Mám pocit, že som zlyhala vo výchove 5-ročnej dcéry

14. feb 2020

Ahojte, viem, ze na vychovu nie je presny navod,ale potrebujem nejaku radu, pomoc,..
Mam pocit, ze zlyhavam vo vychove svojho 5rocneho dietata. Mala je papulnata, huci ak jej nieco nepovolim, neposlucha, ked jej nieco poviem,.. Ja viem, ze dieta nebude posluchat a robit vsetko ako mu kazeme,ale ako mam vediet kolko ju je normalne nechat tak a kedy je dost. Nechcem, aby bola nevychovana, aby napr.bola bordelar, ze ked bude stasria, tak bude jej jedno ze je okolo nej chliev alebo kopec inych pripadov nie je to len o upratovani. Dnes napr.bola hladna, tak som jej nabrala jest,. Mali sme cernohor a ryzu, ona ale nechcela to cesticko, tak som este schvalne pre nu to cesticko dala dole, bolo vidiet ze to do nej moc nejde, zachvilu ze tam je kost, tak som jej povedala nech to vypluje do kosa, ale ona to vyplula na zem pri stole, tak som jej povedala, ze fajn, ze moze sa zobrat a ist spat. Isla do spalne a tam tristvrte hodiny hucala, ze ona spat nebude, ze tam nechce byt,.. Jednoducho bolo vidiet, ze skusa kolko jej povolim, lebo zamrncala a potom pocuvala ako s manzelom reagujeme. Moj manzel povedal, ze jej davam zlu vychovu, ze to je na nu natlak, ze ju tam nechavam hucat.

autor
14. feb 2020

Myslite, ze je to spravne? Mam si s nou ist lahnut alebo ju mam tak nechat, ak jej povolim, aby prisla do obyvacky, tak vie ze si to aj nabuduce vyhuci. Potom som aj ja nervozna z toho a kricim a manzrl mi povie, ze sa nespravam v pohode, ked kricim, ale on sam nespravi nic, lebo vraj nevie ako jej to ma vysvetlit, lebo aj jeho to je prve dieta. Virm, ze nie je spravne kricat, ale keby mi aj on pomohol nemusela by som byt taka nervozna z toho

sense
14. feb 2020

Tak moja ked by to vyplula na zem tak by to musela dvihnut a odist do izby (v piatich rokoch uz chodi do skoly takze spanie nehrozi) a v izbe moze hucat kolko chce.... ked sa ukludni mozne sa rozpravat

A tiez ked nechce uprstar ok, nemusi upracem ja do smetneho vreca.... spravila som to raz odvtedy staci len vrece spomenut s takisto nemoze vecer svoju rozpravkuak nie je upratsne, nsjedena a prichystana na spanie...

Su veci o kt mozme diskutovat a dohodnut sa a su veci kt musia byt....

vikusjk
14. feb 2020

Fuh neviem, ci poradim, lebo si nepamatam, ze by sa moja niekedy takto spravala. Neviem si predstavit, ze by nieco vyplula na zem, v 5r, ved to uz musi vediet, ze sa to nesmie. Mala si jej to dat zodvihnut a vyhodit, ale kludnym hlasom. Mozno ma nejake oneskorene obdobie vzdoru, alebo to vidi u kamosiek v skolke. Rozpravala si sa s ucitelkou, ze ci v skolke s nou taketo problemy nie su? Ak nie, dala by som si aj poradit, ze ako na tie decka idu, ze ich pocuvaju... podla mna je vo vztahu matky s dcérou (aspon u nas je to tak) zaklad vela sa rozpravat a dieta pocuvat. Musi vediet, ze ju lubim aj keby sa co stalo a zaroven ze ju budem vzdy pocuvat, v zmysle ak sa potrebuje zverit, alebo nieco vysvetlit, alebo len tak pokecat.

autor
14. feb 2020

@vikusjk v skolke zje vsetko co jej daju, nikdy nemala ziadne staznosti na nu ucitelka a aj normalne chodi spat. Doma nepojde aj keby co bolo a viem pri tom, ze jej to aj chyba.

