Treba prerezať uzdičku medzi hornými zúbkami?

susanh
27. jan 2008

Naša malá má medzi hornými zúbkami medzeru. Teraz sme si všimli, že je to preto, lebo má medzi nimi uzdičku, ktorá je spojená s hornou perou. Normálne býva tá uzdička vyššie. Chcem sa spýtať, či ju treba dať prerezať, alebo nie, máte niekto s tým skúsenosť? ďakujem!

nellisek
23. nov 2010

Tak jsme byli na soukromé klinice, a paní zubařka nám řekla že musíme ještě počkat. Naše malá má tu uzdičku dost silnou, není to jen taková blanka jako pod jazýčkem. Říkala že se to musí udělat chirurgicky umrtvit, naříznout a sešít. Prý zákrok trvá cca 5min. Říkala že jí nebudeme trápit teď je jí19 měsíců, že jí nejdříve musíme seznámit aby tam chodila, aby vydržela mít otevřenou pusinku. Na mléčné zoubky to nemá vůbec vliv. Ale pokud by se to nechalo až by rostli ty druhé, zůstala by mezi jedničkami mezera nebo by se zoubky křivili. Tak že to teď nechám být, zoubky jsme se naučili čistit jiným kartáčkem, zejedeme až k té uzdičce a vůbec ji to nebolí. Tak to necháme tak kolem 3 roku.

surviver
24. nov 2010

@nellisek ,to že sa odstrani uzdička medzi hornymi zubkami,je fajn,ale nezaruči to,že nebude medzera medzi zubkami,lebo ak je uzdička mohutna,tak väčšinou je tam aj v kosti septum medzi kednotkami a to sposobi,že ta medzera tam ostane aj po odstraneni uzdičky...vo väčšine pripadov,je nutne použit fixny ortodonticky aparat/strojček/ ,aby sa medzera medzi jednotkami odstranila a čo sa tej uzdičky tyka,tak ta je nebezpečna z dovodu ,že možu na jednotkach vznikat parodontalne choboty,čiže sa odtahuje dasno od zubkov a može sa zubok uvolnit,ale trva to dlhšie...uzdičku by som odstranila najskor v 6-7rokoch dietata,kedy už dieta viac spolupracuje,lebo ak sa to spravi zle,tak tam možu vzniknut zrasty...

lyongirl
24. nov 2010

@nellisek ahoj, ja som bola dnes u moje zubárky a rozprávala som sa tam s jej dcérou, ona je tiež zubárka, robia spolu a malého som zahlásila k nej, lebo je mladá a milá a navyše je to kamoška a on mi to tiež odporúča, až keď budú deti spolupracovať a že u nás by to nikto skôr ani nerobil. Že až keď bude mať dieťa rozum a nechá si to vysvetliť, škoda, teraz neviem, či mám ďalej hladať, alebo sa zatiaľ na to vykašlať, lebo asi by to bolo len týranie detí v tomto veku ☹

andika10
24. nov 2010

@lyongirl ja mam tiež ten problém, neviem či mám čakať alebo isť na zákrok, moja si to asi pred mesiacom natrhla, alenepretrhlo sa to celé, čo doktor to názor ☹

lyongirl
24. nov 2010

@andika10 vieš, ja som toho zas toľko nepreštudovala, ale môj názor je asi taký, že dať to čím skôr. To, že dieťa bude spolupracovať neznamená, že sa nebojí a nebolí ho to. Podľa mňa je to lepšie robiť, keď nemá trvalé zúbky a nie čakať, kým mu narastú, potom sa MOŽNO medzera medzi zúbkami spojí a ak nie, tak strojček a ešte aj to odhaľovanie krčkov. mojej sestre to robili, nepamatám si, koľko mala rokov, ale fakt to bol "sekundový" zákrok a plakala a potom ju poslali na zmrzlinu, nech si to schladí. Moje deti plačú aj pri injekcii a treba ich držať, aj ruky, aj nohy, doktorov sa boja tak či tak, tak či ich chytím pri injekcii, alebo pri tomto zákroku je podľa mňa úplne jedno a navyše sú malí, takže na to zabudnú...

Ja len že nechápem, prečo nie, keď sú malí, preto, že nespolupracujú? Iné zákroky sa robia aj v tomto veku a tam nevadí, že nespolupracujú? Spravia a hotovo, nikoho sa nepýtajú, či súhlasí...

andika10
24. nov 2010

@lyongirl suhlasím stebou, ešte najsť neakého dokiho v blave u nas to robí jeden doktor za 89eu

kvojtanikova
24. nov 2010

ja sa len pridam, mne ten zakrok robili az ked som mala nejakych 15-16 a uz som mala trvale zuby znicene - musela som nosit najprv snimatelny strojcek, potom 2 roky fixny strojcek, zase snimatelny... a stale mam medzery hore aj dole, aj dasno sa mi znizilo ako keby som mala paradentozu... mozno keby som bola mala uzdicku odstranenu ako mala, nemusela by som toto vsetko mat. Neviem ci by som to riesila s takym malickym dietatkom (1-3 roky) ale take 4-5 rocne podla mna uz by to mohlo podstupit. Je to kratucky zakrok a potom to treba schladit, trochu su potom napuchnute pery, asi ako keby padlo "na hubu". Za jeden-dva dni bude v pohode.

kolca
24. nov 2010

ahojky,
mě to odstraňovali jako malému miminku a v 15ti kvůli rovnátkům mi to museli předělávat, protože není vhodné to dělat u tak malých dětí, pr se to ještě vyvíjí. Syn to má taky, a nechám mu to udělat, až porostou druhé zoubky.

surviver
24. nov 2010

@lyongirl nie len preto,že nespolupracuju,ale samozrejme aj preto...nie je to až taky uplne jednoduchy vykon,treba tam aj šit,dva,tri stehy a dieta ma sice anestezu,ale ked mika hlavou ,tak to nie je ktoviečo 😒 .....a nie vždy uzdička sposobi tie parochoboty,tak sa može stat,že date uzdičku preč malemu dietatu a medzera aj tak ostane a aj tak treba fixny strojček,tak potom bolo uplne zbytočne tu uzdičku odstranovat...a dat ju preč v 3 rokoch,to fakt nie je dobry napad...ale šak každy rodič sa musi sam rozhodnut....

lyongirl
24. nov 2010

@surviver jasné, nebusí to byť v 1-3 rokoch, môže to byť 4-5, viem, že to nie je bohviečo, ale aj tak sa prikláňam k názoru, že radšej, keď dieťa nemá trvalé zuby...

lyongirl
24. nov 2010

@andika10 pekná suma, ak si ju vynásobím 2 /2 deti/, tak ďakujem pekne 😠

jvo
25. nov 2010

ahojte nasa mala ma tiez taku uzdicku medzi hornymi zubkami, uz sme to riesili u leraky lebo jej nerastli horne dvojky tak som sa bala ci jej to ta uzdicka moc netaha, poslali nas na stomatochiruriu a tam nam povedali ze to tak malym detom nerobia ze sa to robi tak v 7-8 rokoch ak to robi problemy lebo ako ste pisali je to zakrok pod narkozou ale ze ju ma sledovat zubarka ak by bol problem tak sa to bude riesit aj skor, zubky jej narastli tak zatial to neriesime

sussanah
3. dec 2010

Ahoj, obnovim tuto diskuzi. Maly ma taky horni retni uzdicku mezi rezaky, ale saha mu az za ne. Pred mesicem mel nehodu, uzdicka se mu zasekla mezi ty rezaky, jeli jsme ji vytahovat na pohotovost. Dr nam tam rekl, ze je potreba ji prestrihnout co nejdriv, ze je opravdu extremne kratka, ze rozhodne nedoporucuje cekat az do predskolniho/skolniho veku. S tim jsme sli potom na doporuceni nasi dr na ORL, kde nejprve dr rikal, ze jdeme zbytecne brzy, ze u tak malych deti se to neresi a po prohlidce maleho konstatoval, ze je rozhodne potreba ji prestrihnout co nejdrive, ze je to pomerne rozsahle a pod lokalni anestezii to delat nebude a dostali jsme doporuceni do nemocnice na prestrizeni pod celkovou anestezii. Malemu je 14m a vubec netusim co ted delat dal. Vsude ctu, ze se to resi az mnohem pozdeji a me 2 nezavisle dr na sobe rekli, ze tohle resit okamzite a chirurgicky ☹ Nemate s tim nekdo zkusenost? Diky

surviver
3. dec 2010

@sussanah tak to ,že mu to chcu robit v celkovej anesteze je len a len dobre,lebo si neviem presdstavit ako by to urobili takemu malemu drobcovi,takže toho sa neboj 😉 ..a uzdička sa rieši v neskoršom veku,ale je to tiež velmi individualna vec a ak To videli dvaja lekari a nezavisle od seba sa vyjadrili,že to treba spravit,tak asi je tam dôvod prečo to spravit a nečakat..ak ju ma fakt taku,že mu prechadza až na podnebie,tak je tam riziko tych parovačkov a urazov velke... a da si Tvoj drobec čistit zubky?? lebo ak maju detičky tu uzdičku taku hrubu,tak často odmietaju čistenie zubkov a potom vznikaju kazy,tak aj to je dovod,prečo to spravit....neboj sa zvladnete to 😉

