Svokra učí moje dieťa nesprávne slová

barbora221994
12. feb 2019

Prepáčte ak to sem nepatrí, chcem sa opýtať že či neviete čo je spisovne zimný chrbát alebo studený lebo partnerová mama hovorí mojej malej že je zimná to znamená ze ma zimné nožičky ručičky alebo chrbatik alebo namiesto autobus ju učí hovoriť apadus ako hovoril môj partner keď bol malý a mňa to vytáča len zatial som ticho. Co si o tom myslíte 🤔Ďakujem 🙂

baby_wanted
12. feb 2019

Mat tak tvoje problemy😂

barbora221994
autor
12. feb 2019

Tak dôležité veci riešim každý deň🙂 ale toto ma naozaj hnevá keď jej tak hovorí

baby_wanted
12. feb 2019

@barbora221994 normalne jej to povedz. Alebo ju vzdy razne oprav. Hadam to pochopi🙂

vektricka16
12. feb 2019

@barbora221994 neviem ci je to spisovne ale dcerke hovorim normalne studene ruky a nie zimna 😀 to by som nepochopila ani co mi hovori a co odomna chce a ten autobus to by som nedovolila aby ju tak ucila...bud normalne alebo nijako nech neuci...

mirkava
12. feb 2019

@barbora221994 moja svokra vysoplikat miesto vysmrkat 😀. Je to jedno treba sa asi trochu povzniest a neriesit - niekedy tazke 😉. Urcite by sa nemali komolit slova pred demi. A ked tak to malemu vysvetli ze to je AUTOBUS a nabuduce on opravi babku ... 😂

tana85
12. feb 2019

studene. a babka nech na nu hovori normalne, aby sa to naucila tak ako to je. autobus je autobus, havo je pes atd. skusila by som rovno poprosit, nebyt ticho ak sa mi to nepaci

zuzipolo
12. feb 2019

@barbora221994 veď jej to normálne povedz,moja svokra je podobná,lenže to hneď muž zakročil,že nech s ňou rozpráva normálne..

ink
12. feb 2019

no to je ten ich sentiment z dôb minulých, aké bolo ich dieťa rozkošné a milé keď hovorilo bludy. Ale tiež ma to vytáča. Normálne by som ju opravila pred malou, že "babka myslí autobus, tak sa to hovorí správne, však? ja viem, že ty to vieš 🙂" časom jej to snáď dôjde.

chcemradu
12. feb 2019

My keď sme boli deti, tak sme hovorili kepuč, kamarel, poramanč... Robili sme si srandu aj z predavačky zmrzliny, az raz nám nepredala ze ona taku nema. 😂😂 a teraz k veci, ci zimny, ci studený, mne by viac vadilo, ze mi kontroluje decko ako keby ja som nevedela ci mu je zima, ci teplo. A na ten "skomoleny autobus"by som ju posadila a smer domov 😝 svokrusa moja zlata, 100km daleko.

dopolbokaodrata
12. feb 2019

@barbora221994 tiež to poznám, ale svokrovci to nehovoria naschvál oni tu tak rozprávajú všetci. Zimný v zmysle studený, ak myslí zimný povie zimušný, namiesto rýchlo povie skoro.. Ale nikto to moje deti neučí, dokonca mi na nich nešušlú ani nezrobňujú každé druhé slovo. Majú totiž dosť rozumu. A pre tých ktorí ho nemajú si tu ty ako rodič ktorý by sa v záujme dieťaťa mal ozvať a požiadať aby sa s ním rozprávali normálne, oni sami nech si rozprávajú ako chcú (samozrejme nie vulgárne), ale nech svoje slovné výstrelky neučia tvoje dieťa náročky.

dahra
12. feb 2019

@barbora221994 - mňa ako dieťa vždy zaujímalo, že každý ma svoje vlastné výrazy. A tie som si vždy priraďovala k ľuďom a s nimi aj používala. Moji starí rodičia tiež rozprávali svojim jazykom, že mám ložicou jesť rýchlo "zajednádruhým", že najtro niekam pôjdeme, vyťahovali sme lorety 🙂, nosili záušnice, jedli babu, keď sme plakali, boli sme prehnane viecne. Suseda často bývala zadudňavená, môj muž zasa naviguje, že pôjdeme "ztato - tato"= odtiaľ -tadiaľto, a keď šoféruje musím ho "nehať" a nekecať do toho. V oblasti, kde teraz bývame, nosia kotníkové čižmy, na desiatu jedia "dobošku" (pre mňa torta), deťom netreba cikať, ale dá sa im cikať 😲 a deti majú zakázané hrať sa v škôlke s "patykmi". 🙏
Si si istá, že vo všetkom si spisovná? Dieťa sa naučí, čo je správne. S tebou rozpráva tvojou rečou, s nimi bude inak.
Mimochodom moja svokra robí deťom kakavo a pestuje čeVRené muškáty a smeti nevyhadzuje do kupy ako my doma zvykneme, ale do kukačky 🙂

pininka
13. feb 2019

Aj mne to od začiatku pililo uši, keďže u nás doma sa nárečím nikdy nehovorilo. Tak som deti doma.vzdy opravovala aby rozprávali správne. Svokru a iné staršie osoby už nezmenis, majú to roky v sebe.

