Detské jasličky - kritéria výberu

lukina20
4. jan 2022

Ahojte... za nieco vyse polroka, by som sa chcela vratit do prace a dieta, v tom case bude mat 1 rok a 9 mesiacov, by som dala rada do jasliciek. Je to moje prve dieta a v tychto veciach som uplne nova, vedeli by ste mi prosim skusenejsie mamicky napisat, na co si davat pozor pri vybere jasli?
Byvame v Ba, cize pojde skor do sukromnych jasliciek, kedy je potrebne to vybavovat? cca +/- pat mesiacov pred planovanym nastupom to staci, alebo uz zacat cim skor?
Viem, ze so skolkami je tu problem, ale ci bude aj so sukromnymi jaslickami neviem.
Dakujem.

luccija
4. jan 2022

@lukina20 veď chod sa spýtať nič za to nedáš, keď pôjdeš skôr.Ja som robila v sukr.skolke a mali sme deti od 2r mňa by najviac zaujímalo či varia, alebo dovážajú chcela by som vidieť jedálny lístok, koľko detí je na koľko učiteliek, ako to majú rozdelené je sama, dve?má tvoje dieťa nejaké intolerancie?
V ktorej časti Ba chces dieťa umiestniť?
Ako platíš pri dlhšej chorobnosti....daj si vytlačiť zmluvu a skontrolovať my sme boli skôlka s dobrými referenciami, ale zmluva des a hroza ľudia ani nevedia čo podpisujú či nemajú záujem...a potom boli zbytočne konflikty, keď podávali výpoveď a mali platiť
Režim je viac menej všade taký istý..a jasle majú tak isto problém s miestom ako škôlky.

basska_b
4. jan 2022

V Devinskej stačilo mesiac pred nástupom prihlásiť. Nebol tu až taký tlak. Dve kamarátky vraveli, ja teda úplne že osobnú skúsenosť nemám. No 2020 je dosť silný ročník. Tak radšej sa opýtaj priamo v danom zariadení. Hoci chapem, že ešte ho nemáš vybrané.

mogaa
4. jan 2022

treba si obehať jasličky, súkromné škôlky v tvojom okolí.....to čo vyhovuje jednej mamičke, nemusí vyhovovať inej....u niekoho zaváži cena, u iného strava....za mňa si pozri prostredie, vekové rozpätie detí v zariadení a koľko detí bude na 1učiteľku....naša chodila so škôlky/jasiel kde boli deti od 20mesiacov(aj plienkované), na 1 učiteľku boli max.4deti, denne s nimi niečo vyrábali a chodili von , aj na dvor, aj na ihriská aj na prechádzky po meste....

nikdenikto
4. jan 2022

@lukina20 ja som dávala malého v Malackách, mali voľne od kedy som potrebovala, ale vtedy sa im náhodou niekto odhlásil inak je tam plnka stále. Najprv som mala stretko s riaditeľkou ukázala mi a všetko vysvetlila. V našich jasliach boli 3 učiteľky celkom mladé čo mne sa páčilo, mali tam aj kamerový systém pre rodičov, chodili na prechádzku, učili sa anglicky, rýchlo mi pomohli malého odplienkovat - aj keď sa im viac krát pocikal, nevzdali to a nedali mu plienku.

lukina20
autor
4. jan 2022

@luccija este nemam vybrate jaslicky, idealne Ba - Ruzinov... asi skor sukromne jaslicky, cenu predpokladam cca 500 euro/ mesiac. co sa tyka intolerancii nema ziadne, teda zatial o nich neviem...
dakujem za toj pripevok ohladom platenia pri dlhsej chorobnosti, toto su presne tie veci, ktore by ma napr nenapadlo sa opytat v danom zariadeni a presne by som potom bola neinformovana a mozno by vznikol zbytocny konflikt.

@basska_b ano, presne tak nemam este vybrate, ale chapem, ze v Ruzinove je vela mladych rodiniek a treba to asi riesit cim skor, ale myslim, ze par mesiacov pred by mohlo stacit...

