Zúrivé dvojročné dieťa

filiiatko
17. aug 2013

ahojté, chcem sa spytat, či má niektorá mamina skusenost s takýmto problémom .
Moj 2 -rocný chlapček, ma niekedy naladu skrabat mna aj mojho priatela po tvari, robi to
vacsinou vteedy ked sa nudi, alebo ma zlu naladu.
Otazka znie, ako najvhodnejsim sposobom mu vysvetlim, ze sa to nerobi, lebo sa to
opakuje kazdy den a nevieme ho to odnaučiť. 😉 dakujeme za tipy.

snopkulka
17. aug 2013

vysvetľovať, vysvetľovať, vysvetľovať.... náš zase rád ťahá vlasy - už som z toho občas na nervy, tak vysvetľujem, vysvetľujem, vysvetľujem prečo je to škaredé, prečo sa to nerobí 😉

radkanika
18. aug 2013

ja som take veci riesila tak, ze som malu upozornila raz, a ked neprestala, odniesla som ju do izby s tym, ze kym sa nepride ospravedlnit a neprestane s tym, nech ani za nami nechodi...plakala, ja som nereagovala, doslova sme ju ignorovali, kym sa neospravedlnila. Naucila sa.

llia
18. aug 2013

my sme tiež robili aj robíme to čo radkanika, jedino to nám pomohlo, dať do izby a môže výjsť až keď sa ukľudní, potom ospravedlnenie a až potom vysvetľovanie. Samozrejme, keď odvedieš do izby / s kľudom/, tak ho upozorniť, prečo tam ide a že môže výsť, keď sa ukľudní....

radkanika
18. aug 2013

@llia tak tak 🙂

andiana
27. aug 2013

ahojte, ja mám taký istý problém čo filiiatko. Naša malá má o pár dní 2 roky a keď sa nahnevá, tak rúčkou škriabe po tvári, kto jej príde do cesty. Robí to väčšinou, keď jej v niečom nevyhovieme, alebo len tak,aj na ihrisku, keď sa jej niekto pripletie do cesty. Už to trvá asi 3/4roka, najprv som jej učebnicovo dohovárala, dookolo tisíckrát to isté, že jej správanie je zlé, nevhodné, to sa nesmie, potom som ju odviedla do inej miestnosti, keď sme sa vrátili, začala znova. Keď to urobila nám doma, dala som ju do postieľky (to je najväčší trest) s vysvetlením, že sa to nemá...at´d. Teraz asi 2 týždne skúšam ignorovať toto správanie, deti to môžu robiť aj kôli túžbe po zvýšenej pozornosti .. Lebo už si neviem rady. Len ju odtiahnem preč, ak to urobí iným deťom, akože nič. Samozrejem matke diaťaťa vysvetlím, že ma to mrzí,ale že skúšam nové postupy... A keď to urobí mne, tak si to nevšímam, pokračujeme v činnosti ďalej. Všetci tvrdia, že z toho vyrastie. Tak dúfam. Som si istá, že už jej dochádza, že ubližuje, lebo potom neustále opakuje, že "bábe -bo, bolí" a je dosť smutná z toho. Tak neviem či to pomôže. Asi všeobecná rada neexistuje.

ninast
28. aug 2013

@llia
moja dcera sa sice neskrabe,ale tiez ma riadne fanty,ked nieco neni podla jej predstav.tiez som skusala dat ju do izby a pekne som jej povedala,ze az ked sa ukludni tak moze vyjst,taktiez sme to uz skusali aj s kutom.proste ked nepocuva,tak do kuta a kym sa neda do kludu,tak sa ani nepohne.
problem je v tom,ze to totalne ignoruje a ja uz z nej odpadavam....
vie niekto ako na dvojrocne trucovite decko?

