Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

kamajka
9. nov 2011

@buburka aj ja som to robila,pri oboch starsich, najmladsi uz nemal sancu.. vies ono sa tak vravi, ze prvemu vsetko vysterilizovat, bozechran cumel do svojich ust dat, druhemu uz oliznes, a tretiemu...tomu uz aj pes olizat moze 😀 teda je to blba poznamka,urcite to tak nefunguje😀,ale je pravda,ze clovek sa nauci...🙂

buburka
9. nov 2011

@ivular Este dobre ze som nasla tuto temu...ja som bola uplne v tom, ze sa ma zacat najprv plazit, kedze kamoskyn syn sa plazi ako maly had 😀 ale je pravda, ze je predcasny a je uz v 9 mesiaci 😕
D. si potiahne kolienka pod seba a vypuli ritku vysoko, ale hrudnicek ma dole vtedy....vyzera to naozaj smiesne 😀 a ked vystie ruky a kolise sa na nich, tak ma dole ritku a nohy vystrete na podlozke 😀 naraz je to prenho asi privela, ze by bol na styroch....ale takto fungujeme uz od uk. 5mesiaca. Tak snad coskoro.....uz ho urcite nebude trapit natahovanim za hrackou a nabadanim na plazenie 😉

@kamajka presne viem ako si to myslela 😀 Ja som bola taka ukazkova prvomamina do 3 mesiacov...a potom som to vzdala...uz beriem spinavy rukavik od prikrmu a nevysterilizovany cumel a pod. sportovo 😝

sova33
9. nov 2011

@buburka Ahoj, plazit se opravdu nemusí, lézt by měl (ale náš loupežník se dva měsíce plazil, a když začal trochu lézt, zároveň se i postavil, takže teď se buď plazí, protože je to pro něj rychlejší, nebo šplhá po skříních apod.)

sisamato
9. nov 2011

@alena76 bllahozelam, tak konenc aspon tvoj, musi to byt super... 😉 OK, tak sa tesim na IP

sisamato
9. nov 2011

@katy1979 ahoj, ako citas, stale je len na kolenach a v stoji len s oporou...podla doki je vsetko OK...tak zase len cakame...

buburka
10. nov 2011

Ahojte baby. Este sa opytam...aj ked to neni o lozeni, ale vsade citam, ze dieta sa uz v jeho veku pritiahne za ruky v polohe lezmo same do stoja 😕 No..tak moj prdko sa pritiahne iba do sedu a sedka a kuka na mna, ze co ja chcem....a ked ho dvihnem normalne akoby na nozicky,tak sa vobec nepostavi na nozky...musim ho drzat a spicky vystiera a ked trosku popustim, tak sa mu okamzite podlomia kolienka a ide dole... A aj to pritahnutie robim samozrejme popod pazusky, lebo jak ma drzi za ruky ked si z lahu sadne, tak ked sa snazim potiahnut ho vyssie, tak sa v momente pusti a pada dozadu. Je to este normalne???Kedze 16teho mame 7mesiacov....vsade citam, ze by to tak nemalo byt......dufam, ze ste pochopili z mojho zkomoleneho vysvetlovania o co ide 😀

ivular
10. nov 2011

@buburka Za sebe radím, v žádném případě nepřitahuj. Dokud se děťátko samo nemá snahu stavět (což je tedy docela dlouho poté, co leze), tak nemá být ve svislé poloze ani chováno, natož aktivně posazováno, natož aktivně stavěno 😲

buburka
10. nov 2011

@ivular preco ani chovano??? To myslis nosene??akoze na rukach?? lebo mi nosime od narodenia kvoli refluxu....prvy raz pocujem, ze by nemalo 😕

libertine
10. nov 2011

@buburka nemalo by, kvoli chrbtici - teda tak, ze tvarou k tebe. tvarou od teba sa moze nosit.
co sa tyka toho pritahovania, ja si myslim, ze ked tak by to mal posudit lekar, ci to robi alebo nerobi spravne tvoj maly, pretoze my laici take testy ani nevieme spravne vykonat, ani zhodnotit.