lubik87
13. feb 2019

@barbora221994 mám svokrovcov z Bardejova majú 80 čiže rozprávajú rusínsky svokor na 90% nerozumiem mu pol slova svokra sa snaží...vždy keď sme.u nich cez leto na 2tyzdne 6rocny syn ešte par mesiacov zatahuje a rozpráva nárečím.a rehoce sa pri Tom lebo sa mu to páči ....ja už len čakám.kedy ho to prejde 😂ale napr vymýšľa si sám slová najnovší prírastok je : POROSPYTAŤ : 😂keď sa chce spýtať a rozprávať sa o Tom :D v každom.pripade to že ho učí tvoja svokra autobus ako to hovoril.tvoj muž je o.tom.ze si spomína aký bol.ten tvoj keď bol.maly nič zle na tom.nevidim ..počkaj keď pôjde do škôlky aké hatlaniny od iných detí donesie.....neboj sa ani tvoje dieťa nieje z cukru ale pohádať sa kôli malichernosti so svokrou a pokaziť si možno na dlhé roky vzťah...rob ako myslíš

anavianavi
13. feb 2019

@barbora221994 podľa mna sa nad to povznes. Napomínanie svokry vášmu vzťahu skôr uškodí ako ublíži. Dieťa si vie zapamätať aj dva výrazy na jeden predmet, takze bude rozumieť všetkému a sama bude vedieť kedy ktorý vyraz použiť. Takto bude mat milú spomienku na detstvo aj babku. Poradím ti venovať sa dôležitejším veciam.

ikissedagirl
13. feb 2019

svokru mozes si sice opravit (poziadat, aby pouzivala tvoje spisovne slova). Ale co zvysok spolocnosti, s ktorou bude tvoje dieta komunikovat? Budes casom opravovat vsetky ucitelky a spouziakov? Ja osobne ucim deti spisovne slova a ked donesu domov nespisovne slova, tak si ich posadim a vysvetlim im ze tieto slova nie su spisovne, hoci ich niektori ludia pouzivaju. Nech aspon rozumeju, ked niekto povie boty, krumple, gebula atd 🙂

barbora221994
autor
13. feb 2019

@anavianavi no rada by som sa povzniesla ale keď ona na mňa stále hovorí že malú rozmaznávam🙄 keď plače v kočíku že už dlhšie sedí tak na 3 minútky ju zdvihnem a len počúvam nerozmaznavaj ju ale ja ju aj tak zoberiem z kočíka potom ju dám naspäť a je kľudná.

barbora221994
autor
13. feb 2019

@ikissedagirl no ja s malou hovorím aj po záhorácky aj po slovensky🙂 tak by mala rozumieť len toto slovo že zimná som nepočula a hlavne keď povie svokra že zimné rohliky to už vôbec som nepočula.

evalin88
13. feb 2019

Ja mam svokru zahoracku.. otecko zil roky v bauz od vš tak nema moc tych slov. Akurat mu hovori " majinky chuapečku" raz som ho opravila a on že ho bude volať ako chce. Snažim sa si nevšimať. Švagrina ma tych slov viac takych do češtiny. Svokra skomoli všetko aj ťap ťap ťapušky, uči ho svoje riekanky a ja svoje. Všetky zahoracky. Minule mi začala recitovať neakú basničku a hned som ju stopla.. ze maly tie jej basničky nevie lebo ich ja nepoznam.. cize mu ich neopakujem. Napriklad vie krasne reagovať na ťap ťap ťapušky išli mačky na hrušky... ona nanho zacne ťapšulenky ťapšu... a on na nu kuka a nechape....

lujza123
13. feb 2019

@barbora221994 nerieš, proste nárečie, toto môžeš tisíckrát opakovať aj tak na to ten človek zabudne. A dieťa aj tak bude rozprávať tak ako počuje doma a v skole, nie ako babka.
Výchovné rady minulého storočia tiež nemusíš počúvať ani riadiť sa nimi, ale nezabránis tomu aby ti starší radili. Uvidíš keď ty budeš stará tiež sa všeličo pomeni aa budeš len hlavou krútiť ako ti mladí vychovávajú svoje deti.

