Reč dvojročného dieťaťa

modrymotyl8
26. jan 2021

Ahojte mamičky mam 2 ročnú dcérku teraz mala dva roky a velmi mi nerozpráva... ako takto , vie povedať ako sa volá, kolko ma rôčkov, vie povedať mama,tata,baba,dedo, vie povedať daj, alebo ked chce dole ponožky tak povie dole, vie povedať mlieko, vie povedať papa ked ideme preč ale nevie tie slová spájať proste nevie povedať mama pod, alebo mama daj... Myslíte že mam to riešiť s lekárkou či je to ešte v pohode??

nikpa
26. jan 2021

@modrymotyl8 moj v 2 rokoch ani mama nepovedal, ked mal cca 2,4r. začali sme chodit na logo. Myslím, ze tvoja je šikovna, každé dieťa je iné, pokial rozumie a uz aj čo to povie tak by som sa nestresovala. Ale ani čakať do 3 rokov kým sa možno rozhovorí by som nečakala, skoršou návštevou logo nic nepokazite. No vo vasom prípade je podla mna v pohode.

marcellka32
26. jan 2021

Nestresuj, môj do 3 rokov povedal brm, daj, mama, tata, to je všetko...čítala som mu denne, proste sa mu nechcelo rozprávat, na tretie narodeniny začal všetko rozprávat a odvtedy nezavrie ústa 🙂

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
modrymotyl8
autor
26. jan 2021

Dievčatá ale chlapci neskor rozprávajú nie??

pribinak
26. jan 2021

Nerozumiem čo by si viac od nej chcela? Má 2 roky

floren
26. jan 2021

Sestra začala az skoro ako stvorrocna a potom sa jej ústa nezavreli. Každé dieťa je ine.

cookie29
26. jan 2021

@modrymotyl8 moj vedel v 2r povedat tak akurat NIE!!! neviem kam sa ponahlas, proste kazde dieta ide svojim tempom. Moj zacal rozpravat cca v 3 rokoch a zlozitymi suvetiami... niekto zacne skor ale len slovickami...

mogaa
26. jan 2021

@modrymotyl8 no ak ti nebude spájať slová v 4rokoch - tak treba hladať problém, ale nie v 2rokoch😉podľa toho čo píšeš, máš zdravé šikovné dieťa, tak nehladaj problém kde nie je.....vždy budú šikovnejšie deti od tvojho, to ale neznamená že časom ich tvoje dieťa nedobehne alebo nepredbehne v niečom inom...neporovnávaj len reč, určite je tvoje dieťa zase šikovnejšie motoricky alebo pohybovo oproti iným....do tých 3rokov sa deti vyvíjajú svojim tempom, čiže majú obdobia ked sú popredu rečovo, ale pohybovo môžu naopak zaostávať alebo zaostávajú v iných oblastiach...okolo 3-4rokov sa to ale väčšinou vyrovnáva, naša začala viac spájať slová až teraz okolo 3roku, stále mám pocit že má slabú slovnú zásobu, ale jednoducho si vystačí s tými slovami čo vie....naopak je šikovná čo sa týka motoriky napr.strihanie, lepenie....maliarka z nej nebude určite😉ale hlava sa už začína podobať na hlavu a nie len na čarbanie😉veľa detí začína len rozprávať okolo toho 3roku, tak sa s tým netráp, do roka dvoch sa tvojmu dieťaťu ústa nezavrú a budeš rozumieť všetko😉

marzuz89
26. jan 2021

@modrymotyl8 nemusí byť pravidlo, že chlapci rozprávajú neskôr. Môj ma 2 roky až o mesiac, ale rozpráva celé vety, kľudne aj 6 slovné. Výslovnosť ma primeranú veku, to je jasne, ale štruktúry dáva, slovíčka ma vysklonivane a používa aj minulý aj budúci čas. Ale ja si skôr myslím, že je výnimka. Ze bežné to asi nie je.

