Živé a neposedné 2 ročné dieťa. Čo ma čaká neskôr?

salome123
15. okt 2012

mamicky, mam problem s 2 rocnou dcerou a chcela by som vediet "co ma caka ked bude starsia, teda tie co ste mali "podobny typ" dietata, ze ako sa to vyvijalo a na co sa mam pripravit, pripadne aku vychovu zvolit uz teraz.
moja dcera je velmi ziva a neposedna a proste "je jej vsade vela" (tak sa vyjadrila jedna nezainteresovana osoba). proste cely den u nas je o tom, ze ju upozornujem aby sa nestverala na gauc a nezapalovala lampu, aby sa nestverala na krb a nezapalovala velke svetlo, aby mi nezapinala elekt. ruru, aby sa nevesala na umyvadlo (moze ho otrhnut a zvalit na seba, pripadne sa jej moze posmyknut ruka a padne na hlavu) - uz sme mali 2 vaznejsie urazy, aby sa nehrala s gombikmi na plynovom kotli, aby nehadzala hracky za gauc....
ked nieco necham na stole, tak sa vyskrabe na stolicku a zoberie mi to (ci je to mobil, pohar... no hocico), ked jej poviem aby mi to dala, tak to do mna hodi alebo to hodi na zem. ked jej to chcem zobrat tak sa rozbehne s tym prec. pocas jazdy autom sa rozopne z pasov a otvara dvere (!! mame taku detsku poistku, ze dvere sa otvoria az na druhy krat... co sa jej uz tiez podarilo)...no mohla by som pokracovat na dalsie 2 A4. problem je, ze ja o mesiac rodim a som cim dalej nervoznejsia kvoli tomu, ze mi je uz tazko a aj preto, ze si naozaj neviem predstavit co to bude ked sa male narodi. ja mam pocit, ze malu nezvladam uz teraz a co bude potom? len pre ilustraciu, ked vecer zaspavame, dcera chce ist velmi do svojej postielky (co by sme chceli aj my), ale paradoxne ju tam nemozme pustit, lebo akonahle je mimo nas dosah, zacne vsetko odtial vyhadzovat (vratane plachty) a zacne tam skakat, bez ohladu na to, ci je 20:00 alebo 22:00. akym sposobom vychovavat taketo dieta? prisne alebo benevolentne? prosim len o reakcie tych, co maju osobnu skusenost a vedia o com hovorim. len poviem, ze nejake dookola vysvetlovanie nepomaha, dokonca ani ked jej dam po riti. snazim sa neustupovat, vzdy docielim aby ma pocuvla (aspon na chvilu), ale stoji ma to neskutocne vela energie ☹

simca06022011
19. okt 2012

@katkaagabko a to ucitelky aj diagnostikuju? 🙂 neviem co by na moju malu povedali, ona robi uplne to iste... az na to ze epeda neda prec, ale beha po kozenom gauci... a ja len trpnem ked spadne... vyzliekacky akurat tiez riesime v inej teme :P ani len na serbli neobsedime...

katkaagabko
19. okt 2012

@simca06022011 no asi ano, tak uvidim ako bude dalej. On sa strasne do skolky tesi, nemoze sa dockat kedy tam uz bude, aby mu ju rano nahodou nezatvorili.

yvonn
19. okt 2012

ahojte, mam doma cosi podobne:O) Syn ma 2 roky aj 4mesiace a teda neposedny je poriadne... Pokial mu neurobim nejaky program, ze sa vyberieme do mat.centier medzi deti, tak je zle... Tam o nom 2-3 hodiny ani neviem, no prideme domov a do 15minut uz vymysla, spekuluje, co by kde roztrhol, zapol-vypol, zasvietil, odlepil.. /najnovsie odtrhol vo svojej izbe krasnu ozdobnu tapetu so zvieratkami...:(// A toto trva asi polroka... dovtedy to bolo jedno kludne, spokojne dieta, ktore vela spalo, vydrzalo sa vozit v kociku, sediet, obzerat...:O) No zmenil sa poriadne...takze mnoho ludi okolo nechape, ze ci som vymenila syna🙂 A tiez mam pocit, ze vela kricim, dam aj po zadku a ide do izby na 2 min.... Alebo vezmem vsetky hracky, poviem ze idu inym detom, ktore posluchaju...to ho tiez moc netrapi🙂 Ale mozno 2 tyzdne trosku funguje metoda ze naratam do 3 a urobi co ma, ked nie, ide do izby.. Niekedy je tam aj 10krat za den, niekedy vobec...:O)Tam chvilku poplace, ked sa ho opytam, ci sa uz ukludnil, a vysvetlim, preco tam vlastne bol, povie ano a je to v pohode.. to celkom zabera... aj ked vonku je to zase o inom... Ale od janura uz ide do skolky, sice som to neplanovala, ale uz som si povedala, ze staci, tam ho predsa len inak zabavia a bude hlavne medzi detmi - to doma nema a medzi detmi je naozaj ako vymeneny... A obdivujem maminy, ktore zvladaju popri takychto nezbednikoch dalsie dieta...:O) Ja si zatial netrufam, mozno o rok, o dva... ale nie takto, ze som s malym doma a mat v naruci novorodenca... Fakt klobuk dole pred tymi, ktore to zvladate...!!!Ja si momentalne neviem ani len predstavit, zeby som ostala teraz tehotna... a to deti velmi milujem, sama som robila pred 10timi rokmi au-pair a mala som na starosti 4 deti /2,2,4,6r./ Teraz mam sama niekedy problem zvladnut to svoje... Nechapem, ako som to tam zvladala, ked tam boli 3dalsie:O) A to podotykam, ze tie deti NIKDY nedostali po zadku od mamy... tam som pochopila, ze to ide aj bez bitky.. Presne ako sa tu uz spominalo, je to cele dookola o vysvetlovani... Ked tie deti nieco spravili, isli do izby sa ukludnit na tolko minut, kolko mali rokov, potom sa ich mama opytala, ci vedia preco tam boli a co robili a pod. Pripadne ak velmi vela na niekoho nakricala a poslala ho do izby, ospravedlnila sa mu potom za to... To som vtedy nechapala, to bolo uzasne gesto rodica voci dietatu...Fakt to tam fungovalo, co som tam 2 roky s nimi zila... Tak urcite cosi na tom bude...A byt DOSLEDNI!!! to je vo vychove urcite na 1.mieste... 3xzopakovat a potom konat, nie viac...

riska
19. okt 2012

ahojte, čitam vas už dlhšie a len sa tak usmievam, lebo ako keby som čitala o mojej dcere 🙂 ma 28mesiacov a je to neskutočny živel..už v porodnici mi povedali, že je strašne živa, ja som sa vtedy len smiala...od 10mesiacov beha - a fakt, ako sa naučila chodiť, tak prevažne beha...nevydrži dhšie sedieť, aj pri jedle neustale odbieha....vonku musime stale použivať kočik, ale preto, že do obchodu alebo niečo vybaviť je skoro nemožne...odbieha, nepočúva, všetko berie, no koniec 😒 tiež sa jej snažim do nemoty vysvetlovať, ale niekedy jej capnem...no účinok fakt žiadny..ešte ani v "kute" nevydrži viac ako 3 sekundy...už tiež čakam od buduceho septembra na školku, ako na spasenie, hoci sa tiež bojim, ako sa tam bude spravať 😖 niekedy som fakt vyčerpana, ale aj psychicky, poznam vela deti v jej veku a žiadne sa nesprava tak ako ona..naštastie mi dosť okrem mm pomaha aj mama, mam ešte 8mesačne babo, a aj tomu sa treba venovať..no ten je našťastie zlatičko a kludnejši už od narodenia....držim všetkym palce, moje heslo je vydržať, určite raz bude lepšie 🙂 🙂

nyela
19. okt 2012

Ahoj salome 123, mame doma 20 mesacnu velmi zivu dcerku a 3 mesacne babatko. Nasa starsiu dcerku tu uz charakterizovali ine baby niekolkokrat 🙂, nebudem ti pisat co vsetko je schopna vymysliet a povyvadzat 🙂 radsej ti napisem ako to "zvladame". Chodime dvakrat denne na ihrisko, doma sme len ked vyslovene leje inak ideme za kazdeho pocasia, babo spiace v odstavenom kociku alebo v satke na mne - volne ruky su zaklad 🙂. Kedze starsia casto vybieha na cestu alebo sa rozbehne ako Forest Gump opacnym smerom nosievam ju na koni a tlacim kocik, alebo mimino v satke a starsia v kociku. Dnes som sa sama sebe smiala, ze by som mohla zalozit novu sportovu disciplinu beh s dietatkom v satke. Teraz na jesen a zimu hladam pre nu aktivity na skarede dni - materske centrum, zacali sme chodit tancovat, cez vikendy chodi s tatinom plavat a este chcem najst pre nu nejake cvicenie aspon raz do tyzdna. Cize snazim sa usmernit jej energiu takymto sposobom. Ked sme doma hracky ju vobec neazujmaju to musi mat svetlu chvilku, ze sa 5-10 minut zahra. Som zastanca toho, ze tresty, krik a nekonecne omielanie zakazov nie je cesta, nehovorim ze niekedy aj ja nezvysim hlas, ale skor sa snazim ju motivovat pozitivne lebo negativne veci mi na 90% pusta na hlucho. Skor to berie ako hru, ze kto vydrzi viac 🙂 Ale urcite hranice mame stanovene pevne a nepopustime. Snazim sa dodrziavat presny rezim jedenia a spania, nepozname sladkosti len take zdrave maskrty. Snazim sa aby sa pri babatku necitila odstrcena, cize fungujeme vsetky tri, pri kojeni si citame na posteli knizku, alebo detsky casopis. Niekedy krmim obe naraz. Domacnost vobec neriesim, riady umyva vecer manzel, upratujeme casto na striedacku, jeden zoberie deti von alebo sa s nimi hra a druhy upratuje. Taktiez vacsinou nevarim, obedy mi nosi tatino a na druhy den si ich ohrejem alebo frcim na rychlych studentskych jedlach. Je to s dvoma takymito malymi detmi zahul ale ja si hovorim ze ked blazninec tak nech je poriadny. Mam dni ked padam ako sa hovori na hubu ale potom sa z toho v ramci moznosti vyspim a zas fungujeme dalej. Vsetko sa da ked sa chce a velmi vela bude zalezat od tvojho psychickeho nastavenia. Mne velmi pomohol kurz efektivneho rodicovstva, stihla som ho este predtym nez sa narodila mala, takze vrele odporucam. Mozno sa ti bude zdat ze svetlo na konci tunela neexistuje, ale ono tam je, len ho este nevidime 🙂))). A deti trosku podrastu a uz sa budu vediet prehrat spolu a aj nam nastanu relativne pokojnejsie casy 🙂. Prajem ti vela sily, trpezlivosti a pozitivnej nalady. Najdes si nejaky system a ono to bude fungovat. Papa

doty1
20. okt 2012

@salome123 u nás je večer už od cca 18.00, odvtedy sa robia už len kľudné veci, okolo 19.00 - 19.15 sa ide do kúpeľne no a potom posteľ (Ak sa chce kúpať, tak sa ideme už pred siedmou). Tam sa ešte musíme porozprávať, pošuškať, rozprávka a ide sa do hajan. Niekedy je v snoch už o ôsmej, inokedy neskôr, ale 20.30 je už "šibeničný termín" 🙂 Takto fungujeme asi od 20-tich mesiacov, s menšími výkyvmi, vždy sa však vrátila do tohto stereotypu. Občas nám to pokazí ocino a vtedy je to o hubu, lebo potom je problém ju uspať. A s tou únavou a následne zvýšenou aktivitou je podľa mňa pravda, moja dcérka ešte potrebuje spať cez obed, bolo ale pár dní, keď proste nezalomila a okolo 17.00 to už bol des, už bola nezvládnuteľná. Inak moja švagriná tu na koníku našla poradkyňu pre spánok detí keď mala problém so synom, a tá jej poradila, že najlepší spánok pre dieťa je od cca 18.00 do 24.00 hod. Začala sa tým riadiť (to mal synovec asi rok) a veru teraz má malý 2,5 a o 19.30 je už ako štolverka 🙂

briketa
23. okt 2012

@salome123 mamicky, mam problem s 2 rocnou dcerou
- nemas, ona ma problem s Tebou, lebo chces aby bolo vsetko podla Teba 😉 co je nerealne. Ona je male dieta a sprava sa ako male dieta.
moja dcera je velmi ziva a neposedna a proste "je jej vsade vela"
-cize uplne zdrava a normalna dvojrocna kocka
proste cely den u nas je o tom, ze ju upozornujem aby sa nestverala na gauc
-preco nie?
a nezapalovala lampu
-preco nie? vsetci dvojrocni to robia
, aby sa nestverala na krb
-treba dat zabranu, to je zodpovednost rodica
a nezapalovala velke svetlo
-normalne pozorovanie okolia svetlo-tma
, aby mi nezapinala elekt. ruru
-nato su detske poistky
, aby sa nevesala na umyvadlo
-zavriet kupelnu
(moze ho otrhnut a zvalit na seba, pripadne sa jej moze posmyknut ruka a padne na hlavu) - uz sme mali 2 vaznejsie urazy, aby sa nehrala s gombikmi na plynovom kotli
-na to tiez su detske poistky
, aby nehadzala hracky za gauc.... to robia vsetky zive deti, je nerealne ocakavat, ze to robit nebude
ked nieco necham na stole, tak sa vyskrabe na stolicku a zoberie mi to (ci je to mobil, pohar... no hocico)
- normalna detska reakcia, je zodpovednostou rodica vsetko odpratat z dosahu
, ked jej poviem aby mi to dala, tak to do mna hodi alebo to hodi na zem
ked jej to chcem zobrat tak sa rozbehne s tym prec.
-to je zdravy vyvin psychiky dietata daneho veku, skusa tvoje hranice
pocas jazdy autom sa rozopne z pasov
-tak toto je definitivne zodpovednost rodica, pretoze spravne zapnute pasy tak male dieta nerozopne
a otvara dvere (!! mame taku detsku poistku, ze dvere sa otvoria az na druhy krat... co sa jej uz tiez podarilo)...
-treba prelepit klucku auta zvnutra
no mohla by som pokracovat na dalsie 2 A4. problem je, ze ja o mesiac rodim a som cim dalej nervoznejsia kvoli tomu, ze mi je uz tazko a aj preto, ze si naozaj neviem predstavit co to bude ked sa male narodi. ja mam pocit, ze malu nezvladam uz teraz a co bude potom?
-nesmies sa stresovat ze je dieta dietatom. v mnohych pripadoch nechaj skratka tomu volny priebeh.
zasvecovanie svetiel to by som vobec neriesila, pretoze to aj tak nemozes vyhrat.
-kupelne zatvarat, na dvierka, zasuvky, tlacidla, na dvere,na toaletne misy, vsade vyrabaju detske poistky.

Absolutne NIE si daj veci a situacie zivotu nebezpecne a tam skratka bud neuprosna aj za cenu kriku, placu a neviem coho.
Veci co Ta nervuju ale neohrozuju nikoho zdravie musis predychat (priklad - ked moj najmladsi bol novorodena, moja prostredna dcera vzdy pockala kedy si sadnem a zacnem dojcit (na verejnosti), rychlostou blesku sa vyzliekla donaha! a utekala prec. A teraz nahanaj ju po ulici, parku ci v Zoo s kriciacim od hladu par tyzdnovym miminkom zavesenom na tebe, striekajucim mliekom a odhalenou cickou ... 😅 no situacie mi vzdy pripravila uzasne. )
Na ostatne skratka kasli.

jana576
23. okt 2012

@salome123
@panki
@ivona2010
@rose1988
@doty1
@lilysk
@wien
@jaruska6
Maminy,chcem sa spytat ako je to s pozornostou u vasich deti, myslim pri hre a spolocnych cinnostich. Ked ich zavolate idu s vami a pekne sa s vami hraju alebo nevydrzia ani pri tom?

lilysk
23. okt 2012

@jana576 Moja vydrzi tak 5 min aj to neobsedi ☹...a take ,ze stolovanie a zaspavanie hotova katastrofa ☹

panki
23. okt 2012

@jana576 naša malá tiež nevydrží pri ničom, ani pri hre, pri knižke asi minútu, stolovanie tak isto ako @lilysk katastrofa, a keď aj zázrakom chvílku vydrží stavať lego alebo pozerať spievankovo stále pri tom musí robiť niečo iné.....tancovať, skákať, vaľať sa po zemi, alebo aspoň trepať nohami 😖 o zaspávaní a nočnom spánku to už radšej ani nehovorím

lilysk
23. okt 2012

@panki moju ulozim o 9 tej spat a vylieza do pol 11 tej -uplne ma ide porazit ...mame nesiu dceru -ta sa vacsinou zobudi na to vyliezanie ...pride a mamka este ejdnu vec som sa chcela opyat...a potom sa opyta nejaku blbost ,ze preco mame doma televizor a sa smeje ...dalsie cislo je mamka este som ti nedala pusu na dobru noc ...mamka este som ta neobjala ...mamaka som smadna ...mamka treba mi cikat ....normalne uz som v koncoch ...az ked sa jej zacnem vyhrazat ,ze jej zoberiem najoblubenejsiu hracku tak horko tazko prestane ☹( Stolovanie u nas neexistuje ...ona stoji pri stole -nemoze si sadnut a normalne jest ...a medzi sustami beha do izby a hore dole ...a potom skace z gauca ...a stojky robi a ja uz som zufala normalne ....toto robi od 1 roka ....teraz ma 4.5 ...

lilysk
23. okt 2012

@salome123 A inak nie je pravda co tu pisu ine matky ,lebo ta uplne chapem mam to iste doma a mam 2 deti a to 2 he kludne -neda sa porovnat .Ked mala moja dcera rok tak sme s manzelom olepili cely byt s takou penou ,lebo to bolo normalne zivotu nebezpecne co ona robila a co vsetko stvarala ...mali sme 2 macky ,ktore sme museli dat k mame ,lebo sa jednoducho nedalo zvladat .Teraz mam moja mladsia dcera rok a ani junenapadne ist do zasuvky ,alebo skakat z gauca alebo nebezpecne veci robit -absolutne ziadne opatrenia sme nemuseli robit -tak nejako natruralne je opatrna a v pohode ju nemusim ani kontrolovat a za nou neustale chodit ...a vonku tiez nic neberie a podobne ...a macky sa k nam vratili az teraz -ked je starsia dcera doma su zalzene pod postelou aj 6 hodin a ked je mladsia tak su vonku v pohode ta mala ich pohladka a sa im prihovara ale ziaden problem 🙂) Takze presne viem o com pises -ktora to nezazila nemoze pochopit co je to totalne vycerpanie zo sustredenia sa na dieta ...lebo ja som take mavala ,ze som bola total kaput z toho ,ze ju v kuse sledujem ...by som bola radsej kopala v bani a nebola by som taka unavena 🙂

