Pasenie ovečiek

nanka3
5. nov 2014

Ahojte, moja takmer 3-mesacna dcera pri lezani na brusku pekne drzi hlavciku (v podstate od prveho mesiaca s tym nema problem), ale v poslednej dobe, ked ju dam na brusko roztahuje ruky do bokov (ako lietadielko 🙂 ) a nechce ich drzat pred sebou, potom lezi na hrudniku, ruky a nohy dohora... je to ok? Do dnesneho dna som si myslela, ze je to v pohode, ale dnes mi dr. vravela, ze by ich mala mat pred telom, nie davat ich nabok, ja jej ich stale dam dopredu, ale prejdu 2 sekundy a opat je to lietadlo, ako na tom boli/su vase deticky?

siska53
5. nov 2014

@nanka3 moja sestra robila zasadne "lietadielko". Ma 35r.a je uplne ok.
A pytaj sa pediatra. My sme mamy,nie odbornicky.

gaby21
5. nov 2014

@nanka3 Asi si to dr. zle vysvetlila, ona myslela, že ich má položene na boku. Robiť lietadielko, je dalšia doležitá faza motorického vývoja 🙂

mmmj
5. nov 2014

ide o to, aby sa vedela udrzat na ruckach. Moze robit aj lietadielko, ale nebolo by dobre, keby sa neudrzala aj s ruckami. Robia to hypotonicke deticky, s tymi potom treba niekedy pocvicit, nech sa spevnia

nanka3
autor
5. nov 2014

@siska53 opytam sa svojej pediatricky, ale ked sme tam boli minule, tak nic nevravela a videla ako lezi na brusku... este ju chvalila... to az dnes dr. na pohotovosti mi povedala, ze by mali byt rucky vpredu, ono niezeby sa nedokazala tak udrzat, skor mi pride, ze sa jej nechce

@mmmj hypotonicka urcite nie je, vrti sa ako sidlo, ani pat sekund nevydrzi v pokoji, hlavu drzi sama, prave dr. vravela, ze je dost vyspela na svoj vek

mmmj
5. nov 2014

@nanka3 tak potom to neries, ked Ty vies, ze je OK...kazde dieta ma svoj sposob aj tempo napredovania

siska53
5. nov 2014

@nanka3 moja bola hypotonicka,ona nechcela robot nic a na brusku sa jej nepacilo. Cize aj s pasenim konickoc ci lietadielkom bol problem,museli sme trenovat a stimulovat (nastatsie nie vojtovkou).

pipinka4
5. nov 2014

@nanka3 aj nasa bola hypotonicka a neudrzala sa 5 sek.na jednom mieste.co musela vzdy nieco robit.chodili sme na vojtovu a tam.nam povedala ze to nemoze robit to lietadielko ze je to zle.no kazdy ma asi iny nazor.nasa si prevracala hlavicku uz v porodnici aj pekne pasla koniky aj sa rychlo pretacala a tak v 11 mesiacoch uz sama.chodila.a predsa bola hypotonicka.cize zive dieta neznamena ze neni hypotonicke moja je zivy priklad.

nanka3
autor
5. nov 2014

@pipinka4 z toho co pises mi vobec nie je jasne, ako sa prislo na to ze je hypotonicka?

pipinka4
5. nov 2014

@nanka3 doktorke sa to nevidelo poslala.nas na rehabky a tam.nam to povedala primarka.ona mala.vysoky tonus napriklad v 3 mesiacoch mala v pastickach ruky take drobnosti ale leniva nebola ani zdaleka.tiez ju chvalili ze aka sikovna behom 3 dni behala bez pomoci.ale zalezi od doktorky ak si to nevsima tak nic nepovie samozrejme.ale ja som sa aj na.vsetko pytala a doktorka nas pre istotu poslala na rehabky a aj u neurologa sme boli.a ked lezi na.boku nedava sa do luka?myslim dozadu ze zakana hlavku.nie celo ku kolenam.lebo ani to neni dobre a hovorim na to lietadielko nas tiez upozornovala .

