Podľa psychologičky by deti mali zažiť stanovačku kvôli drsnejším podmienkam

30. mar 2024

Počúvala som teraz taky podcast, kde asi paychologička vysvetľovala, že deti by mali zažiť napríklad stanovačku aby boli vystavení drsnejším podmienkam. Aby si uvedomili, že teplo, čisté prostredie a 8x denne jedlo pred nosom za 1. nie je samozrejmosť a viac si to budú vážiť a za 2. aby si uvedomili, že dokážu existovať aj v horších podmienkach bez nejakej vážnejšej ujmy, keď je to treba.
Naproti tomu bol názor, že toto všetko deťom spôsobuje veľké traumy a ma to následky v dospelosti a že to posledné čo je pre detsky vývoj prínosné je zažiť niekedy pocit hladu. Čo si o tom myslite? Ja mám ešte len novorodenca, tak tam je jasne, že ma byť jak v bavlnke, ale podľa mňa taky škôlkar / školák na prvom stupni by už mal zažívať ľahký diskomfort a nie nejaké zachádzanie v rukavičkách a to sa podľa mňa vôbec nebije s rešpektujúcim rodičovstvom. Veď keby nie sme do určitej miery od malička vystavovaný výstupom z komfortnej zóny, boli by sme ako dospeli úplne nepoužiteľní. Zaujíma ma vás názor na toto

pribinak
30. mar 2024

Počas detstva som zažila x stanovaciek. Zmokli sme, stratili veci, zabudli doma dôležité veci, zhorelo nám jedlo….ja z toho žiadnu traumu nemám …..boli to skvele časy

zojazoja
30. mar 2024

Keby dnešné deti zažívali to čo my kedysi tak by mamky skolabovali🤣🤣

emilwinston
30. mar 2024

Život je a vie byť krásny, ale nie je to rozprávka...máš absolútnu pravdu, rodičia tu nebudú večne a skôr ako prílišné chránenie pred svetom dieťaťu pomôže príprava naň...aby aj oni raz vedeli žiť a neskôr pripraviť svoje deti
Doba sa mení, pravda, ale aspoň minimálne výstupy z komfortnej zóny budú mať v budúcnosti svoje ovocie

bloger
30. mar 2024

Zaujímalo by ma koľko stanovačiek zažila ona.

chiarisimo
30. mar 2024

Sú to najkrajšie časy môjho detstva a chodím stanovať aj so svojimi deťmi, síce do kempov, kde je všetko, nevidím, že by mali traumu a každý rok sa vypytujú, kedy ideme na stanovačku...ani by ma nenapadlo, aký to má dobrý vplyv na psychický vývoj dieťaťa...
Rodičia dnes veľa skáču deťom okolo zadkov...

doriiis
30. mar 2024

Minulé leto sme boli stanovať.Varene jedlo sme mali za celý týždeň 1x,sprchovali sme sa 0 x.Spali sme aj v teple,aj pod kvapkajucim stanom aj v 9 stupnovej teplote vonku.Na zemi aj na matracoch.Kupali sme sa v jazere s rybkami a labutami.Bez wifi,počítača a bez telky.Moje deti povedali,že to bola najlepšia dovolenka akú sme kedy mali.Ani domov nechceli ist

doriiis
30. mar 2024

A nie,deti z toho nemajú traumy.Za 99% traum,ktoré maju deti a to je jedno,či ako malé alebo ako dospelé môžu rodičia.Ked je nafigu mentálne nastavený rodič,bude nafigu mentálne nastavené aj dieta

majlo1234
30. mar 2024

Pre decka su to zazitky, urcite to nie je pre nich trauma. Pre nas dospelych je to na povazenie, ja nenavidim stanovat, ale kvoli detom sa prinutim. Ale uz boli vela krat iba s otcom😂 nech si tie traumy uziju spolu. A vzdy boli nadseni

jaass
30. mar 2024

Aj my sme chodili stanovať🙏 boooze to boli super časy 🥰 vzali sme sa 5,6 rodín a bolo to uzasne. Keď počujem, že niekto sa vyjadrí, že to deťom môže spôsobiť traumu, tak asi ju sám prekonal ale v niečom inom, lebo čo je na stanovačke zle? Tak ale minule mi kamaratka povedala, že jej psychologicka odporučila aby synovi povinne púšťala každý deň tv aby vedel oddýchnuť. Keď uz psycholog take “rady” dava, tak Dakujem pekne 😵‍💫

