Vrodené vykĺbenie bedrových kĺbov, zasadrovanie nožičiek. Vaše rady

vevet
14. okt 2010

Ahojte mamičky! Nájdu sa tu také, ktorých detičky majú nožičky v sadre pre vrodene vyklbenie klbikov? Rada by som sa vás spýtala vaše skúsenosti, ako ste dieťatko obliekali, prebaľovali, nosili, prevážali a tak? 🙂 Prosím poraďte, podeľte sa. Mám 2,5 mesačného syna, ktorému pred pár dňami zasadrovali nožičky a už sa vyskytli prvé problémiky. Všetkým vám vopred ďakujem o akúkoľvek radu, skúsenosť 🙂 .

leyla24
1. nov 2010

My máme tiež 2,5 mesačnú kočku v spike. O 9dní nám ju dajú dole po piatich týždňoch. Kde ste boli hospitalizovaný?Obliekame body s dlhým rukávom a ponošky, odstrihla som na (väčších)pančuchách nožičky a navliekam ich ako nadkolienky až na sadru. Prebalovanie nám ukázali v nemocnici-zastrkavame plienku pod sadru. V aute ju držím na rukách-autom ideme iba na nevihnutné cesty ako je napr. kontrola u lekára. Píšem už asi neskoro už ste to asi poriešili, ale napíšte ako sa vám darí.

matamisi
10. nov 2010

ahojte....aj nam idu zajtra nozicky davat do sadry... 😢 som zvedava ake to bude s prebalovanim...dufam,ze malinka nebude moc plakat 😢 ...napiste mi prosim vas na co sa mam pripravit...boze asi ani spat dnes nebudem 😢

leyla24
18. nov 2010

My uź máme pavlikove remienky a v pondelok ideme na prvú kontrolu, tak dufam že nepojdeme zase do sadry.Asadru znášala dobre-v podstate som nevidela žiaden rozdiel v správaní. Aj spinkala rovnako.

bubaczik
18. nov 2010

☹ ☹ ☹ ☹ 😢 😢 držim palce.....si to neviem predstaviť ☹ ☹ 😢 😢

matamisi
18. nov 2010

@leyla24 my sme najskor maly tyzden vyviazane nozicky do hora a dnes ju sadrovaly...este som s toho v soku,ale neviem si predstavit ako to vydrzime ze dva krat po 6 tyzdnov...chudiatko moje... 😖
a tiez to mala tvoja cele nozicky a az po brusko v sadre a medzi nozickami dieru do korej davam olweysku... 😲

leyla24
24. nov 2010

Tak takto sme vyzerali. okraje sadri sme si oblepili leukoplastom aby tam lepsie drzala vata.

matamisi
25. nov 2010

@leyla24 ahoj tak to je podobne ako nase... 😔 a ako vyzeraju tie pavlikove remienke...a pomohla vam tam sadra....co povedaly doktory... 😕
my tu sadru mame viac...medzi nozickami len taku malu dierku...asi na slovensku to inak gipsuju...tu v rakusku takto...

leyla24
26. nov 2010

Ahoj, sadra pomohla-mali sme luxaciu laveho klbu a teraz mame nalez IIc, uz som zabudla presne co to znamena, ale uz sme na pol ceste aby to bolo dobre-dufam . 5 tyzdnov nesmieme dat remienky vobec dole a raz do tyzdna chodime na sono ci sa to zase nevyklbilo.

mirka907
26. nov 2010

baby drzim vam velmi palce...my sme mali len abdukcnu perinku cca 4 mesiace a bola som z toho veeelmi nestastna...a ked pozeram na Vase deturence v sadre, tak vlastne si az teraz uvedomujem o co lahsie to u nas bolo....drzte sa

leyla24
26. nov 2010

Diagnostika
(1) Prvotný skríning bedrového kĺbu novorodenca vykonáva po pôrode neonatológ alebo pediater na
neonatologickom pracovisku fyzikálnym vyšetrením bedrových kĺbov pri posúdení celkového zdravotného
stavu novorodenca. Pri zistení patologického nálezu odosiela novorodenca bez omeškania, ak to jeho
zdravotný stav dovoľuje, k ďalšej diagnostike a liečbe ortopédovi.
(2) Ortopéd najneskôr do 4. týždňa veku novorodenca vykonáva u všetkých novorodencov vyšetrenie:
a) klinické:
včasné - testy podľa Ortolaniho a Barlowa,
neskoré - asymetria genitofemorálnych rýh, asymetrická dĺžka dolných končatín, obmedzenie abdukcie
a intrarotácie na postihnutej strane, pozitívny test podľa Galeazziho,
b) ultrasonografické - klasifikáciou morfologických príznakov podľa Grafa:
Ia – plne vyvinutý kĺb,
Ib – prechodná forma,
IIa, b – oneskorená osifikácia kĺbu,
IIc – hroziaca decentrácia kĺbu,
D – decentrovaný kĺb,
IIIa, b- subluxovaný kĺb,
IV - luxovaný kĺb.

