Polročná dcérka ide do jasiel. Ako ste to zvládli vy?

seminkads
13. aug 2011

Ahojte,som maminou polročnej dcérky a čochvíľa budem musieť ísť do práce a malá pojde do jaslí. Už teraz sa toho bojím,viem,že to nebude jednoduché,ale nemám na výber,skôr sa bojím toho ako to bude znášať malá.Je tu niekto,kto je na tom tak isto ako ja?

janka_pn
13. aug 2011

joj, to ti nezavidim, moja ma skoro 3 a zacina so skolkou a ja sa bojim ako to zvladne ☹ musi to byt pre teba tazke. ale na druhej strane nasa generacia chodila do jasli od pol roka uplne normalne a zvladli sme to bez ujmy, si myslim, ze to zvladne i tvoja babika 😵 drzim paste.

abnka
13. aug 2011

ahoj, ja som to síce nezažila ale budem to musieť zažiť o rok, keď bude mať malý rok a pol. Ako si riešila prosím ťa oficiality? Ide dcérka do súkromných alebo do štátnych ? Počula som, že vraj sa to dá riešiť tak že ti nebude chodiť tých 190 eur, ale dajú ich na jasle......
Čo sa týka znášania , v tom ti neporadím. Ja som ale tiež mala možnosť vrátiť sa teraz ale som si povedala že ešte prečkáme to obdobie naviazania na maminu - a teraz to obdobie skutočne došlo, chvíľu ma nevidí a spustí "alarm " , schováva sa pred cudzími a vyžaduje len mňa - ani ocko teraz nie je zaujímavý...... Takže my ešte rok čakáme....

dena
13. aug 2011

@seminkads ja som isla do prace ked malá mala rok a pol...isla som preto, lebo som mala pocit, ze potrebuje kolekltiv...najprv chodila tam dva mesiace a ja som bola dalej na md, bala som sa ze si nezvykne ale na moje prekvapenie, velmi rychlo a bez placu si zvykla a tak som aj nastupila do prace...ale s odstupom casu to lutujem...teraz urcite zostanem doma co najdlhsie...a ak vasa financna situacia sa da aspon trochu este zvladat, tak urcite by som ju este do jasliciek nedavala, predsa je este malinka

seminkads
autor
13. aug 2011

@abnka bohuzial vybavovacky ma len cakaju,to rozhodnutie padlo len vcera pri revizii nasich financii,chceme stavat domcek,uz mame vsetky papiere a v banke sme nepochodili,kedze moj prijem je 210e(rodicovsky+pridavky)takze musim do roboty cim skor,ja dufam,ze sa nam podari najst volne miesto v statnych,kedze sukromne su dost drahe,ale uvidime,v pripade,ze poplatok bude viac ako tych 190e(co bude urcite)da sa vybavit nejaky priispevok co je 230e(o ten 190e pridem)ale je to zlozitejsie na vybavovanie,lebo treba kazdy mesiac zvlast vydokladovat naklady a potom ti daju peniaze-bude len na tebeako casto budem chodit na upsvr (kazdy mesiac,raz za 3 mesiace)ale podla toho budu oni peniaze posielat. O pracu sa nebojim,lebo si ju nanjdem raz dva,len este dat vypoved v tej starej...

seminkads
autor
13. aug 2011

@dena ja bohuzial nemam na vyber,ale vravim si,ze mala bude v kolektive (tu nieje ani len ihrisko)a ja budem tiez medzi ludmi,co uz,zivot je taky

lucytao
13. aug 2011

@seminkads ja si myslím že je to skoro a dom by mi za to nestál ale to je môj názor tziež prerábame byt a robime to postupne aby sme to zvládli som tehulka a vyrazili ma z práce preto že som ostala teh. hajzli využili skušobnú dobu tak som na UP radšej sa uskromním s lacnejšími vecami myslím v tej prestavbe v nábytku nič iné neostáva . Kde bývate teraz vážne ešte nepočkáte aspoň pol roka praxovala som v jaslach a videla som na vlastné oči čo to s detičkami robilo najmladšie malo 7mesiacov veľmi plakalo a nezlepšilo sa to ani po 3mesiacoch schudlo nechcelo papať stále boli ty najmenší chorý to ti ten domček stojí za zdravie dieťatka prepač neodcudzujem ťa som chápava len by som ťa rada presvedčila ešte pol roka počkať budeš to ľutovať neužiješ si bábo budeš sa trápiť a aj male počkaj ešte bolo to strašné vidieť to v tých jaslach ☹

jarus1
13. aug 2011

@seminkads moja malá išla do jasličiek v 19 - tich mesiacoch. Zvládla ich bez plaču, s postupným zvykaním. Ja som bola ešte mesiac a pol doma, aby som si bola istá, že sa nič negatívne nedeje. Ak Ti môžem poradiť, určite by som tak malé dieťa do jaslí nedávala...moja malá je introvert, nedáva navonok svoj vnútorný stav, no aj tak ako matka som vycítila, že jej veľmi chýbam. Do práce som išla z psychických dôvodov. Pomohla som síce sebe /trochu/, ale s odstupom čase viem, že aj pre 19 mesačné dieťa je ešte skoro na kolektív. Každej mamine by som radila až v troch rokoch...to čo sa dieťa do 3 rokov naučí, to si nesie celý život - aj pozitívne, aj negatívne.

