Poldenný alebo celý deň v škôlke prvý týždeň?

siusinocka
5. máj 2012

Ahojte. prvého syna sme dali do škôlky hned na celý den, aby si zvykol a nevymyšlal.... no zvažujem či u druhého využiť možnosť prvý škôlkársky týžden ho dávať len na pol dna a od druhého celý.. čo vy na to? aké s tým máte skúsenosti? nebude potom vymyšlať že chce chodiť domov na obed?

k_a_j_k_a
5. máj 2012

Ahoj. My nastupujeme do skolky az v septembri, no boli sme sa tam uz pohrat a ked som sa pytala ucitelky, tak mi odporucila hned na cely den. Vraj potom byvaju problemy, lebo dieta si zvykne, ze ide po obede domov a zrazu tam aj spi. Ale zalezi od dietatka, nam to odporucila aj na zaklade toho, ze nasa mala chodieva na vikendy k starym rodicom, co zvlada super. Ale ja som skor za cely den, i ked som strasne zvedava ako to budeme zvladat. 🙂

sssimi
5. máj 2012

Asi by som na tvojom mieste nevymýšlala a šupla ho na celý deň. Aj keď ja soma dala moju do škôlky vo veku 2roky a 4 mesiace a prvý mesiac som s ňou chodila len na hodinku, keď boli deti vonku a až druhý mesiac som ju tam začala nechávať na 2 hodinky. Behom týždňa už chodila na 4 hodiny spokojná, vytešená.

adrioska
5. máj 2012

Ty vies posudit, aky je, ci si lepsie zvykne tak alebo tak, ci je na Teba naviazany a mala by si ist na neho postupne alebo ci mozte skusit hned na cely den. Moj chodil len na pol dna dlho, teraz uz na cely den a nam to takto vyhovovalo, neboli ziadne problemy chvalabohu.

dm1
5. máj 2012

nas isiel do skolky ako 2r a 10 mesiacov a siel rovno na cely den. Mali sme len tyzden kym pojdem do prace tak som sa bala zeby potom strajkoval keby bol zrazu na cely den. Aj ucitelky mi to odporucili. Nas si zvykol v pohode skolku ma rad

aduskatt
5. máj 2012

my sme zacinali postupne.prvy tyzden na hodinku, potom asi tyzden na doobedie, potom tyzden obedoval, potom tri tyzdne po poobednajsom spanku a potom na stalo a bolo to v pohode🙂

janinah
5. máj 2012

celý deň,lebo ak raz môže ísť naobed domov a o týždeň už ísť nemôže-to dieťa nepochopí

sisaha
5. máj 2012

u nas v skolke su poldenne iba prve tri dni kvoli adaptacii..., aby si deti zvykli na ucitelky, deti, zoznamili sa s doobednajsim rezimom.

benne
5. máj 2012

Podľa mňa, ak sa jedná len o jeden týžden, že by mal chodiť na obed domov, tak sa to neoplatí a bude lepšie dať ho hneď na celý den

tajava
5. máj 2012

ahoj, nas maly zacal chodit do skolky na pol dna, ale rozhodla som sa tak preto, lebo sme mali doma babatko a ja som sa bala ziarlenia, ze sestricka ostane so mnou a jeho "odlozim" na cely den prec. Lebo trochu na nu ziarli (nic strasne), tak som sa chcela vyhnut nejakym problemom. Ale keby som nemala doma ziadny "rusivy" element, tak ho dam hned na cely den. My sme potom polden zmenili na cely den od januara a zvladol to bez problemov. Odkedy chodi na cely den, tak zacal aj doma spievat pesnicky zo skolky, co dovtedy nerobil. Myslim, ze zistil, ze aj pooobede je to v skolke zaujimave, tak asi preto nevymyslal.
Ale ja som to tak citila, ze proste najprv na pol dna a az po case na cely den a myslim, ze som sa rozhodla spravne.

