Trojročná dcéra sa nechce obliekať

lusyke
2. máj 2016

Mám problém s našou dcérkou. Nechce sa obliekať a prezliekať, stále mi uteká, bráni sa. Je to doslova boj každý deň. Ráno ju koľkokrát aj nechám v pyžame kým nejdeme von. Najnovšie sa sama vyzlečie, potom ju nasilu oblečiem a o 10 minút sa znova vyzlečie. Nemôžem ju nechať vyzlečenú aby neprechladla. Keď ideme von tak ju začnem vždy chystať radšej skôr, no už na to nemám nervy. Začalo sa to už keď bola mladšia ale je to čím ďalej tým horšie. Skúšala som jej vysvetliť že sa musí obliecť, že deti v škôlke sa obliekajú sami..nezabralo. Skúšala som ju aj podplatiť že keď sa pekne oblečie tak dostane cukrík...nezabralo. Skúšala som ju navnadiť že sa musí rýchlo obliekať lebo ju vonku čaká kamarát...nič. Skúšam na ňu všelijaké finty no možno raz zaberie a druhý krát už nie. Naťahujeme sa takto aj pol hodinu, uteká a schováva sa pod stôl a smeje sa mi. Potom ma to prestane baviť tak ju nasilu oblečiem, čo sa jej samozrejme nepáči, kope, kričí. Už aj po zadku dostala, no z toho sa tak akurát smeje a povie mi že ,,ešte,,. Niekedy mi sama začne hovoriť že chce ísť von, tak jej poviem že sa musí obliecť ale to už nechce a nakoniec povie že von nejde. Pár krát sa stalo že šla a sama si vytiahla zo skrine veci že sa chce obliecť a dobrovoľne sa obliekla, no to je výnimka a za to ju hneď chválim že ako sa pekne oblieka. Bojím sa ako to bude keď začne chodiť do škôlky a ja do práce. Tie rána si fakt neviem predstaviť. Prosím tie mamičky ktoré mali podobný problém....prešlo to vaše deti?

argyro
4. máj 2016

@timea7 no ja stale trvam na tom ze praveze ked bude aplikovat to co ja tak dieta zareaguje pozitivne. Prestane boj v ktorom beztak niet vitazov a nastane spolupraca. Urcovanie hranic ma ist ruka v ruke so slobodou a povolovanim uzdy. Rozhodne drzim autorke palce aby to zvladli bez zbytocnych vystupov. Naozaj to nie je tazke. Ja neuplacam a dokonca ani nechvalim za taketo ukony urcite nie. Ved nerobi nieco pte mna. A nechvalim svoje dieta len preto ze ma pocuvlo, vznika tam zly nauceny vzorec - som dobre vtedy ak robim to co po mne chcu ini. A to ja dieta ucit nechcem.

timea7
4. máj 2016

@argyro prečo stále spomínaš boj? Určovanie hraníc sa dá bez zvýšeného hlasu, láskavo. Ja nikdy neuplácam, iba v určitých veciach nediskutujem, sama som jej písala, aby jej dieťa nemalo zákazov a príkazov príliš, to sa musí cítiť hrozne. Môžeš si s dieťaťa urobiť parťáka, ktorý s tebou rozhoduje o tom, čo a ako budete robiť, môže spolurozhodovať aj o pravidlách, ktoré budú platiť, len tie pravidlá musia byť také, aby nebola jedna strana v absolútnej nevýhode. Ja s tebou súhlasím v tom, aby sa dieťa nechválilo preto, že počúvlo, ja by som nikdy nechcela, aby bolo dieťa ako natiahnutá mechanická hračka, dokonca mu takýto model výchovy môže veľmi poškodiť, lebo môže raz počúvnuť človeka,ktorý mu chce ublížiť, len preto, že je naučené počúvať bez slova 😒 😒 😒 😒 Chváliť za jeho posun za určitý časový úsek, nie preto, že počúva na slovo. Rob si tak, ako uznáš za vhodné, ja mám overený model - pevné hranice, more lásky a dieťa ako partner. Dá sa to v kľude, bez zvyšovania hlasu, bez capnutia.

plutvonozec
4. máj 2016

@lusyke Ahoj. Presne viem o čom píšeš. Ja mám dve deti. Starší syn bol zlaté, a poslušné dieťa, málokedy som musela zvýšiť hlas. Dcérka je veľmi tvrdohlavá. Aj u nás to dosť často vyzerá kto z koho a tiež mi to ide poriadne na nervy. Ja síce stále trvám na svojom, ale dcéra vie vrešťať a tvrdohlavo odmietať aj pol hodinu vkuse. Nebijem ju, stále opakujem pokojným hlasom svoju nezmenenú požiadavku, ale stojí ma to kopec nervov. Má už 6 rokov a v škôlke je to pohodové bezkonfliktné decko. Prajem pevné nervy a veľa trpezlivosti 😉

argyro
4. máj 2016

@timea7 preto lebo píšem o autorke, nie o tebe 😀
citujem z jej úvodného príspevku:
"Mám problém s našou dcérkou. Nechce sa obliekať a prezliekať, stále mi uteká, bráni sa. Je to doslova boj každý deň."
"Skúšala som ju aj podplatiť že keď sa pekne oblečie tak dostane cukrík...nezabralo."

S ostatným čo píšeš v poslednom príspevku súhlasím. Model máme rovnaký.

lusyke
autor
4. máj 2016

Prisla som tu po dvoch dnoch a musim povedat ze sa mi ani nechcelo citat prispevky ktore ma tu cakali od mojej poslednej navstevy pretoze niektore ktore som citala doposial ma dost znechutili. Len chcem napisat tym ktore sa snazili spochybnovat moju vychovu alebo nazyvali moju dceru rozmaznanym deckom ktore mi skace po hlave...nesudte druhych ked ich nepoznate! Moja dcera je sikovne a poslusne dieta ktore podakuje, podeli sa s kazdym, miluje deti, neodide z domu skor ako si uprace hracky, ked nieco rozleje alebo rozsype tak to po sebe aj poupratuje, ked jej poviem ze mam pracu a aby sa pohrala sama tak ma necha kym si dorobim svoje, ked ide auto tak ma taha na kraj cesty, ked si niekto ublizi tak s nim suciti a pofuka mu ranu...ma 3 roky a myslim ze by vela matiek bolo rado keby sa ich dieta takto spravalo v troch rokoch. Vpodstate jedina vec ktora nam robi problemy je to obliekanie. A nakoniec chcem este spomenut ze vdaka mojim postupom sa dnes mala obliekala bez reptania. Netvrdim ze moje dieta je dokonale..nie je! Ma svoje chyby. A to ze nieje dokonala ju robi tym kym je...ale ktora z vas ma bezproblemove dieta?? Ruku na srdce...ani jedna z vas.

timea7
4. máj 2016

@lusyke ja som len rada, že sa tvoj problém, s ktorým si sa pred pár dňami na ostatné maminy obrátila, po pár dňoch zmenil na návod, ako na to....no hlavne, že funguje 😉 😉 😉 😉 😉

lusyke
autor
4. máj 2016

A este dalsi priklad z jej spravania s ktorym viem ze maju mamicky problem. Mozem s malou kludne ist do obchodu, dohodneme sa ze kupime jednu vec a uz si dalsiu nepyta a ak aj opyta tak jej poviem ze uz sme kupili to co chcela a necha to tak... nekrici, nehadze sa o zem. Nikdy sa mi o zem na verejnosti nehodila. Ak sme na ihrisku a poviem ze sa ide domov tak sa este raz smykne na smykacke a pekne cupka za mnou bez placu....proste je dost vela veci za ktore na nu mozem byt hrda a vdaka tymto veciam viem ze nieje rozmaznany spratek.

lusyke
autor
4. máj 2016

@timea7 no asi niekto nepochopil...ja netvrdim ze je to navod..na kazde dieta plati nieco ine...a netvrdim ze sa moj problem vyriesil..len ze sa zmenil k lepsiemu.

timea7
4. máj 2016

@lusyke vynára sa otázka, prečo to nefungovalo minulý týždeň?

argyro
4. máj 2016

@lusyke nenechaj sa zneistit. Tvoje dieta nie je rozmaznane. Ako si to vlastne vyriesila?

