Predškolské testovanie nadaného dieťaťa

katie25
24. feb 2023

Ahojte,
zaujima ma tema predskolskeho testovania dietata v pedagogickom centre CPPPaP do nadanej skoly. O ake testovanie vlastne ide? Co dieta preskusavaju? Dostali sme navrh tam dat pretestovat nasho syna, ale ja neviem ani zhodnotit, ci by to vlastne zvladol, neviem ako tie testy vyzeraju, z coho sa priblizne skladaju? Viete mi niekto poradit zo skuseností, kto ste s dietatkom presli take testovanie?
Dakujem!

martinoocka
24. feb 2023

Dcéra na tých testoch bola a keby viem čo tam bude tak by som ju mohla na to pripraviť a ten výsledok by potom bol skreslený....testuje sa tam nadanie na to sa nemá pripravovať ani učiť. Nemusí to zvládnuť, ak to zvládne odporučia vám, aby chodil do triedy pre nadané deti, ak nie tak nie, nič sa nedeje. Z toho čo si dcéra pamätala tak nejake obrázky kociek mala určiť kde sú správne uložené alebo napr nejaké slovo mala skúsiť vysvetliť....

katie25
autor
24. feb 2023

@martinoocka dakujem, ja ho ani nechcem pripravovat. To mi pride logicke aby nebol vopred pripravovany. Len ma to zaujima z toho dovodu, ci to vlastne zvladne, ci to ma pre nas vyznam tam ist. Ale teda asi skusime a hotovo...

pribinak
24. feb 2023

Nemusíš syna na nič pripravovať, buď má v hlave alebo nie.
Psychologicka mu urobí - zmera intelekt na škále. Test bude napr že matematická postupnosť, pamäť, orientácia v priestore, ….
Psychologicka zhodnotí aké má dieťa predispozície, kde sa intelektovo pohybuje, vlčom vyniká.

Určite to má význam, podľa toho sa môžeš rozhodnut či prihlásia syna do školy pre intelk. nadané DEI

euka210
24. feb 2023

@katie25 no ved preto ho tam posielaju, lebo tam zistia, ci na to ma. Zvycajne to robi psychologicka a podla toho bud da odporucanie alebo nie. Synovec mal testy dobre, ale povahovo ze by nebolo dobre ho tam dat...poznala deti, ktore tam sli. Druhy zase mal plne odporucanie, ale pre starsieho tam nemali miesto v obycajnej triede, tak ho tam nedali.

martinka13
24. feb 2023

Zažili sme s oboma deťmi. Deti boli na "skúškach " samé. Nás zavolali na hodnotenie. Skusanie bolo rozdelene na 2 zakladne casti. V jednej hodnotili IQ a v druhej EQ. Zistia, či je vhodné dať ich do triedy pre nadané deti.

katie25
autor
24. feb 2023

@pribinak dakujem, toto som presne chcela vediet, ze z akych oblasti ich vlastne skusaju.

benit
24. feb 2023

Vacsinou rodic nie je na testovani. Ani nie je dobre vediet co tam bude. Bud to urobi alebo nie.
Nasa tiez bola a bez problemov presla a nemala este ani 6rokov.
Najvacsia chyba je ak rodic cvici taketo testy dopredu. Dieta nimi prejde a potom mozu nastat problemy. Nechaj to tak, chod na testy a uvidis co ti povedia.

katie25
autor
24. feb 2023

@benit ano chapem, ja som to nemyslela tak, ze teraz budem doma syna pripravovat a trenovat s nim ulohy. Skor som chcela vediet z akych oblasti tam deti testuju, ci ma sancu vobec syn prejst, ci to ma vyznam ho tam vlastne brat. Ale ved skusim teda ist a uvidim...

metuzalem
24. feb 2023

@katie25 kto vam navrhol ist na testy? Ak napr. ucitelka MS, tak sa nemusis trapit tym, ci sa na to oplati ist, kedze ona vie odhadnut nadanie deti, ma na to vzdelanie, prax...