leyla24
26. nov 2010

@leyla24 Liečba
V prípade patologického nálezu liečbu DDH indikuje a vykonáva ortopéd. Cieľom liečby je obnoviť
anatomickú integritu a funkciu bedrového kĺbu v reponovanom postavení až do stabilizácie.
Liečba DDH:
(1) konzervatívna:
a) typ IIa – sa sleduje, po 6. týždňoch s opakovaným nálezom IIa – sa indikuje liečba,
b) nestabilné bedrové kĺby IIa, IIb včítane IIc a stabilné bedrové kĺby typu D a IIIa a IIIb – sa retinujú –
najlepšie v Pavlikových remencoch,
c) dislokované bedrové kĺby – typ IV – sa reponujú zatvorenou cestou a následne retinujú v spike vo
Fettweisovej polohe. V indikovaných prípadoch pred zatvorenou repozíciou sa vykonáva „over head“
trakcia, prípadne tenotómia adduktorov. Ak nie je bedrový kĺb retinovateľný, je potrebné vykonať
včasnú otvorenú repozíciu.
(2) operačná:
a) vo veku dieťaťa nad 6 mesiacov, najneskôr do 12 mesiacov – sa vykonáva otvorená repozícia a
v prípade potreby sa kombinuje s výkonom na panve (strieška, Salterova osteotómia nad 15 mesiacov
veku dieťaťa) a femure (osteotómia),
b) vo veku dieťaťa nad 3 roky, neskoro diagnostikovaného a liečeného – sa neindikuje zatvorená
repozícia, postupuje sa ako v odseku 2 písm. a) tohto článku,
c) pri následkoch DDH – sa vykonáva operačný výkon na femure (derotačné, varotizačné, valgotizačné
osteotómie), na panve (osteotómie, acetabuloplastiky), ich kombinácie, prípadne artroplastiky.

matamisi
26. nov 2010

@leyla24 cauko....krasnu mas dceru a aka velka uz je... 😵
diky za informacie...v mojich papieroch mame napisane...vrodena klbova-luxation na obidvoch stranach lld 😔
a to lld som v tvojej tabulke nenasla tak som s toho jelen...
moja to strasne zle znasa gips...cele dni len rici z nicoho nic a stale chce byt na rukach a musim sa s nou prechadzat... 😅 este aj zo sna place....a asi sa jej ritka zaparila,lebo tam vidim taky hnisavy flak 😅 chudiatko moje... 😔
prajem vam skore uzdravenie...

leyla24
27. nov 2010

Nasla som nieco aj na wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Hip_dysplasia_(human) , ale v podstate my tomu nemusime rozumiet-hlavne aby lekari vedeli co robit 🙂 . Drzim vam prsty a zelam aby vam to rychlo ubehlo. Hlavne si dobre vystelte vatou miesta kde zastrkavate okraje plienky(vlozky)-ked sa poriadne vykaka, tak to co nezvladne ten kusok plienocky na okrajoch sadry zachyti vata, ktoru potom vymenite-ale to asi viete.
Ak by ti vela vygrcavala, treba to pri kontrole povedat. Drzte sa a tiez prajem skore uzdravenie Laurike.

matamisi
27. nov 2010

@leyla24 dakujem...skoda ten link sa mi neda otvorit.... 😕 veru v poslednom case mi skoro vzdy po jedle vygrcne take huste mliecko tahave... 😕 zeby to bolo kvoli tej sadre 😕 asi jej to na brusko tlaci... 😅
ano ma to vsetko vystlane vatou a foliou,ale ked sa vykaka tak to je vsade aj pod sadrou skoro az po pupok a to ju hned prebalujem ked vidim,ze sa vykakala 😅 strasne tazko sa to cisti... 😔 dufam,ze sa jej ziadne zapareniny nespravia... ☹

vevet
autor
12. dec 2010

ahojte mamicky!! dakujem za odpovede, prepacte, dlho som tu nebola, uz som si skoro myslela ze sa sem nikto neprida...Leyla24 my sme boli na Kramaroch...aj zajtra tam ideme, dufam, uz na posledny prijem...maly ma teraz 4,5 mesiaca a mal sadru 2mesiace (najprv 4tyzdne a potom prespikovanie na terajsich 5 tyzdnov)...nas zasadrovali podobne ako malu Zanetku, ale az po clenky...matamisi nas maly sa ten prvy mesiac tiez stale chcel nosit na rukach a tiez spaval najlepsie (cez den) na rukach...ja som si z toho nic nerobila, hlavne aby sa citil dobre...tiez som sa bala ako to zvladneme, musim vsak povedat po tych 2mesiacoch, ze sa to zvladnut da...maly tiez grckava, moze to byt tym ze mu ta sadra tlaci na brusko, hlavne ak sa na nu bruskom dost opiera...