@mogaa to ste mali super ked len 4 deti na jednu ucitelku. ako to bola prosim ta u vas s chorobnostou?
co sa tyka stravy, varili tam v zariadeni alebo dovoz?

@nikdenikto to je super, ze pomohli s odplienkovanim 🙂 a anglictinu sa odkedy vyucovali rsp od akeho veku?

Dakujem vam za prispevky, chcela som skor vediet, ze na co si mam dat pozor rsp na co sa sustredit pri vybere.

mogaa
4. jan 2022

u nás bol dovoz jedla zo školy, len detičkám dávali menšie porcie...čo sa týka chorobnosti u nás bola fixná cena či tam dieťa bolo 1 deń v mesiaci alebo 20dní....lebo počas tej doby nemohli vziať daľšie dieťa a náklady boli stále rovnaké(prenájom, platy učiteliek....)la eu nás bola cená 300eur + 80eur strava a v strave boli raňajky , desiata, obed, olovrant, na stoloch vždy ovocie a piškóty pre tie maličké deti aby si zobrali ak nechceli jesť obed aby neboli hladné...naša to tam milovala...ale bolo tam aj dievčatko ktoré sami učiteľky povedali mamičke aby ho ešte nedávala, lebo celý deň len čakalo na mamu, nechcelo ani jesť, len plakalo a nezapájalo sa...že treba počkať pár mesiacov. kým vyzreje....

mogaa
4. jan 2022

@nikdenikto no u nás tiež malú chceli odplienkovať mala 2roky 3mesiace....každý den plnú tašku pocikaných vecí domov, vzdali to keď sa im tam vykakala😉nakoniec sa odplienkovala v lete počas karantény doma😉

nikdenikto
4. jan 2022

@mogaa ja som im raz po víkende povedali nech ho nechajú, že doma bol ok bez plienky celý víkend a mal nehodu v jasliach asi len 2x. Horšie to bolo keď sa odúčal od plienky na spanie, tam som aj doniesla nepremokavu plachtu....lebo mu to veľmi nešlo 🙈 kakanie sme neriešili, malý chodil do nedávna tak 1x za 3 dni a len doma, od roka sme s tým mali problém.

Čo sa chorobnosti tyka, v jasliach kde ich bolo 15 nebol skoro vôbec chorý. Teraz v škôlke kde ich je 100+ a všelijako sa miešajú ráno a poobede je to katastrofa.

mogaa
4. jan 2022

@nikdenikto no u nás to bolo prvý mesiac v škôlke 5dní zbytok chorá, druhý mesiac detto 5dní potom zase chorá(samozrejme sa platili celé mesiace), potom akoby uťal a už chorá nebývala.....potom čo presrtpila do štátnej škôlky v prvej chorá enbývala(len veľmi zriedka) a tento rok nová škôlka tam je to s chorobnosťou horšie, ale nakoľko je to len dvojtriedka tak keď je málo detí miešajú malých s predškolákmi....

luccija
4. jan 2022

@nikdenikto áno na kamerový system som zabudla...
@mogaa mne by sa zase to ovocie a piškóty nepáčili, lebo dieťa potom je halabala a, keď príde čas jedenia je najedene z týchto maličkosti.Na Palkovicovej sú jasle mala tam naša suseda dieťa neviem či sú súkromné či štátne.
Ale páči sa mi, že nehrotili situáciu s dievčatkom a poradili rodičom, že ešte nie je cas

mogaa
4. jan 2022

@luccija tak to tam mali aby si detičky vzali ak nejedli....pred jedlom (obedom )bývali vždy vonku, tkaže ke´d prišli z vonku išlo obedovať a potom spinkať

lukina20
autor
4. jan 2022

@luccija ano viem, ze su jaslicky na Palkovicovej, planujem sa tam ist opytat, ale konkretne tymto davam asi najmensiu sancu, kedze su statne a myslim, ze tam bude uplne plno... lebo v porovnani s ostatnymi sukromnymi maju nizsiu cenu...

