Ako naučiť 5-ročnú dcérku skromnosti?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 5-ročnej dcérky. Je doba kedy majú deti všetko. V podstate nič nechýba ani mojim deťom, no v poslednej dobe som si všimla, že mojej staršej dcére nikdy nič nestačí. Ideme do obchodu napr. s tým, že jej kúpim jedny šaty a keď už nakúpime ona je urazená, že som jej kúpila len tie jedny. Chce viac vecí.

Dnes ráno ma dorazilo to, že jej vypadol prvý zúbok, tak jasné dali sme ho pod vankúš pre zubkovú vílu. Dala som jej v mene Zúbkovej víly 5€. Ráno sa zobudila veľmi potešená, no nakoniec vyhlásila, že jej mala dať Zúbkova vila viac - 1000 eur.

Viem, že je ešte malá, možno je to normálne. Keď som bola v jej veku, tak som nedostala zďaleka toľko čo ona. Nikdy som si ani nepomyslela, že mi niečoho treba viac.

Ako ju naučiť skromnosti?

Je pravda, že svokra jej toho od malička nakupuje až-až, čo som veľakrát povedala, že sa mi nepáči.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade si musíte v tomto určiť hranice vy. Spoločne sa porozprávajte hlavne s mužom a vyjadrite mu svoje pocity, ktoré z dcérky máte. Dohodnite sa hlavne na rovnakom postupe, pretože ak nebudete držať za jeden povraz, nebude to mať žiadny efekt.

Jeden krok je určite prevencia. Ak viete, že také nakupovanie je u dcérky problém. Spoločne sa dopredu dohodnite koľko ste ochotná v obchode utratiť a dcérka sa musí do tej sumy zmestiť. Nechajte aj ju aby dale nejaké návrhy. Všetko si spíšte a prijmite až potom v rozhodovaní samozrejme nejaké škrtnete a prídete spoločne na nejaký kompromis.

Dôležité je v tomto príapde dieťaťu zadávať primerané hranice ak sa napriek preventívnym pokusom u dcérky objavia negatívne emócie. (Rozumiem ti, že je to pre teba ťažké, ale teraz ti už viac nekúpim. Ako ti pomôžem aby ti bolo lepšie? alebo Tvoje želanie môžeme dať na zoznam pre budúci týždeň. alebo Čo by sa s tým dalo urobiť?).

Cesta ku skromnosti a vďačnosti je dlhá, ale ak chcete, aby vaše deti tieto vlastnosti mali, musíte byť hlavne trpezliví. Príkazy a zákazy väčšinou nepomôžu. Najdôležitejší je vlastný príklad a dôslednosť bez zbytočného rozmaznávania.

Najväčšiu hodnotu pre dieťa má váš čas, ktorý mu s láskou venujete.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička