Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

sisamato
7. sep 2011

@jasekd mne osone sa najviac cestina paci v komediach, tie nadavky nemaju chybu, my take nemame 😀

alena76
7. sep 2011

@sisamato
@jasekd skoda, ze ste tak daleko
dnes poobede som stretla sestricku od nasej detskej lekarky a ona skoro odpadla, ze jonas nechodi.. a este ma zdrbala, ze dovrsil davno 15 mesiac a nedosla som na ockovanie,,"my kazdemu hovorime, ze ma prist v 15om mesiaci" -ani karticka ani telefonat..a to sa pozname.asi mi to vyfucalo, alebo co-ale ja si nepamatam ockovania preboha.
tak zajtra mam prist a ze doktorka pozrie jonasa aj motoricky.jaaaj-no som zvedava,dalsi" brouk" 😒

jasekd
7. sep 2011

@sisamato Ktere nadavky treba?
@alena76 No priprav se, ze se jim moc libit nebude 😅 Ale ono je lepsi to nekdy proklepnout, ja doufam, ze M. nic neni, ale ty odbery necham udelat. Mne moje dr rikala, ze ma na obvode jen jedno dite, ktere je na tom podobne jako M., o neco malo rychlejsi. Ze ja proste nemuzu prijit s deckem, co ma normalni rymu. Martinek, to je od narozeni neco: nepribejvani, GER, kojeni nekojeni, zhnisane ocicko - musel na zpruchodneni slz. kanalku, pak ty ledviny, ted ta motorika... Dcerunka zda se zdrava, ale uz mame spek s tou oteklou nohou, nikdo mi neni schopen rict, proc to ma, vse negativni 😖

jasekd
7. sep 2011

@sisamato Dcera kamaradky nic s ledvinama nema a taky jede jen svestky. A slysela jsem to o hodne detech, pravda, ze svetsky neni lehke sehnat. M. ma rad i svestky jako ovoce.

miska1981
8. sep 2011

@sisamato prepac zabudla som ti odpovedat...to som necitala knizku, len taky clanok v casopise a bola tam aj statistika aj reakcie neurologicky, pediatricky a psychologicky a po precitani som sa usmievala a vobec ma uz netrapilo, ze este nechodi 😅 ale naozaj si nespomeniem kde to bolo...mimochodom my stale este nie 😉

@jasekd
@alena76
@sisamato kaslite na tych "dobrakov", mne sa nik necuduje, ze este nechodime, nikomu nehovorim kolko ma mala a vyzera mensia a tym, ze je chuducka /8kg/ si kazdy mysli, ze ma okolo roka a ja im to neberiem 😀
ak som to pochopila spravne, vase deticky ani nechodia za ruky, my sme opak...branila som sa tomu, ale vzdy ked ku mne prisla svokra ju vodila po byte za ruky /ze ju nauci chodit haha 😠 / a krpatej sa to tak zapacilo /zo zaciatku to nemala rada/, ze teraz ked sme vonku zacne v kociku vrieskat pokym ju nevyberiem a nebeham s nou za ruky, to doslova uteka, ale sama sa este neudrzi stat, je slabucka na to este. najnovsie chodime tak, ze ja ju drzim za jednu ruku a ona sa drzi kocika druhou a tak chodime a ja este musim kocik tlacit, domov pridem vystavena na maximum.
ale hadam to uz pride coskoro, nech si moj chrbat oddychne. 😉

miska1981
8. sep 2011

inak nemate skusenosti, ze vam deti vazia tam malo ako moja? lebo nas pediatricka poslala na gastro na vysetrenie ci nema celiakiu, kedze pribera malicko... 😕 ale ona je strasne ziva, mam podozrenie, ci nie je hyperaktivna, tak ani nema z coho priberat. 😉

jasekd
8. sep 2011

@miska1981 Muj Martin je taky mensi a vypada mladsi, jenze ja a @sisamato jak mame ty deti po roce, tak kdyz lidi videj ty mladsi deti, tak si asi spocitaji, kolik tak tem detem muze byt... Nas martin za ruce "umi chodit", ale protoze to neni chuze a k nicemu to neni, tak ho i na radu neurologa takhle nevodime, a nechci dopadnout jako ty s bolavejma zadama. Dr ted akorat zkousela, zda chodi za ruce a ptala se, zda chodi za jednu a to jeste neumi. Obcas ho kousek povodim, hlavne venku, ma postaveni nozicek, ze ktereho by se mohla vyvinout plocha noha, a ma chodit v terenu bosky, tak chvili "chodime" a pak ho pustim, at si zase leze. M. to nastesti sam nevyzaduje 🙂 M. ma 10 kg na roce a pul skoro. Nas nikam neposilali, ale jednu znamou tady z Konika ano, kluk je hubenej a malo pribejva, a dopadli dobre, nic mu neni, proste to vybeha. Dojdi na to gastro a budes mit klid, my jsme po doktorech furt 😝 Koukala jsem na profil a na tu tvoji poznamku, asi jde o tu vcerejsi tragedii, ze 😔 Je to hruza, ja normalne bulela, takovi mladi kluci 😢