autor
14. feb 2020

@sense ona bude mat o mesiac 5rokov,chodi do skolky kde spavaju a nenutim ju doma spat cez vikendy alebo ked je doma, ale vidim na nej ze jej to chyba alebo ked aj skor vstane tak ju vtedy chcem dat spat. Ale to nie je len o spanku, toto je celkovo teraz o jej spravani, ze je neposlusna a stale si mysli ze musi mat posledne slovo

lenka2710
14. feb 2020

Ja si tiež neviem predstaviť, žeby mi toto mala robila, tiež ma 5 rokov! Keď jej poviem, že príde napríklad návšteva, nech si uprace, tak veľakrát som naozaj milo prekvapená! Keď mala také obdobia vzdoru, vždy som ju chytila za ruky, klakla k nej a pekne do očí som jej všetko vysvetlila, čo môže, čo je už škaredé, že je už veľké dievča! Keď sa to stalo druhý krát, tak zase! To sa mi osvedčilo viac ako po nej bliakat, lebo to mam ja akurát vykricane hlasivky a ona s kľudom Angličana ma má na háku a ide si svoje!
A musím povedať, nikdy som sa za ňu nehanbila, napríklad v obchode, žeby sa mi kvôli niečomu valala po zemi, idem s nou kľudne aj do banky, po úradoch, stale jej vysvetľujem, čo je ok a co je už moc! Také dieťa skúša, čo mu rodič dovolí a ako zareaguje v určitých situáciách a je to aj o povahe toho dieťaťa, už je to osobnosť rovnako ako ty

danieli
14. feb 2020

Mala iba citi, ze neviete co snou, ma posunute hranice a vramci nich si ide svoje. Co sa tyka papania jedlo moze vyplut na okraj taniera a tam moze ostat, kym sa nedoje, zaroven sa dodrzi pravidlo jedenia pri stole a nevstavania a tiez sa vyhovie dcerke, ved predsa aj dospelemu sa stane, ze ma obcas v puse nieco, co nedokaze zjest, tak to elegantne odlozi na kraj...ked uz vyplula na zem, poprosit ju bez emocii, to po dojedeni vsetkych vycistit, pripadne pomoct s cistenim. Vyuzivat iba prakticke dosledky. Vyplula - uprace...Aj dospely ked mu nieco pri jedle capne na zem to odprace po sebe...pripadne v restike upovedomi personal, ze sa stala nehoda...

eliska13
14. feb 2020

Inokedy si chodíš s ňou ľahnúť?kričať by som nekricala potom hučí aj dieťa.To, že vyplula na zem by si musela utrieť.Skusat bude stále😀ja som vždy hovorila, že moje dieťa nemalo vzdor v 3 rokoch, ale 5😅nie je to žiadny nátlak jesť nechcela spravila zle išla do izby.Aj tak plakala len z trucu.

sense
14. feb 2020

Inak titi fazu mala aj moja volala som to.oneskorena faza vzdoru (kedzs tu nikdy nemal) al obcas zo srandy ze predcasna puberta aj ked teda do smiechu mi velakrta nebolo....

Musi vydrzat a podla moznosti po nej nekricat aj ked ano nervy mame len.jedny.... ale trvat si na svojom....

0silvia0
14. feb 2020

podľa mňa bola naštvaná, že dostala na tanier jedlo, ktoré jej nechutí, preto robila takéto scény. To plutie na zem neprináleží 5-ročnému dieťaťu, to by som jej pokojným tónom podala servítku a nech si to utrie. A scény okolo toho by som si nevšímala ako rev, papulovanie atď. Musíš byť dôsledná, ale láskavá. Skús elimovať ten krik na dcéru a čím skôr jej daj pocítiť, že sa celý svet netočí okolo nej, inak s ňou budete mať ešte kopu problémov.

