Nervové záchvaty u trojročnej dcéry

dity13
8. jan 2015

mamicky, pomoooooc!!! som totalne, ale totalne zufala... dcera bude mat o mesiac 3 roky, a pocas tychto vianocnych prazdnin, sa zmenila na nepoznanie. Chodi od septembra do skolky, zaciatky boli vselijake, ale zvykla si, pred Vianocami to bolo dokonale, rada tam chodila, ma tam kamaratov, zacala tam pekne jest, aj sa zapajat do aktivit. Pani ucitelka bola s nou velmi spokojna! Prisli Vianoce, ochorela, ale nic vazne, len nachladenie a horucky. Od 31.12. az dodnes ma ale uplne zachvaty hysterie, vlastne, su to cele dni a aj noci, co vyvadza. Nikdy nebola tiche dieta, od babatka bola uplakana, ale toto uz nieje normalne, co robi. Beriem, ze rastie, ze si presadzuje svoje, ale je to s nou na nevydrzanie. To by som musela zverejnit nejake video, aby ste mali predstavu ☹ dnes bola prvy den po vianociach v skolke, a ucitelka mi vravela, ze bola umrncana, ani nejedla... co sa aj dalo cakat, kedze 3 hodinyv noci bola hore!!! Poviem priklad. Zobudi sa v noci, reve... idem do jej izby, ze co che, a zacne... chcem vodu. prinesiem jej, uz ju nechce. chem dzus, prinesiem, to iste. Chcem si ist lahnut na gauc, este tam ani neprideme, uz chce ist do spalne, a stadial do detskej. a dookola. skusam pekne dohovorit, vysvetlit, utisit, ale nic... skor mam pocit, ze dobrym slovom sa to este stupnuje! Kolko vydrzite v noci chodit hore dole po dome? Dostane po riti, reve este viac. Pytam sa jej ci ju nieco boli, nic. Ona ani slzy neroni, len vrieska! Uplne nerva. a toto trva uz tyzden, som zrela na psychiatriu. Aj dnes po prichode zo skolky,sa najedla a poriadne doma, kedze tam nic nechcela, a zacala.. mala 3-hodinovy vystup, a len pyta jedno, druhe atd... teraz, samozrejme, od tolkeho revu, spi. cize v noci nas caka zasa divadlo 😠 co mam robit? chcem sa zbalit a uprostred noci niekam odist, mat konecne ticho! som na dne... ☹ ☹ ☹

sharlotta
8. jan 2015

@dity13 este mi tak napadlo, ze u nas fungovala "hra na paviana". Stale, ked tak vrieskala som jej vravela, ze jej narastie chvost a velke zuby a zmeni sa na paviana a zavru ju do klietky v ZOO. Na internete som jej pri dobrej nalade ukazala, ako vyzera pavian. Ked zacala vrieskat som sa na nu zapozerala a povedala som jej "juj, zda sa mi, ze ti zacal rast chvost/velke zuby". Vtedy sa zlakla a prestala vrieskat. 😉

dity13
autor
8. jan 2015

@katpetdo notak to je fakt velmi podobna situacia.. aj co sa tej skolky tyka, akurat ze u nas sa situacia s nastupom do skolky zlepsila a zhorsila sa teraz cez prazdniny. a tiez neviem, co sme urobili zle, ze zacala tieto cirkusy.... inak, ked si ju nevsimam, tak tiez stoji vedla mna, a vresti, preco jej nic nehovorim, preco sa na nu nepozeram, atd. neda sa s nou ani tak, ani tak.... to jedine co ako tak zabera, je vydieranie... ze bud nepojde na preliezky, alebo na trampolinu, ale aj to len v minimalnom mnozstve...

arwen88
8. jan 2015

@dity13 tak sa jej skus opytat....ked bude uvolnena, aj ked len chvilocku, mozno ti prezradi co sa deje...snad ju to nerozculi este viac...mam skusenost, ze deti velmi dobre reaguju, ked im das pocitit, ze su ,,partaci"..skus sa s nou rozpravat, ako keby si to hovorila svojej kamaratke...keby ti aspon daco povedala, lahsie sa ti bude hladat riesenie..

domak2
8. jan 2015

@dity13 este davaj pozor na to vydieranie, lebo ak to nedodrzis, tak zacne vydierat skor ona teba. Treba sa vyhrazat vecami co naozaj splnis.