sussanah
3. dec 2010

@surviver no prave ze mu saha az za ty zoubky, upon ma az vevnitr na hornim patre. Zubar na pohotovosti to chtel strihnout hned v lokalni, ale to jsem nechtela ja, protoze to mel natekly cely horni ret, tak jsem chtela, at nejprve splaskne otok a pak se to necha vysetrit. No ted prave mesic po uraze na ORL nam rekl, ze v lokalni to delat rozhodne nebude, ze celkovou, at je to udelane poradne. Jeste ale porad premyslim, jake to muze mit vsechno dusledky, jestli by treba nebylo lepsi nechat to byt, strihnout az za ty 2-3roky v lokalni anestezii a v pripade, ze by zustala mezera mezi zuby, tak to spravit rovnatky. Sama ale nevim, jake to muze mit duesledky a co je vlastne lepsi, jeslti celkova anestezie ted nebo mozna rovnatka za 4roky 😔 Zoubky zatim cistime jakz takz, ale na ty horni zuby se moc nedostanu, vzdycky me necha to tam prejet jen parkrat, nez mu reknu jeho "zubni" basnicku, ostatni zoubky si vycistit necha

surviver
3. dec 2010

@sussanah ,tak strihnut to len tak, je riadna blbost,ked to tak musim povedat,tam sa robi plastika //nezlakni sa toho slova// ale znamena to,že tam idu 2-3 stehy, a to že date uzdičku strihnut neznamena,že nebude mat medzeru medzi zubkami,lebo som to už aj skor pisala,že ak je tam medzi rezakmi aj septum v kosti,tak strojčeku sa nevyhnete,pokial vam medzera bude esteticky vadit...

sussanah
3. dec 2010

@surviver no uz to mam nacteno, ze ty stehy tam budou, i na ORL mi to rikal a prave proto chce dat celkovou, aby to bylo udelane poradne a dusledne (coz ma asi pravdu). jen si rikam, jestli na to fakt tlacit, jestli to v pristich 3letech bude jen otazka esteticke vady, tak bych to radeji nechala az na ten predskolni vek a pak resila. Ja taky na toho dr na pohotovosti koukala jak spadla z visne a rovnou rekla, ze se tam nic strihat jen tak nebude a basta. Ale on byl zas v poho, rekl, ze je to na me a ze az splaskne otok, tak si to mame urcite nechat vysetrit. Nevis jeslti to muze mit i nejake jine nasledky nez ciste esteticke? treba nejak potize s druhymi zuby, ze by se posunuly luzka i ostatnich zubu atd?

surviver
3. dec 2010

@sussanah ,je to troška komplikovane, ale skusim to troška vysvetlit.....

takže nizky upon perovej uzdičky može sposobit--

1// možu vzniknuť parodontalne choboty,pri každom pohybe pier,uzdička odtahuje dasno od zuba a može sposobit vykyvanie zuba,samozrejme,že zub sa nevykyve hned,ale po par rokoch k tomu určite dôjde 😒

2// dieta može kôli uzdičke odmietat čistenie zubov,lebo v mieste uzdičky je to pre neho trocha bolestive a tak sa mu zbytočne pokazia aj ostatne zuby,kedže sa nečistia

3// može sposobit medzieku medzi zubami a tá medzierka ma za nasledok....
........................................................dieta može mat problem s vyslovnostou,tzv.šušlanie
.......................................................esteticky defekt
.......................................................može sposobit,že bude nedostatok miesta ,ked sa začnu prerezavat ostatne zuby a vznikne stesnanie najmä v prednych zubkoch

4// ak je dieta ešte male a je "nachylne" na urazy a najmä pady,tak si tu uzdičku často pretne,natrhne a tak ho to potom "otravuje " bolestou,ktora by nemusela byt,ak by tam tu uzdičku nemal...

snad som to aspon troška objasnila 😉

sussanah
3. dec 2010

@surviver diky za vycet 🙂
1. to je urcite dulezite, ale jak rikam, urcite bych to casem nechala poresit, nejpozdeji s nastupem skoly, takze by se to tykalo pouze prvnich zubu
2. zatim s cistenim bojujeme a jakz takz to jde, ale taky dulezite
3. sislani je prechodne, kdyz jsem uvazovala, ze bychom to poresili kolem 4-5let, potom bychom meli jeste rok na navstevu logopeda a pripadne napraveni vyslovnosti. A urcite bych to poresila driv nez by se zacaly prorezavat jakekoliv druhe zuby
4. tohle me trochu trapi, uz jeden uraz mel a nic prijemneho to teda nebylo 😖