sisamato
8. sep 2011

@alena76 s tym zabudnutim sa ti ani pri tych starostiach necudujem, ta moja susedami tiez si styroma za sebou zabudla davat tomu stvrtemu Kubkovi od narodenia vigantol...spomenula si na to ked bolo malemu pol roka... 🙂

sisamato
8. sep 2011

@jasekd aj Simi ma 10kg, my s manzelom sme nizki, takze nema byt ani po kom vysoka...a k tym hokejistom ...mna to tiez strasne zobralo...a este ked vraveli ze jednemu z Ciech sa v juli narodilo babo a on ze ani moc nechchel tam ist, ze sa k tomu aj bal lietadiel... 😢

jasekd
8. sep 2011

@sisamato Bezim kapnout Vendy Vigantol 😀 Furt zapominam 😔

sisamato
8. sep 2011

@miska1981 ahoj, ja ju nevodim, kd som ju chytila za hrudnik tak robila smiesne reflexne pohyby pripominajue chodzu, ale ako vravi aj jaksed je to blbe a nechchem si dodrbat ani ju ani svoj chrbta...aj ked ju sem tam postavim tak sa jej to este stale nepaci tak to obmedzujem na raz denne...

sisamato
8. sep 2011

a apropo, asi si fakt jedna z mala ktoru okolie neriesi...mne sa uz susedky ani neozyvaju...odkedy mam aj Riska, druhe za sebou, tak sa citim v baraku osamela...musim vsetko prisposobit jemu...uz sa tesim na buducnost, ked sa bude aspon plazit, uz to bude ine aj v kociku...

sisamato
8. sep 2011

@miska1981 to predtym patrilo tebe 🙂

sisamato
8. sep 2011

@jasekd na Riskovi som si vsimla, ze v poslednej dobe sa prevracia na brusko castejsie a ovela rychlejsie, a ked je na bruchu tak aj kope s nozkami, co dovtedy nerobil...tak som zvedava co bude dalej...dnes napr. na rozdiel od Simi spal len 2 hodky...ale odkvecol o 18...do rana do 6 predpokladam, ako stale... 🙂

sisamato
8. sep 2011

@jasekd ma strasnu vydrz...Simi takto dlho byt hore nikdy nevydrzala....este aj teraz spi 3 hodky denne...inac mi Risko spi hodku doobedu a poobede 3...len dnes a este na par vynimiek nie... 😒 asi mu to staci...mozno ja sm si este nezvykla ze niektore baba proste nepotrebuju tolko spat...

miska1981
8. sep 2011

@jasekd ani mne to neurologicka nedoporucila, ale tak co narobim, jajka si strasne vyzaduje svoje hlasnym krikom a radsej ju vytiahnem z kocika a povodim za ruky, ako by sa mali vsetci otacat, ze co pisti v kociku, typicky byk 😅 ani ona este nevie chodit za jednu ruku, teda chodi ako po dvoch panakoch 😅 ale pada stale, tak radsej s nou chodim za dve. dufam, ze ani nam nic nepotvrdia...ona sa narodila s 3,5 kg a teraz ma necelych 8,1 kg, takze za 16 mesiacov pribrala len cca 4,5kg co je malo, ale tak co narobim ked na mieste neobsedi ani sekundu.
ano je to tragedia, nemozem sa z toho spamatat, pre mna hokej vela znamenal a ten covek bol uzasny...a u vas az traja ☹ je to strasne bolestne, nespravodlive, mladí otcovia rodín zomreli.... ☹
ozaj vigantol cez leto som nedavala a uz by som mohla zacat.

