Od koľkých rokov vám deti pomáhajú v domácnosti?

magdalenka4
14. nov 2013

Odkolkych rokov by ste nechali vase deti pomahat v domacnosti? Vynasat smeti, utriet, umyt riad, zametat a pod?

nikolet_89
14. nov 2013

@magdalenka4 ahoj podla mna 5-6 rokov zalezi ako daleko mate smetiaky a ake krehke nadobie 😀 kamoska ma prvacku a smeti chodi asi rok vynasat, ale je pravda ze ich ma hned oproti brane a riadi jej da umyvat vzdy po ranajkach lebo ich nieje vela aby chytila tu obratnost...horsie je ked si mala zobere kybel z vodou a umyva dlazku 😀

vieruna
14. nov 2013

Ja som prave u nas zaviedla sobotnajsie vysavanie. Postupne budem pridavat nakladanie umyvacky atd. Starsi ma 7 mladsi maju 5. Jeden mladsi zameta dobrovolne.

anjelik2509
14. nov 2013

@magdalenka4 naša má 3 roky a už sa sama chytá pomáhať...včera sme boli nakupovať, tak vykladala na pás nákup z koša a potom ho aj pomáhala tatovi naložiť do tašiek..A aj doma chce pomáhať, umývať dlážku, vysávať a tak....Ale je to možno len také opakovanie po dospelých, neviem 🙂 Ale taký 6-7 ročný školák by už mohol aj tak naozajstne doma pomáhať si myslím 🙂

matozazzo
14. nov 2013

U nas to ide akosi postupne. Ked manzel vysava,starsia 6r mu pomaha,utiera prach. Ked vykladam mycku,ona so mnou,asi 2x ked som varila ju zacala vykladat sama 🙂 Pomaha mi napr.vybrat pradlo z pracky,ked varim,miesa. Dokonca aj 2r uz chcepomahat,tak napr.odlozi varesky,pribor,nastrka veci do pracky, kos vynasame my,je velky,to by neuniesli. St.si odklada sama veci do skrine a rano ustiela postel uz asi rok (upravi vankus,perinu). Pri nakupe pomaha davat do vozika,v tescu prechadza tovar cez citacku. Nenutime ju a preto to robi rada. Mna nutili a vsetko sme robili s odporom. Pomahat je jedna vec,ale u manzela to potom vyzeralo tak,ze skoro vsetko robili deti :( sice ked boli starsi,ale u nas si kazdy pratal po sebe,a v inych veciach sme sa dohodli.

masinka
14. nov 2013

uplne odmalicka 😀 - odkedy stvornozkovali, podavali mi pradlo z kosa ja som ho vesala (aj ked to, co mi inac trva 5 minut, sa natiahlo na pol hodinu ) , ked sa vedeli postavit, tak nebolo vacsej zabavy, ako pchat spinave pradlo do pracky, alebo ciste z pracky vyhadzat do kosika. Mame taku detsku supravu ze metla, mop, vedro, tak v kuchyni odusu zametali, ked sa vysavalo, tak pomahali so svojim Fisher Price vysvacom, od 4 rokov uz skusali aj s naozajstnym . Pri vareni supu cibulu aspon z tej vrchnej supky, mrkvu so skrabkou vedia ocistit asi od 3 rokov.... Ked treba, dostanu do ruky spongiu a drhnu umyvadlo od zaschnutej zubnej pasty.....
treba ich zapajat kym to este maju ako hru a zabavu, najstarsia uz teraz aspon detsku a obyvacku vysava "povinne" .... bude mat 7 rokov a zacina mat take pubertacke maniere - mne sa nechce a preco ja ? nakoniec to urobi, aj ked oduta, tak keby som s tym prisla teraz ako s novinkou, tak by som ju k tomu asi nedonutila ....

horana
14. nov 2013

Ide o to co navyas pomocou v domacnosti, kazde temer kazde male dieta chce mame "pomahat" a aj za cenu ze narobi viac skody nez uzitku je dobre umoznit to. Mava vtedy velke prirodzene nadsenie. Potom to ide tak samovolne, uz od maleho mala, moze dieta trosku pomoct s upratovanim svojich hraciek, polozit nieco na policku, pomoct prestriet, otvorit dvere, pomiesat nieco v hrnci, polozit si rovno topanocky, pozmetat aspon cast niecoho vysypaneho na lopatku, ist hodit nieco do kosa, to su kopce uplne mini cinnosti ktore same o sebe ani nie su pomocou ale hrou a treningom motoriky, ale vyzyvame dieta ci by nam takto nepomohlo, sem-tam. Postupne zvysujeme narocnost ako sa zvysuju schopnosti dietata. Zaclenujeme ho do chodu domacnosti. Je tam prirodzeny prechod ziadne take ze doteraz nic a zrazu zoznam cinnosti. V tomto zmysle pomahaju vlastne akoby odjakziva, jak vedia chodit...
Ma fascinoval dokument o mongoloch v stepi ako ziju, u nich 4 r dieta, rano vstane, obriadi zvierata, naje sa, vysadne na svojho ponika ktoreho si predtym sam nastrojil a ide past, vrati sa vecer. Akoze temer uplna samostatnost. Nie je o com 🙂

lulistek
14. nov 2013

Ja ked som mala 6 rokov, tatino isiel so mnou do detskej izby (ktoru som mala spolocnu s bratom) a povedal ze kazdy vikend tato izba bude upratana. A takisto som chodila na nakup aj skoro pol kilometra

bubelko
14. nov 2013

@magdalenka4 v podstate od malicka. zaciatok je upratovanie si vlastnych hraciek, pozbieranie smeti - vynasam ja, hoci starsi by aj siel, ale nedociahne este otvorit kontajner, vykladanie nakupu, urobenie si posteli, odnasanie tanierov zo stola.... skratka robia vsetko to, co dokazu zvladnut 😉

bubatinko
14. nov 2013

no mojich synov vediem odmalicka aby pre nich bolo samozrejme, ze si po sebe upracu hracky, ze vecer izba musi byt upratana, ze oblecenie spinave sa zanasa do kosa na pradlo.... oni radi vysavaju, tak im dovolim aby si svoju izbu povysavali sami, strasnu radost maju z toho....zatial :D ... triedime odpad ako plasty a papier tak flase stlacaju oni ... smeti vynasame ked ideme z domu, starsi syn by to nemohol sam robit, na bytovke mame vhodove dvere ktoré su tažke ako fras aj ja mam problem ich otvorit ;) .... inak ich nenutim do domacich prác, ale kedze odmala je pre nich normalne robit veci co "vyzadujem" nijake problémy zatial niesu berú to, ze to tak ma byt... a vidia, ze aj tatino nemá problem s dom. pracami tak dufam, ze v buducnosti nejake výrazne problemy nebudú :D

mimake
14. nov 2013

v ramci hry hned od malicka. Nasa ma 9mesiacov a ukazujem jej ako treba ponozticky aj odlozit do suflika nie len povyberat 😉 Ale ako povinnost by som to zaviedla rok pred nastupom do skoly. Aby vedela ze uz musi byt zodpovedna.Pre nadmieru akcne deti aj skor ;-D

zuzkanik
14. nov 2013

Diskusia ako vyšitá pre mňa. Mám doma 11-ročnú dcéru, ktorú treba do všetkých domácich prác tlačiť. Pritom sme jej od malička vôbec nebránili v tom, aby nám pomáhala, dokonca ako 3-ročná so mnou utierala prach, ja na mokro, ona na sucho. Teraz sa jej však nechce vôbec nič. Dala som jej na starosti dve úlohy - v sobotu povysávať celý byt a počas týždňa vynášať smeti, aby mala dosť priestoru na koníčky a školu. Ani to sa jej však nechce a stále má nejaké pripomienky. A keď ju poprosím, aby trebárs vybrala riady z umývačky, alebo si poriadila stôl v detskej, proste nie... Osobne si myslím, že detí sú schopné primerane veku pomáhať pri domácich prácach už v tých 5-tich - 6-tich rokoch. Otázne je, ako ich k domu nenásilne dotlačiť. Kamarátka má tri deti vo veku 11, 9 a 7 rokov a tí teda od malička fičia jedna radosť. A to je najstarší chlapec.

michaela.g
14. nov 2013

@magdalenka4 mala mi pomaha od malicka, len co zacala chapat ze to patri tam a to sa vesa a pod... teraz uz umyvacku vie presne co kam patri a to ma 2,5 roka.

Pamatam si ze ked som bola mala, tak vacsinou ked som isla vysypat smeti tak mi tam padol aj kos 🙂, vtedy este neboli saciky chodila som s plastovym kyblom.

zuzkanik
14. nov 2013

@bubatinko Tento prístup sa mi veľmi páči a aj to, že vašich synov takto prirodzene vediete k tomu, že aj v budúcnosti, keď budú mať svoje vlastné rodiny, budú manželke oporou a deťom príkladom. Nechcete byť moja svatka? 🙂

cerez
14. nov 2013

Mám 8 ročnú a začali sme postupne. Už okolo 3 rokov si musela začať ukladať hračky po hre, ale ja som jej s tým pomáhala. Ukladanie bolo do škatúľ, knižky a bábiky do políc. Nič ťažkého. Špinavé ponožky, nohavičky po dni si musela ísť odložiť do prádlového koša. Postupne, aby si zvykla na pomáhanie. Od minulého roka už utiera riad, ale nie sklo a nože. Detskú izbu si povysáva a chodí s košom. Teraz najnovšie už odbehne aj do obchodu čo máme poblíž aj to len po chýbajúce pečivo. To robí najradšej. Takto postupne.

angua27
14. nov 2013

môj syn pomáha s domácimi prácami od malička. jasné, že keď mal tri roky, tak sa pri umývaní riadu celý zamočil a utretý prach bol tiež len s polovice, ale chcela som, aby sa mu dostalo do krvi, že treba upratovať. momentálne má šesť rokov, vysáva, utiera prach, umýva riad, utrie podlahy, vyvešia prádlo z práčky. nie je to samozrejme ešte na 100%, ale cením si tú snahu. vždy sa dohodneme, kto čo bude robiť - takže nie je to iba na ňom. ale žijeme v domácnosti dvaja, dvaja robíme neporiadok, tak ho dvaja aj upratujeme. 😉
smeti nevynáša, keďže máme smetiaky cez cestu, nakupujeme spolu.

cerez
14. nov 2013

Kamarátka má doma rozpis služieb na celý týždeň a chlapci /zatiaľ len dvaja, lebo tretí má len rok a pol/ musia pomáhať v domácich prácach. Každý týždeň si činnosti vymenia. Tento rozpis majú vyvesený na chladničke. Starší chlapec jej chodí do osmičky a druhý je tretiak.

sue
14. nov 2013

Odmalinka robíme všetko spolu, takže odmalinka pomáha. S čím máme problém je ustieľanie postele a uloženie pyžamka + musím pripomínať odnesenie riadu do umývačky... ale čo sa týka upratovania, varenia, chystania na stôl, vešania prádla je úplne úžasný. Pod bytom máme obchod, takže ho "zaúčame" - dostane 5 € a ide kúpiť chlieb, mlieko 🙂 aby sa oťukal 🙂 smeti vynášať nechodí, lebo s kontajnerom a jeho otvorením mám problém aj ja, nieto ešte on :/ no a stále sa snažím pozerať na svet jeho očami - t.j. keby mama s tatkkom kukali telku a chceli by,aby som upratovala, tak sa mi šialene nechce a vymýšľam, ak pracujeme všetci, je to ďaleko lepšie 🙂 a ešte taký malý tip, ktorý u nás funguje - vždy si k domácim prácam púšťame hudbu a tancujeme pri tom a spievame 😀 a z upratovania a varenia je zrazu úžasná sranda...

cerez
14. nov 2013

@zuzkanik Moja to tiež nerobí z extra nadšením. Nepovie nič, ale keď vidím ako sa tvári, viem čo sa jej honí hlavou. 😀 No musím využiť pokiaľ je malá, lebo puberta začne čochvíľa.