Moji starý rodiča ani jedny nehovorilo spisovné po slovensky. Jedny len po moravsky (co ma od spisovnej češtiny tiež ďaleko) a druhy goralsky (co je taky mix slovenstiny a poľštiny) Takže tých podivných slov viem veľa, jasne ze po prázdninách som sa vždy od nich vrátila s nejakými vyrazmi ale rýchlo som to zabudla

barbora221994
autor
13. feb 2019

@lujza123 svokra a partner sú Oravaci a moji rodičia zo záhoria ale partner hovoril že vraj to neni nárečím že to normálne takto sa hovorí no ja som sa s tým ešte nestretla tak by som sa rada svokry opýtala na to ale nemala som ešte odvahu. No to je pravda že keď malá je hlavne so mnou tak moc toho od nej nepochytí a rýchlo zabudne

mijunik
13. feb 2019

@barbora221994 ahoj, odkiaľ pochádza Tvoja svokra? Myslim, že je to nárečové slovo, je to v pohode. Drobec bude rozumieť aj dialektu, aj spisovnej slovenčine. Vadili by mi vulgarizmy a osobne nemám rada slovo "čeče" (pekné, krásne) a tiež som svoje deti učila, že lampa je lampa alebo svetielko, nie "žiža". Skomoleninu "autobusu" by tiež svokra nemusela používať... Naša omama používala senické nárečie a tak mi nebolo čudné, ze ona luxuje a my doma vysávame - napriklad. Alebo jej je za nami "teskno" (s tvrdým "t"), nám bolo "smutno". Ona sa vozila liftom, my výťahom. A tak ďalej. Používam spisovnú slovenčinu a na omamu mam pekné spomienky a vždy mi ju senické nárečie pripomenie.

barbora221994
autor
13. feb 2019

@mijunik svokra je z Oravy - Námestova, ja s malou hovorím aj záhorácky aj slovensky ale na rohliky že sú zimné alebo že je dcérka zimná nechcem pristúpiť

mijunik
13. feb 2019

@barbora221994 aha, tak to svokre povedz, resp. Tvoj partner - jej syn, že Ti to nejako nesedí, nech radšej používa slovo "studené". Aj keď, ak je tak svokra naučená, neviem, či to bude pre ňu jednoduché. 🙂 Držím palce. 🙂

hope87
13. feb 2019

No ved ked ta to vytaca, tak jej povedz, ze nech jej hovori spravne-spisovne, aby sa to tak aj naucila...
Nas matky velakrat vytocia uplne kraviny, co sa tyka nasich deti ale toto som mala aj ja...pamatam si ako som mojho oca parkrat upozornila, nech malemu hovori slova spravne a nie v jednom kuse zdrobneniny a obmeny toho slova...Ja neviem ale ked jej to povies normalne, tak sa nema na co urazit...

ukulela
13. feb 2019

@barbora221994 jezisu kriste - stopni - v dobrom. jedna vec je, ze s dietatom treba hovorit normalne, apadus a podobne - tu by som sa len pousmiala a opravila, ze to je autobus a hotovo. ale vystrajat a citujem "nepsristupit" na slovo zimny? to slovo pouzivaju cely zivot. ono je to normalne narecove slovo. ja som zo stredneho slovenska, toto spojenie nepouzivam, ale ho poznam a normalne mu rozumiem. viem si domysliet, co to znamena. ty mozes rozpravat s dietatom po zahoracky a muzova rodina po svojom nie? moja starka hovorila lojtra/rocka/kasna .. druha zasa cuspajz/pudilar/... a ja rozpravam normalne spisovne. svokra povie zimny chrbat - ale ved dieta bude to slovo pocut par krat len, ovela viac formujes slovnu zasobu dietatat ty. zamysli sa nad tym - ty hovoris tiez nespisovne mne trha usi tvoj rohlik, po slovensky je to rozok 🙂

pajinka91
13. feb 2019

Mna by iba zaujimalo, ci ked je studeny clovek zimny, tak ci je teply clovek letny :D

lujza123
13. feb 2019

@barbora221994 ale tak úprimne zahoractina to je tiež kapitola sama o sebe a ma od spisovnej slovenstiny ďaleko, takže to co si ty myslíš o oravskom zimnom chrbáte tak oravakom tiež môže prísť tvoja reč divná..... Tak ale hlavne ze si rozumiete nie?

barbora221994
autor
13. feb 2019

@lujza123 no hej to je hlavné, inak dobre vychádzame

ninapat
13. feb 2019

Ja by som si z tohto nejako tazku hlavu nerobila, najma by som to neriesila ak su vztahy normalne dobre, aby zbytocne si to svokra nevzala zle a napokon by bolo medzi vami zbytocne napatie 🙂