@sisamato nehnevaj sa, ale tie tvoje susedky su pekne primitivne ked sa kvoli tomu nebavia, sa na nich vyprdni aspon vies, ze kto je s tebou, ze je ozajstny priatel. ja mam v panelaku skoro same dochodkyne a s tymi sa nebavim, tak mozno poza chrbat aj ohovaraju, ale to ma vobec netrapi, aj kamoskam deti uz chodia a to maju len rok, ale dufam, ze tie poza chrbat neriesia 😉 proste do oci mi nikto nic nepovie, lebo ja som papula a hned by som ich poslala niekde... 😝 vsak raz to pride a nejdem sa stresovat a pocitat dni, je zdrava a to mi musi stacit 😉
citam, ze risko bude asi opak simi, tak, aby si este nenadavala ked zacne chodit v 10 mesiacoch 😅 😉

sisamato
8. sep 2011

@miska1981 vdaka za povzbudenie...mozno moja chyba je, ze ja nie som velka ,,huba,,. Povedala som to iba raz jednej kocke a ta sa mi bola potom osobne ospravedlnit, ze to tak nemyslela...(vraj nechodi bo sa jej nevenujem ked videla Riska v kociku a ze na taky vek...blabla). Je ine byvat v baraku v meste a na dedine...uz to aj lutujem sem tam...ale plany mame s muzom vselijake, takze jednou z alternativ je aj ze z tade vypadneme...dufam...

alena76
9. sep 2011

@sisamato@jasekd

ahojte.tak sme prisli od nasej pediatricky.boli sme az dnes, lebo ked som tam vcera zbadala asi 30 ludi som sa otocila spat.k tomu ockovaniu nehovorila nic(je tam dokonca rozpatie 15-18 mes).ale sestricka jej uz hovorila o Jonasovi, tak sa ma dokt spytala, co som neprisla skor.potom ho popozerala a usudila, ze nevidi nic, ze sa jej to zda v poriadku a Jonas je taky individualista, ale pre istotu nas poslala na neurologiu do Trnavy.u nas nie je detsky neurolog , tak preto. aj to sa rozhodovala, ci poslat, neposlat a stale to menila.
ja som to aj cakala, lebo nasa doktorka je totalne tabulkova.a vsade posiela. ja uz som sa nachodila so vselicim-jaaaj. 😒 raz mi esterka spadla z asi 5 schodov, ked mala rok a tyzden som chodila po vysetreniach. a to som len nahodne spomenula.
no vyzerala, ze to mysli vazne, ze si mysli, ze Jonas je v pohode.v podstate sa ani ja nejako nestresujem, aj ked trochu cervik vrta.....tak sa pojdeme dat pozriet aj my. 😒
@miska 1981 Jonas vazi 11,5 kg...a zda sa mi trochu vacsi, tak je to asi aj preto take divne, ked lezie...
chodia vam deti popri nabytku a v pohode sa o nieco postavia???jonas s tym nema problem, aj z toho drepu sa par krat postavil, ale nevie, co dalej.a ☹ ked ho za tie ruky drzim, citim, ze to nie je este ono...za jednu sa boji
inak, zas som si uzila udivene pohlady v cakarni, bola tam aj jedna mamicka z esterkinej skolky a skoro jej oci vypadli, ze Jonas stale lozi.... 😠

sisamato
9. sep 2011

@alena76 ahoj, no vidis, si myslim ze ak doki vidi ze nam lozia tak to nejako neriesia a pre pokoj duse pojdes aj na neuro...ja si myslim ze lepsie doki co ta posle aj kvoli hluposti ako nieco zanedbat...aj ked mas toho ty vela...a k tomu ockovaniu, ano je tam ta hranica, Simi bola ockovana tiez v 16. mesiaci...no a je super ze sa stavia, sak to uz zachvilu u va aj bude...nasa Simi mam pocit az teraz na 17. mesiac sa viac stavia ked sa o neico oprie, aj dnes nam urobila radost ze sa drzala o pevnu ratanovu policu na zemi, drazala sa jej a postavila na nozky...aj sme ju tocili jak blazni...strasne som jej pri tom fandila a ona cela happy 🙂 ..no a co si myslim ze aj zabralo bolo, ze sme jje v utorok kupili dve male morcata, samcov z jedneho vrhu, je z nich uplne happy, .su v takej nevysokej klietke, aj tej sa chyta a trenuje stoj... 😉 je podarena ked sa rano zabudi a hned ukazuje na klietku 🙂 pekny den vam loziaci...ja si myslim ze uz to u nasich lezunov dlho nepotrva, tak drzme si palce 😉

alena76
9. sep 2011

@sisamato sak ja dufam tiez..lebo z toho okolia mi uz v poslednej dobe zasibava 🙂 len jonas ma este aj trochu vacsiu hlavu , tak ja uz som si nasla kopu diagnoz 😖 asi mi fakt sibe..a ten internet je niekedy na h...o
dufam, ze mi toto admini nevymazu-naznak nadavky 😀 lebo fotka sa im nelubila, ze som tam mala byt ja a nie deti..tak som si ju zmenila-no este ju mesia skontrolovat 😕
pekny den aj odo mna 🙂

jasekd
9. sep 2011

@alena76 Aspon budes mit jistotu. Ja s Martinem chodim furt nekde: prevence, ockovani, kycle - klasika. Dale gastro, nefrologie, urologie, neurologie, jednou ocni... S Vendy ty klasicke veci a ted sono briska, jest enas takynejake kontroly cekaji. Jo a samo ze M. uz byl u zubare, ale to jsem ja a tak to nepocitam 😀 M. chodi kolem nabytku celkem jiste, stavi se hezky, ale v prostoru zatim vubec (dela jen toho pavouka/lidoopa, jak jsem si psaly).
@sisamato Jen tocte 🙂 My kameru nemame a na fotaku jen film bez zvuku, ale i to je pekne, kdyz se na to pak clovek podiva...

jasekd
9. sep 2011

@alena76 Ja jsem sirikala, proc uz nemas fotku... Ja to nechapu, kdyz je mozne fotku vubec nemit, proc tam nejde dat treba Mickey Mouse nebo fotku s detmi nebo hlavou dolu. Mne se v tech diskusich , de maji lidi fotky, lip orientuje, stacil by obrazek prece, ale fotku sebe zblizka sem proste nedam.

sisamato
10. sep 2011

ahojte,
vcera mi jedna kocka vravi ze je nestastna lebo jej 20 mesacny syn nerozprava, ze len mama, papa, a take ved viete...lebo deta by malo na rok a pol uz aj vety tvorit...skoro som odpadla...ked som jej povedala za nasu chodzu tak hned sklapla...strasne co niektori rodicia uz chcu od svjich deti...boze, NENAVIDIM TABULKY A POROVNAVANIE 😠

sisamato
14. sep 2011

Ahojte,
ako sa mate nechodiaci? 🙂 hlasim u Simi pokroky, ona sa fakt ako som si myslela postavi v priestore, kedze nema tendenciu sa vytahovat, ale ,,chodi,, po kolenach a dost casto si teraz trenuje to, ze ruky na zemi a dvihne na nohy, cize ohnuta ..strecha,,, dnes uz bola takto asi 5 cm nad zemou, ale na par sekund, toto si stale vsade trenuje... 😉 ona je fakt zaujimavy pripad...a Risko sa pretaca jedna radost, len on je fakt pravy opak...ked mu chcem umyt ritku od stolice pod umyvadlom tak mam uz problem mu ohnut kolena, tak sa stavia na nohy...tie nohy mu doslova podlamujem aj ked je na rukach...

jasekd
15. sep 2011

@sisamato Tak to je dobre. U nas dela pokroky Vendy, ta je moc sikovna. M. je furt na svem. Zitra jdem na to vysetreni ledvin, tak drzet palce 😉

sisamato
15. sep 2011

@jasekd jej sikulka, len tak dalej 😉 Ok, drzte sa zajtra 😉

mahulena
18. sep 2011

ahoj holky, ztotoznuju se s vasima prispevkama, synovi bude 17m a nechodi, kolem nabytku chodi od svych 8m, ale tehdy se zaseknul a az na drobne modifikace nic. Nechce se pustit, ale nechce ani za ruce. Je to umorny, protoze vrstevnikum nestaci, vsude na piskovisti leze po kolenou, vypada to priserne, do toho vsude vosy, bordel, vzteka se, v kocaru byt nechce, ja ulitana a utahana z toho vecnyho poponaseni:(
Privedly jste me na dobrou myslenku, zkusim overit, zda budeme chodit na krouzky s chodicimi detmi a zda nase nechozeni neni problem.
Jo a opravdu na tom asi neco bude - myslim, ze je velice inteligentni (mozna proto nechodi)), super mluvi, odplinkovava se uz v tomto veku a ma vsechny zuby, v roce mel 16 zubu..., takze asi panbuh nekde pridal a nekde ubral...
Spis se neumim moc srovnat s okolim a ted uz i sama se sebou, protoze uz jsem si i ja z toho asi udelala problem

tohle jsem psala do prispevku o nechozeni, tak snad muzu i sem🙂 a treba se i zapojit

alena76
18. sep 2011

@mahulena ahoj, vitaj 😉 ..a chodíte na neurológiu alebo niekam???Neviem, či si čítala o mojom Jonášovi.má čerstvých 16 mesiacov(nar.15.5.) a máme presne to isté ako ty.Teda stavia sa asi tiež tak približne ako tvoj- od 9 mes.-aj chodí okolo nábytku.ale akonáhle sa má premiestniť, šup na 4 a v sekunde je tam.Podotýkam, že nemá problém sa dať do drepu, dokonca sa pár krát postavil v priestore a ďalej nič.zistil, že mu to ide a ďalej akokeby ho to nezaujímalo.za ruky chodiť nechce. Niekedy chvíľu vydrží, ale nepáči sa mu to, lebo ho obmedzujem.Dokonca teraz asi 2 dni prešiel pár krokov za jednu ruku, ale nie je si istý a vôbec sa do toho nehrnie.Schody vylezie a zlezie rýchlosťou blesku, prelezie prekážku, dokonca odhadne, kedy sa má otočiť zadkom a kedy stačí prejsť predkom 🙂 Tiež ho dávam loziť všade, lebo v kočíku nevydrží...Neviem, či si videla fotky asi na predchádzajúcej strane....takto lezie 😀
Mne je toto hrozne dlhé obdobie lozenia divné hlavne preto, že mám ete 3 staršie deti, ktoré všetky behali do roka...Tiež liezli, ale len zo 2 mesiace.
Na tú neurológiu sa pýtam preto, lebo nás naša doktorka poslala...Ja som tam išla kvôli očkovaniu, no samozrejme zistila, že malý nechodí. Dovtedy som bola síce udivená z malého, ale stále kľudná.Tak neviem-stále si myslím, že Jonáš je ok a tú neurológiu odkladám.Ona mi vlastne ani nepovedala kedy, len že sa mám radšej objednať. Preto by ma zaujímalo, čo na tvojho hovorí vaša doktorka. Mám dni, keď si myslím, že je všetko ok a inokedy mám pochybnosti....
@sisamato
@jasekd a iné baby ahojte. Tak Jonáš prešiel pár krokov za jednu ruku..ale vôbec ho to nenadchýňa ani nič..tak neviem.Inak, chodíme cvičiť - pesničky spievame a riekanky hovoríme, na lopte skackáme, búchame do rytmu .celkom je to fajn.sú tam len 4 deti-z toho 2 chodiace, tak uvidíme, či neodkuká..akurát, Jonáš chce zásadne všetky lopty a pomôcky, nie len tú jeho jednu :D

hameeda
18. sep 2011

nie vsetky deti lozia a podla mna to nie je ani potrebne,,moja dcera nelozila a chodila v devietich mesiacoch, syn tiez nelozil a chodil v trinastich mesiacoch, druhy syn lozil a chodil v jedenastich mesiacoch a ja a moji surodenci sme tiez nelozili a chodime a zijeme,,pokial sa babatko stavia s oporou ale nelozi tak si myslim ze nie je co riesit

mahulena
18. sep 2011

@alena76 diky za prispevek. Na fotky mrknu.
Ja nastesti nemam moc cas porovnavat, jak mam deti (sice min jak ty🙂)) blizko sebe, tak nestiham nic, ani ty deti casto 😎 😒 , litam od jednoho k druhymu a nemam prostor to resit.
Muj doktor je v pohode, takze ted beru jako meznik to, co rekne na 18mesicni kontrole za mesic. Na 15m kontrole rekl, ze ma jeste cas...
Pokud by me tam doktor poslal, asi bych na neurologii sla..., drzim palce, at to dobre rozhodnes, ale mozna budes i ty klidnejsi, kdyz tam vyrazis?!
Ja proste cekam jeste ten mesic..., navic vsude ctu, ze deti zacnou chodit cirka v roce az roce a pul..., takze jsme jeste v toleranci (?).

Jinak u nas proste je to mozna i o tom, ze Alex je fakt jinej nez jeho segra - ta byla divocak od narozeni, hodne zvidava, bez pudu sebezachovy, on je hodne uvedomelej, neni moc sportovne ladeny (aspon zatim) a je hodne zabejcenej (mmch, narozenej ve znameni Byk), tj. prijde mi, ze se rozhodnul, ze chodit nebude, tak nebude..., nevim, zda chapete, jak to myslim. Proste presne vi, co po nem chci, ale cim vic to chci, tim min on bude spolupracovat.

Ale musim nahlasit od dob tohoto prispevku minuly tyden jednu zmenu - t.t. zacal chodit za jednu ruku, sam!, proste najednou sel a obcas zustane stat i sam v prostoru. ..., takze myslim, ze je to na dobre ceste.

Problem je ale opravdu s krouzkama, stejne stare deti uz (dlouho) chodi, jsou jinde, a tak hudebka a cviceni s nami znamena pro ucitele, ze musi upravovat hodiny a Alex tam vypada jak o pulku veku mladsi vyvojem i fyzicky:(, no, on taky opravdu takovy mimino je, vypada desne detsky..., takze cumej a cumej 😅 😕