zitaje
5. máj 2012

Ked isla moja starsia do skolky, mne tiez radili dat dieta hned na cely den - a bola to uplna katastrofa. Stale plakala, nie len v skolke ale aj doma, vecne bola chora. Zlepsilo sa to az po niekolkych mesiacoch, ked som ju zacala na obed bravat domov. Zrazu nebola ani tolko chora a zacala sa na skolku tesit.
Mladsiu som dala hned od zaciatku iba na pol dna a je spokojna. Jeden cas sa pytala, ci tam bude aj spat - cize keby to bolo nutne, zvladla by to. Nastastie nemusi.
Takze ja rozhodne odporucam ist na to postupne, podla mna je prilis velky sok byt najprv 3 roky doma s mamou a potom z nicoho nic vidat mamu len rano a vecer 😒

lucia1981
5. máj 2012

my sme dali staršieho syna do škôlky hneď na celý deň a to mal len dva roky, musela som chodiť do práce takže iná možnosť nebola a tiež som sa bála ako to zvládne a na moje veľké prekvapenie si super zvykol, takže aj pri druhom to urobím tiež hneď na celý deň... 🙂

mirka907
5. máj 2012

dala som malu na pol den na odporucanie pani riaditelky (mala nastupila na 2 roky a 6 mesiacov) avsak po 3 dnoch co sla domov s krikom, ze ona chce ostat spinkat, zostala na cely den a uplne bez problemov....predtym sme ale chodili aj do jasliciek....

anjelicek26
5. máj 2012

Saska sla od zaciatku na cely den, u Maxa neviem, predsalen pojde velmi malicky, ona sla a mala 3 roky tri mesiace, on pojde bude mat 2 roky tri mesiace.. my asi zacneme na pol dna dva tyzdne a potom naplno, este uvidim, poradim sa priamo s riaditelkou. Ja tam planujem prve dva tyzdne dat aj Sasku, nech ma z toho dobry pocit, vraj sa to da..

digysa
5. máj 2012

Nie som zastancom nazoru typu: " do troch rokov MUSI byt dieta IBA s matkou"..... ale aj tak som obe deti dala ich prvy rok do skolky iba na pol dna. Prehodenie z pol dna na den u nas nebol ziadny problem....ako keby sa to ani nestalo... nemali si na co zvykat...

Je to skor o tom, ake spolocenske je dieta...(co vies iba ty) a ci mas z casoveho hladiska na vyber - pol dna versus cely den.

Ja som mala na vyber.

edita84
6. máj 2012

ja radím na celý deň nech si zvykne hned a nie 2x
ja som tak spravila pri dcére a aj pri malom tak bude

vinifred
6. máj 2012

.u nás na celý deň nezobrali aj keď som chcela..začali sme od druhého týždňa a bolo dobré aj tak..niektoré deti si zvykli hneď,niektoré nie,takže to záleží od dieťaťa..a s tým obedom vyjednávajú stále,keby bolo na nich tak sú na obed doma vždy,lebo doma im je dobre🙂tak ich niekedy zoberiem za "zásluhy" 😀..najviac špekulujú vtedy,keď sú doma dlho chorí,vtedy sa im do škôlky nechce vôbec,ale keď treba ,tak treba..život nie je "peříčko"🙂

atrami
6. máj 2012

My sme 1. deň išli pred obedom, keď boli vonku na ihrisku. Malý sa s nimi pohral, potom sa išiel najesť. Spať išiel domov. Na 2. deň už tam aj spinkal a na 3. deň už od rána.
Záleží aj na povahe. Najstarší syn si ťažko zvykal. Chodil len 3 dni v týždni. Prostredný syn, nakoľko tam mal už staršieho súrodenca si zvykol veľmi ľahko. Najmladší je iná povaha, ten si zvykol hneď. Ale aj tak 1. deň bol od rána a poobede na oporúčanie učiteľky išiel domov a na druhý deň už od rána.
Zvykni si, že zo začiatku, bude možno menej papať a doma sa potom na jedlo vrhne. Ráno možno bude vymýšlať, že do školky nejde. Moji revali celou cestou do školky, ale akonáhle sa zatvorili dvere na herni, bolo všetko O.K.. Samozrejme poobede nechceli ísť domov 😉

stanislavao
6. máj 2012

urcite je lepsie ho nechat hned na cely den, nech si zvykne na rezim a nie, ze prvy tyzden iny rezim, druhy tyzden zas iny rezim. je to pre dieta vacsi stres, ked uz by si zvykol, ze ide na obed domov a potom zrazu nepojde. ked ma chodit na cely den, tak hned od zaciatku na cely den.