Dôležité je, či rozumie pokynom. Ak áno, je všetko v poriadku a na rozprávanie ma naozaj čas. Osobne by som to riešila, ak by sa nerozrozoraval do 3 rokov, to bola vždy taka moja vnútorná hranica, za ktorou by som to riešila, ak by vtedy ešte nerozprával. Takže určite nemusíš stresovať, každé dieťatko je iné a je dôležité teda to, že rozumie, a ze slová, ktoré používa, používa funkčne teda daj označuje jeho vôľu aby si mu niečo podala, mama označuje teba, a naprikald auto je ten dopravný prostriedok, a je jedno, čo vonku ci v knižke.

majamat
26. jan 2021

@modrymotyl8 to nei ej pravidlo, aj dievcata mozu rozpravat neskor a chlapci skor.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
26. jan 2021

@marzuz89 ono je pravda že volakedy naozaj väčšina detí naozaj rozprávala skôr a aj bola napr.skôr odplienkovaná, ale tie deti boli iné.....terajšie deti majú oveľa viac podnetov, čiže sa rozvíjajú aj v iných oblastiach preto aj s rečou aj s odplienkovaním sú akoby "pozadu"....strašne veľa zleží od výchovy a a dieťa žije - a k je v rodine viac detí tak je prirodzené že dieťa skôr rozpráva, lebo deti v rodine mu "suplujú" škôlku😉jednoducho má potrebu sa dorozumieť a od malička opakuje či reč, či "vylomeniny"....ale ak je dieťa jedináčik či má staršieho súrodenca čo je celý den v škole - tak doma si vystačí so svojou hatlaninkou, lebo aj tak dostane čo chce.....suseda dôchodkyňa má syna , mi hovorila že jeho prvé slovo bolo hovno a aj to u doktora.....dieťa nerozprávalo, išli s ním k doktorovi že nerozpráva , mal okolo troch rokov, doktor skúšal všeličo nakoniec hovorí sestričke no nič pošlem na ušne ale ešte predtým sestrička dajte injekciu, dieťa pichneme......a jej syn že hovno - to bolo jeho prvé slovo😉doktor sa len zasmial a že keď povie hovno, povie všetko, suseda sa išla prepadnúť od hanby....

nerya
26. jan 2021

Môj má dva a nepovie ani slovo 😂

aleshka_supermama
26. jan 2021

@modrymotyl8 ja som mala strašne stresy keď išla moja do škôlky nevedela spájať slová do vety občas hodila takú hatlaninu 🤷‍♀️🤦‍♀️. Za 2 mes sa jej v tej škôlke tak rozviazal jazyk že dovi 😅. Nestresuj 😉 ja si myslím ze niektoré deti sa moc ani nesnažia lepšie rozprávať lebo my matky tím decká rozumieme ale akonáhle sú v cudzom prostredí bez nás sú nútení rozprávať.

ollako
26. jan 2021

@modrymotyl8 Mám troch synov prvý rozprával v 15 mesiacoch celé vety ,prvé slov v 9 mesiacoch, slabikoval ako štvormesačný.. druhý do dvoch rokov pár slov možno 7 a potom z týždňa na týždeň celé vety, tretí má 2 roky a.4 mesiace a vie tiež len pár slov a nie ešte to, že by spájal slova... ,opakovať chce výnimočne, ale neriešim je šikovný, čulý používa posunky, rozumie všetkému, čo mu rozpravam ,ale vidím trošku progres za posledný mesiac pridal pár slov asi tri, ide to pomalšie, ale neriešim ,keďže mu rozumiem nemá dôvod sa.snazit ,myslím že keď bude škôlke bude donútený ,a naučí sa... ak nie budeme riešiť potom

radkaradix
26. jan 2021

nas ma presne 2 roky a uplne na nom vidim, ako sa mu nechce, alebo sa hanbi alebo co.. teraz sme na neho nasli paku - ked chce keksik (bebe), tak musi najskor povedat "BeBe" a nasledne jedno dalsie slovo, napriklad dnes "auto".. jasne, ze najskor nechcel a cusal, ale potom krasne 3x za sebou zopakoval po nas "auto".. kym to slovo nezacne pouzivat, budeme trenovat :D a potom dalsie.. to dieta je ako pes, dostane pamlsok za trik 🙂 viem, ze tie slova by vedel povedat, rozumie nam vsetko, dokonca ma obcas prekvapi, ked si spoji take veci, co by mi ani nenapadlo a dokaze sa vyjadrit po svojom, napriklad, ked chce ist na postel, zacne chrapat, alebo namiesto slova voda zacne napodobnovat zvuk, ako ked sa schuti napijete, take "ááá". alebo namiesto "kvet, strom, tráva" začne ňuchať nosom, ako ked ovoniavate kvet. on nam vlastne namiesto rozpravania predvadza pantomimu :D

proximaa
26. jan 2021

Je taka knizka - Kniha o detskej reci, napisali ju logopedicky. Velmi dobre je tam popisane, ako dietatu pomahat s rozvojom reci

marzuz89
27. jan 2021

@mogaa hov*o! 🤣 To mi pripomína nejaký film, pán tam mal poruchu a na všetko hovoril toto slovo, nepamätám si viac 😅

Máš pravdu, že v minulosti detičky rozprávali skôr ako dnešné. Môj názor je v tomto moc prísny a nie je príjemný pre väčšinu, toho som si vedomá 😍 ja verím tomu, že to je to podporené aj tým, že detičky v dnešnej dobe majú prehnane veľa vstupov vo forme telky, tabletov atď, a to dokonca už od pár mesačných deti, minule som tu videla 7 mesačného pozerať Smejka.. A tiež dostatok spánku je moc dôležitý pre zdravý vývoj mozgu. Veľa krát detičky nemajú režim, chodia spinkat neskoro. V minulosti detičky mali iný režim, v tom s tebou úplne súhlasím. A určite sa dnešný svet odzrkadľuje na hyperaktivite, poruchách pozornosti, oneskorene vývinu reci..

Nemusí byť pravidlo ani to, že neskoršie rozprávajú detičky jedinacikovia a detičky, ktoré nenavstevuju jasličky alebo škôlky.

Náš je živý príklad, jedináčik, bez jasliciek, škôlky, a ešte aj chlapec 🤣 a rozpráva v rozvitych vetách a dva ročiky ma až o mesiac. U nás sa veľa číta, veľa sa rozprávame, a telka žiadna, to mam zásadu, ale zase, my doma máme taký životný štýl, vôbec nám to nevadí, plus ale hlavne je to moje presvedčenie, že v tak nízkom veku to skodi. Ani tablety a mobil malý nedostava. A spinka o 19 🙂

Určite záleží aj od šikovnosti dieťatka, to je jasne. Ale treba ho aj správne viesť.

Stále si ale myslím, že keď 2 ročne dieťatko používa aspoň zopár funkčných slov, ale rozumie (!), je to v poriadku a určite by som sa netrápia ❤️

marzuz89
27. jan 2021

@radkaradix mam taky maličký tip, ak chceš, aby drobec k bebe povedal ešte jedno slovíčko, uč ho napríklad "prosím bebe" alebo "chcem bebe", či "Mama podá bebe". Aby vedel plno významové slová, ktoré sa tej situácie priamo týkajú. Ak si spojí situáciu, že mu podávas sušienku, so slovami "bebe auto auto auto", môže mu to dost rozhadzat porozumenie 😉 detičky by sa ani nemali učiť takto, ale skôr v danej situácii - pozri, čo je toto? Áno, auto, povedz auto 😉

radkaradix
27. jan 2021

@marzuz89 super, ďakujem za tip 🙂

mironka
27. jan 2021

Moja 2,5 rocna vie akurat mama,baba. Ma svoju rec,ktorou rozprava super plynule...gestikuluje..vidno,ze si chce nieco zmysluplne povedat...len my jej vobec nerozumieme...pocuje dobre,reaguje na meno aj pokyny,ale zrozumitelne este nerozprava. Napodobnuje akurat tak zvuky zvierat,atd...takze asi tak...

mogaa
27. jan 2021

no u našej ti v 2,3 rokoch vyzeralo nasledovne ak je spadol panáčik povedala - neni, bum,tam - takže svojim rozumčekom to vyjadrila slovami ktoré poznala - panáčika nemá lebo jej spadol a je na zemi😉deti sú úžasné stvorenia, človek si myslí že veľa vcí nevedia, ale vždy mu to svojim spôsobom povedia - niekedy stačia gestá, tie im nahradia slová....

marzuz89
27. jan 2021

@radkaradix prosím, ach spomínam na to obdobie ako som si pusu zodrala každý deň už pár hodín po zobudeni, na poobedie už som nemala ani síl 🤣 ale teraz je to už fajn, keď sa dá "plnohodnotne" dabatovat. Vyskúšaj, a uvidíš, či to bude mať efekt. U nás slovo "podaaaaam" bolo medzi prvými, čiže nepovedal CO si prosi, ako tvoj, ale všetko bolo len "podaaaaaaaam" a neskôr k tomu aspoň dodal "podaaaaaaam toto!" 🤣 teraz po zobudeni z už plnohodnotne organizuje z postieľky - "maminka zoberie na ruky za tatinkom" 🤣🤣🤣

marzuz89
27. jan 2021

@mogaa táto fáza nenormálne fascinovala aj mňa. Ako začali lepit slovíčka, ktoré poznali, alebo teda aj citoslovcia, a aj keď to bol len zlepenec "bez významu", presne tým povedali co potrebovali a my sme tomu rozumeli 😍😍

modrymotyl8
autor
27. jan 2021

@mironka a máš iba jednú dcérku či ??,

mironka
27. jan 2021

@modrymotyl8 nie...mam tri a ona je z nich najmladsia...aj sa hra so starsimi...len aj prva dcera taka bola...od nastupu do skolky sa to zlepsilo...

ajka0207
27. jan 2021

@modrymotyl8 na dvojročnú je to v pohode. Hlavne že ti rozumie. Moja bude mať dva až v máji síce ale sloveso ešte nevie ani jedno.

elizabeth175421
28. jan 2021

No, môj syn bol v roku a pol na foniatrii (chodí, lebo sa predčasne narodil, v 34tt). Vie povedať mama, tata, starký, Mária, Janko, Karol, papa (aj zakýva), ahoj, daj, mňam, ham, áno, nie, čo, toto, hokejka, babika.. veľa iných ďalších slov, napodobňuje všetcky zvieratká, všetkému rozumie.. dr sa manžela spýtala, či už tvorí, spája vety. To ešte nevie, max sa spýta Janko, kdii (janko, kde si) občas kde je. A hneď mu do karty napísala, že treba sledovať vývin reči a muža upozornila, že by to už mal vedieť..podľa mňa choré... Tetin syn zas do troch rokov nenapodobnil ani zviera, ani poriadne slovo nepovedal. Má 4 a pol a veľké problény s rečou, aj z mš im prišiel papier a žiaden doktor nerieši, vraj je to ok.. jeden lepší extrém ako druhý, tak si vyber... Ja, ako človek, ktorý študoval vývinový psychológiu ti môžem ppvedať, že za mňa je to úplne v poriadku. Ak s dieťaťom komunikuješ,vysvetľuješ, zameriavaš sa na rozvoj reči, čo viac spraví v tomto veku logopéd? Sadni si pred zrkadlo a učte sa tak. Môj napr tata hovoril kaka. Trénujeme pred zrkadlom a už pekne povie tata 🙂

elizabeth175421
28. jan 2021

@marzuz89 ja s tebou úplne súhlasím. Je síce pravdou, že môjmu rozprávku pustím, ale to je 10 minú denne jedna rozprávka a max keď potrebujem malú nakojiť a moc vymýšľa. Od malička na neho hovorím, čítame knižky. Nikdy nepozeral do mobilu, tablet ani nemáme. Zvujy zvierat začal napodobňovať už v roku, teraz bude mať v máji dva a povie veľa slov, ale žiadnu vetu. Takže určite máš pravdu, že je to aj tým, že rodičia dávajú mobili, tablety, telku.. ale napr u nás je to aj o šaškovaní. Môj by aj vedel povedať, ale proste nechce. Nie, že by bol lenivý alebo nešikovný, ale robí si doslova prdel a niekedy sa tvári, že nevie žiadne alovo a náramne sa na tom smeje..
A ďalším problémom je aj to, že rodićia deti neopravujú. Suseda je štvrtáčka a dodnes nerozpráva čisto, lebo na ňu hovorili šušlavo a neviem ako "detsky" . Kamoška má trojročného, ten hovorí menej ako môj, ale topánky sú kopaky. Tak ona ho neopraví, ale ešte mu aj povie, nech si obuje kopaky.. na toto tiež treba dávať pozor 🙂
Inač som.rada, žev dnešnej dobe sa nájde niekto, kto je proti tablrtom, telke a iným podobným blbostiam pre deti 🙂

modrymotyl8
autor
29. jan 2021

@mironka sranda a vraví sa že ak dieťa vyrastá s viacerými detmi tak vie hovoriť skor nie?? Moja je jedináčik 🙂