ivular
10. nov 2011

@buburka Já jsem z toho byla taky paf, že je to takhle striktní, ale opravdu, dokud se dítě nezačne samo stavět (opravdu samo, nikoliv přitahovat např. za postýlku), tak by jeho páteř neměla vědět, co je to svislá poloha. My jsme měli taky reflux, tudíž jsem malého taky nosila svisle. Terapeutka mi vysvětlovala, že při refluxu se holt nedá nic dělat, ale pro zádička je to velká zátěž 😒 Na druhou stranu, ze svého okolí asi neznám případ, kdy by se mamince podařilo to tak striktně dodržet - spíš to maminky ani neřeší. Ale to přitahování - jak píše libertine, jen lékař kvůli posouzení vývoje, jinak určitě ne.

jasekd
10. nov 2011

@buburka Trochu dost na nej spechas, ne? 😅 Nepritahovat, to dela jen doktor ruzny testy... Ja svoji dceru, co je stejne stara jako tvuj syn, nepritahuju vubec, nevi, co je sezeni 😉 Natoz do stoje. Ad chovani. Martin mel silnej reflux, nosili jsme vzprimene, odkrkavali dlouho, i kdyz jsem se snazila hodne ho prehodit pres rameno, aby hlava na pater tak netlacila, na tygrika desive zvracel, v klubicku tez, proste to moc jinak neslo. Na brisku tez zvracel, presto jsem se snazila co nejvoc ho davat, cvicit na mici atd, i za cenu zvraceni, kdyz uz pribejval, neresila jsem to tolik, ale bylo videt, ze se mu to moc nelibi. A je desne motoricky opozdenej 😔 Na druhou stranu jine matky je tahaji jak kotata, za ruce jak opice a ty deti se motoricky vyvyjeji v norme (akorat teda nevime, co ty jejich zada 😝 ), takze vinu si za to nedavam. Dcerunka blila hodne, ale pribejvala a reflux podle me nema, ted uz blinka min, a kazdou volnou chvili je na zemi na dece na brisku, nebo ji mam pres stehno, na mici atd. Odkrkavala jsem na tygrika, nebo pres tu nohu, nebo si sednu do polosedu a ona na me lezi a pase, proste aby hlava nezatezovala pater kolmo dolu, obcas ji samo tak taky nosim, ale snazim se co nejmin. Zatim zda se OK. Kluk samostatne nesedel ani na roce, tak jsem ho neposazovala. Nesedel jeste kdyz se narodila mala a to uz byl problem, protoze mame tandem kocar a tam uz sedet musel, nastesti brzo uz to umel, do te doby jsem mela nervy, jak mu kocar skodi, a jezdili jsme spis jen po doktorech a venku jsem kdyz to slo, rozdelala deku a hrali jsme si na ni, nastesti bylo teplo.

jasekd
10. nov 2011

@sisamato cekame s vami 😅 M. kdyz ma boticky, vydrzi ted treba 5 sekund stat bez opory, ale sam v prostoru se do stoje nedostane a kdyz ho postavim a chci, aby ke mne udelal krucek, zacne hystercit a jen natahne ruce a spadne dopredu. Manzel ho nechal stat samotnyho a spadl na kolinka a rucicky docela sikovne, ale pusobi mu to ukrutny nervy. Alena mi nepsala, snad se u nich nic nedeje, clovek je z tech deti furt nervozni, kdyz nejsou zdravy 😝

buburka
10. nov 2011

@libertine Tak ja nechapem potom tie manducy a ergo nosice...preco su tvarou? Ja som skusala manducu, ale malemu prave to vadilo, ze nevidel odomna nic 😕 Moj pedi maleho nepritahuje vobec...lemn pozrie a popocuva dychanie, kukne do hrdla a tot vsjo 😖
@ivular moj lek. to nerobi....a ja som len skusila, kedze som citala ze to by deti mali robit same ked maju oporu a vysledok som uz pisala vyssie.
@jasekd Prave ze nejdem zhurta....myslim, ze silny je dost a ked pride jeho cas, tak sa pohne dalej, ale taketo obdobie je uz u nas dlho, kedze otacat sa zacal skoro....no a ked mi kamosky rozpravaju ako im 7mesacne deticky stoja v postielkach, tak len pozeram ze co-o-o??? 😕 😕 😕
A aj na stranke http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=Calculat... pisu, ze by to malo dieta v tomto veku dokazat.
Ja beriem stale moje dieta ako drobceka co sa len teraz narodil a casu dost....a preto som aj prisla sa sem poradit, aby som svojim pristupom nejak nieco nezanedbala a zobudila sa az v roku, kedze nasi lekari tu nevedia o nicom co im sama nepovies 😖
Ja mam maleho v sportiaku uz dost dlho, kedze musi mat vyvysenu polohu kvoli refluxu a na rovnom mi po 10m okamzite vracal rovno nostekom 🙄 Neni v nom v sede, ale takom akoby pololahu...na 1 stupienku co je od lahu...a tak sa spokojne necha vozit a aj pekne zaspinka....aj postielku musim mat vyvysenu...ale to uz asi vyznam nema, lebo aj tak ho rano obcas najdem hohami hore a nie hlavou 😀