ollski
6. máj 2012

zalezi od dietatka a tiez aj tvojich moznosti 😉 ....dcerka bola hned na cely den, samozrejme boli aj slzicky, ale nejako sa jej to v hlavicke utriaslo, upratalo a zvykla si- trvalo to vyse mesiaca...syncek bol tiez 1x cely den, ale ked som pre neho prisla, bola to cista kopka nestastia 😔 , s ucitelkou sme sa dohodli, ze bude chodit domkov najskor pred obedom, neskor po polievke, november december sme mali pauzu, lebo sa uz nechcel ani hrat len plakal, od januara uz aj obedoval....teraz uz chodim do prace, tak tak uz aj spinkava, postupne si zvyka....samozrejme stale vyjednava, ze chce ist na obedik domov....kazda choroba, prazdniny tj vynechanie zabehnuteho skolkarskeho kolobehu nas vratia o krok spat

zuzin78
6. máj 2012

ahoj sama poznas svoje dieta najlepsie, ci vydrzi v cuzom prostredi sama cely den do 16ej .
moja chodi tyzden do skolky a dala som ju len na 1/2 dna, po obede ide domov a tesi sa ,mam doma este rocnu dcerku, tak preto isla na 1/2 dna . keby som isla do prace tak ide na cely den, inu moznost by nemala.
nam sa aj tak skolka nepaci. 😉

xenicka13
6. máj 2012

ja som dceru nadsene balila do skolky a nesmelo chybat krasne nove ruzove pyzamko hned v prvy den takze na cely den 🙂

zuzana17
6. máj 2012

ja by som dala hneď na celý deň 😉

mawiya
6. máj 2012

Prvý synček chodil na pol dňa, pretože som bola s mladším na materskej. Až predškolskú chodil na celý a problém nebol, ibaže tam ich už nenútili spať. Mladšieho som teda po prvej skúsenosti tiež dala najprv na pol dňa a na celý deň si nešiel zvyknúť. Určite by som volila celý deň. Je to stres pre dieťa aj pre mamu, ale keď dieťatko dáš najprv na pol dňa a potom na celý, tak to máš stresovo na dlhšie. takže určite celý deň. Prajem dobrý štart do škôlky 🙂

hajanka
6. máj 2012

@suisinocka
moj syn nastupil presne ako pises len na pol dna, chodil len na doobedie prvy tyzden, dalsi uz ostal cely den a nebol problem. Samozrejem prve dni trosku rano plackal, ale ako som odisla ze ma uz nevidel tak prestal.
Od 3r. zacal navstevovat skolku v zahranici, tam mal na vyber IBA pol dna v skolke a to bude doobedu, alebo poobede, vybrali sme doobednajsiu skolku. A neskor zacal chodit do skoly na cely den (9-3), potom sme sa vratli na SR a on musel este na par mesiacov do predskolskej triedy, uz odmietal chodit na cely den, ale to len preto, lebo uz od 2 rokov nebol zvyknuty spat cez den a v skolke musel, takze tak.
Ja si myslim, ze nemam by byt problem s tym, ze prvy tyzden na pol dna. Ale ty ho poznas najlespsie, aka je povaha a tak 🙂 drzim palce.

vulka
6. máj 2012

Naša skúsenosť: 1.deň - 1 hodina
2.,3, deň - 2 hodiny,
4.,5. deň - pol dňa
a potom už aj so spaním. Výsledok : pár dní plaču a inak OK.

zuzanka81
6. máj 2012

Pridávam sa ku komentáru vulka u nás to fungovalo tak isto. 🙂 😖 Nebol to taký stres už od samého začiatku.