rose1988
23. okt 2012

@jana576 No urcite nie, nejde somnou, resp. dakedy ide od toho zalezi co od nej chcem. Napr. ked jej poviem ze pod ideme si precitat knizku alebo vkladat predmety do koritnacky (taka hracka) alebo kruhy na stojan, vezicku z kociek tak aj ide no dakedy vydrzi 5 min. maximálne a dakedy uz po pol minute ide ku inej cinnosti. Ale napr. ked ju volam ze pod ideme si obut topanky alebo kabat neexistuje ze pride. Jedenie je mozne len ked je hladna velmi velmi hladna. Takze vacsinou jej uz pred obedom okrem rajanok nic nedam ani jablko ani piskotu nic az ked zje pekne hlavne jedlo niekedy uz musim behat za nou potom dostane ovocie, jogurty atd... Spanie (klop klop klop) celkom v pohode ale do 11 teho mesiaca to bolo peklo potom mi praskly nervy nechala som ju vyrevat dve noci a od vtedy sice musim byt pri nej ked zaspi ale spi, dakedy vstane dakedy nie.
No este k tej pozornosti nic moc je strasne prelietava od jednej cinnosti k druhej. Bola som s nou aj u psychologa prave kvôli jej nadmernej zivosti a afektívnim stavom a povedal mi ze je to normalne v jej veku.

salome123
autor
24. okt 2012

@jana576 s tou pozornostou pri hre az taky problem nemame.... teda to, ze vydrzi pri niecom 5min sa mi zda normalne a aj to, ze cokolvek robime tak ona pri tom stoji 🙂 ja som dlho uvazovala o tom, ze ci nie je hyperaktivna (normalne ze diagnoza), ale raz som stretla maminu s chlapcekom, ktory bol este "zivsi"-co ten robil, no koniec! odvtedy som kus spokojnejsia a verim, ze mame len take prechodne obdobie a casom sa to ukludni.

som sa tak zasmiala...niekto tu spominal kocik, ten nepouzivame od jej 14m, vsade chodi peso, dokonca sme boli aj na hubach, na luke a na inych dlhsich trasach - nebolo na nej poznat ani za mak unavy.

skusim to s tou izbou, aj ked neverim ze to pomoze, kedze ona si vie otvorit dvere - ale skusim. raz som od nej chcela aby sa sla kupat a ona sa ani za svet nechcela pohnut z manzelskej postele a ja som ju so svojim brusiskom nevedela chytit, lebo kym som obehla postel tak bola na druhej strane. tak som jej zhasila svetlo, nechala som jej otvorene dvere (aby islo svetlo z obyvacky) a cakala som, ze pride... viete co spravila ona? zapalila si naspat svetlo a ostala tam kde bola :-/