jasekd
10. nov 2011

@buburka S refluxem je trapeni, dobre si to pamatuju... Kamosky neposlouchej, kdybych ja poslouchala na vazno ty kecy kolem Martinka, uz visim na prvni vetvi 😠 Nekdy se to zvrhne v soutez maminek, ktere dite je to nejuuuuuuzasnejsi. Jasne, ze to moje, i kdyz je pozadu, az to boli 😀 To o tom stoji se priznam, ze jsem teda nikde necetla, az na tom tvem odkazu 😅 Co na to @ivular resp. jeji terapeutka? 😕

ivular
10. nov 2011

@buburka @jasekd Nečetla jsem to celé, ale už po pár řádcích vím jistě, že tohle by teda fyzioterapeuti nevydýchali.. Při vší úctě k tomu autorovi by mě zajímalo, jaké má v tomto směru vzdělání. Už jen to "Ak sme sa dieťatku v predchádzajúcich mesiacoch venovali a napomáhali rozvíjaniu jeho motoriky" 😝 Právě to "napomáhání" je většinou cesta do pekla. Dítě potřebuje jen volný prostor (právě aby se přitahovat nemohlo), který ho motivuje k pohybu a povrch, který se nehrne a neklouže. A když čtu o pár odstaců níž "dieťatko si posadíme na kolená", tak si říkám, že je dobře že nejsem fyzioterapeut - musela bych totiž toho autora uškrtit 😀

ivular
10. nov 2011

@jasekd A když M. stojí, tak se drží fest jako zábradlí nebo jen se opírá (např. o zeď), tzn. s otevřenýma dlaněma? A cestuje (byť třeba bokem) nebo jen stojí?
Tady je o tom děvčátku, jak jsem psala včera a foto z DMSA http://rodina.cz/nazor12136561.htm

buburka
10. nov 2011

@jasekd
@ivular Hmmm..takze citam dobry clanok hej?? Tak sa mi teda necudujte, ze kukam na toho mojho prdka, ze ci je vsetko ok, alebo ako 😅 😅

jasekd
10. nov 2011

@ivular ja na tom vys. kvuli Vendy nebyla, takze jsem to nevidela, u te holcicky vypada ta spatna strana dost mrtve 😅 Martin se do stoje dostane jen s oporou, ale rekla bych, ze stoji celkem lezerne, drzi se i jednou rukou, ruzne preslapuje, kolem nabytku chodi, uz se i shejbne pro neco na zemi (driv sel na zem a pak si zas stoupnul), o zed se opre dlani, neni to uz takova krec, ale v tom prostoru se furt nenarovna a do prazdna nenakroci, je znat, ze se boji, zacne normalne hystericky hyperventilovat 😅

jasekd
10. nov 2011

@buburka Ja to cele necetla, ale tohle me zarazilo, ze jsem nikdy neslysela. Mam doma knizku Rozvijej se detatko, moc to nectu (koupila jsem si ji pozde, az kdyz byl M. rok a dostala me do dobre depky, jak je s M. vsechno spatne....), ale koukam tam na nektere cviky a fotky ted s V. a tohle jsem tam vubec nevidela prave, a ze se nema vytahovat do sedu, to rikala i Dr., ze to delaji jen oni.