matamisi
12. dec 2010

@vevet aj my sme si uz pomaly zvikly...co uz narobim.... 😒 a to prespikovanie co znamena.... 😲 preco na sk to davaju do sadry na tak malo ked tu v rakusku to musime mat 3 mesiace 😕 😅 😔

vevet
autor
16. dec 2010

matamisi prespikovanie znamena presadrovanie, vymenili mu sadru lebo rastol, aby mu nebola mala a neopuchli mu nozicky...vcera sme sa vratili z nemocnice uz bez sadry, dali nam tubingen ortezu na mesiac nonstop...

matamisi
16. dec 2010

@vevet jaj to znamena novu sadru....aj nam mozno v pondelok ju vymenia len to musi este primarka schvalit 😕 ,lebo normalne ju mame mat 6 tyzdnov a to je presne medzi sviatkami a asi robit nebudu tak nam mozno uz teraz vymenia 😝 a ta tubingen orteza je co zas... 😲 mne povedaly ze potom dostane nejake remene,ale na ako dlho to ani netusim... 😅 dufam,ze uz na jar budeme mat vsetko ok... 😔

rene82
16. dec 2010

ahojte. ja len v skratke. môjho brata malá mala tiež sádru na nožkách. až v 2 mesiacoch jej zistili vrodenú chybu na pravej nožičke a bola aj kratšia. mesiac ležali v nemocnici na kramároch, potom jej to pod narkózou zasadrovali od pása až po členky. bol vynechaný len otvor na riťku a pišulu. mala to vyše mesiaca. potom jej dali ortézu (asi to, čo spomína matamisi) a tú mala cca 3 mesiace. teraz pred 2 týždňami jej to dali konečne dole a už to má v poriadku. ale ťahalo sa to od je 3 mesiacov a teraz má už 9. ale ortézu zviknú nechávať až do 1 roka veku dieťaťa, podľa stavu, ako sa kĺbik hojí.
a po sadre ide určite buď ortéza, alebo remence. pri oboch sa môže dieťa normálne hýbať. dokonca bratova malá sa naučila pretočiť na bruško a dokonca aj dačo podobné sedu. úplne sadnúť nevedela kvôli tej ortéze.
babenke čo s ňou ležala v nemocnici sa to nepodarilo a museli nakoniec operovať. takže je to individuálne.
držím palčeky, aby to všetkým dobre dopadlo.

rene82
16. dec 2010

a s obliekaním to bolo ťažko. v lete našťastie netrebalo nič, ale teraz v týchto zimách to už bolo ťažšie. som jej ušila nohavice z dekoviny, lebo normálne obchodné neobliekla nič, keďže nožky boli naširoko. do pásu som jej dala šnúrku s tým sťahovacím dzindzíkom. do fusaku ju nenarvala, ani do žiadneho zimného overalu, tak bola zababušená hrubými dekami, keď išli von. hlbokú vaničku skoro vôbec nevyužila, hneď po zasadrovaní musela ísť do šporťáku.
a tiež chcela byť len na rukách a spávala s nimi v posteli. keď už mali ortézu, tak to bolo trošku jednoduchšie, ale prebaľovanie bolo zložité. mohla ju aj kúpať, ale bála sa jej to dávať dole, tak iba raz za týždeň kúpali, resp. podľa potreby aj častejšie (ak sa prekakala).
ale našťastie je to už všetko za nimi aj za nami a snáď sa to znovu nezhorší. jej povedali, že ak by jej v tej nožke puklo, tak okamžite do nemocky.

matamisi
16. dec 2010

@rene82 ach...je to krute co si musia take male babetka uz vytrpiet.... 😔 aj ked moja vyzera byt celkom spokojna len ja to dost zle znasam 😅 ale co uz musim si zviknut a dufat,ze na jar uz bude vsetko ok... 😝

rene82
18. dec 2010

@matamisi určite, neboj sa. ono to rýchlo prejde a malá bude v poriadku. a radšej teraz, v takomto mladučkom veku, než v staršom, keď sa už dieťatko viacej hýbe a bolo by tým obmedzované. už napríklad ročné dieťa si neviem predstaviť. a neviem dokonca, či staršie rovno neoperujú. ono to je jednoznačne lepšie bez operácie, lebo potom čo viem, tak je s nožkou stále dáky problém.
aj švagrininá malá to dobre znášala našťastie, nebola nejak zvlášť plačlivá, ale chcela byť stále na rukách.
a ešte som zabudla napísať, že po tej veľkej sadre išla ešte do jednej sadry. tá už bola iba na stehienkach a okolo pása mala takú obruč železnú a potom až ortéza.