sissika
31. aug 2013

@ninast u nas to iste, odvediem do druhej izby, poviem, nech sa vrati, ked sa ukludni, zavriem dvere a on ich hned otvori. A dlho ho sameho aj tak nemozem nechat, prisunie si stolicku k oknu a vylezie na parapety ... ked mu dam po zadku, da si aj on a dalej robi zle

ninast
2. sep 2013

@sissika
moja zatial k oknu nelezie,ale aj to ma asi caka....aj s tym po zadku neplati,je to z mojej strany strata casu.
ale posledne dni som si vsimla,ze ked ma nervy a fanty a vrieska pre nieco co jej nedam,alebo k nej nebezim hned ako si zmysli....a ju len ticho ignorujem,ze to dajak prejde samo a asi aj rychlejsie ako nejake dohovaranie a vysvetlovanie a neviem co este.....proste len dam pozor aby nemala po ruke nic cim by si ublizila a neriesim ju.
dnes som si vsimla,ze ked som sa o nu nezajimala,tak prestala,lebo nemala divakov 🙂
tak dufam,ze to pojde tak dalej.....

llia
3. sep 2013

@ninast no máš to ťažké🙂)ja by som ju asi chytila a do tej izby proste zavrela /nie zamkla samozrejme/ nech ma ignoruje, výsť by nevyšla. Či jej je jedno, že je v izbe a nemôže ju opustiť??? Ale ak pomáha tvoja ignorácia tak prečo nie, aj to je spôsob...u starších by sa to dalo aplikovať tak, že ak neurobí, čo ty chceš, tak ani ty nespravíš, čo očakáva od teba / odviesť na krúžok, spraviť večeru a podobne/
Môžeš mrknúť aj do tejto knižky : http://www.martinus.sk/?uItem=68554
Alebo 5 dní, ktoré zmenia vaše dieťa od Kevina Lemana

ninast
4. sep 2013

@llia
neni jej jedno ze v tej izbe musi byt,ona tam proste neostane.uz som skusala aj rady,ze ked sto krat vyjde tak stokrat ju mam vratit spät,aby vedela.proste moje dvojrocne decko am ignoruje a ja mu nerozkazem.obdivujem mamicky,ktore povedia,ze staci iny ton hlasu a dieta vie,ze je zle.u nas nic.zvysim na nu hlas,ale nic sa nedeje,ako by som ani nebola.a to ma este len dva roky,co bude dalej?nemam chut po ej anoi vrieskat,kricat a capnut po zadku.snazim sa to riesit s kludom,ale potrebujem more trpezlivosti.dakujem za radu 🙂

jarkullka
23. sep 2013

@filiiatko Pricinu si dobre popisala... ked sa nudi alebo nema dobru naladu... Preto zacni od priciny, ktoru poznas: Nenechaj maleho nudit sa, resp. ked zacina vymyslat a pytat si pozornost, poskytni mu tu pozornost, potrebuje ju... vymysli hru, "dolezitu" ulohu, ktorou moze pomoct a pod. Moj maly je energicky, takze si velmi u nas neposedime na gauci 🙂)

sedem
23. sep 2013

@ninast moja mala tiez pred par mesiacmi zacala skusat, nebolo to sice skrabanie, ale ked sa jej nieco nepacilo, isla ma capnut ruckou a pod., uz pri starsej som sa naucila, ze krikom a vyhrazanim toho vela nedosiahnem, pripadne len na chvilu, nehovoriac o tom, ze mi taka vychova nevyhovuje(nie ze by sa u nas obcas nekricalo) , ale osvedcilo sa mi skor po dobrom, dat malej pocit, ze sa nehnevam a povedzme ze chapem jej spravanie(napr. to, ze sa hneva,lebo nedostala nieco, co chcela) a vzdy, ked sa na mna isla zahnat, tak som jej rucku chytila, pevne, ale s laskou a pohladkala som sa a pritom som jej pokojne hovorila, ze maminku nemoze bit, ze maminku moze len takto hladkat a potom som ju objala a po par dnoch bol pokoj, sama prisla a pohladkala ma 🙂