Špeciálna škôlka v Bezolupoch a Inštitút deskej reči v Bratislave

veronika1107
20. dec 2014

Mamicky, prosim mate niektora skusenost s niecim takymto specialnym? Logoped vobec nezabera a ani pobyt v skolke-kolektive, neurologicke vysetrenie eeg je bez nalezu, vraj v naprostom poriadku....ale synovi sa vobec nechce rozpravat a to uz ma 3,5 roka. Vytvoril si akoby vlastny jazyk, ktoremu uz aj my rozumieme, vsetko si pomenoval po svojom. Som z toho nestastna. Prosim, kazda jedna skusenost, rada, ci postreh bude pre nas prinosom. Vopred dakujem

danieli
20. dec 2014

Mame to iste, maly ma 3 a pol vlastný jazyk plus 30 jednoduchých slov, napr. sam, mam, vačšinou jednoslabicnych, seba napríklad oslovuje nonon (ja), nevraskaviem z toho, hoci je pravda, ze ma to trápi kvoli tomu, ze mu to sťažuje komunikáciu s inými deťmi, aj chce, ale nevie ako na ne kedze mu nerozumejú, posledný mesiac začal hovoriť tieto jednoduché jednoslabicne slovka, dovtedy možno 6 slov mama tata babi deti momo (maly) a bobo (veľký), verím, ze sa postupne rozrozprava, on melie cely den, len nejde to tak ako by malo, aj my sme u logopedky, ale kym nemá nejakú slovnu zásobu, vela s nim nenapracuje, len sledujeme či napreduje, určite to bude este nadlho, nie zo dňa na den, určite bude problém s niektorými písmenami r s to uz teraz počujem, no nic s tym nenarobime, vela lásky komunikácie a trpezlivosti

mummy01
20. dec 2014

@veronika1107 mozem poradit spec.skolku na Karpatskej a Misikovej v Ba,beru aj deti s logop.problemami.

pribinak
20. dec 2014

Myslíš asi Brezolupy ;) chodil tam jeden chlapček, ktorého poznám, mal diagnostikovanú vývojovú dysfaziu, po skončení skolky v Brezolupoch - MS je v tom zariadeni, nastúpil do štandardnej ZŠ tu v BA
Rodicia boli velmi spokojní, on mal tých dgn ohľadne reči viac a pochodili aj viacero lekárov

barbora59
21. dec 2014

Tiez som smutna my tak isto usta sa nezavru ,vlastne nezmyselne pomenovania veci..Akurat mame za sebou psych.testy a cakaju nas logop.v Dialog centre na Tehelnej.Vek 3roky 3mes

veronika1107
autor
21. dec 2014

@pribinak prosim, nevies ako intenzivne tam chodil ten chlapcek? Chodil do tej skolky denne, ci dochadzali, alebo len niekolko raz tyzdenne? Dakujem

veronika1107
autor
21. dec 2014

@mummy01 aj sa im tam nejako specialnejsie venuju? , alebo sa ich len snazia vclenit do kolektivu, kde sa to na nich ,,nalepi,,? Pozrem si na nette cisla a skusim aj tam zavolat, poradit sa a .... A dakujem za tip 🙂

veronika1107
autor
21. dec 2014

@veronika1107 preve so si uvedomila, co si napisala, ze ide o specialnu skolku, tak to sa im tam urcite asi preciznejsie venuju 🙂

veronika1107
autor
21. dec 2014

@mummy01 prave so si uvedomila, ze co si vlastne napisala, ze ide o specialnu skolku, takze jasne ze by sa im tam mali preciznejsie venovat 😉 este raz dakujem

pencil
21. dec 2014

@veronika1107 Ahoj do IDR v BA chodime uz vyse roka a pol. Zacali sme co najskor sa dalo a ked sa konecne uvolnil termin. Chodime k Mgr. Tokarovej a je uzasne skvela, maju tam najlepsich odbornikov, ale su aj dost drahi, nakolko su sukromni.