20erika07
30. mar 2024

Podľa mna to tak tragicky vidi len tá teta, deti si taketo veci velmi uzivaju

emilwinston
30. mar 2024

@majlo1234 🤣🤣 úsmevné ale je to tak

viky173
30. mar 2024

trauma zo stanovacky? 😂 😂 tu sa clovek docita ine psycho vyplody

jaaty
30. mar 2024

Súhlasím, že každý zážitok dieťa obohatí a medzi ne patrí aj stanovačka, na ktorej dieta nemá štandardný komfort. Čo sa týka pocitu hladu, som si istá, že to je myslené ako hlad deti, ktoré nim skutočne trpia (deti v Afrike, Palestine…) - to má vážny vplyv na jeho psychicky vývin. Ale nie hlad pri stanovačke alebo trucovaní, že “toto neľúbim”. Preto myslím, že si si to len zle vysvetlila…

januska12323
30. mar 2024

Na tej stanovačke by sa musela stať iná vec ako bežne, napr. obťažovanie, aby z toho bola trauma. Človek, ktorý to napísal mal zrejme ťažšie skúsenosti a doteraz ich nevie spracovať.

jaaty
30. mar 2024

@januska12323 podľa mňa to autorka nepochopila…

viestta
30. mar 2024

Nas mali zazil stanovacku pocas najvacsej burky aka sa za jeho zivota prehnala. Mal 4 roky a celu ju prespal. Vacsiu traumu sme mali my, lebo sme sa bali, ze nas aj so stanom voda odnesie.
No a co sa hladu tyka, tak moj zaziva celozivotnu traumu, lebo on je hladny v jednom kuse. 😅

lamonita
30. mar 2024

@jaaty ja som tiež akurát sa chcela opýtať, či autorka ozaj dobre počúvala, lebo podla mňa jej uslo niečo bud medzi riadkami alebo ušli súvislosti... autorka daj link na podcast👍

jaaty
30. mar 2024

@lamonita myslím, že spojila dve témy do jednej.

darina77
30. mar 2024

@zojazoja tak to máš pravdu, ja som ako 5 ročná chodila sama na kúpalisko u nás v dedine cez prázdniny keď rodičia boli v robote 😃 toto si u dcéry neviem ani len predstaviť

la_dolce_vita
30. mar 2024

Traumy detom hrozia z inych veci, najma vztahy v rodine, rozvody apod. Stanovacka naopak moze len obohatit jeho vyvin, my sme ako deti boli pod stanom v taboroch a su to krasne spomienky.. Co sa tyka hladu, tak je to najlepsi kuchar. Chovat dieta v bavlnke urcite nie, vzdy pridu aj nejake problemy v zivote.

deedol
30. mar 2024

nemam problem so stanovackou, tiez sme chodievali a budeme chodit aj so synom, ale nepacilo by sa mi umelo vytvarat nejaky diskomfort, len aby bol. teda ked sa nieco nahodou stane (zhori jedlo🙂) alebo co, tak ok, ale vacsinou sa nic nestane a stanovacky su (pre mna) uplne prijemna a komfortna zalezitost, tak neviem... zjavne som nepochopila, co tym chcela autorka (alebo ta psychologicka) povedat .