fuvola
8. jan 2015

Možno by pomohlo poradiť sa s odborníkom. U nás bolo tiež niečo podobné: najprv v škôlke všetko v poriadku, potom malý ochorel a keď sa po chorobe vrátil do škôlky, začali rôzne "výstupy", ktoré zachádzali až do agresivity. Prešli 3-4 mesiace, keď nám konečne svitlo a vyhľadali sme detského psychológa (zistili mu Aspergera).

dity13
autor
8. jan 2015

@domak2 no tak tu oslavu dodrzim naisto, lebo nemam chut, aby tam mala svoje zachvaty a budeme utekat domo, to mi naozaj nechyba 😝

gretocka
8. jan 2015

@dity13 ahoj no u nas to takto vyhrotene nie je, ale nasa dva a pol rocna slecna si vie tiez riadne hlasno zavrestat.... to ze nepojde na preliezky a podobne - u nas to tiez zabera, nenazyvala by som to vydieranim, ja im to obom vzdy aj logicky vysvetlim... nechce si obliekat pyzamo - ok, ak sa hned neoblecies, uz nebude cas na citanie pribehu. Pouzivam tiez 1-2-3 ale nie len naratat ale poviem aj co sa po 3 stane, napr. pri tom obliekani, sa opytam ci sa ide obliect do pyzamka sama alebo ju mam ja. Ak povie, ze sama, tak jej poviem, ze naratam do 3 a zacne a ak nezacne, tak ju obleciem ja. A aj do dodrzim. Ked zacne, pochvalim ju, ked nezacne tak aj nasilu ju obleciem, ale popri tom jej stale vysvetlujem co a preco robim.

Zakazy maju zmysel u nas len ak suvisia s danou vecou systemom pricina nasledok.... nenajes sa, nemozes sladke. Neoblecies sa, o to kratsie budeme vonku. ...

U nas sa teraz za posledne mesiace rozmohlo, ze sa zacali bit. To je obcas tiez kovbojka zvladnut ich... pritom my ich nebijeme a tym stale aj argumentujem, ze sa k sebe tak nemozu spravat.

Kazdopadne prajem vela sil. Chapem, ze obzvlast v noci su tieto vystupy neprijemne. Len take napady... nepomohlo by jej navrhnut ze jej nieco precitas, zaspievat jej, nejaky plysak, ktory by bol pri nej ked nebude kricat... nepoznam tvoje dieta, tak neviem co ma rada, ale skus najst nieco...

A na zaver - viem, ze je to velmi tazke, ale skus sa sustredovat na pozitivne a dobre momenty, rozoberaj ich s nou a ked je v pokoji skus jej povedat aj o tom ako sa citis ked krici. Nepouzivaj spojenia, ze je zla alebo tak... hodnot spravanie a nie ju ako celok...

greeny
8. jan 2015

aj my sme to mali taketo obdobie, skusala som vsemozne aj po dobrotky aj po zlotky, nic nepomahalo len ignorovat (cez den) a v noci sa pekne prihovarat, u nas to bolo tak ze vravela ze vodu nechce ale v skutonosti ju chcela a vedela kvoli tomu revat aj 30 minut kym sa napila. a hlavne nam pomohlo ist cestou lasky, vela vela mojkania, pochval, venovania sa, malo kricania a trestania. tie deti si nejako este nevedia usporiadat v hlavach tie svoje emocie. trvalo to cca 3 mesiace