doty1
24. okt 2012

ahojte kočky, čo sa týka stolovania, tak u nás sme tréningom došli k tomu, že kto vstane od stola tak má už dosť a jedlo sa odkladá (platí aj pre dospelých). Lebo tiež, zasadli sme k stolu a po 30 sekundách bežala k oknu lebo tam niečo šuchlo, potom chytro k umývačke, lebo tam zaštrkotal riad a podobne. Takže teraz sa snažím (samozrejme že to nie je vždy na 100%) všetko dať na stôl, aby sme zbytočne od stola nevstávali. Kto vstane - ten dojedol. Myslím, že som dosiahla celkom slušný výsledok po cca 1/2 roku. Pozornosť bola u nás tiež na bode mrazu, ale keď prišla do škôlky (2,5 roka), tak mi učiteľka povedala, že by to ešte neriešila, že je malá. Takže som to neriešila. Pozornosť a trpezlivosť cvičíme veľmi pomaly - vždy všetko dokončíme, keď sa kreslí, tak jej poviem, že macko by bol asi smutný keď mu nevyfarbí aj nožky a ponúknem sa na pomoc. Keď niečo kuchtíme v kuchyni, tak chce robiť vždy to, čo ja, hneď chce opustiť svoju prácu, lebo vidí, že ja idem robiť niečo iné, vtedy jej vysvetľujem, že miešanie múky s práškom do pečiva je strašne dôležité a že počkám, kým to dorobí a potom môže skúsiť aj to, čo robím ja. .... Myslím, že to celkom zaberá, aj keď je to náročné a občas sa musím v duchu vravieť kľud, kľud, máš čas, kašli na to, je malá ... 😀 . Ale prináša to svoje ovocie, lebo som si všimla, že to čo ju naozaj zaujme (teraz je to navliekanie korálok a strihanie) tak pri tom dokáže vysedieť aj 30 minút, a to je podľa mňa slušný úspech. Čo sa týka tv, tak u nás sa pozerá málo, lebo sa fakt snažím byť čo najviac von, ale keď už, tak asi do leta pozrela večerníček tak, že stála na kresle na hlave a nohy mal prehodené cez operadlo, ale to som si ja nevšímala, to už mi bolo fakt jedno. No a na cd mám nahratých pár dobrých odpalovačiek a to tancujeme a šalieme spolu. Skúste, je to dobré aj pre dospelých. A samozrejme, už som to asi písala, veľmi opatrne dávam sladkosti, lebo to je potom das is hrúza. Nuž a má to aj odvrátenú stranu, neviem čo je to pekný útulný domček 🙂 lebo ja nie som schopná mať popri nej aj tip top domácnosť, obdivujem všetky ženy, ktoré majú takéto striebra a keď k nim človek príde, tak sa dá jesť z podlahy 🙂

jana576
24. okt 2012

No, tak vidim ze u nas je to podobne, maly sa pohra aj sam, ale tiez najradsej robi to co my, stale mi stoji za zadkom ked som v kuchyni, preto varim len ked on spi...stolovanie tiez neni nic moc, sedaval vo svojej stolicke, ale teraz uz nechce, chce sediet ako my na velkej stolicke tak sme tu jeho zrusili, ale on papa strasne malo, iba tak max. 10 lyziciek takze to sa este da ze vydrzi pri tom sediet...rozpravky pozera iba postojacky, sprchuje sa tiez postojacky a vrti sa tam stale, neustale zapina a vypina vodu...ale v kociku vydrzi dlho, ma sice uz 2 roky ale skoro kazdy den chodime este v kociku, on vydrzi aj 2 hodky sediet, sice musi mat knackebroty alebo nieco...sladkosti neje vobec, ani to nepozna takze v obchode ani nevypytuje, fici na knackebrotoch alebo polystyrenovom chlebiku 🙂 ... ale inak uz mava take kludne dni ze pekne pride, povie co chce a ideme si to zobrat a hrame sa ... ale mava dni kedy je taky nervoznejsi a furt chce len to opacne a ani za svet neposluchne, resp. nas ignoruje a ked na neho uz zvysim hlas tak sa nahneva a je to este horsie, tak uz sa snazime mu neustale vsetko vysvetlovat ... ked nema svoj den tak z ihriska ho nedostanem argumentami ze aha uz pride tatinko ideme za nim - to vobec, ani obraz ani zvuk... naposledy trenujeme to, ze ked potrebujem aby sme odniekal odisli a maly nechce tak ja akoze odchadzam zakricim mu ahoj tak ja idem pa pa...niekedy si ani nevsimol ze som odisla ale teraz uz zacina konecne byt taky ze sa zamysli a rozbehne sa za mnou...a ked sa mu schovam za roh a pozorujem ho tak sa prechadza dalej a caka kedy vyleziem ja prva, berie to totiz ako hru, velmi rad sa mi totoz skovava... neviem kedy sa to zmeni, akosi stale mu nejak extra nechybam ☹ ☹ ☹

rose1988
24. okt 2012

No tak vidím, ze na to ze ma moja mala este len 16 mes tak jej spravanie je este v medziach normi. Pocujte ale tu niektora pýsala ze od 14 mes s nou chodis peso. S mojou som to tiez skusala, neznasa kocik najradsej pobehuje, no ked som sama a musim ist daco nakupit, vybavit tak si to neviem predstavit. Ona zastavi pri vsetkom no a v obchode si to neviem ani predstavit a obdivujem mamicky z okna ako pri nich cupitaju deticky ja si to ani neviem predstavit. Pomali asi odlozime kocik (nie daleko 🙂) lebo ho neznasa ale neviem ako ju naucim ze nemusime pri vsetkom stat a odhadzovat vsetky smeti do kosa atd....