Určite ti na tvojom dieťati záleží, tak zváž či nepočkať s výstavbou domu pre dobro dieťaťa 😵

seminkads
autor
13. aug 2011

@lucytao ja by som tiez ostala doma,ale nam to nebude vychadzat ani bez tej stavby,nech sa uskromnujem ako chcem,byvame teraz so svokrou a svagrinou a ta tu robi rozbroje vo dne v noci-nepaci sa jej nic-nemozem si sama prat,umyvat riad,ked mam pustene radio alebo TV nemozem ani z izby vybehnut bo hned vrieska,ze elktrinu minam...a to je len zlomok z toho co tu denno denne pocuvam.obcas si aj poplacem,do vsetkeho sa miesa,dokonca aj do veci okolo malej,a som povedala,ze nechcem aby mala vyrastala v jednej domacnosti s nou. tiez som praxovala v jasliach a nejake zle skusenosti nemam

awalancha3
13. aug 2011

keby ste vedeli a videli ako sa chovaju v jasliach k vasmu dietatku, radsej by ste jedli suche korky a zili pod uroven, ako dat mimino do jasliciek. Nie je technicky mozne aby babo dostalo rovnaky komfort ako ma doma.

jarus1
13. aug 2011

@seminkads vieš toto sú len tvoje dôvody, si dospelá, vieš si ako tak poradiť...ale keby si malo vybrať dieťa, čo myslíš, čo by si vybralo? nový dom???

lucytao
13. aug 2011

@jarus1 súhlasím s tebou svätá pravda fakt som to videla na vlastné oči a srdce ma bolelo keď som to videla v jasliach to vy mami nevidíte čo sa tam za žiaľ a plač odohráva po odchode rodičov 😢

seminkads
autor
13. aug 2011

ono nejde tak o ten dom-ten nebude stat zo dna na den,bohuzial nam to nevychadza tak ci tak ☹

lucytao
13. aug 2011

@seminkads Si silná žena ešte to s tou svokrou vydrž pre mimčo ser na jej keci povzne sa nad nu čím bude protivnejšia bud na nu milšia a nech sa s nou porozpráva manžel veď je to jej syn nech jej vysvetli ako vás trápi a pri najhoršej situacii by som volila radšej maličký podnájom za málo peniažkov než dieťa do jasličiek ono za chovanie dospelých nemôže. 😒

seminkads
autor
13. aug 2011

@lucytao dakujem za povzbudenie,ono problem nie je v svokre,ale v jej dcere-stara dievka,dennodenne ju prosim aby si ma nevsimala,ale nepomaha to,kazdu chvilu vrieska,proste nieco strasne,ale to nic nemeni na to,ze nam to nevychadza aj tak :(

seminkads
autor
13. aug 2011

dakujem za vsetky odpovede,ale otazka znela: Je tu niekto,kto je na tom tak isto ako ja?
ono,nie vsetky jasle su rovnake,praxovala som v jednych a tie boli celkom v pohode,ja bohuzial uz nie som v situacii,kedy riesim ci ano,alebo nie

lucytao
13. aug 2011

@seminkads držím palčeky vyber si aspoň správne jasle a davaj tam bábo postupne začni hodinkou denne potom hodinku ráno hodinku poobede a postupne to zvyšuj nech to nieje pre mimčo šok alebo skus nájsť babu ktora by ho vzala na dobu keď budeš pracovať domov napr. mamička na materskej alebo žena čo sa stará o viacej detí doma to by možno bolo prijemnejšie skús nájsť agenturu v tvojom okoli čo má takéto zameranie hľadaj aj iné varianty je viac mamičiek čo su na tom slabšie a vezmu ti mimčo ku svojmu. mám taku kamošku s 1r. bábom a stará sa ešte o jedno pani pracuje a dáva jej matersku je to lepšie nevzdávaj sa 🙂

lizatko1009
13. aug 2011

@awalancha3 nekecaj a videla si to niekedy, ze vies? ked ina moznost nieje, tak co im ostava? ja som si radsej poriesila opatrovatelku, maly mal teraz 2 a ide do skolky na pol dna a nebojim sa ako to zvladne, samozrejme, ze mi bude chybat a neviem co, ale aj to dieta potrebuje kolektiv, respekt pred cudzim a skor sa tam zahra ako so mnou doma.