nadenkaaa
10. nov 2011

Ahojte kocky pridam sa do debaty
@jasekd
aj ja mam doma knizku rozvijej se detatko a som aj zdravotnik a moj syn sa narodil predcasne o 6 tyzdnov skor ma axialny hypotonus .cvicime vojtovku v podstate od narodenia a ma 8 mesiacov a nesedi -neposadzujem ho ,pavuk -o tom nie je nai reci zeby som nieco takto vobec mala umysle kupit- moj maly sa chova na tych svojich korigovanych 6,5 mesiacov -zacal sa plazit zatial je to skor tulenenie podla knizky od kiedronovej
maly sa hra na zemi na podlozke pretoze dieta v tomto keu by sa co najviac malo hrat na zemi -sice pocuvam take komentare ze preco ho nedavam sedkat a podobne ale beriem to tak ze je to moje dieta a proste jednym uchom dnu druhym von .
Dieta sa ma posadit aj z polohy na styroch -sikmym sedom -az vtedy je chrbtica pripravena na sedenie 😉

ivular
11. nov 2011

@jasekd Ono to může být vizuálně dost matoucí - Honzíkovi ty ledvinky taky svítily hooodně asymetricky. Já jsem se už hroutila, že dilatovaná ledvinka je na odpis a přebírá to ta zdravá, ale pak mi dr. vysvětlila, že naopak svítila ta dilatovaná, protože má holt větší kapacitu 😅
Jinak Marťovi přeji hlavně zdravíčko k svátku! 🙂 Intuitivně bych řekla, že by bylo dobré ho kolem toho nábytku intenzivně prohánět, aby získal jistotu. A třeba od sedačky ke křeslu je ochoten se přechytit?

jasekd
11. nov 2011

@ivular Aham, takze ta dilatovana sviti vic? 😕 No co se jeste nedozvim 🙂 Dekujem za prani 🙂 Pujdem odpo koupit darecek a nechame ho svezt v OC ve vlacku, vyjimecne, manzel to nesnasi, tenhle konzum 😀 Dopoledne jsme byli v lese, odpo bude konzum. Prechyti se, ale vzdy se jednou rukou drzi, jen kdyz se zapomnel (sahal pro rohlik), stal chvili mezi nabytkem v lufte...

ivular
11. nov 2011

@jasekd No když je ta dilatovaná ledvinka funkční, tak svítí víc. My máme poměr 52 : 48 a těch 52 je právě ta dilatovaná - má větší kapacitu, takže na tu zdravou toho už tolik nezbyde 😅
Chlapy máme asi z podobného těsta - my nemáme ani auto, ani televizi a není to z nedostatku peněz 😅
Jak píšeš, že se M. zapomněl, tak to přesně říkala ta naše terapeutka, že děti zjistí, že se nemusí držet, právě když se třeba na něco zadívají a zapomenou se chytit 😉 Já bych ho teda asi proháněla a občas se pokusila něčím ho ošálit, ale jinak bych do prostoru nenutila - to asi není ta cesta.

ined77
11. nov 2011

ahoj všem 🙂 ,

ráda bych poprosila o radu...teda tak 😅 ...je možné dítko nějak nastimulovat k lezení? nějak aby to bylo v souladu se správným vývojem? 🙂
naše malá je dost pohodová, nikam evidentně nespěchá 😀 ...syn v 8mi měsících už lezl, na konci se postavil a malá je stále u plazení, chvilkama se dostane na pár vteřin na kolínka, ale opravdu jen na chviličku a hned zase ''lehne'' 🙂 .mně nejde o to něco uspěchat, ale o to jak ji podpořit.