Mozna to vypada, jakobych ta rizika nebrala vazne, ale porad se snazim hodnotit mozna rizika toho, kdyz to tak nechame s riziky celkove anestezie 😕 Diiiiiky moc za objasneni 🙂

bubelko
3. dec 2010

@susannah mne ju strihali s lokalnou na zs, ale neviem, kolko som mala presne rokov. tahala mi zuby dopredu a zavadzala strojceku, ktory mi dali kvoli tym zubom vpredu a vysoko polozenym ocnym zubom. prisli na to, ked mi isli vytrhnut mliecne ocne zuby, pretoze uz som mala vyrastene trvale. a nebolo to veru velmi prijemne 😖

bubelko
4. dec 2010

@sussanah sorry, ten horny prispevok bol tebe a preklep som si vsimla az teraz 😉

sussanah
5. dec 2010

@bubelko diky, ono ja bych to chtela prave poresit urco jeste pred tim, nez mu vyrostou druhe zuby, ale precejen resit to ve 14m je mozna fakt predcasne. Zitra zavolam moji zubarce a zkonzultuju to jeste s ni, mam k ni fakt duveru 🙂

bubelko
5. dec 2010

@sussanah to je fajn riesenie, tak drzim palce 😉

sussanah
5. dec 2010

@bubelko ted se koukam a to ses ty 🙂 Ja jsem nejak nezaregistrovala nick, jen fotku a tu mas ted jinou 😀

bubelko
5. dec 2010

@sussanah hej, mam. aktualizovala som 😀

fooooooootka
12. dec 2010

Ahojte,ja mam tiež takyto problem a doktorka mi uz odporucala ist k doktorovi ktory by mi tento zakrok spravil no zatial som nesla . Mam 13 rokov a neviem či je to v tomto veku este dobre aby som takyto zakrok podstupila kedze citam že je to vhodne v tom pred-skolskom veku . Možete mi povedat ako takyto zakrok prebieha? A je to bolestive ? .....

lyongirl
12. dec 2010

@fooooooootka neviem presne ako to prebieha, ale jednoducho ti to umŕtvia, prestrihnú a 2-3 štichmi zašijú. Ono nikde nie je presne napísané v akom veku to treba spraviť, ale je pravda, že už si to mohla mať dávno za sebou a myslím si, že to treba spraviť, nie som odborník, ale čo som čítala, tak ti to môže odhaľovať krčky na zuboch...možno sa tu vyjadria aj odborníčky...
skús napísať
@surviver a popýtať sa presne, čo chceš vedieť, ona ti poradí...

susik77
4. jan 2011

@sussanah - ja ti taky doporucuji dat tu uzdicku odstranit. Ja jsem ted pred Silvestrem nasla moji 16-mesicni dceri 3 pokazene horni zoubky ☹ Teda ma odloupnutou sklovinu. Dr. rikala, ze je to kvuli tomu, ze ma prirostlou tu uzdicku a ze si nenecha vycistit horni zoubky. Ja ted shanim nej. zubni kliniku, kde by zkusili ty zoubky zachranit 😢 Dr. nam na ne dala fluoridovy lak, okamzite mam stopnout nocni kojeni-bohuzel, ona krome mm skoro nic nepije 😢 A dostali jsme fluoridove tablety...

sussanah
4. jan 2011

@susik77 o davam si bacha na to cisteni tech zoubku, mam pocit ze si uz docela zvykl, Jakoze super prijemne mu to neni, ale nejak to vzdycky vycistime. V noci uz temer nekojim, spis az nad ranem a nastesti mi pije vcelku dost jinych tekutin. Kazdopadne pristi tyden jdeme k zubarce, tak jsem zvedava, co povi ona a pak se rozhodnu. Ale diky za nazor a doufam, ze vam to dopadne dobre

sussanah
13. jan 2011

Tak jsme dneska byli na te konzultaci u zubarky a mame same pozitivni zpravy 🙂 Jako prvni teda se na nas zubarka divala skoro jako na zjeveni, ze kdo nas proboha posilal na prestrihnuti do celkove anestezie s takmalym ditetem 😅 Pak si precetla tu zpravu ORL a vyjadrila se neco v tom smyslu, ze ona jako zubarka to s tim vyvojem zubu vidi fakt jinak nez ORL.. Kazdopadne vysledek je ten, ze se zatim nic strihat nebude, maleho si zkontrolovala s tim, ze teda ji ma opravdu velkou tu uzdicku, ale ze to zatim zadne komplikace nenese, zoubky si nechava hezky cistit, takze jako jedine nam kladla na srdce kontrolu max po 6m. Ze uvidime, jak se to bude vyvijet a kdyz tak vcas zasahneme, ale rozhodne to neni duvod davat 15m dite do celkove narkozy. Takze mame velkou radost a jsme objednani na zari 😵