nanka3
autor
5. nov 2014

@pipinka4 co konkretne sa jej nevidelo? len na zaklade, ze ma ruky zovrete do pasti?? nasa obcas da do pasti, a tie rovno do ust 😀, slinta o dusu....., spaja si rucicky pred telom, hra sa s nimi, v kresielku drga do hracky, sem-tam sa jej podari chytit cosi do rucky, ale to este skor nahodne.... ale napriklad chyti ma za prst a sup s nim do pusy,co sa tyka toho lietadielka, to len ja tak volam, ani som nevedela, ze sa to tak aj zvykne spravne oznacovat... mne to len tak pride, ze rucky ma na boku, nie v predu, mozno kvoli tomu, ze sa snazi akoby plazit, stale tymi ruckami hrabe smerom dopredu (ako ked psik hrabe labkami, akoby sa dopredu chcela posunut), akurat ich nema polozene vpredu pred telom, ale akoby na boku, mne to pripomina lietadlo, preto som to tak nazvala.. obcas naraz zdvihne rucky a nozky... ci sa zaklana dozadu? to robila hlavne v porodnici, doma ani nie... na boku ani velmi nezvykne lezat... bo to by sa prevratila bud na brusko alebo na chrbatik...

pipinka4
5. nov 2014

@nanka3 to aj nasa robievala vsetko plus uz sa vedela pregulat.ona bola co styka takychto veci velmi sikovna. Ale tak no zase nechapem.preco sa tu pytas ci je to ok lebo.ak napise niekto ako.ja ze to neni ok to obhajujes zeje.tak nechapem.vyznam.tejto diskusie.nemyslim to v zlom ale radsej sisi mala.zavolat s kamoskou alebo soqetrou ak mas abo tak co by suhlasili ze ano je to ok.heh vazne mi pride nezmyselna tato tema. Ale vazne to nemyslim zle ani nijako neutocim 🙂

nanka3
autor
6. nov 2014

@pipinka4 nedalo mi to a hladala som na nete, co je hypotonicke a co hypertonicke dieta, tak toto co ty opisujes, mi pride ako hypertonicke, cize zvyseny svalovy tonus, a nie hypotonicke, ako pises, toto som nasla: nejdem mi skopirovat ten odsek, tak pridavam link:
http://www.choredieta.sk/index.php/neurologicke...

nanka3
autor
6. nov 2014

@pipinka4 a neberiem to ako zle,ale ked ta to otravuje, potom sa do diskusii nezapajaj... prelozila som si slovo hypotonicky = hypo (nizky, malo) + tonus (napatie), z toho mi vyslo, ze slaby svalovy tonus, a to urcite nasa nema, preto som ti oponovala, pretoze dieta s hypononickou poruchou je mlandrave, ako handra, ako otocis, tak mas.... preto mi neslo do hlavy,ale, nie som dr., ale nasa hypotonus nema, mozno skor ten hypertonus, ale hypotonus isto nie, myslim, ze aj ty si sa sekla v termine a myslela si hypertonus, dokonca o par odsekov vyssie pises: "doktorke sa to nevidelo poslala.nas na rehabky a tam.nam to povedala primarka.ona mala.vysoky tonus"

pipinka4
6. nov 2014

@nanka3 nie neotravuje ma to len mi to pride uplne zbytocne vytvarat nove temy ked neakceptujes ine nazory ako svoj.preto som to pisala . Ak by som.chcela poradit brala by som kazdy nazor nie len ten co mi vuhovuje.ked viem.ze moje dieta je v poriadku nebudem sa pytat uplne cudzich zien co v zivote tvoje dieta nevidelo ze ci je v poriadku.ani fotku si nedala nic.( myslim toho lietadielka) lekarke sa to nezdalo tak podla mn tam daco v poriadku neni. A ano pomylila som sa uz je to davno co sme tam.chodili .nejak sa mi to pomylilo.Ale kazdopadne ani hypo ani hyper neni dobre.

nanka3
autor
6. nov 2014

@pipinka4 jedine, co som neakceptovala, tak ten hypotonus, inak, ani mne sa celkom nepozdavalo, ze tie rucky ma len chvilku pred sebou a potom sup a uz ich ma na boku, nemyslela som, ze by to mohlo signalizovat daky problem, preto som zalozila diskusiu...... dnes som bola u svojej dr., pytala som sa na to, ci je OK ze sa nedrzi na ruckach vpredu, ale dava ich na bok... jej odpoved: "ze je to OK, ved ich ma na chvilku vpredu a potom si ich da, ako jej vyhovuje, ze je dolezite, ze hlavu drzi pekne".... ale aj tak mi to nedalo a spytala som sa, ci sa jej nezda, ze by bola hypertonicka... tak vraj je taka " tuhsia", ale nic cim by sa bolo treba zaoberat.... ale povedala, ze pre moj klud ma posle k neurologicke, tak sme sli, ta hned ako kukla na malu, povedala, ze je trosku hypertonicka, trosku sklana hlavicku na jednu stranu.... co som si teda absolutne nevsimla, ale nie je to nic vazne, ze zopar cvicni a bude ok, dala kontakt na rehabku, tak som nas uz aj objednala, uvidime, co povedia tam. Inak, ak mozem, este sa ta spytam, zvykla aj vasa tak revat cez den? Bo som citala, ze tieto deti su casto nepokojne a placlive, aj dr. som sa na to pytala, tak vravela, ze to moze ale aj nemusi mat suvis.... lebo nasa place fakt bez priciny (aj ked viem, ze sa hovori, ze deti bez priciny neplacu, ale nasu fakt nic neboli, bo reve akoby ju z koze drali a za sekundu sa usmieva a potom zas rev... a toto robi pocas celeho dna, cez den spi 45 minut, potom 1,5-2 hodiny hore a polovicu z toho casu prereve, potom ju 30 minut uspava a spi zasa 45 minut, akoby mala daky budik v sebe, ja to nechapem.... 😒 )

pipinka4
6. nov 2014

@nanka3 nie nie nasa nerevavala.u nas to nebolo nic vazne neurolog povedal ze ani rehabky nepotrebuje ze nechape naco tam chodi ale tak malej sa tam lubilo heh ani pri cviceni neplakavala.my tam chodili 8 mesicov ale posledne mesiace sme uz ani necvicievali bo mala robila vsetko ako ma.a chodili cvicit len raz do tyzdna.

pipinka4
6. nov 2014

@nanka3 ono nas doktorka hned poslala na rehabky keby sli najprv neurologovi tak by na rehabky nechodili len to trosku domotali a neurologovi sme sa dostali az po 7 mesiacoch cvicenia a potom uz len cakali kedy nas vezme primarka na rehabkach.

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nanka3
autor
6. nov 2014

@kinna ono, tiez si myslim, ze taketo "priznaky" ma velmi vela deti a nic sa s nimi nerobi... vela zalezi zrejme od pediatra.... pojdem s malou k tej rehabilitacnej sestre, ved uvidim, co mi ona povie, ci rehabky budu treba alebo nie, mozno mi ukaze dake cvicenia a bude to stacit, ale mozno ju ponatahuje ona a aj to bude stacit... uvidime no... 😉

nanka3
autor
6. nov 2014

@pipinka4 aha, takze trosku "obratene", no ked sa to malej pacilo, tak ok, nam neurologicka ukazala jednu polohu v ktorej utisila malu hned.... som nechapala 🙂

