Vzdor a plač

kamoska_z_konika
21. mar 2024

Ahojte,

Mám rok a pol starú dcérku od narodenia tvrdohlavej povahy. Vždy som sa snažila nájsť kompromis vo všetkom ako bolo fungovanie aj v rodine aj s nou v poriadku.

Ideme ale.do veku vzdoru a hoc sa snažím vysvetlovat alebo objať nie vždy to zaberie.

Da sa v takej situácii placu alebo hnevu ešte pristupit aj inak? Vyriešiť to inak?

Včera sme sli z ihriska tak dávala aj papa dalo sa. Dnes taky plac ze zatala nohy do hojdačky.

Vopred ďakujem za rady a vaše skúsenosti.

bogierka
21. mar 2024

ja ti nechcem kazit iluzie ale ono niekedy proste po dobrom a len vysvetlovanim to nepojde. hold budes musiet udrzat nervy a slzy na uzde a dobrovolne nasilu. hlavne si to nepripustaj a povedz si ze je to len obdobie ono to prejde. viem o com hovorim 😀

kamoska_z_konika
autor
21. mar 2024

@bogierka dakujeeem ❤️ áno snažím sa to brat občas aj takto a beriem do úvahy aj to ze drobcom zreje mozog do 5 r. A tie emócie prechádzajú vyvojom

barbora0308
21. mar 2024

@kamoska_z_konika U mna okrem uz teba spominaneho zabera este odvodenie pozornosti. Napr. ano chapem, ze este nechces ist domov z ihriska, ale caka nas mega super cesta domov, pojdeme tym smerom, kde budu blikat semafory a potom pozrieme zahradu toho uja co tam ma ten traktor...toto zabralo vcera. Cely nadseny skocil do kocika, i ked bola cesta domov trocha dlhsia, bola bez revu ci vzdoru. Netvrdim, ze to zaberie stale, ale u nas celkom casto 😁. Kazde dieta je ale ine a na kazde aj funguje nieco ine. Drzim palce a prajem vela trpezlivosti 🤗!

letfenixa
21. mar 2024

@kamoska_z_konika mozog dozrieva až do dospelosti, prechádza rôznymi fázami.

eva233
21. mar 2024

Nastaviť hranicu, rozprávať sa o hranici, oznámiť hranicu dopredu. Dodržať hranicu. Dieťa s hranicou nesúhlasí. Zvedomit pocit. Uznať pocit. Pomôcť pri dodržaní hranice.... Nesúhlas aj plač kvôli hranici je úplne v poriadku. Vám keď sa niečo nepáči nadavate, dcéra plače lebo inak vyjadriť nesúhlas nevie.
Napríklad ešte ťa 10x pohojdam a ideme domov z ihriska. Takze ešte, 5, 4,3,2,1. Ideme domov. Dieťa krúti hlavou, že nie. Áno ideme, aby sme sa stihli doma pohrať/ napapať.... Dieťa plače. Vidím, že sa ti ešte nechce ísť z ihriska. Si smutný. Aj ja by som tu chcela ostať. Doma nás už čaká večera a príde aj tato z roboty. Dieťa plače. Stále nechceš odísť tak ti pomôžem, vezmem dieťa z hojdačky a dávam ho do kočíka. Dieťa plače. Áno viem si smutný. Už musíme naozaj ísť. Prídeme sem ešte zajtra?.... A ideme... Dieťa sa postupne naučí, že hranice sa dodržiavajú, len treba pevné nervy a trpezlivosť.

mabenn
21. mar 2024

1,5rocne dieta funguje nie na kompromisoch ale na podmienenom reflexe este, nema dostatocnu mentalnu zrelost, aby svoje emocie brzdilo..vysvetlovat nema vyznam, dieta sa v tomto veku este len uci jednoduche pojmy a vety, aplikuje sa rodicovska autorita a pocit bezpecia na zaklade pravidiel

20erika07
21. mar 2024

@eva233 presne si to napisala tak, ako som to robila pri velmi náročnej dcérke, každý kto nas poznal a zazil ju, krutil hlavou ,ze oni by to nevydrzali, nakricali, nacápali a hotovo a potom ked to v 4rokoch ustálilo, teda otocka o 180st, nikto neveril, ze to je moja tá moja náročná dcéra, dobrucke mile dievčatko kedze predtym sa ani pozrieť na nu nikto nemohol ,nie to este prihovorit, všade vzdor a velky plač. To som sa vsetkym snazila vysvetlit ,ze hranice odmalicka ,pochopenie, uznanie a vela laaaskavej naruce robi zazraky. Este mi pomahalo dost predvídať a odvedenie pozornosti inam .

simca06022011
21. mar 2024

treba sa vykaslat na bachorky o zreni mozgu a hentakych a takych metodach a kompromisoch. Treba si najst sposob ktory tebe bude fungovat a vam bude vyhovovat. Obom. A nie, ze budes prosikat a prisposobovat vsetko. Proste ako sa pisalo na zaciatku, ak treba, ide to niekedy dobrovolne na silu. AK treba a nefunguje vysvetlovanie, neriesim, dala som ju do kocika, rev nerev a ide sa. AK sa doma hadze o zem, lebo ako som dnes videla video napr. chce banan, potom chce nakrajany, potom cely, potom z taniera, misky.. az nechce tak to ignorujem. Odjakziva tieto hry na vymyslanie a trpezlivost na mna nefunguju a moze trucovat kolko chce. Nechce banan ako dam, nevadi, tam je na stole ked chce vezme si, ked nechce, otec zje. Vybrala si modry pohar a zrazu chce duhoavy? no smola...U nas bitky a pod, ak neslo o zivot ani neboli, cize ziadne otlkanie dietata :D ale 1,5r dieta si neuvedomuje take ako kompromis, hranica, pravidla.. to treba len opakovat, pozor davat a ak nepomaha treba radikalne vec vyriesit, ci nieco odstranit z dosahu, odist nasilu, alebo preorientovat pozornost na ine...

minesasubu
21. mar 2024

pozri prodil na fb/ig - elipredeti
skvele vysvetlené ako postupovat a tak za mna super