seminkads
autor
13. aug 2011

@lucytao dakujem za tipy,to ma ani nenapadlo,to vies ze ju tam budem davat postupne,ked je so mnou sama doma,tak po chvili mrnci je nervla a nepaci sa jej,ma rada spolocnost,s cudzimi zatial problem nema,chvilku jej trva nez sa osmeli,ale potom je ako neriadena strela,o tom ze tu v okoli nie je ziadna mamicka s babom(ale ani nik s kym by som si pokecala) a ani jedno ihrisko ani nevravim.akonahle mala niekoho druheho zbada po dni so mnou je ako v siedmom nebi

seminkads
autor
13. aug 2011

@lizatko1009 vdaka za povzbudenie,niektore si tu asi myslia ze mi to robi radost,a presne tak ako pri porode aj tu plati:kolko ludi tolko nazorov,a navyse zalezi ake ocakavania od toho tie maminy maju 🙂

lizatko1009
13. aug 2011

@seminkads o nic neprides, nic sa neboj, ved s malou aj budes a prave take dieta je viac otukanejsie, ako tie co pridu po 4 rokoch z domu vypustit do skolky a potom tam len revu, ale ja som s nim rok aj mesiac bola a az potom mal opatrovatelku na pol dna.

seminkads
autor
13. aug 2011

@lizatko1009 to si vravim aj ja,nezalezi len na tom kolko casu s nou stravim,ale to ako ho stravim,ako som uz pisala vyssie aj malu chyta ponorkova chroba 🙂 ak sa to tak da nazvat. a navyse cheli by sme(ak sa bude dat)ze by mala chodila do jasli len v tie dni kedy by sme boli obaja v praci,ked bude priatel doma ze by bol s nou.hlavne najst nejake dobre.

veronikam
13. aug 2011

Ja mam kamosky co davali deti do jaslieckiek v roku, a boli velmi spokojne. Deti sa naucili vela veci v jaslickach, neskor basnicky, pesnicky, boli v koletktive, tesili sa a iba im to prospelo. Ja tiez planujem maleho dat v roku bud do jasliciek, alebo najst opatrovatelku a vratim sa do prace. Budem musiet, takisto. 😉

lizatko1009
13. aug 2011

@seminkads to sa dohodni s riaditelkou jasli, alebo koho tam mate, ved sama uvidis ako tam bude.

lucytao
13. aug 2011

@seminkads držím palčeky bud silná milujúca mamina 🙂

seminkads
autor
13. aug 2011

@lucytao dakujem,pekne si to napisala 🙂

lipsa
13. aug 2011

ja sa tiez pridam do debaty ... do 1. roka by som dieta nedavala od seba. Zo psychologickeho hladiska potrebuje dieta rok na priputanie sa (je dost literatury a tiez net na tuto temu). "Nadherne" to vidiet na detoch z det. domova. Pokial dieta nema pri sebe matku (al. inu jednu osobu) v ktorej vidi zachrancu, bezpecie, ...do jedneho roka, nedokaze sa dostatocne priputat. Kazde dieta odlucenie znasa inak, niektore placu, niektore su apaticke, niektore sa s tym akoze zmieria ale vo vnutri to tak nie je. Hladaju svoju mamu ... a potom sa stava to ze nemaju problem napr. odist s cudzimi ludmi ... najvacsi problem nastava v puberte a dospelosti.
Kazdopadne, nikoho neodsudzujem, kazdy sa musi sam rozhodnut. Stoji za zaujimavost prestudovat si aj tuto temu este predtym ako sa rozhodnes.
Mame za sebou pripravu na adopciu a na seminaroch sa cely jeden den venuje tejto teme - priputanie sa. Nikdy by som nepovedala co take odlucenie moze sposobit s detskou psychikou.

lizatko1009
13. aug 2011

aj ja by som odporucala do roka este pockat a potom, ale nevieme aka je situacia, ja osobne by som dala od roka.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
koniarova
13. aug 2011

Pol ročné dieťa? Určite nie, ani keby čo bolo. Od roka, to je už iná rozprávka. 😉

eliska13
13. aug 2011

do jaslí v žiadnom prípade, keď už tak opatrovateľke, ktorá by chodila k nám domov.Je to moc malé dieťa a okolo 7,8 m. príde separačná úzkosť kedy je mimino dosť nalipnuté na matke a musí mať v nej oporu.Myslím, že to vidíš ružovo malé dieťa ešte nemá takú imunitu nachytá sa na ňu každá choroba.Iné je od roku, roku aj pol.Nepáčilo by sa mi to vzhľadom aj na stravu a ostatné veci.Ešte niekde existujú štátne jasle?Zdá sa mi to kruté prepáč.Nemôžete ísť zatiaľ niekde do podnájmu či kúpiť byt?