Mám "iné" dieťa a neviem čo s tým

jarus1
28. nov 2011

ahojte...mám dcérku, ktorá bude mať v januári 3 rôčky...povahovo je veľmi introvertná, chodí do škôlky, no nehrá sa s deťmi spoločné hry. Iba pozoruje. Väčšinou sa hráva sama skladaním si niečoho. Je veľmi pedantná a všetko musí byť podľa nej. Je bystrá, vnímavá, generálsky typ. Pozná písmená, jej najobľúbenejšou hračkou sú knihy. Už tretia učiteľka, ktorá s ňou prišla do styku mi povedala, že nemá typické detské správanie. Dokonca jedna ju označila ako nadanú vzhľadom k tomu ako dokáže poskladať skladačky. Pekne súmerne, jednoducho tip - top a samozrejme správne.
No a ja ako rodič neviem čo s tým...či to mám brať vážne alebo to "ignorovať".
Navyše keď viem, že je to "náročné dieťa"
Poraďte, čo s tým v tomto veku 🙂

tutifruti
28. nov 2011

@jarus1 ahoj, my sme sa trocha aj obávali, že naša Alžbetka je "autista".... a to som sa už aj bála... lebo nadané dieťa, je vždy iné... tam kde pánboh pridá... aj niekde uberie.... 🙂 Naša Alžbetka má intelekt riadne nad normu.... ale sociálne je na tom "horšie"... Takže sa trápime a učíme popri nej.... a "tešime" sa, že náš Šimonko zatiaľ vo všetkom trochu "zaostáva".... oproti babám... pretože naša Dorotka je tiež "akosi viac šikovná".... Našťastie sme natrafili na škôlku, ktorá sa venuje nadaným deťom a tiež v škole nám vychádzajú v ústrety.... Držím palce.... 🙂 a pripravte sa na ťažké chvíle 😅

sympa1
28. nov 2011

@jarus1 bud stastna! mas vynimocne dieta 🙂 pomahaj jej a podporuj ju, bude to vo svojej vynimocnosti potrebovat 🙂 drzim palce

martinkatinka
28. nov 2011

Náš malý je napríklad zas pohybovo nadaný... má 7 mesiacov a chodí popri nábytku, keď mal 4,5 mesiaca, už lozil... Ja by som nepovedala, že je iná, ale že je výnimočná.... má svojskú povahu, možno ju to s inými deťmi nebaví...si s ňou denne a ty najlepšie vidíš a vnímaš jej potreby...

jarus1
autor
28. nov 2011

@tutifruti ahoj ano máš pravdu, sociálne je to s ňou veľmi ťažké....nekomunikuje, všetko zvláda, chce byť všade prvá, nariaďuje, rozkazuje, v podstate na všetko má rozumné riešenie, to snaď ani nie je dieťa 🙂

martinkatinka
28. nov 2011

@sympa1 - presne som to mala na mysli, že je výnimočná a keď som dopísala a klikla, vidím, že máš ten istý názor 😉

lili_mia
28. nov 2011

@jarus1 Ahoj, tiež si myslím, že môže ísť o autizmus. Tieto detičky sú tak nadané, až ich mozog zrejme nespracováva banality a nevedie komunikovať s okolím. Nemusí ísť ani tak priamo o autizmus ako o Asperbergerov syndróm, či ako sa to píše. Vraj to nie je priamo autizmus, ale je mu podobný. Viac vyčítať neviem z toho, čo píšeš, ale pouvažuj nad tým vyšetrením u detskej psychologičky. Je to zvláštny dar, s ktorým sa treba naučiť pracovať, predpokladám, že bud sa začne veľmi rýchlo nudiť, alebo ani sama nevieš, že ju doma máš, čo sa dokáže svojím spôsobom pohrať, aj ked pre dieťa netypicky. Ak sa potvrdí jej vysoká inteligencia, tak oni ťa už nasmerujú v tom ako sa jej venovať a podľa mňa o detstvo nepríde, len bude neštandartné 🙂