Ja osobne som mimoriadne spokojna, velmi dobre sa mi s nimi spolupracuje a vidim ozajstne pokroky. Je to vsak na dlho a na intenzivnej praci aj doma. Zo zaciatku terapie som s malou doma denne aj 4 hodiny pracovala a nedala som jej pomaly ani dychat (samozrejme hravou formou, inak by sme sa nikam nepohli). Stalo ma to vela usila a obrovske mnozstvo energie, sustavne vymyslat ako malu zaujat, aby robila to co ma, hovorila to co ma, stale nieco nove, ako ju "oblbnut" a "prinutit" a este aby ju to aj bavilo, no dnes po tej drine to vyzera super.

Ak na to mate peniazky, urcite sa na IDR obrat, ale priprav sa na to, ze vas nemusia vziat, maju poradovniky a dlhe cakacky. My sme mali stastie, s malou sme cakali len pol roka.

pribinak
21. dec 2014

@veronika1107 v nedelu vecer prisiel a v piatok si ho prisli vyzdvihnut, chodil tak od 4 rokov, mal rok odlozenu skol.dochadzku

lenka.s
21. dec 2014

presli sme tym, syn ma ADHD a ine pridruzene poruchy, v 3 rokoch ovladal vsetky znacky aut, co existuju a slovo auto, nic viac a odmietal komunikovat ... chodil do specialnej skolky, po 4 mesiacoch postupne zacal komunikovat, venovala sa mu denne specialna pedagogicka a logopedicka, neskor zacal chodit do specialnej skoly ... tento rok sme ho uz prelozili na normalnu zakladku a pani ucitelka je unesena z jeho artikulacie, vyslovnosti a slovnej zasoby, ide dokonca na sutaz v prednese ... takze urcite odporucam specialnu skolku a vela vela trpezlivosi a lasky 🙂 drzim palce 😉

veronika1107
autor
21. dec 2014

@pencil pol roka? Fuuuuuha..... Teraz som taka nastvana aj sama na seba, ze som skor nieco taketo neskusala vyhladat, ale vzdy, ked som sa radila s obvodackou, ci neurologickou- ta mi doslovne povedala, ze to nemam silit, vraj to prehanam a podla eeg mozgu je to priam opacne, lebo ho ma vyvynuty temer na 5 rocne dieta, vtedy mal 3 roky , ked mu robili to eeg a logopedicka v tom istom duchu rozpravala, tak sme sa mu adalej veovali ako doposial a cakali...... Ale uz mam pocit, ze si predsa ziada nieco viac, ked sme sa nikam nepohli. A prosim len tak orientacne, ze aky cennik tam maju, co to stoji len tak cca jedno sedenie a ako casto? Pozerala som aj na nette ich cennik, no nenacitalo mi nic. Aby som sa vedela dostat do obrazu.... Dakujem

veronika1107
autor
21. dec 2014

@pribinak cize internatne dakujem velmi pekne 🙂

mishka11
21. dec 2014

Este mozes vyskusat Dialog na poliklinike Tehelna. Maju tam logopedicke sanatorium a maju velmi dobre vysledky. Sanatko je denna forma, deti tam beru na mesiac az 6 tyzdnov.

pencil
21. dec 2014

@veronika1107 za diagnostiku som zaplatila 60e a sedenia uz po 20e. Terapia je nasadena individualne.Ja som s malou zacala chodit uz v 1 a pol roku. Potrebovali sme velmi intenzivnu terapiu, lebo mala bola az na hranici s vyvinovou dysfaziou. Chodili sme kazde dva tyzdne + velmi intenzivna praca doma. Dnes ma 3 roky a vytiahli sem to na OVR.

velkalenkam
21. dec 2014

Ahoj. Chcem sa aj za zapojiť do tejto diskusie. Môj Adamko mal 3, 5 roka a vedel povedať asi tak 10 - 20 slov. Mal vlastnú slovnú zásobu, sebe si hovoril " tlé ", auto bolo pre neho " mo " - jednoducho nik mu nerozumel, niekedy ani ja. Môjmu pediatrovi som stále rozprávala, že nehovorí toľko ako by mal, že iné deti v jeho veku rozprávajú oveľa viac ako on. Pediater navrhol škôlku s tým, že tam sa rozrozpráva...No po pol roku v škôlke, rozprávanie žiadne, s učiteľkami vôbec nekomunikoval, bol utiahnutý, sám, v kolektíve sa zapájal do všetkých činností - všetky aktivity vedel vyriešiť, jednoducho šikovný, ale bez komunikácie. Na vlastnú žiadosť som si vypýtala lístok na logopédiu, neurológiu, lebo pediater to jednoducho neriešil, stále hovoril, že má ešte čas - že chlapci sú vo všetko pomalší ako dievčatá. NIE JE TO PRAVDA - keď to budú tvrdiť doktori aj vám, treba to začať riešiť čím skôr, čím sa dá. Ja už teraz viem, že keby som to riešila skôr a neverila stále doktorovi, Adamko by sa posunul oveľa skôr. Ale nevadí, teraz má 4 roky, slovná zásoba na úrovni 2 - 3 ročného dieťaťa ( naša logopedička nám robila taký dotazník, v ktorom zisťovala úroveň ) , každý deň sa posúva dopredu. Síce rozpráva niekedy ako malé dieťa, ale konečne prelomil akokeby blok a strach, lebo on predtým jednoducho nechcel komunikovať.
Hlavne treba ísť na logopédiu, doma veľa veľa pracovať s tými pokynmi, ktoré dá logopedička, všetko vysvetlovať , opakovať, vysvetlovať dieťaťu hravou formou. Mne veľmi pomohla aj táto knižka, kde sú návody, ako detskú reč rozvíjať - https://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/user_upload...
treba skúšať presne podľa tých stratégií, ktoré tam autorky spomínajú.
P.S. za každé nové slovo treba pochváliť, Adamko autu hovoril " mo ", ja som mu vždy povedala áno, to je auto - trvalo to asi mesiac, kým si zvykol a povedal, že je to auto. Treba trpezlivosť, naozaj len trpezlivosť, ale treba to riešiť čo najskôr, pôjde to , len treba vydržať.
P. S. minule prišiel zo škôlky a začal recitovať kom, kom, kominaj - a ja som len plakala a plakala....
Nie nadarmo sa hovorí, že trpezlivosť ruže prináša!!!
Veľa šťastia 🙂 🙂 🙂

katarina_k11
21. dec 2014

@veronika1107 Aj ja som všetkými desiatimi za IDR v BA, len asi to máte dosť ďaleko na dochádzanie. Prístup logopedičky perfektný, ja veľmi oceňujem, že pri terapii som prítomná a môžem sa "učiť" ako pracovať s dieťaťom, lebo mne už niekedy dochádzajú nápady. Boli sme aj v Dialógu, ale tam sa mi nepáčilo, že som čakala za dverami a na konci som dostala "úlohu" ako s malým pracovať, tak sme to po ár mesiacoch vzdali - okrem toho sme mali termín raz za mesiac, čo bolo veľmi málo. Ja zvažujem od septembra 2015 logopedickú škôlku v PK, otvorili teraz triedu v rámci ŠZŠ, tak by som tam menšieho vozila. Mne tam starší syn absolvoval prípravku, lebo mal odklad školskej dochádzky a veľmi mu to pomohlo - logopedické cvičenia mali každý deň... Držím Ti palce, chce to veľa odvahy a práce s takým dieťatkom - ja mám doma oboch dysfatikov, ale ide to dopredu a dá sa s tým pracovať.

veronika1107
autor
21. dec 2014

@mishka11 dakujem pekne, este aj toto si teda mrknem na nette 🙂

veronika1107
autor
21. dec 2014

@pencil a co e to prosim to OVR?

mummy01
21. dec 2014

@veronika1107 ano,je tam logopedicka a podla potreby s dietatom pracuje a aj pani ucitelky su tam na to aby viedli dieta k pokrokom.Ja som veeeelmi spokojna,sice moj maly nema logoped.problem ale aj tak...

veronika1107
autor
21. dec 2014

@velkalenkam to je presne aj nas Adamko 😉 akoby si nas opisovala

veronika1107
autor
21. dec 2014

@lenka.s vidis to, mozno njieco zle bolo v tomto pripade na nieco dobre 🙂 , ked ste tontakto nadherne zvladli

niky21
21. feb 2021

Prosím, chodí tu niekto z dieťatkom do Brezolup do MŠ? Vďaka