Obdobie vzdoru dvojročného dieťaťa

very22
12. nov 2013

Ahojte,
chcela by som rozdiskutovať túto tému, pretože ako veľa mamičiek vie je to najťahšie obdobie pre nás rodičov ale aj pre naše zlaté ratolesti.

Ja konkrétne mám problém s mojim synom, ktorí má 2 roky a na slovíčko "nie" reaguje hnevom, plačom, krikom a hlavne čapcovaním toho kto je najbližšie. Ak niečo nieje po jeho tak poškriabe, čapne, kopne.
Ja som už vyskúšala dohováranie, vysvetľujem mu stále dookola že sa to nesmie, nepatrí, dokonca už zato dostal i na zadok no nič nezaberá. Dokonca ak mu chce niekto niečo vziať alebo on niečo chce a nedostane tak čapne.
No rada by som od vás mamičiek ktoré si týmto vzdorovím obdobím prešli alebo prechádzate vedela ako ste zvládli, zvládate danú situáciu.
Ja už fakt neviem ako na toho môjho syna mám ísť aby aspoň prestal ubližovať ak nieje po jeho.
Všate píšu treba vytvoriť pre dieťa mantineli aby sa malo o čo oprieť ale nikde nepíšu ako na to.

Rada si prečítam všetky názory a rady od mamičiek, prosím píšte a vyjadrujte sa k danej téme. Ďakujem

very22
autor
16. nov 2013

@123maminka ja mu dam volnosť, a aj som rada že je živí a zdravý no musí sa naučiť že po vode môže behať v gumákoch a nie v kopačkach a tiež musi mať nejake pravidla i vonku inak by to zle dopadlo. A zle si to zrejme pochopila, veď nemôže nechať syna skakať po barine a blate ved to speje k chorobe ked ho neprezlečiem , a prezliekať ho za každým skokom do vody je nelogické. Začo ma potom to dieťa bude mať keď mu dovolím všetko vonku len aby mal volnosť? Tak ako aj doma tak aj vonku musi dieťa vedieť že treba poslúchať a vedieť čo môže a čo nie. A čo sa týka tej volnosti tej ma dosť až moc no pravidla sa musí naučiť a rešpektovať. Jednoducho gumáky su do vody a kopačky nie !

shelly666
28. nov 2013

@jul11 mozno to vyskusam co ten dr. hovori.. moj chlapec je velmi tvrdohlavy

natalienkan
30. nov 2013

Mile mamicky dost dlho som. citala vase prispevky som matka ktora ma 2 rocnu dcerku ked je v pohode hodinu denne je dobre.. nase obdobie vzdoru je uz asi pol roka a bojujem s rym a aj sama so sebou...... neviem si radi lebo vsetko co ste pisali mame doma a vela krat som to riesila ako ste pisali ale neviem u nas to nejako nepomaha ...jedenie beha vsade s jedlom ja jej ukazem ze sa s jedlom nebeha a ze musi sediet pri stole ale vsaďe inde to je len nie na stolicke...vsetko chce jest sama. ak ju krmim tak nervy a hadze sa o zem a ona si da 2-3 lyzicky but to obrble alebo aj vypluje alebo to hadze o zem. ked odide tak ju zasa vratim ale marne.... ked nieco. chce a nedostane a. hodi sa o zem. a neplace. ani 10-20 min ale pomaly 40/50 min. ja ju ignorujem ale moc to nepomaha ak. chvilku chcem pozret nieco ked varim ci.zehlim tak to je samovrazda... Bije sa alebo bije priatela ci mna no posledny. mesiac sa zacala bit sama venujem sa jej od rana do vecera ucim sa s nou zvieratka z kniziek a vonku sme aspon hodinu denne uz. neviem co mam robit skusam to po dodrom vysvetlujem ale nic ale uz ked ma moc. vytoci tak. uz jej dam aj po riti lebo ked idem niekam ci doktorke alebo do obchodu vsetky podlahy poutiera co sa hadze o zem uz ani kocik nenosim. co som ju nechala. nech. si vybije vonku. energiu ale. je to mam pocit rovnake a niekedy aj horsie uz. neviem ako. na nu a to som zakazala vsetkym znamym a aj priatelovi, aby jej nekupovali sladke a hlavne cokoladu inak je hyperaktivna ako cert ....poradte mi prosim