jaruska6
24. okt 2012

@jana576 S tou pozornosťou je to rôzne.A stále sa to mení.Človek musí byť v jednom kuse v strehu a vymýšľať niečo nové, čím ho zaujmem.Momentálne ho chytila Bambuľka, to vydrží sledovať celú rozprávku cca 7 min.Ale sú dni, keď ho nezaujme nič a nijak sa mi nedarí upútať jeho pozornosť.Vtedy sa hodne s ním rozprávam a aspoň takto sa ho snažím upútať, ale momentálne máme za sebou dni, keď mi v jednom kuse na všetko odpovedá bla,bla,bla a pritom rozpráva veľmi pekne na sv.vek, aj slovnú zásobu ma širokú.Jednoducho sa´mu nechce 😖 . Už mi tečú nervy 2 dni a každý deň vymýšľam, čo pre neho vymyslím, čím ho zaujemem, no nedarí sa mi.Držte mi palce, viem, že po takomto období prídu u neho aj lepšie dni, len treba pevné nervy.Neviete niektorá poradiť, kde ich predávajú, nakúpila by som si do zásoby,ďakujem. 🙂 😉

salome123
autor
31. okt 2012

@rose1988 my byvame na dedine, cize cestu do pekarne, obchodu a na postu ma uz dokonale zmapovanu a nepotrebuje stat pri kazdom listku. v obchode je to vsak KATASTROFA. vsetko chyta, hadze na zem, prehadzuje cenovky... ani za svet sa drzat za ruku. do obchodu idem vzdy s tym, ze viem presne co kupit a mam nachystane peniaze v ruke aby sa to dalo vsetko zvladnut. na velke nakupy ju nastastie nemusime vlacit, odlozime ju ku svokrovcom nech sa aj oni potesia 🙂

rose1988
31. okt 2012

@salome123 Hej no uz som sa zlakla ze moja je dajaká divná 🙂 Uz nechce kocík vobec a nase prechádzky su nekonecné 🙂))

slavibrcka
9. okt 2016

@sendy182 velmi dobre radis. Ja som uz v zufalstev siahla po knizke od psychologicky a tiez vela popisovala tresty a odmeny- nebit, radsej zakazat, co ma rada. Odmenovat a chvalit za vsetko. My tiez and myvame riady, zahadzjueme smeti do kosa, utierame prach a pid. Zacala som cca 3 dni dozadu viac sledovat, co a ako jej hovorim. Hoci som aj predtym doblba vysvetlovala, snazim sa nekricat, ale skor povedat, ze ma to ci only hneva, len sa vyhrazam, ci chce po ritke a povie, ze nechce. Tak poviem, ze no vidis, tak to uz nerob. Bez telky sa nevedela najest, hned rano pyta rozpravky. Dnes dostala rozpravky az za odmenu, ked zjedla chlebim na ranajky. Cele doobedie som nic neupratoavala ani nevarila, len sa s nou hrala, kolko sa dalo (az sa mladsej od kaka zaparila ritka, levels ta sa tu len chuda sama plazila okolo nas), venovala som jej maximum pozornosti, fakt az na ukor mladsej. Vidime velke zmeny. Nevedela som, ze dobre slovo u nej az tak zaberie. Myslela som, ze to robim aj predtym, ale vypustila som presne tie vety: ty vsetko znicis! Co si zase urobila?

zoji79
11. nov 2016

Je to normalne zive dvojrocne dieta. Aj my mame take dvojrocne sidlo doma. Jedno dieta je take, druhe onake. Su to proste geny, nie len vychova. Opytajte sa vy svojich mamiciek, aky ste boli "anjelik". Co je lepsie, dieta ktore presedi cely den v kutiku, alebo ktore objavuje svet. Samo vsetko ma svoju hranicu a na to su detske poistky, a treba aj vysvetli detom co ako a preco sa robi, reps. nerobi. Dvojrocne uz ma rozum.
Ja zas strasne nemam rada, ak sa porovnavaju deti, niektore su uz take mudre v 2 r. ze chudatkam skoro praskne hlavicka. Vedia abecedu, 3-4 jazyky, cislice, riekanky, spravaju sa ako dospely......a mamicky ich velmi chrania od takých ake su aj nase. Nasa je nezbednica a este ani nerozprava. Mam sa obesit? Hah, dam jej cas, pride to casom a moze 3x preskocit aj tie najmudrejsie deti 😉

janickacrazy
15. nov 2016

@salome123 Moja sestra mala presne takú dcéru, bola to čistá katastrofa. Dnes má už 18 rokov a je to jedno veľmi šikovné, inteligentné, športovo nadané dievča, výborne sa učí, v športe dosiahla neuveriteľné úspechy, všade totiž chcela byť vždy prvá a aj bola. 😀 Darí sa jej vo všetkom, je už v podstate kludná, aj ked je trochu bláznivá ako puberťáčka, ale oproti tomu aká bola ako 2-3ročná, je to pohodička úplná. Stále chodí spať neskoro a potrebuje málo spánku, ale má podľa mna dobrú povahu do tejto doby, ničoho sa nebojí a ide si za svojím, ked chce dačo dosiahnuť. Inak nesúhlasím s tým názorom, že ked sa dieťa nevybúri v prvej puberte, tak potom to príde neskor, lebo moj najstarší vobec nemal obdobie vzdoru a teraz je v puberte a je v pohode úplne. Tak dúfam, že to nepríde potom v tej 50tke. 😀

