Od koľkých rokov vám deti pomáhajú v domácnosti?

magdalenka4
14. nov 2013

Odkolkych rokov by ste nechali vase deti pomahat v domacnosti? Vynasat smeti, utriet, umyt riad, zametat a pod?

ianitka
14. nov 2013

cca od roka sa snazi "pomahat" a teraz pomaha uplne super 🙂

lucia_089
12. mar 2019

@magdalenka4 Náš Malý má 2 rôčky, sám vysáva (najradšej by celý deň samozrejme s takým lahučkým vysávačom čo je iba na batériu ale vie ho dať aj nabiť), vytriedi príbory z umývačky do priborníka, handričkou si poutiera prach na poličke a hračkami, vie povkladať špinavé prádlo do práčky (vďaka dotyk.obrazovke aj poklikať kadejaké programy 😅), ponosiť napr.jogurty z nákupnej tašky do chladničky, odniesť smeti (napr.daky papierik) do koša, samozrejme upratať si svoje hračky, do ničoho Ho nenútime - sám sa zaujíma čo robia rodičia a chce všetko skúšať. My s manželom sme za to nechať deti skúďať ak chcú (pokým to nie je nebezpečné pre ich vek) ale nenútiť ich (pisala to aj Aldort vo svojej knihe) a funguje to 😉

lucia_089
12. mar 2019

@lucia_089 *skúšať

wieruska1
12. mar 2019

V podstate odkedy sa cielene pohybuju a rozumeju. Primerane veku- odniest tanier do umyvacky, spinave do pradla alebo smeti do kosa zvlada dvojrocak. 7 rocna urcite nacisti zeleninu, povysava alebo vytrie podlahu. To ze si po sebe uprace a ustelie povazujem za samozrejmost. Urcite si vy rozkrojit a natriet rozok, ohriat jedlo v mikrovlnke a obriadit brata.

dracikdrahosko
12. mar 2019

Ja som malého "zapriahla" už ako jeden a polročného keď som si všimla, že veľa už rozumie a začali sme ukladaním hračiek. Vždy mu samozrejme pomôžem aj ja, nejde mi o to, aby ich uložil sám, ale aby som ho motivovala. Praktizujem to dodnes vždy pri odchode z domu aj pred spaním. Okrem toho sme si všimli, že náš malý veľmi rád pomáha a je pri všetkom možnom, preto som postupne prešla aj na činnosti ako je vyberanie riadu z umývačky, podávanie štipcov, vkladanie bielizne do práčky. Vždy keď niečo robím, snažím sa tiež ho zamestnať, keď to ide.