evita_g
8. jan 2015

@dity13 Skusim opisat nasu situaciu, mozno trosku pomozem. Moja dcera zacala takto vystrajat, ked mala cca 2 roky. Pripisovala som to detskemu vzdoru.Najhorsie to bolo po poobednajsom spanku. Zobudila sa "hore zadkom" a uz to islo. Vrestanie, nervacenie, nepomahalo nic. Ani po dobrom, ani po zlom. S manzelom sme boli uz zufali. Nieco som si o tom aj precitala v odbornej literature, no v praxi nie vsetko funguje 🙂 Trvalo mi rok a pol zistit, ako na tieto situacie reagovat. A stalo to vela nervov, kriku aj slz na oboch stranach 🙂
1.) Nesmiem zlahcovat jej pocity, ani ich popierat ("Nemas ziadnu pricinu, tak neplac!" "Preco places kvoli takej hluposti?!")
2.) Snazim sa vyjadrit, ako sa citi. Deti maju pocity, no nevedia ich pomenovat. Moja skusenost je, ze ked ja pomenujem jej pocit, moju dceru to upokoji. (Napr. "Si smutna, lebo si chcela dopozerat tu rozpravku, vsak?" "Nahnevalo ta, ze ti Denis nechcel pozicat hracku, vsak?")
3.) Ked ma fazu nie-nie-nie (vsetko odmieta), kladiem jej otazky (napr. o niecom, co by chcela robit, co sa jej paci, co ma rada atd.) az kym na nieco nepovie "ano". Vtedy akoby sa jej "prepne" mozog z "nie-rezimu" a uz dokaze normalne komunikovat.
Ked sa upokoji a spytam sa jej, preco sa tak spravala, vacsinou povie, ze nevie. Proste dieta je plne pocitov a obcas ich nezvlada. Na to sme tu my, rodicia, aby sme mu s tym pomohli. Hlavne je, aby si ty bola v pohode a reagovala s pokojom, akokolvek tazke to bude.
Rady typu odist z izby a pockat, kym sa upokoji... u nas to nefunguje. Objatie takisto nezabera. Najskor sa musi trosku upokojit, prestat nervacit a az potom ju mojkanim "dotisim". Ked som si ju chcela pritulit v tom zachvate, iba som to zhorsila.
Na tvojom mieste by som skusila reagovat asi takto. Dcera v noci zacne plakat. Ty uz vies, co bude nasledovat (voda, dzus, chodit z izby to izby atd.) To vsetko podla mna robi s cielom mat tvoju pozornost a blizkost. Preto by som sa jej este predtym, ako zacnes plnit jej vymyslene zelania spytala, ci jej je smutno, lebo je v izbe sama. Ci sa jej nieco zle snivalo. Ci sa niecoho boji. Proste snazit sa zistit, ako sa citi. Najskor zistit pocit a potom skusit zistit, ako by bolo mozne to vyriesit. Napr. povie, ze sa boji, tak jej navrhni, ze mozes zostat pri nej, kym nezaspi.
Ty svoje dieta poznas najlepsie, staci trocha vole a trpezlivosti a urcite prides na to, preco sa takto sprava. Ak sa to zacalo zo dna na den, podla mna za tym bude nejaky neprijemny zazitok. Nemusi to byt nic vazne v ociach dospeleho, no deti vsetko vnimaju 100x citlivejsie. Spolu to zvladnete, chce to hlavne pokoj. Drzim palceky!

andrema
8. jan 2015

@dity13 ahoj, no toto je ako moja starsia dcera a poviem,trva to do dnes...kto take dieta nema, tak podla mna ani nevie pochopit (teda nie ze by som chcela samozrejme niekoho urazit) ani psychologicka nevedela poradit, pretoze ked sme boli u nej bolo to ukazkove dieta...

katpetdo
8. jan 2015

@dity13 syn je inak dost silny introvert a mam pocit ze skolka nebola idealne riesenie. Toto spravanie je u nas iba v sukromi. V spolocnosti je velmi hanblivy a v skolke sa nestazuje ale obxas mam pocit ze si zlost, ze nechce byt v skolke vybija takymto sposobom. Vyskusam co radili niektore baby hore. Nerozumiem vsak preco muzovi vsetko funguje a takuto scenu mu urobil iba raz a potom sa v pohode dohodli. Ked som sla na to muzovymi tahmi tak som ho akurat este viac rozzurila.

dity13
autor
8. jan 2015

tak ja som uz zacala uplatnovat tu 1-2-3 metodu, a neviem, ci zabrala ako tak, lebo je to nieconove, ale docielila som, ze pozbierala stavebnicu, ktoru v hneve rozhadzala, a na pyzamo celkom zabudla 😠 teraz lezi v detskej, lebo vraj bola unavena, hocitomu neverim, lebo sa zobudila o 18tej po zachvate revu.. ale aspon je ticho!!!

dity13
autor
8. jan 2015

@katpetdo tak u nas je to opacne, este skor si s nou dam rady ja, ako manzel 🙄

dity13
autor
8. jan 2015

@arwen88 tak skusila som sa jej spytat, a nepovedala mi nic, len sa na mna pozerala... ako pisem, ona ani sama nevie, preco to robi...