autor
30. mar 2024

@jaaty doslova tej oponent tvrdil, že dieťa by nemalo zažiť pocit hladu, lebo bude trpieť PPP alebo obezitou. Akože ja nechcem spochybňovať dôležitosť budovania správneho vzťahu k jedlu, ale myslím si, že toho súčasťou je aj naučiť to dieťa, že keď je hodinu hladné a pociťuje ľahký dyskomfort, neubudne z neho a naozaj nemusí utekať do prvého fastfoodu ale počkať kym príde domov. Samozrejme ak sa bavíme o zdravých deťoch. Keď niekto musí zo zdravotných dôvodov sledovať pravidelnosť svojho stravovania, je to úplne niečo iné. Ale normálne zdravý človek naozaj nebude mať traumu ani ppp z toho, že hodinu bude hladný.

autor
30. mar 2024

Akože ja si myslím, že to skôr nepochopil ten oponent 😅 lebo toto môže tvrdiť fakt len nejaký divne úzkostlivý typ rodiča. Je rozdiel medzi tým, že necháme dieťa si prežiť dyskomfort a tým, že v ňom dlhodobo žije. O tom ale ten podcast nebol.

rybkoava
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
30. mar 2024

Rada by som vám ho nazdieľala, ale už to nenájdem 😕 nebol to kanál, čo bežne sledujem a nezapamatala som si názov ani mená

moonlight1210
30. mar 2024

Zazit pocit hladu raz ziadnu traumu nesposobi. A uz vobec nie dozivotnu.
To az keby to obdobie pretrvavalo dlhodobo, a hlavne by videli frustraciu a strach u dospelych, vtedy mali by nasledne strach, ze mozno nikdy neskonci a mohli mat z toho traumu.

Vacsi stres detom sposbi rukavickova vychova, a potom stretnutie s realnymi problemami, ked rodicia nie su uz po ruke, aby to za nich vyriesili. Alebo ich aspon ukludnovali a hovorili im, co presne maju urobit.

Trocha nepohodlia na vylete im neublizi.

U nas sme kolkokrat lezali v noci v spalni v posteli, pocuvali dazd a ja som im hovorila, ako je vonku mokro, zima, vietor, neprijemne a ako je nam dobre, ze mame strechu nad hlavou, sucho a vlastnu pohodlnu makku postel a teplucko. Az tak sa teteli blahom a tulili pod perinou ku mne. Cele spokojne, ako je im dobre a ake velke bohatstvo maju, ked maju postel a teplu perinu.
Dodnes im staci malo a nemaju ziadne prehnane zelania, aj ked by sme si mohli dovolit cokolvek im kupit.
Deti potrebuju take veci nahlas pocit, aby si to vedeli uvedomovat.

autor
30. mar 2024

A ďalšia vec je, že presne tento typ zážitkov - stanovačky, zbieranie hrobov, jazera, su pre tie deti omnoho lepším zážitkom ako nejaký all inclusive v Turecku. Aspoň ja som to tak ako dieťa vnímala.

autor
30. mar 2024

Napadol ma jeden rodinný známy môjho ex. 10 ročný si nevedel natrieť chlebík s maslom a nemal žiadnych kamarátov, lebo presne všetci okolo neho v rukavičkách aby mu nič nechýbalo. V dospelosti asi zostal dosť šokovaný, že takto to nefunguje. A potom presne ti ľudia, čo su proti rešpektujúcej vychove a vychovávajú “po staru” týmto argumentujú, že vychováva nesamostatnych asociálov.

vroni
30. mar 2024

No ja neviem. Bola som stanovať v živote presne raz, aby som zistila, že toto nebude moja šálka kávy. Takže spôsobim mojim deťom traumu nestanovanim, asi.

jaaty
30. mar 2024

Ale tu ide o dlhodobý pocit hladu, nie diskomfort na stanovačke. Samozrejme, že tí ktorí trpia hladom ( dlhodobo), keď sa k jedlu dostanú, nesprávajú sa racionálne, preto možné PPP. Preto vravím, že podľa tvojho popisu súbor dve rôzne témy. Ak na stanovačke nedostane dieťa jedlo včas a tak ako zvyčajne, som si na 1000% istá, že to iného PPP ani obezitu nespôsobí 😉