Prvý krát do škôlky. Vaše skúsenosti?

zuzana19851
29. máj 2008

Mile mamicky mam 2rocneho syna Jakubka a v septembri nastupuje do skolky bude mat 2a pol roka zacne chodit postupne na 2,3,4 hodinky a potom na cely den.Uz teraz sa bojim prveho dna ako to zvladne a ci nebude plakat.Akurat sa odnaucame od plienok ale Jakub este nerozprava tak mam strach ci mu budu ucitielky rozumiet.Mam zmiesane pocity .napiste mi prosim vase skusenosti .dakujem

zuzanamv
1. sep 2008

Ja som akurát podpisovala všetko. Na visačky fixkou.
A náhradné oblečko nám kázali dať každé zvlášť do sáčku, aby mohli sáčok použiť na prípadné mokré veci.

kvendolinka
1. sep 2008

jej zuzkafunny vidis,sacky 😀 este ze pises 😝

kvendolinka
1. sep 2008

boze som ti poplietla meno 😀 prepac ale jedna baba ma take podobne ako ty 😕 to uz z tych stresov tu pisem somariny 🤐

zuzanamv
1. sep 2008

🙂
nevadii!

Ja dnes asi nespím.
Už len 11 hodín!

kvendolinka
1. sep 2008

Ja sama som ucitelka v MS ale ze to budem brat takto tazko,to som si nemyslela.Mne maju prist tiez zajtra do skolky nove deti a tie budem musiet utesovat a zaroven mysliet na Natali ako sa ma 😕 A este k tomu ani neviem ake zmeny u mna v praci nastali kedze nastupujem po materskej 😒

lefika
1. sep 2008

kvendolinka, a ty ako odbornicka mas aky nazor na adapatacny program? lebo mne to v nasej skolke vsetky ucitelky vyhovaraju, ze vraj ju mam nechta hned na cely den, ze si lahsie zvykne...no mne sa to nezda 😖

kvendolinka
1. sep 2008

No ja davam malu postupne,nech si zvyka lebo ju poznam,ze by to bolo na nu privela.No a z praxe ako ktore dieta.Niektore preplace aj tu jednu jedinu hodinku kym nepridu a niektore nechce zo skolky ani po spanku odist.Vsetko zalezi od dietatka.Ale ja osobne som za postupnu adaptaciu 😉

lefika
1. sep 2008

kvendolinka, vdaka 🙂
ja som skusala malu nechat samu v mc, pozorovala som ju z vedlajsej miestnosti bolo to tak cez hodinu, cely ten cas sedela na auticku a pozorovala deti okolo seba. potom ma zacala hladat s tym, ze sa jej tam nepaci a chce ist domov 😢 podotykam, ze sme tam chodili dva roky a poznala prostredie aj ludi ☹

kvendolinka
1. sep 2008

a preto je aj pre tvoju malu tiez dobra postupna adaptacia.Ja sama viem a odporucam to aj rodicom,nech hlavne svoje deti neklamu ako napr.neboj milacik nebudes tu spinkat ale samozrejme,ze bude len ho chcu utisit a to je potom zalostny plac,ze ponho neprisli.A este odporucam ziadne dlhe lucenie s dietatkom.Proste povedat lubim ta,pridem po teba ked sa pohras,zacvicis si,napapas a velka pusa a odchod-doslova.Cim viac sa to natahuje tym tazsie sa nam potom deticky odputavaju v cakarni ☹

sloboda4
2. sep 2008

ahojte, kocky..... ja som toho teda nejak nenaspala.....asi mi sibe, ale som si potajomky pod vankusom prerevala noc.....ked tie deti taaaaaak rychlo rastu........ my sa pomaly chystame.....za pol hodku vyrazame tak hadam bude fajn ....... 🙂
....držim vsetkym detom palce ... 😉 /aj ked mam pocit, že my rodicia trpime asi viac ☹ /

krajcoanka
2. sep 2008

ahojte dievčence, tak my to už máme za sebou. Prišli sme do školky ako prvý(kedže ocko mal ísť do práce a chceli sme ho odprevadiť všetci).Lubko to znášal v pohode, stale sa pýtal kde su deti. No uvidime, či mi nebudu volať.... 😀 😝 , Ale hadam nie. Včera sme boli vo viedenskej zoo a prišli sme neskoro-lubko toho malo naspal, takže hned ako pride zo školky, bude musieť ísť spať. Dnes bude jesť s deťmi o 11,30 a potom ho pôjdem vyzdvihnúť.

