Zúbková víla a podobné bytosti. Hovoríte deťom pravdu?

15. feb 2023

Ahojte, poznáme to všetci ako nám rodičia ,,klamali" o Zúbkovej víle, Veľkonočný zajko darčeky na Vianoce...
Je podľa vás v pohode povedať v podstate dieťaťu od začiatku vlastne pravdu, že ako to je? 🙂

deti95060810
15. feb 2023

prečo... však sladká detská nevedomosť a naivita sú krásne...😉

zojazoja
15. feb 2023

nie,neurobila. nikdy! je to súčasť detstva.

gypsomilka
15. feb 2023

Tak u nas zubkova vila neexistovala ani zajko takze sa nehrame tuto hru ani teraz doma

autor
15. feb 2023

Tak hej ale predsa len, potom to ich sklamanie ked zistia pravdu...

zojazoja
15. feb 2023

ake sklamanie...uplne prirodzene sa to dozvie, same to nejak pride. snad si nebudu v 12tich rokoch mysliet, ze naozaj jezisko nosi darceky. moc to dramatizujes. opytaj sa nas, rocniky 80 ako sme bez pomoci internetu a dramy mohli prezit Ježiska. zubkova vila vtedy nebola 🙂

autor
15. feb 2023

Ja som síce od začiatku vedela ako to je, rodičia mi v tomto ,,neklamali" ale poznám deti aj ľudí čo to extremne prežívali a ja uvažujem ako to ja urobím, či poviem pravdu alebo budem vymýšľať 😵

zojazoja
15. feb 2023

@autor..povies a urobis tak, ked to bude prave aktualne. tazko dopredu vediet aku povahu bude mat dieta, ake bude citlive. zbytocne riesit dopredu.

pribinak
15. feb 2023

Rozprávkové bytosti patria k detstvu 😊😊😊 Prečo detink toto rozprávkové caro obrat?

Ja nepoznám nikoho kto by mal životnú traumu z toho, že 6-7 rokoch zistil že darček dávajú rodičia a nie Jezisko
Alebo že mama je vlastne Zubkova vila.

autor
15. feb 2023

@pribinak Vyslovene trauma asi nie, ale prežívali to a ja budem mať onedlho dieťa a premýšľam o tom ako toto spracovať 🙈 a o rozprávky nebude obratý tým, že bude vedieť vlastne pravdu

kitycat
15. feb 2023

Mikuláš a Ježiško u nas budu ☺️

januska12323
15. feb 2023

Zúbková víla a zajko sú moderné výmysly. Nám okrem Vianoc nijaké bytosti nevymýšľali. Ak je dieťa "normálne" tak časom na to príde a nebude mať žiadnu traumu. Ak je extra citlivé tak mu ju treba dávkovať postupne.

zojazoja
15. feb 2023

nepremyslaj prosim ta...🙂 este neni malinké ani na svete a ty uz premyslas nad takymito vecami....to neni normalne 🙂 🙂 clovek mieni, pan boh meni. uvidis. das nam za pravdu ked babo bude rast a rast a menit sa a nepojde podla tvojich predstav 🙂

autor
15. feb 2023

@zojazoja Ja som presvedčená ateistka , takže mi je to jedno :D
A neviem príde mi to zbytočné si vymýšľať tieto veci...asi to vidím inak lebo ja som tieto veci nepoznala ani, že sú

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zojazoja
15. feb 2023

No tak keď ti to príde zbytočne tak nerieš. Urob podľa seba, nie podľa toho ako to ostatné ženy z MK robili, robia...

luccija
15. feb 2023

Odpovedala si si🙂..asi to vidím inak lebo ja som tieto veci nepoznala ani, že sú

Mali sme aj zubkovu vilu, aj Ježiška, Mikuláša prečo nie?veď to patrí k deťom tá radosť z očakávania..

petamich
15. feb 2023

v tom pripade ani rozpravky, princezne, Smejko a Tanculienka, Fiha Tralala a ine nerealne bytosti...kazdopadne urob ako myslis, je to tvoje dieta, evidentne vzdy je par deti, ktorym to rodicia povedia skor alebo sa tuto "hru" nehraju, kedze skor ci neskor pride dieta, ze v skolke poculo, ze...

za mna to patri k detstvu, takze minimalne Jezisko a Mikulas (a to sme ateisti) u nas bude a potom mu to vysvetlime ako nam mama, ze vacsim detom uz nenosia lebo maju vela roboty a pomahaju rodicia a ziadne sklamanie ani zivotnu traumu som si neodniesla 🙂

kukuk29
15. feb 2023

Tak za nasho mladi boli iba Jezisko a darceky. Potom sa zacali opicit po Zubkovej Víle a teraz je zrazu in aj Velkonocny zajac - co bola u nas obycajna polievacka 🤣🙉 tak je len ma tebe ake premotivovana chces byt a co vsetko chces z celeho sveta praktizovat doma 🙂

autor
15. feb 2023

U mňa sa ani tieto veci veci neoslavovali, len trochu Vianoce a Mikuláš ale inak nič také veľmi a čo sa rozprávok týka to by som čitala ale s tým, že vie , že ano sú to rozprávky ale vymyslené príbehy

janage
15. feb 2023

Ja som deti viedla od mala k tomu, že každý si môže veriť v čo chce, pokiaľ tým druhým neubližuje. A túto jeho vieru je potrebné rešpektovať.
Pokiaľ deti veria na víly, tak budú tie víly existovať v ich fantázii. Ak ich to robí citlivejšími, vnímavejšími, tak prečo nie.
Sami deti sa potom rozhodnú, dokedy budú veriť. Tak som riešila aj Vianoce napr. Tí, ktorí chcú veriť, že nosí darčeky Ježiško, majú od neho. Tí, ktorí neveria, majú od rodičov. V žiadnom prípade, ale sa nevysmievame tým druhým.
Mne sa to osvedčilo aj ako výchova k tolerancii k názorom iných aj obrany toho svojho.

