Trojročná dcéra sa nechce obliekať

lusyke
2. máj 2016

Mám problém s našou dcérkou. Nechce sa obliekať a prezliekať, stále mi uteká, bráni sa. Je to doslova boj každý deň. Ráno ju koľkokrát aj nechám v pyžame kým nejdeme von. Najnovšie sa sama vyzlečie, potom ju nasilu oblečiem a o 10 minút sa znova vyzlečie. Nemôžem ju nechať vyzlečenú aby neprechladla. Keď ideme von tak ju začnem vždy chystať radšej skôr, no už na to nemám nervy. Začalo sa to už keď bola mladšia ale je to čím ďalej tým horšie. Skúšala som jej vysvetliť že sa musí obliecť, že deti v škôlke sa obliekajú sami..nezabralo. Skúšala som ju aj podplatiť že keď sa pekne oblečie tak dostane cukrík...nezabralo. Skúšala som ju navnadiť že sa musí rýchlo obliekať lebo ju vonku čaká kamarát...nič. Skúšam na ňu všelijaké finty no možno raz zaberie a druhý krát už nie. Naťahujeme sa takto aj pol hodinu, uteká a schováva sa pod stôl a smeje sa mi. Potom ma to prestane baviť tak ju nasilu oblečiem, čo sa jej samozrejme nepáči, kope, kričí. Už aj po zadku dostala, no z toho sa tak akurát smeje a povie mi že ,,ešte,,. Niekedy mi sama začne hovoriť že chce ísť von, tak jej poviem že sa musí obliecť ale to už nechce a nakoniec povie že von nejde. Pár krát sa stalo že šla a sama si vytiahla zo skrine veci že sa chce obliecť a dobrovoľne sa obliekla, no to je výnimka a za to ju hneď chválim že ako sa pekne oblieka. Bojím sa ako to bude keď začne chodiť do škôlky a ja do práce. Tie rána si fakt neviem predstaviť. Prosím tie mamičky ktoré mali podobný problém....prešlo to vaše deti?

ajsa20
2. máj 2016

keby som ja takto reagovala na deti ktore nosim zo skolky na kruzky, nedostala by som sa tam nikdy. Nestalo sa mi sice, ze by sa dieta obliect vobec nechcelo, ale pravidelne sa mi stava ze sa nechce obliect same. "oblecies ma" "Nie". Ziadne dohadovanie, ziadne rozhovory, po par sekundach vzdy pochopili, ze ich jednoducho neobleciem, pomoct, to ano, ale robit sluzku to nie. Toto je samozrejme ine, lebo tu sa jedna o mensie dieta ale chcela som tym povedat ze vyjednavanie tu nema miesto. Vasa dcerka je inteligentna a velmi dobre vie, ze s vami moze kyvat, pretoze to tak robi pravidelne, a este si to aj uziva. Nechces sa obliect? dobre nikam nejdeme. Ziadna debata, ziadne vyjednavanie, totalna ignoracia, zmena temy. Pytat sa jej znova o chvilu ci si to nerozmyslela je absolutne kontraproduktivne. Jednoducho nie. Urcite bude dlho odolavat, mozno aj niekolko dni, ale nepolavit ani za nic. Vy ste ta ktora urcuje pravidla a dieta sa ich ma naucit. U vas to funguje tak ze sice urcite pravidla, a dieta sa ich naucilo ale udrziava ich len ked sa mu chce. Chces ostat v pyzame?...dobre, ranajky su pre oblecenych, ked si to rozmyslis, prid. Hracky zobrat, dieta nechat v postely v pyzame a trvat na svojom. Ak nepride na ranajky, neumrie, ale na obed uz urcite pride prezlecena. Tu treba radikalnu zmenu, a nemozete jej ustupit len preto ze sa jej to nepaci, ak chcete napravu k lepsiemu, par dni sa jej to pacit urcite nebude. ale potom budete mat kludnu celu rodinu.

A este ak sa vam nepozdava taketo radikalne riesenie, treba si uvedomit, ze tu sa jedna o obycajnu banalitu obliekania. Co budete robit ked vam povie ze ona sa proste basnicku ucit nebude, ze si nejde robit ulohy, alebo ze sa rozhodla ze nejde do skolky?... nepojdete do prace aby ste ju pol hodinu nahanali po dome?

siska53
2. máj 2016

@lusyke baby maju pravdu,ono si to casto ani neuvedomujeme,ale chyba doslednost. To je najvacsi problem.