jasekd
11. nov 2011

@ivular Jasne, to je logicky, dik za vysvetleni. Pomer mate peknej 🙂
@ined77 Mne se M. dlouho houpal na 4, ale jak bylo potreba se nekam dostat,sup na bricho a plazit. No a kdyz uz se mu hodne blizil jeden rok a furt nic, tak jsme na pasek navlikali takove plastove tvray uprostred s dirou, takova stavebnice to je, to jsme mu uvazali kolem pasu, aby si nemohl lehnout. Nekdo radil pingpong micky za tricko. Jasne ze se mu to nelibilo a za chvili bulel, protoze si nemohl lehnout. Takze to mel na sobe treba minutu, dve... Proste jen aby musel zkusit "vykrocit" po kolinkach, nic jineho nepomahala, zkouseli jsme cvicit s nafukovacim valcem, overballem, trakar, nic, az tohle, cca za 3 tydny uz popolezl sam, akorat na prvni narozeniny, a pak zjistil, ze je to pohodlnejsi a rychlejsi. Ted cekame, az zjisti, ze chuze je lepsi 😅 Tohle asi u vas jeste potreba neni (ono to zni jako drsne, ale mel to fakt na minutku, zadnej teror 🙂 )
Kiedronovou Rozvijej se detatko asi nemas, tak ja zkusimkousek opsat, holky mi tenkrat taky opisovaly... Takze ty cviky by se mely delat, kdyz dite zmakne tzv. 2. vzprimeni, je to paseni s natazenyma ruckama, opira se o dlane a stehna, a kdyz umi pivotovat, to je to otaceni se kolem jako rucicky hodinek. Pak se muze trenovat naklek, bud pres tvoji nohu,dite trupem na stehno, mavat pred nim nejakou hrackou a podsazovat mu panev a kolinka pod telo. Ted opisu houpacku v kleku: Shora chytime stehna ditete tak, aby palce smerovaly k trislum a ukazovaky do podkoleni. Palci zvedneme panev a ukazovaky vsuneme kolinka pod telicko.Nabalime li dite vice do kleku, umozni mu to lepe se vzprimit na pazich. Jakmile budeme citit, ze se na pazich drzi dostatecne, muzeme je lehce a pomalu houpatprenasenim teziste na paze a kolena (proste jako doredu, dozadu, bez obrazku se to asi chape hur), pozdeji tuto pozici pouzijeme k nacviku lezeni, pri kterem posuneme vpred prave kolinko a cekame, az dite presune vpred levou ruku, posuneme leve kolinko a cekame, az dite posune pravou ruku... Trakar: dite chytis kolem panve, psrty pod brisko, pevne drzet, aby bylo zpevnene a neprohybalo se. Panev a nozky jsou nad zemi. Prenasenim vahy ho motivujeme, aby ruckovalo za nejakou hrackou, proste chodilo po rukach. Tohle jsem s M. nikdy nezvladla 😅 Dobry je cviceni na mici, chytit dite pod koleny, ty talcime do mice a houpee ze strany na stranu. Rozviji se rovnovaha a posiluji jednak ruce, jednak svaly kolem patere.

ined77
11. nov 2011

@jasekd 🙂 ...ahááá, děkuju! myslím, že jsem to pochopila 😅 .to 2.vzpřímení i to pivotování malá zvládá výborně...to podsunování jsem už zkoušela...ale nebyla jsem si jistá jestli jí tím spíš neubližuju, takže jen opravdu lehce 😅 ...na míči občas '¨cvičíme'', to se jí líbí 🙂 .válec máme, ale používáme ho jen na posílání mezi sebou 😅 (jsou v něm rolničky, tak se jí líbí jak to hrká) ...na něj ji můžu taky ''položit''?
s míčkem se přiznám mě to taky napadlo 😎 , ale přišlo mi jí líto 😀 ...ale jako teror to opravdu nepovažuju 😉 😀 .
mmch...vidím, že máte doma martínka...takže vše ne ne nej! 😵

jasekd
11. nov 2011

@ined77 U toho valce by mohla taky naklekavat, ale bacha, aby ji nepodjel, my mame nejakej velikej a on na nem bulel, ted ho zkouma, jak z nej ty rolnicky dostat 😝 U nas byl velkej problem silnej GER, cili cokoli, co tlacilo na brisko, mu vadilo. Na tom valci jsem zkousela neco jako trakar. Nas Martin potrebuje dost popostrcit, mala si se vsim hraje, vsechno zkouma, on jen cumel a delal letadlo 😅 Za prani dekujeme.

ined77
11. nov 2011

@jasekd 🙂 ...hmmm, no ten náš válec moc velký není, ale je takový měkký 😅 .i starší synek vymýšlí jak by ty rolničky vymámil 😀 .
tak půjdeme cvičit 😎 ...holka hodná, ale líná jako veška 😀 (legrace samozřejmě 😀 ).
a děkuju 🙂 ...pak písnu, jak to šlo.

jasekd
11. nov 2011

@ined77 Neni zac. M. byl taky hodnej, ale linej jak veska, ted uz je jenom linej jak veska 😀

ined77
11. nov 2011

@jasekd 😀 ...
teď jsem ji chvilku pohoupala...pak sebou mrskla a už byla zase na bříšku, ale pěkně se vyprděla 😅 😀