8-mesačné dieťa nesedí a ani neštvornožkuje, ale stavia sa na nohy. Ako sa teraz naučí sedieť?

Zodpovedané
26. júl 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať čoskoro 8 mesiacov. Pôrod a tehotenstvo boli bez problémov. Dcérka však stále nesedí a ani neštvornožkuje. Nedávno sa už začala stavať na nohy.

Ako sa teraz naučí sedieť?

Plazí sa pekne od 6 mesiacov. Dokonca tak, že už ako keby sa jednou nohou dvíhala na štvornožkovanie. Odliepa bruško od zeme, keď sa plazí.

Keď sa hrá, tak sa dáva na bok ako keby oddychovala s jednou rukou hore. Avšak druhú ruku, čo má na zemi, tak má pokrčenú. Opiera sa o predlaktie. Pretáčať na bruško a opačne sa vie z obidvoch strán. Niekedy sa dáva na štyri a potom sa dá na bruško. Alebo spraví mostík.

Mám ešte jedno dieťa, s tým som nič takéto neriešila. Sedelo v 6. mesiacoch, v 11. mesiacoch chodilo.

Môže to máš súvis s tým, že ešte stále spí v perinke swaddle me s rukami hore a je previazaná druhou perinkou cez pás?

V noci a cez jeden denný spánok má obmedzený pohyb. Otočí sa na obidva boky keď spí, výnimočne na bruško. V kočíku mi spí len prikrytá látkovou plienkou.

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že vývin by mal spojitosť medzi tým ako trávi čas počas spánku v pasívnom čase. Skôr ho ovplyvňuje kvalita aktívneho času, dostatok času na neklzavom povrchu, bez plienky.

V prípade Vašej dcérky by som zvážila návštevu detskej fyzioterapeutie za účelom kontroly kvality psychomotoirckého vývinu (plazí sa a stavia sa už 2 mesiace bez štvornožkovania). Nejde o to, či sa naučí sedieť. Určite sa naučí. Ide o to, aby to bolo kvalitné. Takže je možné, že fyzio zistí ľahkú oslabenú brušnú stenu či diastazu a dá ľahké cviky a vy budete pred očami vidieť rýchle výsledky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas