Nehnuteľnosť v Maďarsku a život

28. máj 2022

Ahojte.
Chcem sa spýtať, zvažujeme v budúcnosti odísť zit s rodinou do Maďarska. Tento rok by sme tam chceli kúpiť lacnejšiu nehnuteľnosť, s tým že ďalšie roky by sme ju chceli postupne prerábať. Zatiaľ budeme pracovať u nás na Sk, kým deti dokončia SŠ a potom by sme sa tam do prerobeného presťahovali. Chcem sa spýtať nevie niekto poradiť, či sa tam treba dať na trvalý/prechodný pobyt, či to má nejakú výhodu. A ďalej Slováci žijúci v Maďarsku, ako tam budeme bráni po rokoch, stále ako cudzinci? alebo ak sme vlastníci nehnuteľností získame občianstvo, alebo ako rezidenti? Zaujímali by ma praktické skúsenosti.

Ďakujem.

dominidi
28. máj 2022

V madarsku zijem cca 10 rokov a citim sa tu vitana, nikdy som nemala pocit ze by som bola iba cudzinec a podobne. Vlastne tu neriesime ci si Slovak, Madar alebo Rakusan a ine. Ale aj toto je individualne, zalezi od jednotlivca vzdy. Vybavit si vies aj trvaly pobyt, ale na bezny zivot uplne staci tzv. Lakcim karta, ( o nu by si mala poziadat oficialne myslim ak sa v hu zdrzujes viac ako 180dni ale realne tu ziju nasi roky bez toho a nikto to neriesi, ak ju nepotrebujes k zivotu) obdoba prechodneho pobytu akoby. To znamena ze tu mozes vyuzivat miestne “vymozenosti”, napr zberny dvor zadarmo, skolka, zdrav.starostlivost, volby do miestneho zastupitelstva a podobne. Kedze mas uz ale vacsie deti, nejak extra ju nevyuzijes, mozno ak by prisla dalsia pandemia😀 pretoze na vstup do hu vyzadovali iba preukazat sa touto pobytovou alebo registracnou kartou.

maj2011
5. júl 2022

@dominidi ahoj ,prosím čítam ,že žiješ v Maďarsku . Minulý týždeň sme v meste prešli na červenú . Nevieš náhodou koľko môžem čakať pokutu ? List už mám na poste , no budem sa ho báť aj otvoriť ráno 🤦

dominidi
5. júl 2022

@maj2011 netusim, na cervenu sa mi este nepodarilo prejst😀 ale za rychlost ani pod 100e neposielaju, vzdy od 100 hore.