldiela mame na chladničke....

vejula
19. okt 2010

@babulina hmmm tak to je zvlaštne, nemusi to nič znamenať, ale možno by som sa poradila s nejakym odbornikom... Moj mm je psycholog ale takto na dialku samozrejme nemože vedieť, len povedal že to už može byť priznak niečoho... Ale pokial žije harmonicky ani v rodine ani medzi rovesnikmi nema žiadne problemy tak snad to nebude nič važne 😉

blumka
19. okt 2010

@babulina ja myslim ze kersli ciernou lebo je to pre nich vyrazna farba...a postupne ju to prejde 😉 ale ako pise @vejula ty musis vediet ci za tym nie je aj nieco ine...nejake problemy v rodine a podobne...
terezka tiez nekreslila nic smutne, slniecko s usmevom, lienku, a taketo veci...

klementina
19. okt 2010

vejula, a coho to moze byt priznak? ze ma nejaky smutok, alebo trapenie?

babulina
autor
19. okt 2010

praveze sa mi nezda ze by mala dovod, sice ono sa vzdy nieco najde, mame doma mimino, manzel v poslednej dobe je castejsie na sluzobkach ale pride mi rovnako stastna ako predtym, len teraz ju podstatne viacej chytilo kreslenie tak o to viac mi to kole oci, asi fakt uz som matka hysterka 😅

zitaje
19. okt 2010

Ja si myslim, ze deti v tomto veku este nemaju take "predsudky" voci farbam, ako my. Moja mladsia tiez casto maluje ciernou, vidim na to dva dovody: 1. cierna je najvyraznejsia na bielom papieri 😀 , 2. ked dam pred nu farby, cierna je v prvom rade hned pri jej ruke - cize to ma najpohodlnejsie 😅 .
Riesila by som to az keby malo dieta aj nejake problemy.

vejula
20. okt 2010

@blumka
@blumka
@babulina ono nemusi byť navonok nejaka nešťastna, tam ide prave o to podvedomie, ktore sa može prejavovať prve tym že všetko prečmara čirnou farbou.. Ale ako vravim može to znamenať nemusi... Najlepšie by bolo sa s niekym fundovanym osobne poradiť 😉 a nie si hysterka ja by som sa spravala rovnako

@zitaje prave preto že ešte nemože mať predsudky k určitej farbe nemože vedome sa snažiť zmanpulovať tym rodičov, ale podvedome určite emocie ktore tie farby vyvolavaju pocituju už aj male deti. A to že je čirena farba najvyraznejšia na bielom je poravda že možno automaticky siahne po čiernej, ale ked aj farebne obrazky počmara čierno s tym že už je tma... to už asi neje len o vyraznosti farby

kaja73
20. okt 2010

Moj starši syn ma 12 rokov a od sameho začiatku uprednostnuje tmave farby.Cca od 6 rokov my povie: mami toto kreslim pre teba ,a tak to vyfarbim.Vtedy použije pekne farby.Inak len čiernu, sivu, hnedu.Za tych 12 rokov som si nevšimla ,že by mal daku traumu,či by bol neštastny.Proste my len povie, že jemu sa to tak pači.Na a jeho namety su prevažne bojove.Je maniak do vojenskych veci-či už kresby ,filmy,knihy atd.Tiež som bola z toho na nervy ,ale teraz vidim,že zbytočne.Ma par kamošov ,s ktorymi dokonca spoločne v skole, cez prestavku, kreslia na jeden papier a ani ti nepoužiju ine než tmave farby.No niekedy to možno niečo znamena,myslim si, že si treba to dieta všimat a riadit sa materskou intuiciou.

beaska
20. okt 2010

Moj syn mal od mala rad tmavu farbu aj izbu chcel namalovat na cierno, ked si ine deti vyberali ake chcu nalepky, tak on jediny ze smrtku, a tie ,ma rad uplne vsade..... aj na krku a to naozaj od mala.........., a pritom doma nepo 😅 😕 cuvame ani metal,a neviem odkial to to dieta ma........