vevesh
30. nov 2013

@natalienkan
co ja som so svojimi detmi stravila casu=venovala sa im....boli casy, kedy ani na zachod som nemohla, varit/prat/pratat jedine s kvikom..
s tym jedlom som to mala aj ja. ak nechce jest, nechaj ju ist prec, nenut ju nasilu byt pri stole...cimn viac tlacis, tym viac vam bude vystrajat...... u nas nepomahalo ani vysvetlovanie, ani krik, vyhrazky a ani "vychovna" po zadku 😒 po vsetkom sme to riesili tak, ze ked sa zacala hrat s jedlom, vypluvat ho alebo valat sa po stole/stolicke, poslali sme ju prec od stola do inej izby(detska, obyvacka ako ona chcela) a ostala hladna.nenukaj ju nicim, nechaj ju samu vypytat... nasa si neskor sama jedlo vypytala a normalne jedla aj v pokoji za stolom 😉 a fungujeme doteraz takto...ak nechce jest, neje s nami..
co sa tyka valania (to maju moje deti zdedene po mne, zacali sa valat uz ako 7 mesacne ak nebolo po ich, ja som s tym prestala ako 10r, tak sa mam na co tesit...), co som sa ja najedovala, ako povytierala starsia vsade kazdu zem 😠 a tym ze byvam v nemecku, tu ludia reaguju divne na taketo jedovate spravanie, kazdy na teba pozera ako na mimozemstana, dobreze niektori nezavolaju rovno socialku, ze ako si tomu dietatu ublizila a preco mu neurobis po voli 😠 😠 😠
teraz (ako4r.) ked sa mi hodi napr. u lekara (napr. mne brali krv a jej nie...) tak poprosim sestricku o ten leukoplast na ranu(resp. to nosim preventivne so sebou) a hned je v pohode. v obchode to riesim tak, ze aha komu nekupime jogurtik/ovocie/uhorku/proste to co ma velmi rada na jedenie...a ked sa hodi na ulici, tak pokial nikto nie je nablizku, tak jej poviem, ze nech ide sa povytierat k najblizsiemu stromu, tam je spinavsie....a ak su nejaki ludia okolo tak jej dohovaram, ze to robia predsa babetka a ona je uz velka kocka alebo ze pojdeme sa pozriet na vlacik (5 min od nas je draha metra) a pod.
a sladkosti to je mor 😠 😠 😠i ked som to zakazala, tak vsetci jej kupuju co si zapraje (okrem mna- v tom som tvrda) ale zasa uz sa casom naucila, kde su u mna hranice....
hlavne vonku ked ste nebi, nekric...predychaj, narataj do 10 a skus, co by nanu posobilo, kedze kazde dieta je ine a ma ine zaujmy...na bitku a na krik si dieta velmi rychlo navykne a zisti, ako na teba a kde mas slabe stranky...

vevesh
30. nov 2013

@natalienkan a este co sa tyka toho jedenie "ja sama"..pri obidvoch som mala tzv "kydackove" oblecenie, kt. som im davala na jedenie, rozprestrela som noviny resp. gumeny obrus na zemi a dala som jedlo na tanier, nech si sama berie (kedze vsetky ostatne metody krmenia u nas zlyhavali),sice bola spinava az za usami, ale bola najedena a ja v klude bez hisakov 😉 neskor som vsetko, co sa dalo rezala na stvorceky, obdlznicky, kolieska....teraz uz obe jedia za stolom s priborom a v pohode... 😉

natalienkan
30. nov 2013

....ked sa mi k hodi u lekarky o zem tak ju len zoberem na ruky do vnutra a polozim na zem ci postielku ale ak je to v obchode tak poviem Ninka pozri kupila som ti jogurtik a kto ho spapa s roztekom ak budes zla tak ti ho zjem alebo pozri ak budes dobra'tak ho spapas cely sama najprv to pomahalo ale bola som v zahranici a to bolo zaciatok vzdoru, na cypre tiez volaju rychlo urady lebo ja ju uz tyram ale to uz je mimo ja som uz na slovensku a je to aj tak velmi tazke kazdy si mam prezera ako by som bola krkavcia mama ale teraz som to zacala riesit tak ze rob si hanbu sama a idem za prvy roh alebo aspon 10 krokov od nej prec a zavolam ak sa do 5 sekund nepostavis ja ta tu necham .... ale niekedy poviem Ninka ak sa postavis pojdeme pozret zvieratka ktore ma rada ja jej ich vymenujem ( havka, cicu vtacika ) proste uz viem co mame radi a co ju zaujma a hlavne pozna ale aj to nie vzdy...

natalienkan
30. nov 2013

a prosim ta ako to riesis ak
mas polievku alebo nieco podobne ja jej davam vela husteho ale polievku chcem davat ja ako. by sa mala krmit sama

vevesh
30. nov 2013

@natalienkan toto "necham ta tu/rob si co chces" teda u nas nepomahalo...ona ostala lezat na chodniku aj 20 min(to je to najdlhsie co som vydrzala ja...) skor pomahalo ze bud dostanes alebo nie, uvidis alebo nie...take polovicate, ze ja ti zjem,kupime ale nedostanes, necham ta tu (lebo ona vedela, ze by som daleko nezasla), urobis si hanbu nou ani nehlo....raz dokonca kvoli mne uzamkli cele hmko (najvacsie v juznom nemecku), co sa od nervov skryla ( 😔 pretoze nesiel detsky televizor) a ja som ju nevedela nasjt 😔

vevesh
30. nov 2013

@natalienkan k polievke rozok alebo chlieb na male kusocky natrhat a nech si moci...a tak papa 😀

