Slovenské dieťa v jasliach s vyučovacím jazykom maďarským

renatka1985
10. júl 2020

Ahojte,

prosim piste len tie, ktore mate skusenost ci vedomost. Tento prispevok nema sluzit na rozputavanie vasni.

Mame synceka, chceme ho dat od Septembra do jasliciek, najprv adaptacne, potom zrejme na pol dna, mozno aj na cele dni, uvidime, netlaci nas to situacne, ale chceme mu dopriat socializaciu a inu formu rozvoja, nez byt len doma s rodicmi.

Zijeme na juhu Slovenska, vacsina sukromnych jasliciek je tu s vyucovacim jazykom madarskym. Nam to, v jaslickach a skolke, neprekaza, budeme radi, ak sa syn nauci jazyk a bude tak zzity s komunitou lepsie. Samozrejme skolu uz budeme riesit slovensku.

Syncek vyzera, ze sa uz uz chysta zacat rozpravat. A tu moja otazka: Aku mate skusenost so slovensky hovoriacim dietatom v madarskych jaslickach? Nezasekne ho to v rozrozpravani sa?

V Jaslickach budu aj slovenske deticky, asi 30%, a vsetky ucitelky vedia aj po slovensky, ale komunikacia, vyucba aj program budu primarne v jazyku madarskom.

Jaslicky sa nam velmi pacia.

Vopred dakujem.

oblecenie99
10. júl 2020

@mogaa My sme v Kosiciach,čiže aj ja predpokladám,že on bude už viac a radšej po slovensky..iné to bolo,ked my sme boli malí,lebo to bola síce slovenska škola ale v maďarskom prostredí,čiže na hodinách normálne po slovensky a na prestávkach sme medzi sebou rozprávali maďarsky..on však predpokladám,že bude mať aj viac kamarátov slovákov.Dakujem za postrehy 🙂

nicol09
10. júl 2020

@renatka1985 Ahoj, ja Ti poviem z vlastnej skúsenosti, som presne Tvoj prípad. Doma sme sa rozprávali iba po slovensky, a škôlka v okolí bola len maďarská. Neváhala som, dcérku som tam zapísala a môžem Ti povedať, slovenský jazyk má materinský, maďarsky vie a teraz, má 11 rokov pomaly, fičí na angličtine ako by sa nechumelilo. Vôbec sa neboj, ber to ako výhodu.🙂

laguna28
10. júl 2020

@renatka1985 detičky v takom veku to zvládajú ľahšie. A plus je že jazyk mu nie je cudzí keď ho počul na ihrisku. Moja dcéra hovorí aj po maďarsky aj po slovensky od malička. Keď nastúpila do školy, tak až v piatom ročníku učiteľky zistili že vie po maďarsky. Jazyky si neplietla. Vedela ich pekne odlišovať aj s prízvukom.