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pipinka4
6. nov 2014

@nanka3 no pekne xi xi. Hej hej doktorka hned naordinovala rehabky xi xi ale tak presne to neublizi a mala vzdy isla od tade vystavena ze hned zaspala xi xi co u nej nebolo zvykom cez den spavat max 20 minut. Heh. Jej sa tam pacili hracky a hlavne zrkadlo xi xi. To kolkokrat ani cvicit nechcela co furt cumela do zrkadla heh.

nanka3
autor
6. nov 2014

@pipinka4 zlata 🙂 🙂 , nasa sa tiez zvykne obzerat, uz mam taku skusenost, ze ak ju nenakojim hned ako sa prebudi, tak potom uz tazko, zaujima ju vsetko okolo, aj biela stena, na ktoru dokaze cumiet aj 5 minut, a ked zacne byt nervozna, tak uz vobec nechce jest, odmieta sa co i len prisat.... no asi sa musim zmierit s tym, ze mam doma maleho nervaka 😀

pipinka4
6. nov 2014

@nanka3 nasa teraz chyta ine maniere niekedy sa mi nad nou az rozum pozastavuje :D Nechcem ta strasit ale ver ze to bude horsie s tym nervacenim :D nedavno moja mala sa jej nedarilo vybrat z pod stola vozik s kockami tak od nervom zacala do neho kopat.ja som myslela ze umrem .... Najviac sa mi paci ze ked jej nieco zakazem alebo nedovolim zacne rucat jak pavian a zrazu zacuje pesnicu zacne tancovat a ked skonci ruci dalej :D

nanka3
autor
6. nov 2014

@pipinka4 panecku, tak to je teda nieco.... 😀, riadne maniere ma.... ale to je asi to obdobie vzdoru, ked prejde , opat bude lepsie a potom v puberte, to este len bude, malemu dietatu nalozis na zadok, ale s pubertakom... to uz je ine kafe.... moja mama zvykne hovorit: "male deti male starosti, velke deti velke starosti", ale nam davaju zabrat tie nase deturence, moji rodicia maju hlboky respekt a obdiv, budem nekonecne stastna, ked sa mi podari vychovat tu moju nezbednicku tak, ako vychovali moji rodicia mna

pipinka4
6. nov 2014

@nanka3 joooj ani nehovor a co vsetko som si povupravala este ked bola tehu toto tak nebude a toto tak heh polka z toho uz neni pravda 🙂 . Ale hlavne pre mna je aby neboka rozmaznana co si myslin ze sa mi zatial dari iked babky a dedkovia to niekedy stazuju :D hlavne moji rodicia ti su s malou castejsie.Vazne len aby bolivtie ase deticky rozumne aspom tak ako mi 🙂 ja si musim povedat ze som bola rozumna a aj som dufam :D zarabala som si sama.na seba uz od 14 rokov xi a tedka mame s muzom.byt aj auto a hlavne zdrave dietatko 🙂 a to sme nejaku sancu tomu nedavali bo sme sa spoznali ked ja mala 16 rokov :D a uz sme spolu 8 rokov xi xi a 4 z toho spolu byvame a 17 mesiacov mame nasu krpanu neposlusnu :D

lusi24
6. nov 2014

nie to dieťa je lenivé to preto robí to robí aj moja malá a doktorka hovorí že je lenivá nechce tak byt preto to robí 😀 😀

nanka3
autor
6. nov 2014

@lusi24 tak neviem, ako tvoja, nevidela som ju, ale nasa ma potvrdeny lahky hypertohnus, dnes sme boli u neurologicky

loxa
6. nov 2014

@nanka to ci je dieta hyper alebo hypo potvrdi len neurolog..dieta moze mat hypotonicke svaly na chrbatiku preto sa moze javyt ze je hyper na brusku..to su diagnozy, ktore si vyzaduju odborne posudenie🙂

bebek
6. nov 2014

mne toto iste robi maly a tiez bude mat 3 mesiace, ale ked dam pred neho nieco zaujimave tak ostane na rucickach, napr zrkadlo. Ale toto lietadlo robi casto.