lutia
6. máj 2012

ja svoju osobnu skusenost nemam ale synovca davala babka a po dohode s vychovatelkami najprv len do 12 hod a to trvalo asik tak mesiac a potom do 14 hod a nakoniec do 15,00-15,30 kedy ide pre neho a tiez zo zaciatku vyplakaval ale vsetko sa casom urovnalo a stane sa ze povie ze preco pre neho prisla tak skoro 🙂) ale myslim ze vsetko zalezi od toho kolko mas casu ty (myslim to tak ze ked nemozes pre neho chodit skor tak tam musi dieta zostat do casu kedy mozes pre neho prist) ale ved vsetky deticky to zvladnu a je uz len otazka casu zvyku...

jankapiknova
6. máj 2012

moj maly išiel do školky ked mal 2roky aj 10mesiacov a prvy den do 12tej a od druheho dna aj spat. Ale on sa tešil a ani raz neplakal , je velmi spoločensky... 😉
nie som zastanca toho aby dieta išlo na hodinu,potom na dve a pod.... podla mna uplne zbytočne...

maminka11
6. máj 2012

ja osobne by som hned na cely den dieta do ms "nesupla", je to pre dieta stres a za tyzden si predsa nezvykne, ze chodi na obed stale domov - ale som zastancom po dvoch - troch hodinach dva dni, potom na dopoludnie a ked je dieta v pohode, tak uz v piatok moze spinkat v ms, ked nie, tak dalsi tyzden na obed domov
ono to treba pozerat aj z pohladu ostatnych nových deti - ktore placu (pretoze matka inu moznost nemala - iba dat diet ana cely den) a ked mas moznost tak urcite nenechavaj hned prvy den dieta cely den v ms, ked je tam co len 10 nových deti, ktore placu a tvoje bude tiez
ale je to na zvazeni kazdej matky, rozhoduj srdcom a nie rozumom, pokial sa ti da a mozes si to dovolit 🙂
prajem dobre rozhodnutie v prospech tvojho dietata

csina
6. máj 2012

Pracujem v škôlke, tak mám aký taký prehľad... myslím, že využiť adaptačný týždeň je v prospech dieťatka, určite... U nás v škôlke dokonca povinný.. Niektoré deti sa však adaptujú naozaj o niečo obtiažnejšie, je to individuálne.. A z jedného je to aj viac týždňov. Často dieťa do troch rokov nie je zvyknuté na čas trávený niekde mimo domu.. niekedy naozaj 3 roky prežili s maminkou, neboli napr. u babky na prázdninách alebo na víkend... Je to veľmi stresujúce, vytrhnúť ho náhle zo zabehnutého a chcieť aby sa okamžite adaptovalo na novom mieste, medzi celkom novými ľuďmi, kde fungujú určité pravidlá, s ktorými sa doteraz nestretlo... Sú samozrejme aj detičky, ktoré až taký problém nemajú a už v prvý deň si prinesú pyžamko a pýtajú sa, kedy budú spinkať. Ale aj to môže byť viac zvedavosť a po pár dňoch sa môže dostaviť frustrácia a odmietanie škôlky rovnako ako u detí, ktoré sa adaptujú postupne.. Prvý týždeň na dopoludnie je URČITE šetrnejší k detskej psychike. Deti čas vnímajú celkom inak a im ten celý deň naozaj môže pripadať nekonečný. Je dobré, ak majú čas sa pomaly zoznamovať s prostredím, deťmi, učiteľkami, denným programom. Predstavte si aké je pre dospelého stresujúci prvý deň v práci, v novom prostredí, medzi cudzími, musíte vykonávať činnosti, ktoré sa od vás očakávajú a vy ešte ani neviete, kde čo je.. 🙂 čo už je to len pre malého človiečika, ktorý sa k tomu všetkému ešte aj strachuje, že tá maminka si po neho predsa len nepríde. Ak prídete prvé dni napoludnie, nadobudne istotu a neskôr už ten čas "natiahnuť" nebude až taký problém. Ale treba dodržať určité zásady. Dieťa samozrejme môže neskôr vycítiť šancu, ak sa mu niečo v škôlke nezdá a dožadovať sa vyberania na obed, tomu sa máloktorí rodičia vyhnú. Ale každý si svoje dieťa pozná, dobré je aj poradiť sa s učiteľkou, či to naozaj tak zle zvláda, ako ono prezentuje a podľa toho sa zariadiť.. 🙂 😉 Želám všetko dobré a nech je nástup čo možno najpohodovejší...