matamisi
29. dec 2010

ahojte....v pondelok nam vymienaly sadru za vecsiu,tak este 6 tyzdnov musime vydrzat 😝 ,ale uz som si pomaly zvikla 😔 takze polovica za nami... 😎 krasne sviatky vam prajeme a stasny novy rok hlavne vela zdravia... 😉

vevet
autor
13. jan 2011

@matamisi tak vam drzime palce aby ste to este vydrzali a potom uz bolo vsetko v poriadku 🙂!...my ideme buduci tyzden na kontrolu s ortezou a dufame ze uz bude vsetko v poriadku, pretoze maly by uz pomaly sedel a este sa nezacal ani pretacat, i ked niekedy k tomu nemal daleko...Dakujeme, aj vam prajeme stastny novy rok, ako pises, hlavne pevn zdravie vsetkym clenom rodiny a rodinnu pohodu a vzajomnu lasku....

bambi2
13. jan 2011

no ako pozeram, Sk je este stale 100 rokov za opicami... 😠 to som nevedela ze sa to sadruje este stale... ☹ u nas v CH nesadruju, moja mala iba taku dlahu alebo ako to nazvat... pol roka to nosila, dava sa to na oblecenie a bolo to v pohode. dokonca to nemala ani kazdy den a upravilo sa to tak ako malo... ale uz si nepamätam co za stupen mala, viem iba, ze 1 a 2 to nebol... v internete som nasla jedno foto ako to vyzera...
vola sa to po nemecky "Tübingerschiene"
http://www.healthcare.ottobock.de/oba/ch/sites/...
@matamisi to mi nejde do hlavy, ze to v Rakusku tiez nepoznaju...

matamisi
13. jan 2011

@vevet dakujeme 😉
@bambi2 ano aj v rakusku sa sadruje 😔 ,asi preto,ze obidva klbiky mame zle vyvinute... 😅 ale uz len tri a pol tyzdna a daju nam to dole a potom dostaneme spreizhose...a tie neviem kolko budeme mat....mozno vy ste nemaly az take hrozne ako my...tak preto ste nemusely mat v sadre... 😉 mozes byt len rada... 😉

vevet
autor
13. jan 2011

@bambi2 ahoj, no nepovedala by som, ze SR je za opicami, pretoze presne taketo ortezy mame teraz my a doteraz som ich vobec nepoznala a ani nevidela, iba pavlikove remence (pre tuto diagnozu)...co sa tyka tej sadry, mozno je to zastarale, ale aspon su nozky isty cas fixovane, aby sa klbiky znovu neporusili...pri ortezkach a perinkach saq moze stat hocico, pri com by sa mohli klbiky znovu pohorsit...

bambi2
13. jan 2011

@vevet no neviem... u nas sa ani pavlikove remence uz nepouzivaju iba tieto ortezy... ak je orteza spravne nastavena tak sa klby nemozu pohorsit... keby sa mohlo nieco pohorsit, tak by ich asi ani nedavali detom...

bambi2
13. jan 2011

@matamisi aj my sme mali oba, a vo velmi zlom stadiu.. musela som jej to stahovat tak ze mala uplne hore vytiahnute kolena az pri laktoch, nie ako na tej fotke hore...

rene82
31. jan 2011

@bambi2 no na SVK sa takéto dačo dáva až po "liečbe" sadrou. a osobne si myslím, že tá sadra je lepšia, lebo pevne fixujú kĺbiky v potrebnej polohe (samozrejme dieťa vie čiastočne kopkať nožkami). a určite to tiež závisí od stavu kĺbikov. túto dlahu dávaš dole, ale sadru nemôžeš. a jednej, čo ležala v nemocke so švagrinou a jej malou sa kĺbiky ozaj vrátili naspäť, keď boli len v dlahe (možno dieťa zle chytila, nadvihla alebo dačo podobné), teda keď ju dávala hore a dole (pri kúpaní, obliekaní,.....). a museli malú preto operovať, už by jej sadra nepomohla ☹
tá sadra je síce dosť obmedzujúca, ale dieťa si na ňu zvykne. dokonca sa s ňou dokáže pretočiť z chrbátika na bruško aj späť. švagrininá malá to vedela. a potom z dlahou vedela aj čiastočne sedieť. nie úplne, lebo to dlaha nedovoľovala. teraz to už má konečne dole a v ničom nezaostáva za inými deťmi v jej veku (mala to od 3 do 9 mesiacov). vie sedieť, loziť po štyroch a začína sa stavať o nábytok (nemôže ju sama držať v stoji, musí to urobiť malá sama).