bubatinko
14. nov 2013

@zuzkanik ďakujem..... kľudne môžeme niečo dohodnúť... pre istotu :D ;)

zuzkanik
14. nov 2013

@bubatinko No, len asi by si nevestu do týždňa reklamovala a ja by som sa hanbila ako pes, že čo som to za nemehlo z domu vypustila. 😀 Ale nie, veľmi si vážim v tejto diskusii, aj ma to príjemne prekvapuje, že mamičky zapájajú do domácich prác aj synov. Dnešní dospelí muži, ktorých poznám, totiž ešte vyrástli v časoch, keď domáce práce robili ženy a tie sa zase nestarali do chlapských záležitostí. Som rada, že mnohé z mamičiek synov to dnes chápu úplne inak a ja by som si pre svoje dcéry naozaj priala také svokry a takých manželov. 🙂 Úprimné ďakujem všetkým uvedomelým mamám a otcom. Ja sa tiež posnažím vychovať z mojich dcér niečo použiteľné.

danjelca
14. nov 2013

od začiatku ako prejavia záujem...

dionyzka
14. nov 2013

ja ich nechavam "pomahat" od malicka. Denne ulozit hracky, pomoct vysavat, umyvat, plnit pracku, podavat stipce, ustielat postele, vynasat smeti, prace v zahrede. Taku tu ozajstnu pomoc, ze je vidiet i vysledok 5rocne dieta zvlada.

simca06022011
14. nov 2013

Mne mala tiez pomaha uz teraz... nakupovat, upratovat (ale aj si narozhadzuje) - najradsej utiera prach a hra sa na "vysavanie". Ked sa napapa, sama si odnesie riad zo svojho stola a da mi ho na linku, uklada si oblecenie atd. Predpokladam ze v takych 5-6 rokoch ju zacnem aktivnejsie zapajat, podla toho ako sa mi podari jej zabezpecit vlastnu detsku izbu. Zacinat budeme jej izbou, hrackami a prachom...

danjelca
14. nov 2013

môj syn bude mať 15 mesiacov a pomáha mi so všetkým-umývame upratujeme, vešiame prádlo, vyberáme pračku, schovávame hračky...a robí to už sám bez toho aby som ho volala... 😀

lubiduch
14. nov 2013

ja si myslim ze uplne od zaciatku je tl vhodne trenovat. nas 16 mes syn vie podat papucky ked niekto pride, zahadzuje smeti do kosa ked ho poslem, pomaha prat utierat , pradlo dava z kosa do pracky, "zameta" aj ked lajbavo ale nenapravam po nom.
postupne budeme pridavat cinnosti, je to formou hry a myslim ze take 5r dieta uz zvladne vela veci (ustlat postele, pomoct riady umyvat a pod). smeti neviem, asi o par rokov neskor este kvoli tomu ze diwta nedociahne dobre a musel by ist cez cestu

bubatinko
14. nov 2013

@zuzkanik no ja som si povedala, ze kedze mam to stastie na dvoch synov tak mozem sa pokusit urobit dve zeny stastne tým ako ich vychovám... to ci sa to podarilo uz bude musiet neskôr posudit niekto iný, ale snažím sa 🙂

zuzkanik
14. nov 2013

@bubatinko no, ukladám si ťa do kontaktov a o 15 rokov sa ti ozvem. 😀DDDD

zuzkat1
14. nov 2013

Moja bude mat 4 a pomaha mi. Ked vesiam,ked peciem,ked ukladam veci,aj ked nakupujeme.

barcelona94901
14. nov 2013

@magdalenka4 prirodzene uplne od malička 😉

patricia2006
14. nov 2013

@magdalenka4 od malička učím svoju dcéru pomáhať mi....to čo nenaučíš dieťaťu od malička, v staršom veku už Ti ťažšie pôjde, pretože nebude vedieť čo je práca a nebude zvyknutý Ti pomáhať!!! Aj tebe pôjde tá práca ľahšie, ked budeš mať pomoc!! 🙂