lulu19
8. jan 2015

ahoj mne maly zacal toto robit tiez pred mesiacom .top bolo hrozne hadal sa m o zem v obchode .rev v noci cez den no hroza .nakoniec som zistila ze je unaveny A preto to robi .on my uz cez den nespava ale musi odychovat a z jedneho dna na druhy to preslo

arwen88
8. jan 2015

@dity13 ja by som sa jej pytala castejsie...mozno ostala len prekvapena, ze na nu ides takto...a mozno ti to ani nepovie..a keby sa jej spytali ucitelky v skole?to by sa nedalo?....daj potom vediet, ako ste to vyriesili, taka rada je vzdy nad zlato

domak2
8. jan 2015

@katpetdo niekde som citala, ze deti sa prave najhorsie spravaju pri mame-alebo najblizsej osobe pretoze vedia, ze pri nej mozu byt sami sebou, prejavit naplno svoje pocity a aj tak ich bude lubit ale v spolocnosti sa proste spravaju inak, aby boli akceptovane. 😉 Ked si to zoberes takto,nie je to az take zle. Proste ti veri natolko ze ti navonok ukaze svoje pocity aj ked nie su pozitivne.

vaapeter66
8. jan 2015

@domak2 toto vyskusam na mojom7rocnom,ked jaci...a ked zasadne s nicim,podotykam,s nicim,ani s jeho oblubenou cinnostou,nesuhlasi...

vaapeter66
8. jan 2015

@dity13 no ja myslim,ze dobre vie preco to robi,docieli co chce,len vam to nevie povedat,zr preco...

dity13
autor
8. jan 2015

@lulu19 no u nas je to skor naopak, zacala mi znovu spavat aj popoludni, ale to bude tym unavenim sa z revu... ked si par hodin povrieska, tak si aj sama lahne a zaspi 😖 ako aj dnes... zaspala popoludni na 1,5 hod. a o 22hej mi uz zasa povedala, ze si chce ist lahnut, lebo je unavena. a aj sama v detskej zaspala...

sirene
8. jan 2015

V skolke zrejme potlaca vela emocii, dostava vela prikazov, ma stanovene uzsie hranice ako doma. Tak ten ventil niekde musi vypustit a asi sa to v nej hromadilo, az prasklo. Neustupuj jej donekonecna. Stanov si hranicu za ktorou sa nocne seansy koncia a hotovo. Mozno by na upokojenie pomohol rozhovor - co robila cez den, co sa jej pacilo a co nie...a co by chcela robit nasledujuci. Ja sa tak s mojou vecer pred spanim chvilku rozpravam a zrazu mam akosi blizsie k jej detskemu svetu. A tvoju dcerku by si tak mohla na nieco namotivovat - napr. "Zajtra ked prides so skolky si budeme spolu vystrihovat. Ale teraz uz spinkaj aby si si oddychla"

dity13
autor
8. jan 2015

@sirene no akoby si mala kameru u nas v detskej, pocuvaj 😉 dnes som jej presne toto povedala. som sa jej pytala, ako kazdy vecer, ci chce, aby som si k nej lahla ami povedala, ze nie. tak jej hovorim, ze dobre, ze nech si oddychne, aby bola rano silna, ze sa pojde do skolky hrat a ked pride domov, tak pojdeme na ihrisko, ak chce ist. jasne, ze odpoved bola, ze aaannoooo.. ja sa jej stale pytam, ako bolo v skolke, s kym sa hrala, ci sa jej pacilo, atd. aj ucitelka ma informuje kazdy den. ako pisem, doteraz smetieto stavy nemali, a bolo to uplne ine, mali sme nejaky ten nas denny rezim, v noci sme spali a tak sme rano vstavali vsetci oddychnuti... ale teraz?? cakam, ked ide do skolky, ze nieco dospim....