lefika
2. sep 2008

ahojte, my to uz tiez mame za sebou. dcerka mi tam teraz asi place, chuda 😢 strasne sa bala uciteliek a s detmi sa tiez nechcela hrat, k hrackam isla len so mnou a ked sme odchadzali, mala uz slzy na krajicku...a ja tiez 😢 😢 dufam, ze sa nejak prebojujeme cez tento prvy tyzden a potom to uz bude dobre 😎

lienocka235
2. sep 2008

babulka u nich v skolke je taky zvyk ze ked maju sviatok /narodky alebo meniny kto si co vyberie../tak prinesie detom oslavenec.. napr.. ovocie alebo piskotovu tortu.. alebo cosi sladke.. podla uvazenia rodica.. a odporucenia ucitelky.. deti potom si to daju poobede zapalia sviecocky na narodeninovom vlaciku podla poctu rokov a oslavencovi spievaju... oslavenec ma v ten den iste privilegia..
Ninocka ma dobru pani ucitelku vynikajucu... ucila este aj mna.. a ona nepije kavu, a neje cokoladu.. dost propaguje zdrave stravovanie.. takze.. jej davame kvetinku v kochliku.. ako darcek. a obrazok od ninky alebo nejaky vytvor...

ja som robila ucitelku na druhom stupni.. na dedine.. tu kusok od mesta a aj tam sme dostavali.. od deti ked mali narodeniny... a tak...
ako nemyslim si ze ucitelky su odkazane na nejaku cokoladku a kavicku .. a potesia sa aj kresbicke a pod.. skor sa snazim malu viest k tomu aby vedela ze obdarovat niekoho je mozno este krajsi pocit ako byt obdarovany.. mala je sama a pravdepodobne to tak aj ostane.../zdravotne priciny/ tak sa ju sanzim viest takto..
mne sa raz stalo... ze mi priniesol jeden osmak studentsku pecat.. ked mal narodeniny.. bol to chlapec z rodiny ktora zila v otrasnych podmienkach.. zvierata ziju niekde lepsie../ucitelia sme mu kupovali denne jogurt.. a pod../
a on mi doniesol tu cokoladu.. nechcela som ju zobrat a on sa rozplakal ze ju nechcem.. a odvtedy som to uz neurobila ze by som odmietla.. a rovnako ma tesilo ked mi natrhali kvetinky zo zahrady a dali sme si ich do vazicky a pod..

zuzanamv
2. sep 2008

Ahojte,
aj my to máme za sebou.
S Maťkom šiel ocino.
Cirkus nebol, v pohode šiel dnu. On bude podľa mňa robiť cirkus až keď od neho budú niečo chcieť.
Zahlásil, že tam nebude ani papat, ani piť, ani cikať, ani spať, ani hrať sa, že tam nebude robiť nič.
Tak dúfam, že ho presvedčia aspoň na to pitie a cikanie.

Čo sa týka adaptačného programu, tak podľa mňa je Maťko typ, ktorému by neprospelo, keby tam šiel na začiatok na kratšiu dobu. Jemu trvá cca 2 hodinky, kým sa rozkuká v novom prostredí, a potom už je to len lepšie a lepšie, a na koniec nechce ísť odtiaľ preč. Keby som ho dala na pár hodín, akurát by sa začal hrať a už by šiel domov.
No, uvidíme, napíšeme si poobede ako to celé dopadlo.