jarus1
autor
28. nov 2011

@martinkatinka myslela som v tom dobrom zmysle slova iná....nerobí také normálne detské lotroviny, možno sú to nepodstatné veci, ale napr. nikdy nedávala nič drobné do úst, nepadala, veľký pozor si dáva, aby nič nerozliala, všetko musím dať tam kde to patrí....to že je až príliš blízko nechcem povedať dospelému, lebo to určite nie, ale nemá detské záujmy

kukucg
28. nov 2011

@jarus1 Mozno by si mohla skusit nejakeho detskeho klinickeho psychologa, vyzera ze je naozaj vynimocna a potrebovala by asi aj iny pristup, v klasickej skolke jej to nemusi vyhovovat, jej nadanie treba rozvijat a to co jej zas nejde, teda socialne zrucnosti treba velmi podporovat a pracovat na tom, psychologicka by vam mala pomoct 😉

jarus1
autor
28. nov 2011

@lili_mia ano pohrávam sa s touto myšlienkou...ísť za detskou psychologičkou. Nie, nevie sa hrať doma sama...vyžaduje si moju prítomnosť, spoluprácu, musím jej veľa čítať, kresliť si s nou, vysvetľovať...ju nezaujíma nejaká pekná hračka...skôr to ako je možné, že funguje 🙂 Večer jej čítam rozprávku na dobrú noc, ona ju potom ešte komentuje a počujem, že si z nej dosť pamätá, lebo ide vždy o novú rozprávku....som šťastná, to ano, ale fakt unavená

lili_mia
28. nov 2011

@jarus1 podľa mňa v špeciálnej škôlke pre nadané deti by ju jednak unavili a jednak dali podnety ako spracovávať informácie a narábať s nimi

kukucg
28. nov 2011

@lili_mia
@jarus1 neviem teda ci by mohlo ist o nejaku formu poruch autistickeho spektra skor sa mi zda ze nie.. ale to je tazko povedat, co napriklad ocny kontakt, komunikacia, stereotypie??? zbadala si nieco z toho u dcery?

jarus1
autor
28. nov 2011

@tutifruti čím je škôlka pre nadané deti iná? neviem či niečo povedať v našej škôlke, lebo tam kde chodí Livka, tak s tými učiteľkami nie som vôbec spokojná, oni si deti veľmi nevšímajú....vždy si to všimli u nej učiteľky v náhradnej triede, aj ked to z perfektným skladaním mi hovorila aj jej učiteľka v jej triede. Nechcem ju samozrejme vyvyšovať, to nie, ale tiež nechcem nič zanedbať 🙂

hajanka
28. nov 2011

@jarus1 ahoj, kazde dieta je "ine" a kazde je normalne 😉
Skus si prejst tuto diskusiu ak ta to zaujima https://www.modrykonik.sk/forum/skolak/navstevuje-vase-dieta-triedu-pre-nadane-deti/

jarus1
autor
28. nov 2011

@kukucg neviem, nepoznám nijakého autistu, neviem to porovnať, ale čo myslíš pod tým - očný kontakt?

zuuuzana7
28. nov 2011

@jarus1 moja neter je tvojej dcerke podobna, ma 6 rockov a chodi do skoly pre nadane deti. sestra bola ako ti baby radia u detskeho psychologa, a ten ich odporucil na specialne skoly. mala bola a je dieta ktore clovek ani neciti, ja stale poviem, ze je ako vanok ked je u nas na navstevu vsetko mi da do poriadku, pribor musi sediet, noziky jednym smerom pozerat, a vsetko teraz abecedne usporaduva, musim povedat, ze je v skole senzacna, ma neskutocnu pamat staci jej povedat aky obrazok na akej strane a ona tu stranu odrapoce. takze vela zazitkov s tvojou dcerkou,

jarus1
autor
28. nov 2011

@hajanka ďakujem, viem o tejto téme...neviem však či sa vôbec niečo rieši aj pre dieťa, ktoré nemá ešte ani 3roky

kukucg
28. nov 2011

@jarus1 autisticke deti maju problem s ocnym kontaktom- nevedia ho udrziavat, maju problem s empatiu, nevedia sa vcitit do ineho cloveka, maju problemy s komunikaciuo a su pre nich typicke takzvane stereotypie, veci ktore opakuju dookola, napriklad stukaju kluckou, zapinaju a vypinaju svetlo, maju radi stereotyp aj v dennom rezime, zmeny im vadia... autizmus moze mat ale tiez vela foriem, nemusia byt pritomne vsetky priznaky..