Tak bud nepojdete von alebo ju prosto oblecies aj za cenu protestu a bude(ak je odchod nevyhnutny).

Aj moji su zatati,ale kebyze je po nich,tak sa dnes (a i x-krat predtym) nejde do skolky,maly by nechodil na babybalance,tie odchody boli dramaticke,ale na odchode som trvala,zachvilu sa utisil rovnako ako ked su zdravi,do skolky sa ide a to si radi vymyslaju ako im je zle a co vsetko ich boli. No maju smolu.
A uz tiez maly takmer siel v pyzame do skolky,no radsej sa obliekol.

uhnakova
2. máj 2016

@lusyke poradim ti z vlastnej skusenosti. S dietatom sa absolutne nevyjednava, nediskutuje o zakladnych dennych povinnostiach a rezime. Trvalo mi dost dlho, kym som na to prisla, tiez som si myslela, ze dobra vychova je taka, ked dieta hlavne neplace. Paradoxne starsi syn stale plakal pre vsetko, hoci som vynakladala obrovske psychicke usilie, aby bol spokojny. Po narodeni mladsej dcerky mi postupne doslo, ze to tak dalej nepojde, nastudovala som si vselijaku literaturu o vychove z roznych myslienkovych prudov, vsetky sa zhodovali, ze vychova ma mat pevne pravidla a dieta bude slusnejsie a pokojnejsie. Takze postupne som sa aj ja snazila to zaviest u nas doma do praxe. Nediskutuje sa o jedle, je sa to, co detom dam, inak su hladne - syn ma dva a pol roka natahoval s kazdym jednym jedlom, dnes zje takmer vsetko, prinajmensom ochutna. Dalej sa nenatahujem s detmi o obliekani, spani a odchodoch z domu. To sa proste robi kazdy den v rovnakom case a bude to tak "naveky vekov" 🙂. O com s detickami diskutujem a necham ich rozhodovat, je, na ktore ihrisko ideme, aku hru sa zahrame, kto si vezme aku hracku. Dalej preberame so starsim synom, ako bezi svet okolo nas a rozne situacie, ktore sa nam vymkli z ruk, vacsinou interakcie s inymi detmi. Mladsia dcerka ma taketo pravidla od malicka a je o dost kludnejsie dieta, starsi syn sa posledneho pol roka velmi polepsil, obcas si zazuri, ale nie je to zachvat na 45 minut ako kedysi, obvykle skonci do 5 minut. Zlepsilo sa aj jeho chovanie k sestricke, posledne tyzdne sa uz spolu celkom pekne vedia pohrat a ja len pocuvam, ako sa jej snazi vselico vysvetlit a zabavam sa 🙂

timea7
2. máj 2016

@uhnakova napísala si to veľmi pekne, aj keď ja nie som až taká striktná, najmä čo sa jedla týka, každý má právo zopár jedál neznášať. Ale tak, ako si písala, pravidlá vnášajú do života detí kľud, pocit istoty, aj ked si to veľa rodičov nemyslí. Je super, že si dokázala takto radikálne štýl výchovy zmeniť. Absencia pravidiel, alebo ich občasné dodržiavanie vytvára v deťoch zmätok, nevedia, čo je vlastne správne a čo nie. Ale toto bohužiaľ autorka témy počuť nechcela 😖 😖 😖 😖 😖

alicka850
2. máj 2016

Moja kamaratka mi spominala prihodu,ze raz po takomto vystupe a neobliekani sa jej znamy zobral dceru do skolky tak ako bola- v pyzame /asi autom/. Tak sa hanbila, ze viac sa to neopakovalo.

timea7
2. máj 2016

@alicka850 funguje to, aj mne už pár krát v pyžame deti priniesli, tiež to viac krát neopakovali.

marcelatje
3. máj 2016

@0silvia0 aka marnivost? Ja periem kazdy druhy den a veru nemam 5 pyzamiek rovnakej velkosti 😀 vacsinou kupujem po dve ved ked sa prechadza z jednej velkosti na druhu ta mensia nie je nepouzitelna zo dna na den. Pripadne na pyzame nevadi ak je kusok vacsie.
A moje dieta sa zakyda v 9 pripadoch z 10 aj keby islo len o skvrnu od caju uz sa musi zasa prezliekat ak sme doma je mi to jedno no pred odchodom do skolky ma to zdrzuje je to cinnost navyse.

moni244
3. máj 2016

@lusyke toto nie je obdobie, ktore len tak prejde bez povsimnutia, je to jasny boj o moc a tvoje dieta vyhrava, ale ak si myslis, ze z toho vyrastie, prosim, rob to takto aj nadalej, lebo z tohto nevyrastie, bude sa to stupnovat a priradia sa ine veci. Fakt by ma zaujimalo, ako by si s nou bojovala, keby chodila do skolky

fopka
3. máj 2016

@sardinka335 presne, aj dvojrocne dieta vie velmi dobre, co ktore gesto alwbo ton hlasu znamena. Moj presne vie, kedy ho upozornim len tak, ze to ma nadalej na haku 😀 lebo vlastne aj ja, ale vie,kedy to myslim naozaj a ze musi pocuvnut, ze bude zle nedobre a ze sa neoplati ani vyjednavat, lebo mamke uz tecie pena z kutikov 😀

lusyke
autor
3. máj 2016

Len nechapem preco si niektori ludia myslia ze na vsetky deti plati to iste. Ved aj ked desiatim dospelym das rovnaky prikaz tak jeden to splni a iny sa ti vykasle na hlavu. Kazde dieta je ine tak ako dospeli. Osobnost a povaha dietata je dana uz v genoch od narodenia..ano da sa formovat ale ten zaklad uz je tam. Niektore deti zdedia palicatost od svojich rodicov tak ako ta nasa po tatinovi. Zatial co jedno dieta je take ze ked ho niekam posadis tak tam sedi, ine je tvrdohlave a nenecha si skakat po hlave. A preto vychova takeho dietata je o nieco tazsia a niektore deti si proste stale budu presadzovat svoje aj ked poznaju nasledky. To je nas pripad. Ja som na nu prisna a dosledna ale skrotit sa neda...co vlastne ani nechcem lebo to je jej osobnost. Ja som uz prisla na to ze prikazi a vyhrazky na nasu vobec neplatia...ak jej dam prikaz tak to proste neurobi, neznasa ak niekto rozhoduje a robi veci za nu. Ak ju nutim tak sa sprieci a nedojdeme nikam. Na nu pomaha podobrom, dohovorit a motivovat. No ak proste nechce tak je to s nou tazke. Ona ma z toho obliekania vacsinou srandu...mysli si ze je to hra a preto uteka.

fopka
3. máj 2016

@uhnakova uplny suhlas, u nas sa tiez nevyjednava, teda u mna, horsie to uz u manzela 😀 bud alebo, pravidla a striktnost ulahcuju zivot aj detom aj rodicom....riadim sa heslom, milujem svoje dieta, ale nie som jeho otrokom ani jeho opickou na gumicke 😉 😀

timea7
3. máj 2016

@lusyke nemám pocit, že by ti to tu niekto tvrdil, že na všetky deti platí to isté. Ale určenie pevných pravidiel a trvanie na ich dodržiavaní prinesie ovocie u všetkých, to mám rokmi tisíc krát overené. Aj to, že ak dieťa zistí, že rodič si až tak pevne nestojí za svojím, je schopné to zneužiť. Niektoré v menšej, niektoré vo väčšej miere. Opakujem to tu už ako papagáj, ale je to overené- more lásky a pevné hranice - toto platí na absolútne všetky deti. Jedno síce skúša kratšiu dobu, niektoré dlhšiu, či sa naozaj nič nezmení, či pravidlá fungujú, ale všetky nakoniec pochopia, že inej cesty, ako tie pravidlá rešpektovať, niet. Samozrejme za predpokladu, že rodič na nich trvá. Vždy a za každých okolností. Takže reakcie detí na pevné hranice bývajú rôzne, ale ak dospelý na nich trvá, výsledok býva u všetkých detí rovnaký. To si len rodičia, ktorí majú problém s ich určením a dodržiavaním myslia, že ich dieťa je iné, že na neho to platiť skrátka nebude a to ešte skôr, ako to vyskúšajú. Vieš si predstaviť takéto cirkusy v škôlke? Keď by ich robila len polovica detí z triedy? No zistia, že je to bez šance veľmi rýchlo.

timea7
3. máj 2016

@lusyke snaž sa, aby rozkazov a príkazov bolo čo najmenej, dá sa to naučiť, v menej podstatných veciach ju nechaj rozhodovať, bude sa cítiť dôležitá. Ale v tejto veci buď nekompromisná - obliecť, alebo zostávaš v posteli - bez raňajkovania, bez hračiek, potom to pre ňu až taká zábava nebude. Nenahováraj si, že si myslí, že obliekanie je hra, veľmi dobre vie, že ta vytáča to, čo robí a baví sa na tom....

mamulka211
3. máj 2016

Ohýbaj ma mamko,pokiaľ som ja Janko....

moni244
3. máj 2016

@lusyke mne nemusis vraviet o tvrdohlavosti, moja je tvrdohlava za 4 deti, preto viem, ze vysvetlovanie, opakovanie je na dve veci, ignorovanie a fakt, ze vymyslanie nepomoze na taketo deti najviac zabera

mamulka211
3. máj 2016

@moni244 na take deti zabera jedna fajna otcovska :D mam 4 deti a nikdy som taketo problemy nemala, lebo deti vzdy vedeli kto je doma autorita.

mirro
3. máj 2016

Dcéra si s Tebou točí ako ona chce. A aj bude aj naďalej,kým to ty nestopneš. Naťahovať a doprosovať sa pol hodinu? Aby sa obliekla? Uf. Daj jej veci na prezlečenie,realny časový limit a keď sa neprezlečie,dodrž to čím si sa jej vyhrážala. Urob tak dva,tri krát za sebou a máš po probléme. Bude trochu revu,hlavne neustúp. Aby videla,že to myslíš vážne.

moni244
3. máj 2016

@mamulka211 staci manzelov pohlad a uz sa scvrkava 😉 na nu ani otcovska nezabera, preto som sa snazila najst cestu, aby nevystrajala a to je ignoracia jej vystupov, ako som uz pisala, raz sa nechcela obliect, odisla som bez nej, druhy krat to nezopakovala, nemusela som xy krat vysvetlovat, naco, zbytocne plytvanie energiou, takto bola do pat minut oblecena

marcelatje
3. máj 2016

@lusyke dobre viem co znamena ak dieta jednoducho nejake je. Verim ze moze byt nosiace aj bez toho aby si ho matka na ruky naucila. Verim ze niektore vedia od malicka zaspavat same. Verim ze mozu v istych cinnostiach vynikat. Verim ze na iste veci potrebuju cas. Verim ze kazde je ine aj ked ich vychovavas rovnako. Verim ze ti dokazu prevratit cely svet hore nohami no verim aj tomu ze vychovavat a urcovat hranice sa da aj s laskou nie len prikazmi, zvysovanim hlasu ci bitkou. A v neposlednom rade verim ze s jasnymi pravidlami je to jednoduchsie nie len pre rodica ale aj pre dieta samotne.
Sama citim neistotu ked neviem co sa bude diat a to mam uz dost rokov, najradsej mam vo veciach jasno 😀
Neber to tak ze sa tu prezentujem ako dokonala od toho mam veeeeelmi daleko tiez robim chyby no snazim sa z nich poucit tak aby spoluzitie s mojimi detmi nebolo pre mna utrpenim 😀

mily7
3. máj 2016

@marcelatje krásne napísané, pravdivo ☺

timea7
3. máj 2016

@mily7 presne to som chcela @marcelatje napísať aj ja 🙂 🙂

xevulax
3. máj 2016

Ked chces mat kludne rano,zaved pravidlo,ze ked vstane,naranajkuje sa (v klude v pyzame) a po ranajkach sa hned prezlecie. Koniec debaty. Ked to raz povies,trvaj na svojom ziadne doprosovabie a vyjednavanie a lihanie do postele ze nejdete von. Pises ze sa smiala z roho ked dostala po zadku- asi si jej dala prilis slabo. Ja mam doma 3 deti vsetky tri su tazke povahy a su velmi tvrdohlave. Starsia 3 rocna (v lete bude mat 4), vrieskala pri obliekani odbehovala no urobila to par krat. Teraz mi stac zacat pocitat do 3- len 1tku poviem a uz robi to co ma. Dvojicky 2 rocne jedna ked sa nechce prezliekat tak ju musim drzat doslova nasilu a prezliekam ju ona sa meta a kope ale jednoducho prezliect sa musi (sama sa este nevie), druha zase zacala teraz vymyslat ze nechce sponky (musime davat inak im ofina do oci pada), dostane ich aj cez rev. Ak treba dostanu aj po zadku. Nie su tyrane, nedostavaju casto ale ver mi,respekt maju. Deti musia mat hranice,lebo inak skusaju viac a vac. Raz to prerastie cez hlavu. Neboj sa ty to das len bud prisna a tr aj na svojom. Ked raz nieco povies tak to urobi HNED a nie za pol hodinu ked si rozmysli.

emilia25
3. máj 2016

V skolke máme vyvesené ze ako sa správne zachovát v tejto situácii a ďalších mnohých.sranda bola ked som čítala presne o tomto probléme nechajte dieťa tak nechce sa obliecť nech ide aj v pyzsme do skolky samo sa bude zle citit samo pride na to ze sa trebs obliekať a samo bude znášať dosledky svojho konania a rozhodovania.no ale v praxi si to neviem predstaviť ako by sa všetci kuksli hlavne na nás rodicou.tiez 3 deti obliekam ked chceme ist niekam a,2 hlavne do škôlky.najstarší je skolsk a ten je uz samostatnejsi.

0silvia0
3. máj 2016

@marcelatje hm... asi je to v tom, že mne sa deti nejak nezakydávali, nemali sme vo zvyku jesť v pyžamách, takže je to asi tým a tak celkovo keď boli deti malé, oni neboli nikdy také blchy čo lietali kade-tade a robili 10 činností naraz, skôr boli obaja takí pokojní 🙂 Takže sme si mohli dovoliť nechať pyžamo aj týždeň, keďže v ňom skutočne len spali 🙂

0silvia0
3. máj 2016

@lusyke samozrejme treba dbať na individualitu svojho dieťaťa, nie všetky deti sa vychovávajú rovnako, ale jednu vec skutočne deti nutne potrebujú: hranice. Výborne ti to opísala @marcelatje vo svojom príspevku z dospeláckeho pohľadu, kde píše, citujem: Sama citim neistotu ked neviem co sa bude diat a to mam uz dost rokov, najradsej mam vo veciach jasno emoticon
Takže nad touto vetou sa treba zamyslieť a pochopíš. Len ty máš stále tendenciu obhajovať svoje dieťa, ale pochop, nielen ty máš tvrdohlavé dieťa. Moje deti sú každý iný, na každého platí niečo iné, ale hranice potrebujú obaja bez ohľadu na povahové črty.

emilia25
3. máj 2016

Veru mám 3 synov a kazdy je iny.najstarší je prvák je skor hsnblivy pred cuzdimy doma sa uráža a všetko hovori to co nemá druhorodeny ten sa nehanbí nikoho najradsej by celú dedinu zavolal k nám na nsstevu a tie argumenty na svoju obhajobu no aj učiteľka je z neho hotovs na všetko má odpoved 3 syn sa ešte hľadá obkuksvs vsetko zle od starších ked sa mu nepáči ze mu brať niečo berie stipe ho skrisbeho potom mu to vráti a kriku plačú na celu dedinu.najlepšia je zatial najmenšis tá len ksks spinks sem tam poplsce ked nás bruško boli inak prespi celú noc.

timea7
3. máj 2016

@emilia25 možno by všetci na vás rodičov kukali a vieš ako kukajú, keď vidia, ako dieťa s rodičmi točí? A možno by si zažila aj obdivné pohľady - táto mamina si nedá skákať po hlave.

marcelatje
3. máj 2016

@0silvia0 no ved to. Kazde dieta je ine. Moje sa zakydava ale krasne vystrihuje 😀 😀 😀

emilia25
3. máj 2016

@timea7 no na prvého platí vtedy ignorscis potom ho to prejde na 2 rodeneho tam skor motivácia som na tebs pyšná a hrds vtedy je pyšný sám na seba takto sme odstránili problem s ksksnim.na 3 cspnut po ritke tam tiez prestane behom chvile.no malo kedy sa stane ze sa všetci spolu pekne hrajú a ked sa hrajú na bojovníkov a to tiez vzdy dopadne plačom.

timea7
3. máj 2016

@emilia25 hru na bojovníkov zruš, neosvedčila sa 😎 😎 😎 😎 😎 , ja ju stopnem v škôlke okamžite -pozabíjali by sa...a ty máš malú škôlku doma. 😉