sumalee
17. nov 2016

@slavibrcka nečítala som celú diskusiu len ma zaujal autorkin príspevok a pozerám teraz aktuálne príspevky a presne tiež moja malá je taká, a toto presne že bez rozprávok sa nenaje hned ráno ešte ani oči rozlepené a už beží rozprávky a ked jej nepustím hned mi začne revať, jesť v klude to neexistuje dá si 2 lyžičky a už uteká preč, a potom ju nahánam a to nie je dobre..neobsedí ani chvílu ja nemôžem nič porobiť v klude vkuse ma ťahá aby som sa s nou hrala ale to sa nedá nonstop potrebujem aj bežné veci robiť..ale ona tak začne vystrájať začala sa hádzať o zem už teraz a robiť divadlo, aj predtým vrieskala ked nebolo po jej akokeby si hlavu rozbila ale teraz vidím že začína to pravé obdobie vzdoru..ked ideme von a má si obliecť bundu no čo tá nerobí na celý panelák taký vreskot že ja od nervov vrieskam po nej tiež lebo to už nevydržím...ach je to náročné no..ale aspon ked si človek prečíta že nie je sám tak to povzbudí..

slavibrcka
13. feb 2017

@sumalee ja 20x vysvetlim po dobrom, ked nic nepomaha, vybuchnem. Vcera som na prechadzke vyzerala ako cvok. Roztopil sa sneh a tak som jej donekonecna hovorila, aby nesla na travu, lebo su tam hovienka, bolo to marne.. :D dnes ale na urade celkom obsedela a bola super dobra aj na nakupe. Vsimla som si, ze ked sa 100% venujem len jej, sme same, bez mladsej dcerky, napriklad vecer v posteli, ked jej citam rozpravky alebo ked mensia poobede spi a hram sa len s nou, je ako vymenena. Hadzacky o zem boli asi 2x. Zamknem do izby, kym neprestane, minule dokonca bez svetla, ale nebolo zamknute, po chvili vysla von. Uz dokaze popisat, ze preco som ju tam zavrela, ze sa bala a bola tam tma a hneva sa na mna. To je dobre, lebo sme to o par hodin v posteli rozobrali, ze ma musi posluchat a aj ja budem na nu dobra, ale zavisi od dna a nalady asi. U svokrovcov je ako z divych vajec, lebo tam si moze robit, co chce. Treba si vsimat rozne prejavy v roznych situaciach. Ja to uz predvidam, muzovi sa blazni, cape ho... nedokaze ju niekedy ani obliect. Ja to ocakavam, takze motivujem: pod, oblecieme, pojdeme tam a tam, bude tam XY, deti, atd.. Je to vycerpavajuce len s nou, nieze este mat dve deti. Druha dcerka sama zaspi, je ako anjel vsetko zje.. v nicom zatial nie je problem. Karolinka ma buduci mesiac 3 roky, cakam, ci sa ukludni, ale je to povaha. Nikto v nasej rodine taky nebol. Svokra si myslela, ze ma hyperaktivnu dceru, ale ze ta sa na nasu Kajku ani nehrabe. :D Drzime si palce!!!

ivusa8520
7. apr 2018

ahojte moja mala bude mat 2 rpky a uz to začalo začina si nas vynucivat nasu pozornost u na sje problem ten ze mazel robi v zahranci a chodi iba na vikend on je dovoly vsetko ja z malou male nieake ritualy co robime cel den ale ked odyde manzel tak ju neviem dat dokopy on si neda vysvetli ze musiem fungovat tak ako fungujeme mala si s nim robi coche ... napr ked sme na detskom ihrisku neviem ju dostat stade domou ako to riesite ?? moja ziape na celu dedinu a stale chce behat na hlavnu cestu snazim s a byt pokojna a vysvetlovat jej ako s a prechadz a cez cestu viem ze je este mala a ze to tak nechape ale niekedy strasne vela trucuje ze ju nechem pustit len tak ...

frufruwa
7. apr 2018

@briketa Normalne odpadavam z teba🙂))) vsetko je tak ako pises, podobne veci zazivam kazdu minutu a je len na nas starostlivost, zodpovednost a najst zabavku pre nase deturence🙂 Su to predsa deti a my sme neboli o nic lepsi