hope87
14. feb 2020

Ja mam tiez 5r. Akurat 29.1. mal 5. A teda keby vyplul na zem, tak si to pekne krasne sam odprace a umyje a ako sa poznam, z prekvapenia, ze to urobil, by som asi na neho aj vyletela, ze co to ma znamenat. A to nehovorim o tom, ze by som s nim mala o tom debatu. Moj, ked nechce jest, co mu dam, tak on vie a aj mu to poviem, ze to nemusi jest ale potom nech nepyta ziadnu sladkost alebo nieco ine na jedenie. Vies, hlad je najlepsi kuchar a 5r dieta nezahynie od hladu ak sa nenaje v tej chvili. Jeho hlad prinuti 😀.
Ja sa tiez zamyslam, ci mojho syna vychovam dobre. Aby bol dobrym clovekom. Tiez som niekedy bezradna ako sa mam zachovat a co povedat, ked mi papuluje a oduva sa a neviem, co vsetko. Ja mam tiez svoje chyby. Viem, ze velakrat zbytocne vela kricim a aj sa mu za to ospravedlnim a poprosim ho o odpustenie, ktore mi z radostou, objatim a pusinkou da ❤ 😢. Az mam pocit, ze si to niekedy ani nezasluzim. Ale zase, naucil sa takto ospravedlnovat tiez. Vie, ked spravi zle, treba sa ospravedlnit a ked nevie, ze to, co spravil alebo povedal je na ospravedlnenie, ja mu to vysvetlim a ospravedlni sa a vidim, ze to mysli uprimne. Dolezite je, vela sa s dietatom rozpravat a pocuvat...nie len "pocuvat" ale naozaj pocuvat, co vravi. Toto sa tiez snazim zlepsit, lebo nie vzdy mi to ide 😕...
A co sa tyka toho natlaku, o ktorom si pisala...to nie je natlak, to je kto z koho. Ona velmi dobre vie, ze urobila zle ale bude skusat. U nas, ked ho poslem do kuta (co sa uz dlhsie nestalo) ale ked, tak tam bude stat a ani sa nepohne, kym sa neukludni a nepremysli si jeho chovanie. V podstate on nikdy takto neskusal, ze hucat a vykrikovat. Maximalne plakal, ze tam musi stat. Ale stal, kym sa neukludnil.

autor
14. feb 2020

@hope87 aj ja kricim a velakrat si to hned na to uvedomim, ze som nemusela kricat, len ked mne sa zda ako keby ani nevnimala ze jej nieco rozpravam alebo robila naschval
@0silvia0
@sense

autor
14. feb 2020

@lenka2710 ja sa tiez nemusim za nu hanbit nikde, ona sa sprava medzi cudzimi ludmi ako anjelik, v obchode sem tam skusa, ze ona to chce a chce, ale nikdy mi tam nevyrobila nejaku scenu

jana_eyre_2
14. feb 2020

Podľa mňa dieťa bude skúšať hranice v predškolskom aj školskom veku vždy (v každom veku inak ale do mantinelu vždy občas narazí a bude hádka), takže sa naozaj nedá odhadnut, čo prináleží 5r dieťaťu a čo nie.. kazde je predsa iné a má inú povahu..

reagovala si podľa mna správne, že si ju poslala do izby sa fucat + mala by to po sebe upratať.. ako by si mala reagovať podľa manžela?

halienka
14. feb 2020

ten tvoj muž nemá chybu, tak on nevie ako má vychovávať, hlavne že vie, že ty vychovávaš zle. pritom podľa mňa naozaj tam je dosť veľká chyba, keby on bol otec ako sa patrí, teda že zasiahne typickou otcovskou ráznosťou, tak má dieťa hneď väčší rešpekt a nedovoľuje si toľko. Potom samozrejme to musíš ty suplovať ale u teba bude vždy skúšať viac lebo ty si mama, to dieťa veľmi cíti ten rozdiel.

kannaway_kristina
17. feb 2020

Nepozerala som komentáre, takze neviem ci to bolo spomenuté, ale pozrite si stránku nevychova cz, je to super program, pani robí aj konzultácie ci kurzy, robia aj webinare zadarmo, majú články na čítanie, odporúčam 😊