Lozenie a sedenie

seemani
5. feb 2014

Ahoj, nepíšte mi že je tu takých tém veľa, lebo takúto som nenašla. Chcem sa len spýtať,malý nenávidel byť na brušku do 3 mesiacov a tak sme začali s pretáčaním sa hore dolu až okolo 4-5 mesiaca.. Ale išlo to nejak dosť rýchloa ako sme ho dvíhali, sám sa začal ťahať do sedu alebo do stoja. až sa jedného pekného dňa udržal sedieť aj ke´d sme ho pustili. veľmi sa mu to páči a keď sa aj prehne dopredu(úmyselne, nepadá), pohrá sa z nohami a sám sa zdvihne naspäť do sedu. Avšak z lahu si ešte sám nevie sadnúť, keďže ešte neštvornožkuje. Ale už sám sedí, ke´d ho posadíme.. NEPODKLADÁME !!! ani ho nijak nenútime sedieť, my mu len pomôžeme si sadnúť a necháme ho tak.. Vždy sedí len na veľkej posteli, čiže aj keď padne na stranu, čo sa mu zvykne stať keď sa za niečím natiahne, tak sa neudrie. sedí denne maximálne 2x15 min, viac nie..Myslíte, že ho môžem toľko nechávať, alebo radšej ani to? A ešte jedna otzka, keď leží na brušku, ešte nevie štvornožkovať, hoci už začína ťahať pod seba nohy, ale zatiaľ sa pohybuje tým, že sa prevaluje tadiaľ, kam sa chce dostať. ale ma napadlo, že mu nejak pomôžem, ukážem, ako sa má snažiť o štvornožkovanie. Zvykli ste to deťom nejak ukazovať? Že ste im napríklad dali na chvílku nožičky po seba? lebo my mu všetko ukazujeme, aj prevalovanie sme mu párkrát ukázali a naučil sa to potom rýchlo,,

horana
5. feb 2014

@aliza Ja nikde netvrdim ze pasivne posadzovanie je jedinym dovodom neskorsich bolesti chrbta. Nicmenej moze byt aj ono. vyzera to tak nevinne, par mesiacov a je potom plno rokov prekryvanych inymi faktormi, to uz musi byt davno porekonane, nepodstatne...ale nie je. Skutocne neprehanam ani nezavadzam. Ked budem mat cas, vygooglim ti na tu temu nazory odbornikov. Aj im budes tvrdit ze prehanaju? A nepolemizujem s tym ze sa treba starat a ze zdrave drzanie tela urcuje este kopec inych faktorov a ze treba byt na pozore aj dalej, pri celkovom sedeni ako, potom pri rychlom raste atdatd.
A ani mna chrbat neboli no a co? To je dokaz niecoho? Alebo kedze mne davali Sunar "a nic mi nie je", aj ja nebudem radsej kojit, lebo naco, ved to nema teda asi aj tak vplyv? Nemam rada argumenty typu: nasa generacia prezila, prezije aj ta dalsia. Razia ju predovsetkym prirodzene silni a zdravi ludia s prenesene "Churchillovym genom", ktori si myslia ze ako oni, tak aj vsetci, a ze co sa vlastne nimrat s vecami...Ja vidim pomerne dokatovany stav nasej generacie, ma to kopec pricin v roznych rovinach, som rada ze poznanie mnohych veci sa vyvija. Ani teraz pravda nevieme vsetko, mnohe nazory sa menia, najprv ano, za par rokov nie, potom zase ano,...atd. Tuto v oblasti pasivneho posadzivania mi aj sedliacky rozum hovori, ze je najlepsie ak to zdrave dieta zvlada samo, nesilit na co nema. Nedrzat nasilne v polohach na ktore nedozrelo jednak fyzicky jednak psychicky. Videla som uz praca fyzioterapeutov, ktori liecili mnohe nerovnovahy aj v motorickej oblasti napr. dobiehanim stvornozkovacej faze, jej opatovnym zavadzanim uz omnoho starsich deti a pomahalo....Niekomu jej absencia ci kratkost neprekaza, mnohym ale ano a co teraz s tym? Budeme to popierat?

aliza
5. feb 2014

@maslenka47 a na Slovensku ti lekar na vsetko da ATB! co je lepsie? moje deti ATB nepoznaju, maju raz za rok sopel, to je vsetko. nepoznam tu ani jedno dieta s oslabenou imunitou, za to na SK uz pomaly nepoznam dieta s dobrou imunitou. Ak si presvedcena, ze je suvis medzi pasivnym posadzanim a bolestou chrbtice v 30-tke, poprosim ta o relevantne studie, clanky..... Tvoj nazor mna nazujima. A co ze chcem popriet? ved pises to iste, co som predsa pisala ja.... pisala som, ze hlavny vplyv na drzanie tela a teda aj na chrbticu ma zivotosprava, cize dostatok pohybu. Nechapem, co ma spolocne s pasivnym posadzanim to, ze rodic nema zaujem o zdravy zivotny styl...nejak mi unikla pointa. Aha, ty myslis, ze rodic, ktory pasivne posadza svoje dieta, sam pasivne sedi na zadku cely zivot 😀

aliza
5. feb 2014

@horana a kde som ja pisala, ze zastavam to, ako sa to robilo volakedysi 😕? si ma asi necitala poriadne alebo si si to poprekrucala, ako ti vyhovuje. Ja praveze nesuhlasim s tym, ako sa veci robili pri starsich generaciach. Ja som len pisala, ze vdaka pravidelnemu pohybu ma chrbat po 30-tke neboli, aj napriek pasivnemu posadzaniu. O tom si tu pisala, ze vdaka pasivnemu posadzaniu su v neskorsom veku problemy s chrbticou. Ja poznam rovesnikov, ktori nemaju ziaden vztah k sportu a k pohybu a tie chrbty ich fakt bolia, maju ochabnute svalstvo, chybne drzanie tela a podobne.
A k tomu posadzaniu, moj sedliacky rozum mi zase hovori, ze ak to dieta tie svaly posilnovat nebude,cize ich nebude zapajat, tak mu budu ochabovat. Dieta zaviazane v perinke, bez pohybu cele prve mesiace, len lezi...moj maly perinku nepoznal, natahovali sme ho na rukach ako take maca, cize musel sam zapajat svalstvo, odgrgaval v sede na kolene....a to svalstvo sa mu fakt rychlo spevnilo. Mam susedu Indku, keby si videla, ako oni robia s detmi, cely cas je dieta na matke....dokonca aj prebalovala dieta polozene na svojich nohach...., male spalo v plachte zavesenej na konstrukcii, aj v noci....to dieta som nevidela raz lezat na rovnom povrchu a predstav si, nic sa mu nestalo. Naozaj si netreba mysliet, ze my SLovaci mame patent na vsetko 😉. Nemame, zial...

horana
5. feb 2014

@aliza Predchadzajuce generacie nieco robili dobre nieco nie, ja tiez nevravim ze vsetko stare je automaticky prekonane. Napr. to co robi ta spominana Indka pokladam za OK, aj ja som si dieta prebalovala na svojich nohach dost casto a ich mam skor kostnate nez tukove 🙂 - nakolko sme boli casto v prostrediach kde to ani inak neslo 🙂, v prirode bezne leziaval na luke na tvrdom a medzi "havedou" chrobacikmi a spol, a spali aj druhe potom zavesene v satke na mne, vobec satkovala som temer stale, ako generacie pred nami. Kociku sme moc nedali.
Slovenskych lekarov nepokladam automaticky za meritko mudrosti, ATB napr. pri kazdej prilezitosti je jedna z ich neresti, vo vacsine, a samozrejme tam sa nimi neriadim. My sme aj sarlach liecili bez nich, museli sme ich prebrat aby bol Dr. kryty ale leteli do kosa. Podobne postolkove nohavicky tiez leteli..Ale zaroven ich ani nehanim v style ze vsetko zapadne je automaticky lepsie a padam z toho na zadok. Ono o tom pasivnom posadzovani je casto v knizkach z USA, nakolko tam to pasivne posadzanie vo vacsej miere prislo do mody omnoho neskor ako u nas, takze casto tie nazory ich su v tomto posunute oproti nam. Ale tiez najnovsie zistuju to co my, tam ta genracia bolavych chrbtov este len prichadza.
Co sa tyka perinky, moj bol v nej v noci kedze sa budil svojimi pohybmi. Druhe dieta sa mi nebudilo, takze to nemalo vyznam. Kebyze mam len take deti ako bolo to druhe tiez si myslim ze je to zybytocnost.
A pasivne sedenie ked sa vratim, ja som vsetkymi 10 za aby sa posilovalo, ale nepresilovalo na co nema. Problemy z pasivneho sedenia su prave razu sa ze nieco presili, ale tym sa to oslabi a zdeformuje, namiesto posilnenia. A to je prave princip aby robilo to co vladze a motivaciou sa dostalo kam potrebuje. Tak sa naposiluje omnoho viac nez ked mu suplujeme najtazsiu fazu my. Ono maka omnoho viac leziac prevalujuc sa, stvornozkujuc, pechoriac sa a padajuc nez ked ho posadime a len cumi. A prave to "pechorenie" a namahanie mu dava navyse aj huzevnatost, vytrvalost a spaja v mozgu nove spoje.
Jasne ze su decka ktore pasivne posadzovali, potom sportovali a su uplne OK, ze sa to vykorigovalo. Ale su aj taki ktori sportuju, dbaju na spravne drzanie tela a chrbat ich boli. Nic netreba podcenovat. Casto prave vlyvy z najutlejsieho veku vedia zaskocit po dlhych dlhych rokoch, to prave este len veda na to zacina prichadzat, vo vsetkych moznych oblastiach. Prave preto ze sa tam stretava tolko vplyvov, ktore sa krizia a nie je ich mozne oddelit, nie je tam uplne vzdy jasna priama spojitost, ale to neznamena ze tam nie je. Toto je typicky priklad polemiky kde aj odbornici su nejednotni a tak sa mozme donekonecna obhadzovat citatmi kde henten uznavany razi jedno a druhy tiez uznavany uplny opak. A jasne ze ked niekto si dieta posadzoval a je uz vacsie a nic mu nie je tak bude tvrdit ze je to OK. Cez to vsetko mne aj intuicia aj onen sedliacky rozum velia razit skor tu narocnejsiu a prirodzenejsiu cestu pre dieta. A kedze je aj dost obdornikov ktori si to myslia tiez, tak si myslim ze zas uplny ulet to nebude.
Ale nejakym posadodzovanim resp.neposadzovanim samozrjeme zodpovednost za zdravy chrbat dietata zdaleka nekonci, prave v nasej usedenej spolocnosti. Takze tam s tebou uplne suhlasim s tym vsetkym co treba dalej robit.

1martulka
8. feb 2014

naša malá tiež skoro sedela...proste sme ju jedného dňa len tak skúsili posadiť a krásne sedela sama bez opory...takže to je v poho, že ho takto posadíš na pár minút...a aj to je super, že sa vám drobec pretáča, keď sa chce niekam dostať 🙂 ...no a čo sa toho lozenia týka...tak ja som sa snažila malej ukázať, ako na to...ale nič nepomáhalo, proste sa nevedela nejako rozhýbať....až jedného krásneho dňa ju upútal na zemi arašid...a zrazu sa za ním rozbehla...teda začala loziť...to je proste tak, že sa to nedá nejako urýchliť, kedy začnú loziť, chodiť a pod....ukázať mu to určite môžeš, ale no stress, keď nebudú hneď výsledky

siska53
25. jan 2019

@seemani urcite ho nedavaj sediet!! Kym to nezvládne sam! Nepomahala som im, nechala som.to na nich. Stimulovali sme len malu,kedze mala slabsi svalovy tonus, na zaciatku cvicenim na fitlopte,kedze nechcela byt na brusku, po roku sme.chodili plavat. Inak nie.