Vývoj 13-mesačného dieťaťa

12. mar 2024

Ahojte maminky,
Mame 13 mesačnú dcéru. Jedináčik, tak by som sa chcela poradiť, či je správanie normálne.
Pár dni už nechce ukázať aká bude velka alebo urobiť ako havo, predtým to cca mesiac robila. Dať pa-pa spravila len párkrát okolo 12 mesiacov. Je možné, že keď po nej chcem tieto gestá, tak na mna jednoducho kašle? 🙈
Inak vie napr kam sa dáva čiapka, ponozky, včera ma prekvapila keď som jej vybrala hrniec a varechu, tak začala varit a nakŕmila mna aj bábiky 😅
Len teda to opakovanie. Môže to dieta zabudnut?
A zatiaľ nerozpráva, pár slabik a keď plače tak som mamamamma. Prstom ukazuje snáď cely deň a pýta si hmkanim. V priestore zatiaľ nechodi.

biglovemom
12. mar 2024

Nie je to cvicena opicka, je to clovek.
Takze ano je to normalne ze sa jej nechce ,nema naladu a pod😊

luckajozko21
12. mar 2024

Hej, teraz sa uz urcite 'uci' nieco nove. Stare ju uz nebavi a nezaujima. .... Ja som davnejsie citala muzovi z nejakeho clanku o vyvoji, ze aha 'mal by ukazat aky vysoky narastie' haha toto nas maly nikdy ani nevedel/nechcel ukazat. A maly sa na mna pozrel a ukazal. Sam od seba. Alebo, ze poslat pusinku - okolo roka som mu to stale ukazovala a uplne ma ignoroval. O nieco neskor poslal dievcatku 'na spat' pusinku... Nesleduj ju tolko, urcite je v poriadku 🙂 Rozumie co od nej chces, len sa jej to prave nechce robit.

cookie29
12. mar 2024

Presne, deti idu dopredu, ucia sa nove veci a uz nie je "babatko" uz je "velke" 🙂 ono nezabudlo, len sa mu nechce. A musi sa naucit este tolko veci okolo seba... Ty tiez na povel, nebudes spievat ci rozpravat vtipy, aj ked to vies. V

lucia13022023
12. mar 2024

To s tým opakovaním ma aj môj syn, ma 12m. Pred tým vedel urobiť kravu, papa, ťap tap, ako robí havo, atď... Podľa mňa teraz je uz v takom bode, kedy si nenechá hovoriť co ma robiť a ma svoju hlavu. On vie urobiť papa, ale keď on chce, už nie na povel🤣

anavixy
12. mar 2024

Veru ano, je mozne, ze na to proste kasle a aj takmer iste 😃 ked bude chciet urobi, ked nebude chciet tak sa mozes aj rozkrajat.. a bude to pokracovat 🙂 a vlastne je to tak uplne v poriadku

autor
12. mar 2024

Ďakujem vám za odpovede 😊

jesenzima
12. mar 2024

Moje deti nikdy neopakovali, syn bol dokonca úplný ignorant 😃

monicatko20
12. mar 2024

Náš malý od začiatku nechce opakovať nič.. učím ho niečo, ukážem jak treba..ignoracia..o pár dní začne sám keď sa jemu chce 🤣 aktívnejšie začal chápať a opakovať až v 15mesiaci..niektoré veci nerobí doteraz, jednoducho sa mu to nechce robiť.. na povel daj papa alebo čosi absolútne, potom na prechádzke robí papa každému 🤣 podľa mňa mate čas 🥰

autor
12. mar 2024

Ak môžem, ešte by som rada využila toto vlakno na 1 otázku. Zajtra nás caka 3. Hexa. Prvé sme mali spolu s Prevenarom, druhé delené s odstupom 2 týždňov a tretie mame zatiaľ naplánované oddelene. Celkom to očkovanie prežívam, dcera nemala našťastie žiadne reakcie ani spolu ani oddelene. A teraz rozmýšľam či to nespojit a bude to mat za sebou. Alebo je to bezpečnejšie deliť? Ako ste to mali vy prosím?

anavixy
12. mar 2024

Vobec to nie je bezpecnejsie spojit, je to rovnako bezpecne aj v ramci pripadnej reakcie aj v ramci imunity, uplne kludne mozete ockovania teraz spojit, sice budu dva vpichy, co ja osobne tiez tazko prezivam (ja aj ked je len jeden, preto este nema vsetky nepovinne co sa chystam jej dat..), ale usetrite jej a aj sebe jednu pripadnu rekaciu v podobe horucky navyse (hoci vasa doteraz nemala, moze mat), takze za mna spojit, ako je standardne. 🙂🍀 este tip: spolu s vakcinou MMR potom mozete ockovat aj proti kiahnam. Pred par rokmi este bola aj na SK dostupna spojena vakcina (obe ockovanie latky v jednej striekacke), teraz je to bohuzial uz mozne len dvomi roznymi vpichmi, ale je bezpecne to robit naraz (tak ako aj hexa a prevenar). Nie vsetci lekari to tak robia, ale moct mozu.

autor
12. mar 2024

@anavixy ďakujem za odpoved 🍀