Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Oneskorený vývin reči - ako dieťa motivovať doma ku komunikácii?

barbora1992
21. sep 2019

Ahojte! Chcela by som poprosiť mamičky, ktoré majú deti s oneskorený vývinom reči o rady, ako doma pracovať s trojročným synom. Diagnózu ešte nemáme potvrdenú, pediatrička reč nejako nerieši, vraj má čas, lenže ja vidím, že výrazne zaostáva. Používa málo slov, je mu ťažko rozumieť, sú dni kedy komunikuje veľa a snaží sa ale inokedy nemá záujem komunikovať vôbec a jeduje sa, keď sa ho niečo spýtam. Na logopédiu som ho objednala ale potrebujem poradiť, ako ho motivovať, aby mal chuť učiť sa nové slová a aby si nenahrádzal reč gestami a krikom. Som z toho zúfalá, pretože sa mu od malička venujem, veľa sa s ním rozprávam, čítam, no on dlho nemal akoby záujem o komunikáciu. Dcéra v 18 mesiacoch už hovorila trojslovné vety a syn ešte teraz ledva spojí dve slová. Ako osemmesačný mal úraz spôsobený exmanželom a odvtedy nastali problémy , no nikto tomu nepripisoval vážnosť
Narodil sa zdravý, v termíne, deň po pôrode som sa dozvedela, že zlyhávala placenta, ale nikto nič neriešil, hoci zaostával aj v pohybe. Na všetko som musela lekárku upozorniť ja a reakcia bola, že je proste lenivý. Dnes je pohybovo veľmi šikovný, dokonca vrozumie všetkému, len tá reč je ako u cudzinca a veľmi rýchlo rozpráva. Viete mi poradiť ako na neho? Veľmi pekne ďakujem za rady!

snehulienka8
21. sep 2019

@barbora1992 navstivte logopeda, a dovtedy si spolu vela vela citajte, a nestresovat ho, skor ci neskor sa rozhovori a bude ok..

zaira2016
21. sep 2019

Riešim teraz to isté malá ma takisto 3 roky a nevie povedať ani jednu súvislu vetu. Chodíme k logopedičke aj psychologičke no náš problém je hlavne to, že malá ma cumlík ktorý nedá za níč na svete. Keďže cumlík nevyberie tak nemá ako rozprávať, no podľa mňa tomu treba len čas a veľa veľa rozprávať, hovoriť stále nejaké nové slová, opakovať ich a pýtať sa ne a taktiež strašne veľa trpezlivosti čo ja bohužiaľ nemám.

barbora1992
autor
22. sep 2019

@zaira2016 Ani ja nejako extra veľa trpezlivosti nemám, ale pomaly sa ju učím mať, lebo inak ďaleko nezájdeme. U nás je problém, že Adamko síce nemá cumlík, ale od narodenia si dáva prsty do úst a neviem ho to od naučiť. Keď bol maličký skúsila som mu ako náhradu za tie prsty dať cumlík, no dusil sa ním, hoci som skúsila viac druhov. Úplne cumel odmietal a pritom by to bolo lepšie riešenie ako prsty, lebo cumel sa po čase môže stratiť ale prsty nie. 😀 Držím palce, aby sa dcérka rozrozprávala. Ak sa môžem spýtať, čo Vám odporučila logopedička a psychologička? Mám obavy ako a či vôbec bude Adamko na vyšetrení u logopedičky spolupracovať...

zaira2016
22. sep 2019

Ďakujem, logopedička nám odporúčala asi tak ako každá veľa veľa rozprávať a hlavne ten cumeľ obmedziť. Poslala mi na email aj jednu knihu o detskej reči v ktorej je všetko pekne rozpísane ako na to. Ak chcete môžem vám ju preposlať je to zaujímava kniha a myslím si že nám aj dosť pomohla. K psychologičke sme začali chodiť len nedávno, no tak ako vravím u nás je najväčší problém ten cumeľ tak uvidíme. Podľa mňa môžete byť len rada že váš malý nemá cumeľ lebo dosť ťažko s tým prestať keď si na to zvykne, a myslím si že prsty ho prestanú baviť skôr a hlavne ten cumeľ aj celkovo na zúbky zle vplýva na malej to vidím.

leliah
11. jan 2020

@zaira2016 Mohla by som aj ja poprosiť o tú knižku? 😇

martina8888
3. dec 2020

@zaira2016 mozem aj ja poprosit tu knihu alebo nazov? Da sa kupit aj v knihkupectve?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli