Prvý krát do škôlky. Vaše skúsenosti?

zuzana19851
29. máj 2008

Mile mamicky mam 2rocneho syna Jakubka a v septembri nastupuje do skolky bude mat 2a pol roka zacne chodit postupne na 2,3,4 hodinky a potom na cely den.Uz teraz sa bojim prveho dna ako to zvladne a ci nebude plakat.Akurat sa odnaucame od plienok ale Jakub este nerozprava tak mam strach ci mu budu ucitielky rozumiet.Mam zmiesane pocity .napiste mi prosim vase skusenosti .dakujem

barunka
8. sep 2008

kaluha, čo vravel dnes Davidko? Už to bolo lepšie?? Bavila si sa aj s učiteľkami?
Ja som si povedala, že ak sa to ešte raz zopakuje, tak sa ich asi spýtam, či nevedia, o akom dieťati vraví a o čo vlastne ide, lebo ona mi preto každé ráno reve a ja už pravdupovediac nemám na to trpezlivosť. Inak odkedy chodí do škôlky je upišťaná poobede až hrôza... 😖

tilly
8. sep 2008

my sme dnes aj prvý krát spali, učiteľka hovorila, že domčo zaspal ako prvý, sloníka mágal v náručí a zahajal, tak som spokojnááá, lebo on strašne zle zaspáva, potom síce spí dlho, ale zaspáva niekedy aj hodinu....

kaluha
8. sep 2008

dnes to bola pohodička,asi sa mu páčilo,a zajtra vraj nebude plakat no som zvedavá????????!!!!!!!!!!
hovorila som s učitelkou a povedala že nedostal že ani nemal za čo lebo je vraj velmi dobrý 🙂 a že ani deti medzi sebou sa nebijú.a cestou domou som sa ho pýtala že či ma klamal že dostal tak povedal že ano a na otázku prečo povedal že to bola len sranda.tak neviem či ma skúšal aby som ho nechala doma?fakt neviem,lebo nikdy ma neklamal a ked ano tak to na nom vidno lebo to vlastne šaškuje.alebo už klamal teraz aby som mu s tým dala pokoj.
a simi nieje unavená?vtedy zvyknú byt deti upištané.napríklad ja ho už neviem od kedy /tušim od narodenia/chcem naučit nejakému režimu a nedarí sa mi a učitelky to zvládli za týžden.on po osmej normálne zaspí, cez víkend presne na obed spal,nemusím ho nahánat aby jedol no som spokojná!!!!!!!

tilly
9. sep 2008

barun a vy už spíte v škôlke? simi sa upravil trošku ten spánok?

tamarka
9. sep 2008

barunka, naša Tamarka nám tiež robí poobede scény kvôli hlúpostiam, hádže sa o zem a pritom taká nikdy nebola. Bola skôr kľudné dieťa. Ale beriem to, sú to proste ich protesty. Škôlka je obrovská zmena a tlak, niekde to musí buchnúť. Čo sa týka spánku, nám sa super polepšilo, prvé dni to bolo príšerné, ale teraz si v škôlke krásne lahne a zaspí, a doma to isté. Sama príde za mnou, že chce spinkať, lahne a za 5 minút je tvrdá, to pred nástupom do škôlky bolo možno 1x za týždeň.

maja
9. sep 2008

ahojte som tu nova amoc neviem jak tu chodi,no mam problem s dcerkou.nechce chodit do skolky.velmi place,nechce tam spavat.kazdy mi hovori,ze sa to casom upravi,ale jej plac mi nerobi dobre.ak vas mozem poprosit,ako ste to zvladali??? 😉

barunka
9. sep 2008

tilly, simi ešte nespí v škôlke, zatiaľ je len na štyri hodky, pred spánkom ju beriem domov. ale cez obed mi leží hodinku v posteli, niekedy spí, inokedy nie. Ale večerný spánok sa nám ešte pohoršil. Ak sa to ešte vôbec dalo... 😒

inak mňa to decko ráno normálne vydiera. Ona ide do škôlky s úsmevom, celú cestu sa teší a potom keď má ísť do triedy tak začne trošku pišťať a vymýšľať a keď ma učiteľka pošle preč, tak v sekunde zmlkne a už sa hrá. 😀 😀 Asi ma skúša, či ju nevezmem domov alebo čo.

tamarka, Simi to robí asi preto, lebo je unavená, ale včera z nej vypadlo, že tak robí (ručí ako zranené zviera) lebo napodobňuje nejaké dievčatko čo v škôlke tak plakalo... 😲

tamarka
9. sep 2008

majka, Tamarka chodí do škôlky od 2. sept. Prvý deň išla do škôlky s obrovským úsmevom (veď nevedela poriadne, čo ju tam čaká), keď ale prišiel čas spánku, tak strašne plakala hádzala sa o zem, nikto sa jej nesmel ani chytiť, no hrôza, a ani nezaspala, celé poobedie bola ako mátoha, zaspávala mi v aute a večer bola za 10 sekund tvrdá. Tie ďalšie dni sa to začalo zlepšovať, najskôr ju učka nosila na rukách a potom zaspala, v piatok a včera si sama lahla na lehátko a zaspala, akurát ju učiteľka pohladkala. Všetko potrebuje čas. Tiež ešte niesme za vodou, ale verím tomu že to pôjde.

barunka, to je nevýhoda škôlky a kolektívu, deti si zoberú aj to, čo naozaj netreba. My síce ešte nič také, ale určite čosi bude. Staršia tiež obkukávala kadečo. Čo sa týka vydierania - deti vedia veľmi dobre, čo robiť a čo na nás platí, preto neustupovať. Ak to urobíš len raz, si na začiatku. 😉

barunka
9. sep 2008

maja, ono sa to zvláda veľmi ťažko, keď sa musíš pozerať na to, ako tvoje dieťa plače a ty by si popri tom urobila čokoľvek len aby neplakala a zasa sa smiala. Ale raz, skôr či neskôr, každé dieťa do tej škôlky bude musieť ísť a ja si vravím, že ak ustúpim teraz, bude to len horšie a horšie, lebo už bude vedieť, že tým plačom dosiahne to čo chce. Tak vždy zatnem zuby keď plače a idem preč...

Ale Simi je falošnica, ona v škôlke vôbec neplače, len keď má ísť dovnútra do triedy a aj to skúša len také pišťanie. Naozaj plakala len dvakrát a to som plakala pred škôlkou aj ja...

tamarka, no tak Simi veľmi rada napodobňuje, ale nevšímam si, že by bola horšia keď príde domov zo škôlky, ako vravia niektoré baby. Ona je stále taká istá, len keď jej trošku skočí, tak piští 😀

certica
9. sep 2008

caute, my davame zatial tiez len na doobedie. vcera bol trochu plac, ale az po odchode (bola ho babka odniest aj vyzdvihnut), ale konecne sa zapajal do spolocnych hier s deckami. ucitelka ho pochvalila, ze vzdy vsetko spapa 😀 .
dnes rano isiel s tatinom, plakal tiez, ale ucitelka ho vzala na ruky a kyvali potom tatinovi s tym, ze ked sa ja s martinom vratim od lekarky, tak ho prideme zobrat. no a dnes vraj budu mat vonku dopravnu vychovu, tak budu jazdit na motorkach - pevne dufam, ze sa mu toto bude lubit. inac on place len rano, potom vraj ok.

majka2910
9. sep 2008

prepacte,maja patrilo niekomu inemu a chcem sa ospravedlnit,ze som to trochu pokazila,ale uz som zeregistrovana,tak mi to prosim prepacte.Tamarka,moja je tak isto,tiez sa hadze o zem a tak,ale my uz chodime sz domu velkym placom,nechce sa ma pustit ucitelka mi ju vytrhne z ruky a rychlo idem prec.v noci sa mi budi a place,ze uz nepojde do skolky a chce aby som jej to slubila.ja jej to ale nechcem slubit,nechcem ju klamat.uz rano ju musim,poviem jej,ze ideme do obchodu,inak by som ju nedostala z domu...

tamarka
9. sep 2008

barunka, to je super, že nieje horšia keď príde zo škôlky, ale verím tomu, že Tamarka pochopí, že to nemá význam a bude to zase to naše krásne dievčatko.
A ten prvý týždeň som chodila s plačom zo škôlky aj ja, išlo mi srdce rozdrapiť. 😢 Celé dni mi bolo zle od žalúdka, na nič iné som sa nedokázala sústrediť. Dnes som išla prvý krát bez plaču a už mi nieje ani tak zle. 🙂

majka2910
9. sep 2008

barunka,ja tiez nechcem povolit,ani nepovolim.len mi dobre padne,ked sa s tym podelim.moja mama povie,ze ja som nebola ina a prezila som to aj ja aj ona. tu mi aspon milo odpovedate a viete o com hovorim.dakujem vam velmi pekne.uz nemam take vycitky. 🙂

tamarka
9. sep 2008

majka nemáš mať prečo výčitky, každé dieťa sa musí zaradiť do kolektívu a zvyknúť si naň. A píšeme si tu preto, aby sme sa vzájomne potešili a utešili 😀

audreyd
9. sep 2008

ahojte, tak sa aj ja pripájam k matkám čerstvých škôlkarov. dnes bol náš prvý deň a presne ako som predpokladala, náš mladý rozplakal celú škôlku 😢 na obed idem po neho, budem ho dávať len na doobedie, som ešte s malou doma... ale aj tak mám z toho zlý pocit 😖 😖 😖 som divná?!

bibinka
9. sep 2008

ahojte, ja vás tak čítam a vidím, že detičky sa etablujú vcelku podobne. My sme stále doma na antibiotikách,ale od budúceho týždňa už napevno nastupujeme a viem,. že budeme začínať od začiatku. I ked Filipkovi denne pripomínam pani učiteľky, že ho majú radi a že sa na neho tešia aj niektoré detičky,ktoré už malý spoznal.
Dnes som napríklad volala jeho pani učiteľke (odhlasovala som ho zo stravovania kým je chorý) a veľmi ho pozdravila a že mu posiela pusinku.
Už sa mi to blízke telesné "spojenie" nezdá až také zvláštne, zvykla som si na to/zaujímavé že stačili 2dni/, myslím, že tam propagujú také telesné kontakty,na aké sú detičky zvyknuté z domu,aby to tam nemalli také ťažké.

Zarazilo ma, že niekoho dievčatko dostalo po zadku!!! to jej neslýchané, v dnešnej dobe? 😲

babulka
9. sep 2008

baby, tak mi dnes prvykrat spime v skolke, tak som zvedava. Dohodla som sa s riaditelkou, ze ci by uz nemohol, predsa len je zvyknuty z jasiel, tak aj tety suhlasili a uz aj niektore ine deticky tam zostavaju spinkat. Horsie je, ze ine idu domov, tak neviem, ci nebude cakat, ze aj on pojde domov, tak aby neplakal ☹
Vcera sme boli v skolke do 12tej, uz nie do 10tej, ako minuly tyzden a bolo to podstatne lepsie. Rano sice plackal, ale ked som po neho dosla, tak sa vyskieral, rozpraval mi, co robili, co papal, aj tety mi hovoril, ze pekne sam papal, hral sa, takze snad sme na dobrej ceste (klop, klop, aby som nezakrikla) 😵 A plienku si nosi pekne so sebou, takze je spokojny, aj vcrea mi kazali, ze ked uz bude v skolke spinkat, tak aby som doniesla vankusik, hracku....cokolvek ma rad, aby sa mu dobre spinkalo. Tak som bola hned kludnejsia.

kaluha
9. sep 2008

barunka, nevieš nejakú adresu na stránku našej školky,bola by som zvedavá,ja som našla len toto http://www.spvgalanta.szm.sk/index.html

tamarka
9. sep 2008

bibinka, po zadku??? To snáď nie.... 😠 U nás v triede je úplne samozrejmé, že pani učiteľka detičky stíska a mojká. Aj Tamarke som povedala, že keď jej bude za mnou smutno, pani učiteľka ju pomojká. A aj to tak funguje, tie deti to potrebujú, či je to mamina alebo nie.

kaluha
9. sep 2008

tamarka, mi sme asi iný on sa rád mojká ale len so mnou poprípade sa túli k otcovi.už si ani nepametám kedy sa líškal k niekomu inému.a ked ho niekto obíjme nasilu to neznáša,ale máš pravdu radšej nech si ich túlia ako keby to malo byt naopak

bibinka
9. sep 2008

tamarka-opravujem- nie v našej škôlke,ale niektorá tu píše, že jej dcéra dostala po zadku od pani učiteľky, myslím na str.12.
Ja som proti tomu, samozrejme by sa to nemalo stávať ,veď nato sú učiteľky učiteľkami,majú adekvátne vzdelanie,kde sa im vtĺka do hláv prístup k deťom. Ale psychika a vyčerpanosť robia svoje a ak si učiteľky neustrážia svoje nervy,ľahko sa môže stať, že budú biť a báckať deti či po zadku či po rukách. Myslím, že toto deťom musíme veriť. Nechcem sa dožiť toho, že mi Fifko povie, že ho učka zbila. Aj ked deti majú fantáziu, rodičia najlepšie vedia či hovorí ich dieťa pravdu. A také malé deti nedokážu klamať.

sloboda4
9. sep 2008

ahojte 🙂 tak konecne aj ja možem pridat tohto smaila 😵 😵 ....jaaaj rano bol trosku plac, ale konecneeeeee sa maly usmieval ked som prisla po neho .... a co mi narozpraval 🙂 som sa nevedela dosmiat na nom 😀 toto je asi najkrajsi vek u deti /tie somarinky co trepu 😀 /
vcera vecer zacal cvicit doma, že ako v skolke, spieval si, a rozkazoval nam...že tak to robi teta v skolke 😅

rano trosku strajkoval... ked sme prisli do satne, najskor dokopal skrinku a ked som mu povedala nech si obuje papuce tak povedal že nemože, že on ma chore nohy 😅 😕 😅 ... nakoniec sa ale teda obul isli sme do triedy a tam sa spustil retazak 😀 jedno dieta za druhym plakali a plakali ...potom ucitelka vytiahla z tašky cukriky, že kto prestane plakat dostane sladku odmenu ..... take ticho som hadam v skolke este nepocula 😅 /aj ked cukriky o 7,30 rano nic moc /

majka ... vsetko chce cas ... je to urcite tažke obdobie aj pre deti aj pre rodicov ale hadam sa tym vsetci zachvilu prejdeme a budeme si tu pisat ake superske su tie nase deti v skolke 😉

inak nas maly este fuuurt v skolke nic neje a spavat ho tam vraj este urcite nemam nechavat /ale hadam už buduci tyžden bude aj hajat/

lenka386
9. sep 2008

Ahojte! Tak my sme mali dneska asi najkritickejsi den - az do skolky bolo celkom pohoda, ale ked som chcela Adamka dat dole z bicykla a doviest dovnutra, zacal plac. Trapili sme sa skoro polhodiny , lebo som ho chcela prezut a supnut dovnutra. Tak som to nakoniec vzdala a supla ho do triedy v topankach. Ale vstupom do triedy ako keby nieco prepal v hlavicke, bolo po placi, isiel si za hrackami a za mnou a ani neobzrel.
Ozaj, su aj vase deti take ustrachane aj doma? Adamko bol zvyknuty, ze sa hraval sam na dvore, alebo ostaval s babkou. Vcera sme boli na dvore, len som pre nieco odbehla dovnutra a taky plac za mnou spustil, az sme nechapali.. Tak dufam, ze aj to je len docasne..

sloboda4
9. sep 2008

lenka ahoj ... nas david zase zacal zatvarat vsetky dvere na izbach, lebo že tam je zly ujo a zla teta 😕 😨 nechapem co ho to napada 😕

audreyd
9. sep 2008

ľudia, tak ja som v total šoku!!! dnes prvýkrát v škôlke, síce ráno s hučaním, ale keď som si pre neho po obede bola (nespal tam), tak najprv bol taký vyplašený, že prečo som ho tam nechala, ale potom povedal, že tam bolo strašne moc dobre 😲 😲 😲 aj pekne všetko spapal, polievku aj druhé!!! no uvidíme, ako zajtra...

tilly
9. sep 2008

domko zapotil, že v tej škôlke je tak dobre 😀

lucy999
9. sep 2008

ahojte ja kazdy večer laham s tym ako malu rano presvedčit do školky rano len plače a robi problemy a ja si už myslym že mam toho plaču dost. potom plačem i ja lebo mam take vyčitky že ona ma pyta aby som ju tam nedavala že jej je smutno a ja neviem čo mam robit keby som nemusela ist do prace ale musim neviem ako to dalej bude kedtak bude každe rano vyvadzat. neje tam nespi len plače a hada sa z učitelkami poradte mi ako to mam zvladnut

tamarka
10. sep 2008

ahojte, no čo nové? My sme išli do škôlky s obrovským úsmevom, že ona už plakať nebude, ale v šatni to zase spustila, nič strašné, ale poplakala. Učiteľka si ju hneď zobrala na ruky a ja som utekala zo slzami preč.
barunka, keď je dieťa zaradené do školského zariadenia, rodičovský príspevok zaniká, ale o adaptačnom procese som nepočula, takže neviem. Kamarátka dala syna k opatrovateľke a rodičovský príspevok dostáva, ale musela to nahlásiť.

barunka
10. sep 2008

tamarka,ja to už mám zistené, treba nahlásiť ešte pred nástupom na adaptačný pobyt a rodičovský príspevok môžeš poberať ďalej. Ale ten čas ktorý je v škôlke nesmie presiahnuť štyri hodiny denne.

Tak Simi by dnes bola asi bez plaču, ale nakoniec sa to nekonalo. Bola sa tam ešte predtým ako išla do triedy, vycikať a na záchodoch majú také drevené zásteny. Keď zliezala do záchoda, tak sa nejako zakymácala a dobre sa do toho buchla a rozrazila si spodnú peru. Tak sme nakoniec tak či tak plakali...
no uvidíme, ako to pôjde ďalej.

lenka386
10. sep 2008

Ahojte!

Tak tusim sa to pomalicky zlepsuje. NO, my sme sli dnes zase s placom, uz doma protestoval, ze nemusi ist do skolky, pritom sam hovori, ze tam je super. Nastastie dnes bol tatinko doma, tak isli chlapi spolu. Ale vraj bolo zase "veselo", tak uvidim, dokedy.. U jednych je to par dni, vcera kamoska hovorila, ze im to trvalo dva mesiace..