lusyke
autor
4. máj 2016

@timea7 ved ja netvrdim ze nefungovalo nikdy. Niekedy ano...no uz pocitujem zlepsenie, dnes neutekala, no mozno zajtra bude...ale je to lepsie ako bolo, keby som tusila ze sa to zlepsi do dvoch dni tak by som tuto diskusiu neotvarala. Aj to ostatne jej spravanie ktore som tu vyzdvyhovala malo svoju cestu. Stalo sa ze si poplakala ked sme sli z ihriska. No pochopila to...verim ze pochopi aj toto.

lusyke
autor
4. máj 2016

@argyro Fungovalo to co som na nu pouzivala aj predtym. Vysvetila som jej ze sa musi obliect, motivovala som ju ze ideme za kamaratom a dala som jej moznost volby. Bud sa prezlecie alebo ostava doma. Pochopila....opakovanie matkou mudrosti 🙂

marcelatje
5. máj 2016

@lusyke kazda matka na kritiku svojho dietata reaguje citlivo aj ked je konstruktivna. Ziadne dieta nema len pozitivne ci negativne vlastnosti a to je v poriadku. Matky vsak maju tendenciu hovorit skor o tych pozitivnych ved povedzme si pravdu kazda z nas si mysli ze moje dieta je to najlepsie a rada ho tak verejne prezentuje 😀 problem nastava vtedy ak som zo svojho dietata denne v strese lebo to v poriadku nie je. V takom pripade situaciu nezvladam ja ako rodic napriklad neprimeranymi ocakavaniami, odmietanim ineho pohladu na vec, cakanim ze dieta spravanie zmeni samo, pouzivanim natlakovych metod alebo naopak laxnym pristupom....prikladov je vela.....alebo je spravanie dietata uz skutocne cez. Ja vsak tvrdim ze v takych situaciach ma rodic pouzit svoj rozum a dieta usmernit. Pretoze to rozum sice tiez ma no ide skor metodou pokus- omyl a uvidime co to da 😀
Ako tu uz bolo hiac krat napisane vychovavat ci urcovat hranice sa da aj bez kriku, bitky ci vydierania a s laskou bez toho aby som bola otrokom svojich deti.

marcelatje
5. máj 2016

Este by som dodala ze sucasne nazvem ich moderne trendy vychovy su viac orientovane na dieta a rodic je len nejakym nastrojom na dosiahnutie detskej kalokagatie 😀 ja som otvorena novym veciam. Mnohe v praxi aplikujem, respektujem to kym dieta je, nepotlacam jeho osobnost, podporujem ho v tom co robi ...... Urobila som obrovsku zmenu v zmyslani v porovnani s obdobim kedy som deti nemala, pracujem na sebe a netvarim sa ze som bez chyb..... Napriek vsetkemu nie som pripravena popriet to kym som ja a tak ako ja robim ustupky pri vychove dietata aj ono musi pochopit ze nie je stredom vesmiru a jeho rodic ma tiez nejake potreby. Vela citam no hlavnym nastrojom pri rozhodovani mi je sedliacky rozum a viera v to ze kazdy rodic robi to co si mysli ze je v danej situacii najlepsie. Tiez verim ze ak deti vedia ze ich milujeme obcasne sliapnutie vedla z nevedomosti nam odpustia a nebudeme zatrateni 😀

lusyke
autor
5. máj 2016

@marcelatje tie príklady správania mojej dcéry som tu napísala preto aby bolo jasné že sa vie správať a neskáče mi po hlave. Netvrdím že je bez chýb..má problém pochopiť že nieje stred vesmíru ako si písala..pracujeme na tom aby pochopila no s jej tvrdohlavostou je to ťažké. Urcite z nej nechcem vychovať rozmaznaneho spratka. Keď také deti vidím tak mi je zle. Viem že by nám pomohlo keby mala súrodenca. Je starostlivá tak by bola dobrou sestrou. Chýbajú jej deti tak možno pomôž e aj to keď začne chodiť do škôlky.

marcelatje
5. máj 2016

@lusyke drzim ti palce 🙂

mimi242
9. nov 2021

@uhnakova a ked ti protestuju ze sa nechcu obliect alebo nejdu spat ako to riesis?

mimi242
9. nov 2021

@timea7 a mozes uviest prax? Ked ta nechce chytit za ruku na ceste, nechce sa obliect, skace po gauci a nechce prestat aj ked mu to zakazes...ako by si to riesila?