sloboda4
2. sep 2008

ahojte...tak my to tiež mame za sebou.........som sa od rana nestacila divit...celu cestu sie david do skolky sam pesi /inokedy by sa na rukach nosil/, veci do skrinky si chcel sam uložit a ked zbadal triedu, ani sa so mnou nerozlucil...iba že "mama hjat ja hjat" .... som este na neho kricala, nech mi da aspon pusu....ale zmohol sa iba na zakyvanie 😕 .... uvidime ako bude hadam sa mu ozaj zalubi ..... aj ked ja som si odrevala zas cestou domov este aj to že ma slimacika na skrinke 😅 😅 😅

inak ja som sa fakt divila kolko tatkov nieslo deti do skolky 😕 u nas keby bolo na tatovi tak maly nejde do skoky asi do "18" 😅 ved tato sa bal viac ako on

lienocka235....ten napad s tou tortou na sviatky je skvelyyy 😵 som to este nepocula 😨

tilly
2. sep 2008

kočky, tak ako??? my dobre, našťastie tam mal domko kamarátka, ktorý ho hneď zobral za ruku, že poď sa hrať, čiže domčo ani nemohol plakať, ale keď sme prišli pre nich, tak to bolo krikuuuu, tak hučali, predbiehali sa, kto čo povie, no nové zážitky, zlatý boli, ale bol tam jeden chlapček, ktorý tie dve hodinky plakal, bolo ho počuť až dole ku vchodu...

barunka
2. sep 2008

čaute kočky. tak my sme boli spočiatku v poho, ale jedno dievčatko tam veeeeeeeeľmi plakalo a strhlo všetky ostatné deti, takže vznikol hromadný amok. Simi som veľmi vonku plakať nepočula, len chvíľku, učiteľky mi nevolali, tak hádam je to o.k.
ešte hodinku a idem si pre ňu 🙂 tak neskutočne mi chýba, že nemám koho napomínať, že to ani nie je možné...

certica
2. sep 2008

my tiez v poho, akurat isiel mangel pre neho, vraj je cely od piesku, inac pohoda 😀 . viki hned, ako sme prisli dovnutra, sadol a zacal sa pri skrinkach vyzuvat, lenze to sme vosli do inej triedy, isla som sa tam len opytat, kde maju vchod "kuriatka". ked sme nasli spravnu triedu, viki hned vtrhol dovnutra medzi decka, objavil zehliacu dosku a uz zehlil 😀 , potom mikrovlnka, hrnce... ja neviem, on mal byt tusim baba 😀

certica
2. sep 2008

jaj a zabudla som napisat, ze ho zaradili medzi druhakov, kedze ma 3,5r.

lefika
2. sep 2008

ahojte, tak my sme uz doma. dcerka neplakala, ale nechcela ani jest, ani pit, ani sa hrat, len sedela v kute a pozerala okolo seba. potom ked isli von, tak stretla kamosku z velkej triedy, tam uz bolo lepsie...podla obsahu topanok bola urcite minimalne v piesku 😀 no obed som do nej natlacila ja, ked som pre nu prisla, lebo nad tym sedela a nechcela ani lyzicu zobrat do ruky.

barunka
2. sep 2008

no a zo Simi asi bude "blicerka" lebo im trikrát utiekla a museli ju nahnať nazad... 😲
takže my sme na tom dosť blbo.. ale jedla, hrala sa a aj plakala... 😕

zuzanamv
2. sep 2008

Lefika, tak u nás to bude asi podobne.
Ja idem poňho až o 15, hrozne som zvedavá.

tilly
2. sep 2008

naši ešte vonku neboli, ale zajtra už pôjdu, dnes boli len dve hoďky, blbé je, že sú len dve triedy... 3 a 4 roční a 5a6roční...

ježiš, ale jeden chlapec (už väčší) mal taký amok, normálne zdrhol matke... strašne ziapal, ale to bolo také 5 ročné dieťa...

sloboda4
2. sep 2008

ahojte...tak aj my v pohode...maly bol tak 1,5 hodky a vraj celkom fajn, neplakal, najedol sa, vycikal sa..takže OK.....som hned vedela že bol sam cikat, ked som zbadala, ako si obliekol slipky 😀 ....
...ale zatial sa netvari tak, že by sa trhal že aj zajtra pojde 😅 ....

barunka
2. sep 2008

no tuším sme na tom najhoršie 😅 😅
ale simi je tu tuším najmladšia, dokonca aj v celej škôlke je najmladšie dieťatko, tak hádam sa to nejako upraví a prestane utekať.. Len sa mi páčilo, keď mi vraveli, že ani neplakala a len sa zbalila a išla "domov" 😀 😀

bibinka
2. sep 2008

čaute, tak hlásim, že "my" sme to dnes nezvládli ☹
už od skorého rána bol Filipko taký zatíchnutý,ale poslušne sme šli, ale ked sme došli pred škôlku,pochopil, že tam aj musí vojsť dnu. No a tam zastal pred prahom a ani za svet dovnútra,len mi ticho povedal, že maminka, tak poďme už domov. ☹ ☹ bolo to smutné. Ja som ho povzbudila, že ved ja pre teba za pár hodín prídem a ty sa budeš s deťmi hrať. A on, že sa nebude a že on ide teda domov. Tak ho učiteľka vzala na ruky a ja som len videla tú "lúpačku" z úst a spustil veeeeeľký plač. Dohodla som sa s učiteľkou, že mi zavolá keby sa nedal utíšiť. Ja som mala taký zmiešaný pocit-aj smútok,aj strach, aj akúsi hrdosť, že už je taký veľký a že to proste musí zvládnuť,aj keď to bude určite ťažké.
Ja som normálne nechápala, že on vždy taký priebojný, stačilo 5 minút a bol "pánom" situácie a teraz... 😕
Ako som mala aj tušáka, učiteľka mi po obede volala, že Filipko plače a za žiadnu cenu sa neche prezliecť do pyžamka. Ja som bola pár metrov od škôlky na prechádzke, tak som po neho šla.

Keď som prišla, hral sa vzadu v izbičke, bol vyrevaný ako kôň,oči červené, no reku, zbohom...Ale hned mi začal ukazovať ako a čo tam majú a tak som si pomyslela, že to nebude až také horúce a že on hral aj divadielko.Beťár. ale za 5minút bol oblečený a pálil vonku ako ďas 😀

bibinka
2. sep 2008

a ešte ma dorazilo jedno dievčatko,staršie a hned svojej maminke žalovalo, že to je ten chlapček, čo mi ničil hračky 😒 .Som nevedela ako reagovať, nečakala som to. 😠 ,nuž čo deti sú úprimné, možno to bola pravda, možno sa len doťahovali o hračku čo ja viem 😒

any23
2. sep 2008

...ahojte kočky... 🙂 aj náš alex bol dnes prvý krát v škôlke... a zvládol to celkom fajn - nad moje očakávanie 😉 pri odchode vôbec neplakal - dal mi velkú pusu a že potom prídi pre mňa a už sa aj utekal hrať s novými kamarátmi 🙂 ani po mojom odchode neplakal, pekne sa hrajkal, na desiatu všetko spapal, pani učitelka ho pochválila, že bol velmi zlatý... dneska tam bol len hodinku a pol, do deviatej, zajtra bude do 11tej, štvrtok sa s detičkami naobeduje a pôjde domkov no a piatok vyskúšame aj spinkanie... no som moooc zvedavá čo bude zajtra a iné dni... ale vyzerá to tak že sa mu v škôlke páči - pri odchode vybozkával učitelku a povedal jej ahoj a zajtra prídem 😉 som na neho moooc hrdá 😎

barunka
2. sep 2008

bibinka, možno sa nepohodli pre hračku, alebo si čosi skladali a on jej to možno zhodil (náročky či nechtiac - deti nerozlišujú).

mne Simi pre zmenu keď som ju vyzdvihla na každú otázku odpovedala áno.. Príklad nášho rozhovoru. Páčlo sa ti v škôlke? ANO. Plakala si? ANO. Pôjdeš tam aj zajtra? ANO. Budeš plakat aj zajtra? ANO. Lúbili ta učitelky? ANO. CHceš radšej zajtra zostať doma? ANO. Robili ti zle? ANO. Ako? ANO. a takto dokola asi pol hodinu... nechápem.

lefika
2. sep 2008

any: to je super 🙂 ta moja nechcela ucitelke ani zakyvat zo vzdialenosti 4metre, nie este povedat ahoj. tiez som cumela, ked prislo jedno nove dievcatko rano, podalo ucitelke ruku a predstavilo sa 😕

barunka, ja som sa dozvedela vsetko mozne: ze bola v piesku, ze ju nechceli pustit na preliezku, lebo je este malicka, ze bola cikat, ze aj ine deticky maju cikulku 😅 , ze chlapcek tam plakal...proste prisli sme domov a hodinu kecala a az ked usudila, ze mi uz povedalal vsetko, od unavy zaspala: prvykrat asi po roku cez den spi 🙂