mamavera
20. okt 2010

@babulina som učiteľka v materskej škole a nie je také neobvyklé, že dieťa používa len čiernu farbu, prípadne tmavé farby. Inak noviny, knihy, časopisy majú čiernu tlač na bielom podklade, keď chceme napísať nejaký odkaz, tak si väčšinou vyberieme čiernu fixku, aby sme to zvýraznili a takých príkladov by sme určite našli viac. Je pravda, že kresebný prejav o dieťati veľa napovedá, ale ako som sa už veľa krát presvedčila, netreba mu dávať väčšiu váhu ako má. Nie si hysterická, ale zodpovedná, sleduj malú ďalej, možno len chce, aby bol obrázok výrazný, možno sa jej čierna páči, ale občas to ozaj svedčí o nejakom probléme. Inak návštevou psychologičky vôbec nič nepokazíš. Možno sa ani nič nové nedozvieš, ale aspoň ťa upokojí.

elise
20. okt 2010

hovrí sa že deti ktoré používaju na kreslenie tmavé farby a hlavne čiernu sú citlivé a šťastne aj v japonsku je čierna farba farbou šťastia. neznepokojuj sa ale teš sa 😉 aj niektorý psychológovia v tom nevidia nič zle

rabiva
20. okt 2010

@babulina aj moja dcera spociatku kreslila iba ciernou a vsetko a tiez som sa bala ci ju nieco nestresuje a netrapi 😒 no postupom casu sa naucila rozoznavat a pomenovavat ostatne farby a dnes ako 5rocna kresli vselico a spravnymi farbami. A kreslenie miluje. Neboj, pre dieta je zrejme cierna farba najvyraznejsia a az casom pochopi vyznam ostatnych farieb. Urcite bude kreslit aj inym farbamii!! Drzim palce 😉

babulina
autor
20. okt 2010

tak dneska moja mama skusila na malu trik - schovala ciernu farbicku, sice sa po nej nezhanala ale zacala kreslit vsetko modrou 🙄
teraz je i tak mala chora takze to asi poriesim neskor, do vianoc to skusim nejako sledovat a uvidim, medzicasom urobim nejaky prieskum psychologov kto kde je a ake su referencie, dakujem babule ste zlate 🙂

filipal
20. okt 2010

dievcata, male deti oblubuju tmave farby lebo su vyrazne! raz mi to vysvetlovala jedna vytvarnicka. potrebuju ich riadne "vidiet". nevidte za tym nic zle, chore a pod. hlavne im tie farbicky neschovavajte!
to je akokeby vam schovali oblubenu knizku, alebo iny predmet po ktorom tuzite....

babulina
autor
20. okt 2010

@filipal - to bol len pokus, jasne ze jej ju vratila do peracnika na dalsie kreslenie, len som bola zvedava co spravi mala

filipal
20. okt 2010

@babulina 🙂 fajn.
ked mal moj asi 3 roky, boli sme u spominanej vytvarnicky...dala mu na vyber rozne farby a on stale tvrdil ze "nepise" jednoducho ich dost vyrazne nevidel. tiez chcel len uplne tmave, vyrazne farby. po case to same odoznelo. nebola za tym ziadna trauma, ani nic ine...len ine videnie. ona mi to vtedy vysvetlovala, ze je to uplne normalny, prechodny jav.

blumka
20. okt 2010

@filipal teraz mi presne napadlo ako pises ze ti syn povedal ze farbicka "nepise" mne toto presne terezka hovorievala, a ja jej na to ze ale ved pise, pozri a pritlacila som pastelkou viac o papier, lebo ona predsa nema taku silu a pastelky niektore fakt pisu nevyrazne...ale jej sa to aj tak nepacilo, vzala si len tu ciernu...

zitaje
21. okt 2010

@vejula o tom, ake pocity vyvolavaju jednotlive farby, sa tiez da diskutovat - v Azii (teda minimalne na Dalekom Vychode) je farbou smutku biela. Nie cierna.
@filipal moja dva a pol rocna tiez hovori na zltu, ze tato nie je dobra, nepise.

babulina
autor
21. okt 2010

to sme inak aj my mali "problem" ze akoze farbicka nepise, potom mi poradila jedna super teta z kooh i noor ake farbicky su vhodne pre dieta a odvtedy je to super, lebo netreba vela sily na to a kreslia krasne syto

30lenka
17. dec 2012

tak my sme na tom podobne ako vy 😝

a2303
17. dec 2012

Ja si myslím, že to bude v poriadku. Moja kreslila doteraz len fialovou... inú neakceptovala. Až teraz začala používať všetky farby.

althejka
8. jan 2013

bude to metalista 😀 ale fakt,to by som vobec neriesila. mne sa pacila biela a tym padom nic nebolo vidno

dais
8. jan 2013

To je obdobie ktore prejde. Je to uplne normalne.