danka79
8. jan 2015

@dity13 Podla toho čo popisuješ, je to taký silnejší vzdor. Viem o čom hovorím, dcéra bola dosť vzdorovitá okolo 2r. a keď sa narodil syn. Už vtedy som bola hotová,ale čo mi predvádzal syn,tak to to bolo niečo ako píšeš ty,ale dlhodobo. Začal už cca 1,5r.,a vrcholilo to v 3r. Občas keď si na to zaspomínam a poteším sa že to už máme za sebou, tak akoby naschvál mi predvedie hroznú hystériu. Mám pocit,že by som o tom knihu mohla napísať. Skúšala som všetko možné. naozaj.
nechaj si poradiť od mám,ktoré mali alebo majú také dieťa doma. Tie,ktoré majú kľudné deti, tak si to ani nevedia predstaviť. Je to šialené, boli dni,keď dlhšiu časť dňa prereval, kratšiu bol ticho. Mala som pocit,že skončím v kazajke. Bola som radiť u psychologičky,lebo som už nevedla čo ďalej. Zhodli sme sa že je to dráždivý typ a príliš veľa vnemov ho rozhádže. Potom som si to uvedomila. Naozaj to tak bolo a je doteraz. Práve teraz cez vianoce a dovolenku sme mali hysáky ako za starých čias (syn má 4roky). A to len preto,že vyšiel zo svojho stereotypu škôlka,von,domov atď..Nevedela som sa dočkať začiatku škôlky. Takže vyskúšaj príliš dieťa nerozrušovať, napr.veľa návštev, kino,obch.centrum a pod..ty si svoje dieťa poznáš a môžeš aj sama na to prísť čo to spúšťa.Aj keď niekedy to je z čista jasna..ako sa prepne do šialenstva tak sa dokáže zase dostať do normálu..hrôzna..ako schyzofrenia..Čo ma teší je že z toho vyrastú. Dúfam,že platí reálne, že ak má silný vzdor,puberta by mala byť ľahšia. A genetika robí tiež svoje, ja som sa tiež hádzala o zem keď som bola decko a revala som celé hodiny. a ešte jedna rada- mňa často aj úmyselne vytáčal, napr.niečo rozhádzal,vylial. Pomáhalo,keď som ho ignorovala. Reagovať úplne opačne ako čaká, teda nenechať sa vytočiť,lebo o tomu išlo. Vyrazila som mu zbraň z ruky. toto ale netuším prečo robieval,tieto provokácie.
Držím palce nech to prejde čím skôr.

timea7
8. jan 2015

@dity13 preboha len nie žiadnu rozprávku o tom, že ju vymeníš za iné dievčatko!!!!! Tvoja dcéra jednoducho skúša, pokiaľ až môže zájsť, že to nerobila a teraz to robí, je normálne, veď sa vyvíja. je len na tebe, čo s tým urobíš. Ale v každom prípade musí vedieť, že ju máš rada. Aj keď vrieska, aj keď sa hádže o zem pol hodinu v kuse. Je smädná? Priniesť vodu. Nechce? Má smolu. Popredu jej povedz, že jej nič iné na pitie brať nejdeš, že keď chce vrieskať, nech si vrieska, ale aj tak nič iné zobrať nepôjdeš. Ona zistila, že ťa jej správanie, rozhádže, tak má zábavu. Možno využila to, že cez prázdniny neboli také pevné mantinely, ako keď chodí do škôlky. Tak prečo ich ešte trochu neposunúť? Keď začne vyvádzať, povedz jej, že sa ti to nepáči. Keď neprestane, zopakuj jej to s tým, čo bude nasledovať, ak neprestane. Ak pokračuje, splň to, čo si sľúbila. Musí sa naučiť, že môže síce robiť čokoľvek, ale následky si ponesie veselo sama. V žiadnom prípade ju nepodplácaj tým, že jej budeš niečo sľubovať, ak urobí to, čo chceš. vo vzácnych chvíľach, keď je kľudná sa jej venuj, aj keby si týždeň navarené a oprané nemala. Vymysli zaujímavé činnosti, mrkni na stránku www.montessoridoma.sk

dity13
autor
9. jan 2015

@danka79 dakujem za odpoved, ani si neviete vsetky predstavit, kolko sily a pozitivnej energie mi davate vasimi radami a skusenostami, ked viem, ze niekto si to tiez prezil a ze v tom niesom sama... tiez si myslim, ze jej velmi nepomohli vianocne prazdniny, ale musim povedat, ze my sme praveze naopak takmer nikde neboli, kedze sme boli celorodinne chory. skor som si myslela, ze je unudena, a preto tak vyvadza. vzala som ju jeden den k jej sesternici, ktora je o rok starsia, aby sa pohrala, ale po pol hodinechcela ist domov..je fakt, ze v poslednom case sa neznasaju dobre, ked bola moja mladsia, tak ta druha na nu ziarlila a vkuse ju bila a brala jej veci, no a teraz, ked dcera podrastla, tak uz nestoji a nenecha sa bit, a samozrejme, sa brani. cize sa vkuse vadia, natahuju, a co ma znepokojuje najviac, ze aj ta moja zacina dvihat ruku, ze ju udrie, ale pritom na mna pozera, lebo vie, ze ju vyhresim...

natalym
9. jan 2015

@domak2 Prečo? Nie je to tak naozaj? Ona sa tak cíti, dieťa musí vedieť ako sa cíti. Nemám to odkiaľ zistiť a a pochopí keď trochu preháňame.