hajanka
28. nov 2011

@jarus1 este ti doplnim, moj syn bol takmer rovnaky a teraz je z neho sikovny rozumny 7 rocny chlapec 😉 chodi do 2. rocnika do triedy pre mim. intelektovo nadane deti, nemas mat z coho obavy 😉

jarus1
autor
28. nov 2011

@kukucg tak každá zmena je katastrofa, to je pravda, nehovoriac o tom, že nič nové na seba nedá, topánky musím kúpiť ja, doma odskúšať s plačom a potom nechať "odstáť", aby si na ne zvykla....ale nejaké činnosti, ktoré by mi vadili nemá. City nevie vyjadriť, drží ich vnútri

mamutka
28. nov 2011

@jarus1 pripomina mi nasho maleho, zaciatkom tohto roka dokopy nic nepovedal, zacinal chodit do jasli, vraj len pozoruje, uklada, upratuje, len par slov vedel povedat, potom sa to rozbehlo, ale este stihli nejake tie logopedicky usudit, ze asi zaostava, mozny nabeh na autizmus, vraj doporucuju navstevy psychologa, postupne nas vystresovali ze to bude mozno asperger, no proste zabava s nimi bola.... maly je proste pozorovatel, ked ho nieco nenadchne, pozoruje, nemusi sa kazde dieta vyrehotane valat po zemi pri kazdej kravine, ktoru nejaka teta odbornicka vymysli a povazuje za extra kreativnu...
maly momentalne steboce cely den, hadze otazky a nase poziadavky vacsinov odpalkuje padnymi argumentami preco sa nieco neda a nieco zase da..... mam dojem, ze ma rozumu na rozdavanie a nie ako tety odbornicky zaciatkom roka povedali - ze zaostava, len preto, ze sa nevcitili do toho, ze on si zrovna nevybral, ze bude cely den v nejakom kolektive "vyt so svorkou na mesiac" a teda sa aj primerane "nadsene" tvaril a zapajal...
poviem ti, ja som si precitala o aspergerovi daco, je vela foriem a poriadne ti to nikto nediagnostikuje, ci to je vlastne mierna forma autizmu alebo co, ale ked si citas priznaky mierneho aspika, napada mi len jedno - taky som mala cely zivot ja a tu som.... moj muz ked to precital, vravi - kokos, som aspik!!! ano, zadumcivy typ, trochu tvorivy, trochu badavy, hodne scitany, nevyhladavajuci mainstreamove zabavky a lacne tv zradlo pre mozgy co na nas ziari kazdy vecer zo serialov..... proste clovek co nezapada az tak celkom do davu..... jemu to na skodu nie je, ini ludia vadia len takym co sa nemaju cim inym zaoberat.
kludne navstiv psychologicku, aj 2-3, kazda ti kludne moze tvrdit nieco celkom ine, nebud prekvapena.
a hlavne svoje dieta moc nepozoruj... my sme tu chybu urobili a zbytocne sa stresovali.
ono dnes je to v mode, dieta, ktore sa chce hrat ine ako bezne hry hned nahanat s nejakou diagnozou. taki ludia boli vzdy a vacsinou to v zivote niekam dotiahli, lebo nevenuju tolko casu hovadinam ako ti "normalni" 😀

kukucg
28. nov 2011

@jarus1 v kazdom pripade to takto nejde, zajdi za psychologom a uvidis 😉 v kazdom pripade si myslim ze pomoze

tutifruti
28. nov 2011

@jarus1 ahoj v triede bolo 8 detí a išli úplne inak ako v beznej triede.... viac či menej podla záummu detí... a vysvetlovali a preberali mnohé veci omnoho podrobnejsie.... všetky deti boli vyšetrené u psy.. a IQ bolo nad 130