lukina20
autor
4. jan 2022

chcela by som sa este opytat, kedze vy co tu komentujete asi uz mate skusenosti.
ako je to s adaptacnymi dnami? kolko je ich podla vas potrebnych?

luccija
4. jan 2022

@lukina20 to nikto nevie.Su deti, ktoré sa tešia a po pár dňoch, keď opadne ošiaľ z nových hračiek plaču, alebo nechcú chodiť, lebo režim, lebo musia papať čo im nechutí, musia spať ..niekto im niečo vezme, alebo sa poklbcia, alebo ich niektore dieťa chytí, buchne ...a sú deti, ktoré plaču a za pár dní su tam ako doma je to úplne nevyspytateľné.Ale z mojich skúseností skôr si zvyknú deti extrovertne a nie tak citlivé a skôr dievčatka🙂niekedy maminy povedia, že mesiace chodili okolo škôlky dieťa sa vypytuje kedy pôjde a, keď to nastane tak si nevedia zvyknúť.
Dôležité je, aby si ty s tým bola psychicky vyrovnaná, že tam ide, keď budeš ty bude aj dieťa🙂Ona sa na tú Palkovičova dostala dosť rýchlo, ale ja by som zaplatila radšej viac a sukromne

lukina20
autor
4. jan 2022

@luccija Dakujem velmi pekne. pojdem urcite sa pozriet aj na tu Palkovicovu, ale tiez som osobne naklonena asi skor k tym sukromnym
mam synceka, tym, ze sa narodil do covidovej doby, tak moc s detickami nie je... cele dni sme viac menej sami, asi 2,5 mesiaca sme chodili na detske cvicenie predtym nez to zavreli, tam bol tichucko, spokojny, pozeral sa na ine deti, malokedy plakal... tak isto ked sa stretneme s kamoskami, ktore maju starsie deticky, on sa pri nich pekne prehra, je tichucko, mna viac menej vtedy nepotrebuje...
preto ani si len nedovolim odhadnut ako bude reagovat
ja som s jaslickami praveze celkom stotoznena, myslim, ze ked tam pojde bude mat uz 21 mesiacov, aspon bude napredovat, nauci sa...

mogaa
4. jan 2022

@lukina20 naša sa tam naučila za 2 týždne sama jesť, teda že hccela sama jesť komplet obed aj polievku😉zo začiatku ju kŕmili ale ako videla ostatné deti tak začala jesť aj sama...doma všetko len s rukou alebo detskou vidličkou, lyžičku nikdy nechcela......skús synčeka na jasle pripravovať - na 2-3hodiny ho daj babke(ty choď preč), kamarátke, nech si zvyká byť bez teba

mogaa
4. jan 2022

@lukina20 ale u nás to bola trieda kde boli deti od 20mesiacov-3roky.....detičky pri aktivitách si rozdelovali podľa veku, lebo iné veci dokážu 2ročné deti, iné v 2,5roku a iné v 3rokoch...naučila sa tam strihať, kresliť, lepiť.....veľmi sa zlepšila rečovo....

luccija
4. jan 2022

@lukina20 áno len to vie, že niekde v pozadí si ty a neodišla si ma istotu....Deti najviac stresuje to, že počuju plakať iné deti.v kolektíve je hluk, krik pravidlá uvidíš...ale áno veľa sa naučia, obkukaju aj to dobre aj to zle🙂)

evkahuckova1
5. jan 2022

@lukina20 Ahoj, v jasličkach na Palkovičke mali donedavna volnych cca 14 miest, syn tam chodil 3 mesiace, boli sme spokojní. Cim skor si das prihlasku, tym mas vacsiu sancu, ze dietatko vezmu.

lukina20
autor
5. jan 2022

@evkahuckova1 Ahoj prosim ta cca kolko deticiek je v jaslickach na Palkovicovej?

nikol789
7. nov 2023

@lukina20 ahoj... Je to staršia diskusia, ale skúsim.
Dala si malého nakoniec na Palkovičova? 🙂 chcela by som vedieť názor ak áno. Ďakujem