Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Vidím, že veľa vecí ste si vyhľadali, vnímavo sa snažíte na dcérku reagovať.
Chcem vás podporiť, aby ste v tom pokračovali.
Sledujte ju, vnímajte jej signály a citlivo reagujte na jej potreby.

To správanie, ktoré vykazuje má pre ňu nejaký zmysel, niečo ním dosahuje. Pokiaľ to nedostane iným spôsobom, aj naďalej v tom bude zrejme pokračovať.
Je prirodzené, že žiarli. Mnohokrát deti idú do regresu, presne tak ako opisujete. A tiež vzdor, ktorý nemusí byť následkom, ale príčinou. Toto obdobie autonómie spolu so žiarlivosťou je sprevádzané uvedenými prejavmi.

Prijímajte jej emócie a reflektujte ich. Sú to práve tie náročné situácie, ktoré môžu dieťaťu veľmi pomôcť, ak budú zo strany rodiča správne odkomunikované. Keďže toto aj robíte, môžete to skúsiť posunúť ďalej a pomenovať aj situáciu. Predstavovala si si to ináč. Myslela si si, že to bude takto, a nebolo to tak. Tak ťa to nahnevalo. a pod.

Nastavujte hranice. Ak vás bije, aj fyzické. Chyťte jej rúčku, vy sa zakryte, choďte od nej ďalej. Aj keď hádže a nestíhate zadať hranicu, popr. ak je v emócii, kľudne jej to vezmite z ruky.
Hranice nastavujte v troch krokoch. Pomenovanie emócie, opis situácie, konania. Následne nastavte limit, hranicu. A ako posledný krok ponúknite alternatívu.

Čo sa ešte týka výhod staršieho, skôr skúste pomenovať čo je za tým. Zdá sa, že sa chceš podobať na sestričku a robiť čo ona. Chceš, aby sme sa o teba starali. Zdá sa ti, že sestrička sa má lepšie a pod. Vymenujte čo všetko môže ona.
Naozaj sa snažte ju ubezpečovať, aby sa cítila ľúbená a aby pociťovala čo najmenšiu zmenu. Venujte nejaký čas len jej. Vnímajte ju a reagujte.
Trápi sa a má nejakú nenaplnenú potrebu.

Robíte čo sa dá. Vytvárajte naďalej prijímajúce a bezpečné prostredie plné lásky a napĺňania potrieb. Ak by ste mali pocit, že sa to dlho nezlepšuje, že sa trápite vy aj ona, navštívte odborníka. Zdá sa, že to znáša ťažko.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com