timea7
9. jan 2015

@dity13 najmä sa v žiadnom prípade nezačni obviňovať, že si zlá matka, že robíš niečo zle!!!! Žiadna z nás nemá ani patent na rozum, ani vysokú rodičovskú a každé dieťa je iné, niektoré prejde cez pubertu ani nevieme ako, z niektorého sú všetci naokolo na pokraji nervového zrútenia. Neexistuje univerzálny recept, žiadny nefunguje na každé dieťa rovnako, ale jedno viem určite, mám to tisíc krát overené na rôznych typoch detí z rôznych rodín - more lásky a pevné hranice. Drž sa, aj toto obdobie prejde.

dity13
autor
9. jan 2015

dobre ranko, idem vam teda popisat nasu vcerajsiu noc. hm... dcera zaspala okolo 22hej, hoci vacsinou v tomto case uz spi, nechala som ju dlhsie hore, lebo spala aj popoludni. zaspala sama, v tomto nastastie problemy nemame, sama ma posiela prec z izby.. prvykrat sa zobudila asi o pol jednej. kricala, ze ma sopel, tak som ju sla utriet, a v podstate v priebehu par minut zaspala nazad. som ostala v soku, musim priznat. druhykrat sa zasa zobudila o pol 4, a zacala tie klasicke vymyslania. spravila som to, co chcela, povedala som jej, ze musi teraz spat, a prestat rozpravat, lebo je noc a o par hodin musi vstavat do skolky, ze aj ja som unavena, a je mi zima, tak ak chce ostanem pri nej, ale nechcela. tak som sla prec. potom si mrncala svoje, a kedze to boli len hluposti, nesla som vobec do jej izby. potom si zmyslela, ze chce cikat. tak som ju vzala na wc, nazad do izby, zas to iste som jej povedala, a ze ak neprestane uprostred noci vykrikovat, tak pojde do kuta, aby porozmyslala, co robi. na chvilu bola ticho a kedze zas zacala, len som ju zobrala do obyvacky, a potme dala do kuta. samozrejme, ze sa jej to nepacilo, tak jej hovorim, ze ci si teraz ide lahnut, a bude tichucko, aby bola oddychnuta a silna na rano, ze pojde do skolky, hrat sa s detmi, tak povedala, ze ano. dala som ju lahnut, len mi povedala, aby som nesla prec, ale nemam si lahnut vedla nej, a to bolo vsetko... ostala som pri nej asi 15 minut a spala zasa! huraaa, sice nam to trvalo cele asi 1,5 hodiny, ale bez hysterickeho vresku, len s mrncanim! to je uz len pokrok, ze sme konecne nezobudili svokrovcov o poschodie nizsie 😝 cize zatial, nam zabrala metoda 1-2-3 a do kuta. rano zas nechcela ist doma na wc, ale povedala, ze pojde v skolke, tak som zvedava. tiez som jej slubila, ze ak mi ju pani ucitelka pochvali, ze bola poslusna, a aj vsetko spapala, tak ju popoludni vezmem k jednej jej kamaratke, aby sa pohrali. no, drzim sama sebe palce, nech to ma nejaky vysledok... 😠

dity13
autor
9. jan 2015

@timea7 vies ja sa skor obvinujem, ked mi povolia nervy a na nu nakricim a zbijem... 😔

timea7
9. jan 2015

@dity13 nom kričanie nie je dobré, tým jej len pridávaš vodu na mlyn, zisťuje, že jej chovanie má odozvu, ale nie si stroj, si človek. Skús sa s ňou porozprávať, že si smutná z toho, ako sa správa, ale nie dlho, alebo jej s plyšákmi zahraj jednoduchú scénku. Jeden bude predstavovať ju, jeden teba, prípadne dvaja teba a muža. Ona sa v tom určite spozná. A začni tými tromi krokmi, ktoré som ti opísala. Nehodnoť nikdy ju, že je zlá, urevaná.....nikdy! Hodnoť jej správanie, ak robí to, čo robí, pripomenutie, že jej správanie je nevhodné, potom znovu pripomenutie aj s upozornením, čo bude nasledovať, ak neprestane, v treťom kroku trest. Ak robí cirkus večer, v noci, to je už unavená, snaž sa jej s kľudným hlasom povedať, že keď chce kričať, vrieskať, nech kričí, môže, ale ty ideš pozerať TV, lebo ty ju nemusíš počúvať. Ona musí zistiť, že ten cirkus, ktorý robí s tebou nepohne (aj keď chápem, čo to robí v tvojom vnútri). Tie pevné pravidlá sa mi osvedčili vždy. Nejde o to, dieťa zlomiť, treba mu ukázať, že ty nemusíš tolerovať všetko, čo si zamanie.