lucylaw
15. feb 2023

U nás chodí Mikuláš, Ježiško aj Zúbková víla, o veľkonočnom zajacovi som ani nepočula, syn má 8, zatiaľ tomu verí a ja to neplánujem meniť, ale keď už za mnou príde s tým, že počul, že nechodia, tak mu klamať nebudem a poviem pravdu..Ale pre mňa to proste má to svoje čaro, keď v to všetko veril/zatiaľ verí, možno potom bude chvíľkové sklamanie, ale všetko prejde..Jediné, čo možno ľutujem, že sme sa namiesto Ježiška možno mali hrať na Santu..Keďže v drvivej väčšine moderných rozprávok je Santa a napríklad raz sa ma syn spýtal, že či ten Ježiško, čo nosí darčeky, je ten, čo je na krížoch 🙈 a pravdupovediac som vtedy veľmi nevedela, čo mu na to povedať, takže keby som sa mohla rozhodnúť znovu, tak darčeky by nosil Santa a nie Ježiško 🙂

autor
15. feb 2023

@kukuk29 U mňa Veľká noc nebola reálne, raz som zažila olievačku ale neznášam to, neoslavujem ani poriadne neviem v akých dátumoch je VM🙈

autor
15. feb 2023

@janage Každý podľa seba

janage
15. feb 2023

@lucylaw tam môžeš krásne nadviazať, že rôzne krajiny majú rôznu kultúru, tradície, náboženstvo a od toho sa nositeľ darčekov odvíja. Že niekde vo svete alebo aj u nás iné náboženstvá dokonca Vianoce nemajú, majú ale iné sviatky, kedy darčeky dostávajú, stretávajú sa, oslavujú.
Napr. Židia z nabozenstiev
Tu je článok, kto nosí darčeky podľa krajín
https://najmama.aktuality.sk/clanok/223825/kto-...

janage
15. feb 2023

Presne tak

oslo1
15. feb 2023

U Nas je najvacsie klamstvo, ze moj nebohy manzel, Vratkov Ocko, zije na Mesiaci.
Niekto mu v skolke, ked manzel zomrel, povedal o Nebi. Sme neveriaci, tak si to syn vysvetlil po svojom.
Ocko mu posiela k narodeninam darcek, poslal mu aj svetielka a sem tam si pri nich najde nejaku malickost.
Mikulas u Nas nechodi a vianocny dar si nasiel pod stromcekom.
Na ocka na Mesiaci sa pozerame telescopom a ked vidime mesiac, tak mu mavame.

jaskolka
15. feb 2023

Ja som nepočula ako dieťa nikdy o Zúbkovej vile, ani o velkonocnom zajacovi,toto mi príde teraz ako prevzaté z amerických seriálov, na darčeky od Ježiška som verila možno do 3 rokov. Samozrejme ze stále sme vraveli ze "jéj, koľko darčekov Ježiško priniesol" ale všetci sme vedeli ze kupujú ich rodičia, a starí rodičia. Takže za mňa nemám v úmysle deťom hovoriť niečo iné, nemám pocit, že to musí nevyhnutne patriť k detstvu.

viestta
15. feb 2023

U nas chodi zubkova vila, aj Jezisko, velkonocny zajac k nam nedorazil. Patri to k poezii detstva, tak ako vsetky rozpravkove bytosti, preco by sme to venechavali? Uz je velky, uz vie pravdu o Jeziskovi aj o zubkovej vile a aj tak este stale pouzivame zauzivane slovne spojenia, ze doniesol Jezisko alebo pride zubkova vila.

mimikarol
15. feb 2023

Zobrala to v pohode. Má 7 a prednedávnom sa ma pýtala či naozaj existuje zubkova vila a kúzelný zajačik. Priznala som pravdu že nie. Hovorí sa to detičkám aby sa tešili. Žiadna dráma sa nekonala

vroni
15. feb 2023

Ja som pragmaticky povedala, že u nás sa Ježiškovat nebude. Dieta vedelo od začiatku, ze darčeky sú od nas z lásky. Tak. A potom prišla zo škôlky so zubkovou vinou a uz sa nedala presvedčiť, že je to len povedacka, lebo deti v škôlke potvrdili. A s veľkonočným zajacom si zo mňa vystrelila samotná matka príroda, ked sme šli k svokre hľadať vajicka, dostavil sa (uplne obycajny ale riadne velky) zajac do predzahradky a sedel tam, kým si ho decko vsimlo. Muz medzitým poschovával vajicka, decko v tom malo jasno, veľkonočný zajac existuje, videla ho na vlastné oči. A nosí veľkonočné vajíčka.