very22
autor
6. jan 2014

Prepačte dlho som tu nebola no skúšali sme a sú výsledky. 🙂
Tak od toho pána dr. nam to nezabralo a ešte sa nam aj smial a potom pokračoval dalej vo svojom truci. U nas zaberá odnesenie nasilu do inej miestnosti a tam si sním sadnem a po ukludnení mu vysvetlím otáskami na neho čo robyl a prečo sa to tak nerobý a potom mu názorne ukážem ako sa daná situácia mala riešiť. Trochu komplikované ale zaberá to - pochopí že spravil zlú vec a zároveň vie ako ju má nabudúce riešiť.
NAPR. : nechcela som mu dať salomku lebo už ich zjedol veľa a inokedy by sa hodil o zem, začal ma byť, hádzať veci ale...... teras mi povedal dobre asi by ma bolelo bruško že? tak si dám zajtra a odišiel sa hrať s autami.
No skoro som odpadla takže ja som si ten systém našla ale to je len 1 z 1000 správne inak ešte bojujeme a verím že ras dobojujeme k cielu.
A ozaj ak ma začne udierať tak ho pošlem okamžite si udierať do boksovacieho mechu ktorí dostal od ježiška pod stromček s lístočkom neudieraj mamu, tatu a nikoho udieraj iba mňa. No zatial to zaberá tak uvidím pokial. 🙂

Vonku mi už neuteká lebo zhoda náhod sme išli von a sused si robil srandu zo syna a strašidelným hlasom mu hovoril podaj mi ručičku maličký - vtedy môj syn otvoril práve dvere na chodbu a len toto počul no nevidel. Dvere sa rýchlo zatvorili a plač. Vysvetlila som mu že ak sa bude držať vždy pri rodičoch a nebude utekať tak sa nemá čoho báť a od vtedy neuteká hlava nehlava ale len potial aby mal istotu že nás vidí a nieje daleko 🙂

very22
autor
6. jan 2014

S tým jedlom to riešim tak že odložím a dovidenia dalšie jedlo je bud večera alebo obed podla toho kolko je hodín a u nás to zaberalo u staršej dcéry tá ma teras 9 rokou a zaberá to aj pri synovi. lebo zistili že ak sa nenajedia nedostanú ani sladké a ani nijaké až na další chod.

mumofone
6. jan 2014

Ahojte, ja mam 3rocneho synceka, vo viacerych prispevkoch sme sa ''nasli''; nam velmi pomohlo stravovanie spolu, i ked malu porciu, ale musime jest s nim, aby videl, ze rodina je spolu a pri stole, nie v obyvacke pri rozpravke atd, ale pri stole.. takto nam uz neodchadza od stola, az kym sa nenasyti. Naucila som ho ''pomahat'' v domacnosti, prestriet stol, zapnut mi pracku, spravit si toast, malickosti ako take, oni sa vsetko ucia, pozoruju. Niekedy i on ma vybuchy zlosti, hlavne ked sa nevieme dorozumiet, komunikacia v dvoch jazykoch je narocna, ale zvykame si. I si tlapne po cele a povzdychne si, ale musi sa opakovat i on. Presne co ste pisali, opakujem tu istu vetu i 4-5krat kym ju ''pochopi'', stale mu dam na vyber, kedze to slovo nie dako nema ani on rad 🙂 A ked uz niet pomoci, tak ho posadim na schody a ma 5-10 minut ''time out'', kym sa neukludni, potom ho necham ospravedlnit sa, a ide sa dalej, akoby sa nic nestalo! Strasne vela trpezlivosti treba, aj u nas bolo ked sa nieco nepacilo, udrel nas! Tak sme mu povedali, ze to sa nerobi a nechcem to vidiet este raz, co i zabera! Chodi do skolky, pravdaze tam odpozoruje spravanie ostatnych, potom to skusa i doma,,, ako citam prispevky, su ako od nas 🙂 s nami sa hral schovavacku v tesco extra, a ked sme ho po case nasli, tak potom klamal, ze to my sme sa mu skryli a nevedel nas nikde najst! 😀

marika39
6. jan 2014

U nás obdobie vzdoru trvalo skoro rok, a absolútne nič nepomáhalo, nejak to prešlo samo . Malá má teraz 3 roky a je už rozumnejšia, skôr si dá niečo vysvetliť ale z tých rád čo som si tu prečítala u nás nezabrala ani jedna , proste to prešlo a som fakt rada že to už máme za sebou. 🙂

very22
autor
8. jan 2014

Nám to tiež už ide no včera sme boli v detskom kutiku medzi deťmi a zasa poštípal a poškriabal dve deti. Tuto nám to akosi nejde ani vysvetľovaním, ani ospravedlnovaním ani nijak. Jednoducho ak mu niekto zavadzia, alebo chce to čo aj on tak bes slova a meškania ublíži. Skúšala som mu dookola vysvetlovať že sa to nesmie, dokonca som mu to aj vracala no nezaberá a nezaberá ani to že príde za dieťaťom a ospravedlní sa lebo za chvýlu to zopakuje znova.
Tak babo raď ako sa vraví :(