@jarus1 autistická v zmysle ... má rada rituály.... neznáša novoty... /už je to lepšie/....všetko musí byť vysvetlené.... dopodrobna premyslené.... dokonalé.....žiadne "nehody"... v zmysle rozliatia.... "okydnutia".... a podob.

katy1979
28. nov 2011

@jarus1 este skus porozmyslat ci su veci ktorých sa boji. napr. hlasna hudba, vrtacka jednoducho prilis hlasne zvuky. pozeranie rovnakych rozpravok a dookola tych istých pasazi. odmietanie novych veci. strach zo skusania novych cinnosti. ci reaguje na meno alebo mas obcas pocit ze je hlucha. Moze to byt uplne obycajne introvertne nadane dieta ale moze to byt nieco viac. len bacha aspergera maju problem diagnostikovat teda taky tí mestkí psychologovia. povacsinou to nevedia zaradit a nevedia co s tym.

hajanka
28. nov 2011

@jarus1 suhlas s tym co @mamutka pise, nerob si z toho velku hlavu a ber ju taku aka je, neporovnavaj s inymi detmi, kazde je jedinecne, kazde je "ine", kazde je normalne, aj ked sa vo vela veciach mozu podobat, ani jedno nebude nikdy na vlas rovnake. Venuj sa jej na maximum, rob s nou to co robi rada, skladajte, doplnajte, hladajte, citajte....
A suhlas aj s psychologickou 😉

martina2001
28. nov 2011

@jarus1 nevyrastala doteraz len medzi dospelými? nie si ty taký pedant, alebo niekto v jej blízkosti? kto je jej vzorom?

kukucg
28. nov 2011

@mamutka diagnostika dietata v tomto veku je nazoaj narocna a dlhodoba zalezitost, neda sa stanovit po jednom stretnuti ale rozhodne to nie je zbytocne, niekedy to naozaj nic neznmena a dieta len nie je bezne dieta, no niekedy sa odhalia vselijake vaznejsie veci takze by som to nebrala na lahku vahu

jarus1
autor
28. nov 2011

@tutifruti úplne presné...všetko musí byť dokonalé, presné

kukucg
28. nov 2011

@katy1979 co myslim mestkimi psychologmi?? 🙂

mamavera
28. nov 2011

@jarus1 je tu naozaj dosť symptómov poukazujúcich na aspergera, ale ťažko posudzovať na základe pár riadkov od teba. Tak ako ti tu radia, určite jej pomôžeš návštevou psychologičky a následnou spoluprácou s ňou. Neber odlišnosť svojho ťa dieťa ako príťaž, aj keď chápem, že to je a bude ťažké, maj ju rada takú, aká je. Je výnimočná a to je fajn, zrejme bude z určitej oblasti, možno z viacerých veľmi nadaná, so sociálnou zrelosťou to bude ťažšie. Držím palce

hajanka
28. nov 2011

@jarus1 cisty moj syn 🙂 vsetko musi byt presne a na 100% ziadna ani mala chybicka nie je pripustna! A ked sa nieco nedari na 100% tak ako si to zmysli, konie... ohen na streche 🙂 aj ked mu stale opakujem, ze to ako to robi je dobre, ze je to nadherne, krajsie byt nemoze, aj tak bude nad tym sediet dovtedy kym to nebude na 200%.

@mamavera @katy1979 myslim, ze moj syn je uplne rovnaky (bol rovnaky v tom veku) a apergera podla toho co viem nema. Inak je to uplne normalny chlapec, ktory aj hra futbal a pozera telku, rozpravky, hraje pocko, cita knihy... zbiera karticky a vymiena nalepsky.... len sa mu treba na 200% venovat. Ono to s vekom sa charakterove vlastnosti menia...