Ako upútať pozornosť 13-mesačného chlapčeka?

Zodpovedané
28. aug 2022

Dobrý deň,

máme 13-mesačného synčeka, ktorého nebavia hračky. Resp. bavia ale naozaj len chvíľku. Prezeráme si knihy, dá kocky alebo navliekacie krúžky na seba, pohrá sa s autíčkom a podobne. Ale to všetko maximálne 2 minúty.

Som vyštudovaná učiteľka, tak mu vytváram rôzne hry na motoriku, avšak ani toto ho nebaví. Najradšej chodí popri nábytku, vyberá veci zo šuflikov, zhadzuje mi veci. A to nehovorím o tom, že ako sa dokáže zlostiť a hádzať dozadu, ak niečo zakážeme.

Vonku neposedí ani v kočíku, ani v trojkolke, ani v elektrickom autíčku nikde jednoducho. Činnosti ho bavia na pár minút.

Ako ho v tomto veku upútať?

Prejde toto obdobie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pozornosť detičiek v tomto veku je veľmi krátkodobá a ako hovoríte 2 minúty pri nejakej činnosti je u detí vo veku vášho syna úplne bežné.

Detičky sú poháňané impulzom objavovania a pohybu. Všetko je to pre nich nové a všetko chcú vidieť a ohmatať, preto je dôležité mu zobrať z dohľadu čo najviac vecí, na ktoré nechcete aby siahal. Podporujte ho v pohybe aj v potrebe objavovať nové veci (vyčleniť napr. skrinku v kuchyni so zaujímavými potrebami, ktoré obmieňame, spoločné varenie - hráme sa s cestom a pod.).

V tomto veku môžete skúšať a striedať určité činnosti, ak ho niečo nebaví teraz nemusí to byť to isté o hodinu, preto skúste aj hračky striedať. Pokiaľ uvidíte, že ho niečo naozaj zaujalo najlepšie urobíte keď ho v tom budete podporovať.

U väčšiny detí správanie, ktoré popisujte je v tomto veku prechodné a postupne sa intervaly pozornosti k nejakej činnosti predlžujú.

Ak by ťažkosti pretrvávali obráťte sa na odborníka.

Veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička